Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Hogy kell pontosan telített sóoldatot készíteni és utána párologtatni vele? fórum

Hogy kell pontosan telített sóoldatot készíteni és utána párologtatni vele? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
68. wanita77 (válaszként erre: 66. - Guruljka)
2013. okt. 15. 20:49
Ok, köszi!
2013. okt. 15. 20:21
Bocs: néha-néha. :)
66. Guruljka (válaszként erre: 65. - Wanita77)
2013. okt. 15. 20:21

A sót nem is kell jelölni, elég a víz szintje.

Mindig a jelig legyen feltöltve, és idővel a sót is talán pótolni kellene.

Jobban követhető, ha az üveggel, sóval, vízzel együtt leméred. És héha.néha, amikor hozzátettél vizet, a súlyt is ellenőrzöd.

65. wanita77 (válaszként erre: 64. - Guruljka)
2013. okt. 15. 20:15

Remélem. :) Egyelőre most készítettem egy adagot párologtatásra, meglátjuk, használ-e valamit. Sajnos tegnap a férjem kikapcsolta a sólámpát, mert nagyon zavarta a fénye, így ez kilőve. :(


Úgy csináltam, hogy beraktam egy üvegbe fél kg sót, ráöntöttem 1,5 liter vizet, hagytam állni egy darabig. Leöntöttem róla az oldatból valamennyit párologtatni, majd visszatöltöttem vízzel, bejelöltem a só és víz szintjét is. Jól csináltam? Ez lett volna az eredeti kérdésem is, hogy hogy kell folyamatosan készíteni az oldatot. Mondjuk pontos nem lesz, mert a sót nem akarom mindig kivenni lemérni, csak jelölés alapján tudom saccolni, mennyi vízet öntsek rá később. Remélem jól csináltam.

64. Guruljka (válaszként erre: 63. - Wanita77)
2013. okt. 15. 19:36
Oké, legalább nem leszel rosszul tőle. :)
63. wanita77 (válaszként erre: 62. - Guruljka)
2013. okt. 15. 19:20

Ja tényleg, ezt írja, hogy fel kell oldani:


A kész 26 %-os Himalája kristálysó oldatból egy teáskanálnyit tegyen pohárba, majd töltse fel jó minőségű szénsavmentes ásványvízzel.

2013. okt. 15. 18:27

Ne főleg, hanem kizárólag.

Már írtam, hogy a 0,9%-osat is alig lehet meginni. (Nem is kell, csak ha hánytatási céllal teszed.)


Torkot gargarizálni még jó, de az orrba csöppentéshez már azt is lehet hígítani...

61. wanita77 (válaszként erre: 59. - Guruljka)
2013. okt. 15. 17:31
Ok,köszi. Főleg párologtatáshoz akarom használni, éjszakára. És ezt írták, hogy 26%-os kell, ezért ragaszkodom hozzá. De ha kevesebb is használ, akkor úgy is jó, meglátom majd.
2013. okt. 15. 17:09

Valamennyi só is elpárolog nagy nehezen, ezért csak hozzávetőlegesen lesz pontos a dolog, de hát nem laboratóriumi használatról van szó.

A párologtatáshoz még értem a telített oldatot, de én nem várnék ettől különösebb eredményt.

(Egyébként számít az is, mekkora a légtér, amiben párologtatsz.)

Itt milligrammok oszlanak el a szoba levegőjében, ahol azért az időnknek csak egy részét töltjük. Nem lehet annyira jelentős a belélegzett mennyiség, és annak a felszívódását is beleszámítva...szóval nem fűznék ehhez különösebb reményeket.

2013. okt. 15. 17:05

Nem, nem marad.

Ha vizet teszel hozzá, akkor hígabb lesz.


Ha az edény oldalán megjelölöd a friseen elkészített oldat szintjét, és mindig a jelig töltögeted fel vízzel, akkor nagyjából állandó marad.

Nem kell a százalékhoz ragaszkodnod, a telített oldat az telített marad, ha több vizet nem teszel hozzá.


De ismétlem a kérdést: ha nem csak párologtatni akarod, akkor a 26% nagyon erősen sós. Mihez akarod még hasznáni?

58. wanita77 (válaszként erre: 57. - Guruljka)
2013. okt. 15. 16:41
És akkor is 26%-os marad? Még mindig az a kérdésem, hogy ha elkészült az első adag sóoldat, és utána töltögetem fel vízzel, akkor is 26%-os marad? És azt az oldatot így sóval együtt tudom párologtatni, miközben töltögetem fel vízzel, míg a só teljesen fel nem oldódik és a víz el nem párolog? És utána veszek még sót és kezdem előlről? Bocsi, hogy ennyire érthetetlen vagyok, csak így konkrétan erre még nem válaszolt senki.
57. Guruljka (válaszként erre: 56. - Wanita77)
2013. okt. 15. 15:23
Ha adsz hozzá még vizet, akkor azzal hígabb lesz megint egy kicsit.
56. wanita77 (válaszként erre: 54. - Bd55e3f068)
2013. okt. 15. 14:00

Na, igyekeztem felfogni, nagyjából értem is. Csak még az nem tiszta, hogy ha telített lesz az oldat, 26%-os sóoldatot megkapom, utána miért írják, hogy ha elpárolog a só, öntsek rá vizet még? Most akkor mégis oldódik egy idő után tovább?

"Kész lesz, amikor a víz teljesen telített a sóval. A só már nem fog feloldódni ebben a szakaszban. Ahogy oldódik az eredeti himalájai kristály só úgy egy idő után, adnunk kell hozzá több vizet és sót, amíg a víz ismét telített lesz. Ne felejtsük el, mindig kell lennie feloldatlan sókristálynak az üveg alján."


Azt írja, nem fog feloldódni a só ebben a szakaszban tovább, oké, ezt értem. De utána azt írja, hogy ahogy oldódik egy idő után az eredeti kristálysó, adjunk hozzá még vizet. Akkor mégis oldódk tovább?

55. wanita77 (válaszként erre: 54. - Bd55e3f068)
2013. okt. 15. 13:47
Hú, köszi a részletes választ, igyekszem felfogni, sosem voltam túl jó matekból és logikából. :)
54. bd55e3f068 (válaszként erre: 53. - Wanita77)
2013. okt. 15. 11:37

Mivel száraz anyagot oldasz folyadékban, és egyszerű háztartási célra kell, valószínűleg tömegszázalékról van szó.


oldott anyag= (itt) só= 1000 g

oldószer= (itt) víz= 3000 g

oldat= oldott anyag + oldószer= (itt) sós víz= 1000 g + 3000 g= 4000g


-számolni így kell

oldott anyag tömege : oldat tömege * 100 = tömegszázalék

1000 g : 4000 g * 100= 25%



Ez azt jelenti, hogy 100 g oldatban, vagyis a só és víz kész keverékéből vett 100 g-ban 25 g só van és 75 g víz. Nem 25 g vizet és 100 g sót jelent, az 20 %-ot jelentene (25/125*100=20)


A 35,9 g só 100 g keverékben a telített oldatot jelenti (a korábbi link szerint 25 C-fokon, tehát szobahőmérsékleten), ennyit tudsz maximum feloldani. Ha arányában ennél több sóra öntöd a vizet, pl. 70 g sóra 100 g (vagyis 1 dl vizet), és elég ideig hagyod állni, akkor sem fog 35,9 grammnál több feloldódni. A fel nem oldódott só az edény alján marad. Ehhez viszont tudni kell, hogy mennyi ideig kell a són a víznek legalább maradnia.


Ha adott százalékra akarod elkészíteni, az a biztos, és a legegyszerűbb számolás, ha a 100 g-ból kivonod a százaléklábat, ami egyenlő az oldott anyag grammjainak számával.

Pl. 15 %-os lesz az oldat, ha

oldat/sós víz - só= víz

100 g - 15 g= 75 g (vízből ml)


8%-os lesz az oldat, ha

100 g - 8 g =92 g (92 ml)


Ha többet akarsz készíteni, mindent szorzol pl. 10-zel.

750 ml vízhez 150 g só

920 ml vízhez 80 g só


A telítettség (35,9 g) azt jelenti, hogy (szobahőmérsékleten) hiába teszel 45 g vizet 65 ml vízbe, az oldat nem lesz 45%-os, hanem 35,9 %-os lesz, és (45-35,9) 9,1 g só a pohár alján marad.

53. wanita77 (válaszként erre: 45. - Guruljka)
2013. okt. 15. 07:48
Ezt most nem értem, korábban 35,9 grammot írtak, hogy annyi oldódik 100 gramm vízben. A himalájánál meg 1 kg sót kell feldolani 3 liter vízben, úgy lesz 26%-os az oldat, amit utána öblögetésre, ivókúrára és párologtatásra lehet használni. Csak mivel én folyamatosan szeretném használni, ezért érdeklődöm, hogy az első adag oldat után hogy lesz a következő. Mert már fogy a só, nem tudom pontosan hány kiló, így azt sem, mennyi vízzel kell pótolni...
52. wanita77 (válaszként erre: 50. - Guruljka)
2013. okt. 15. 07:44
Bocsi, de szerintem sem kötött bele semmibe. Írt valamit, amire te kicsit kioktató, bántó stílusban reagáltál, holott ő csak érdeklődött, hogy hogy jön a hőmérséklethez a tömeg? Lehet, hogy én is hülyeséget kérdeztem és jobban utána kellett volna néznem, vagy visszamennem az iskolában tanultakhoz, de hát emberek vagyunk, felejtünk, vagy nem tudunk sajnos mindent, ezért jövünk ide kérdezni. Szerintem csak ennyi volt a probléma, de ezen nem kell veszekedni. Nem mindenkinek egyértelmű minden és nekem is ezt most lépésről lépésre kéne valakinek elmagyaráznia, mert hiába nézem a neten már egy napja, még mindig nem áll össze a kép....
51. wanita77 (válaszként erre: 45. - Guruljka)
2013. okt. 15. 07:30

Ezért:


"Minden reggel, étkezés előtt, igyunk, 1 pohár vizet és adjunk hozzá egy teáskanállal az eredeti himalájai kristály sóból készült oldatból. Egyetlen egy pohár Sóoldat és a tested megkapja az energetikai rezgés mintázatát az eredeti himalájai kristály sóról és tartja 24 órán keresztül. A tartály megakadályozza a víz párologtatását. Nincs szükség különleges tárolásra. (1 %-os sóoldat= 2.5 dl víz+ 10 ml (1 kis kanál) 26%-os sóoldat) Ezt igyuk minden reggel.

Az éhgyomorra megivott oldat segíti az éjszaka kiválasztott és felgyülemlett salakanyagok kiürülését, így minden napot "tiszta lappal" kezdhetünk, ami megkönnyíti szervezetünk optimális működését. Tehetünk egy kávéskanálnyi 26%-os sóoldatot 1 l vízbe, amit a nap folyamán megiszunk

Az ivókúra során nem a mennyiség, hanem a rendszeresség és a kristálysó minősége a fontos a pozitív hatás eléréséhez! (Az 1 teáskanálnyi sóoldat bőven elegendő egy napra, de ezt folyamatosan, hónapokon keresztül kell innunk, akár életünk végéig.)"


Meg ezért:


"Himalája-sóból készült 26%-os oldatot párologtatva, szobahőmérsékleten, megemelhetjük a helyiség relatív páratartalmát."


Csak azért kérdeztem, hogy csinálok újabbat és újabbat, ha az eredeti oldat elfogy. De úgy látszik, valamit én értek félre, mert még mindig nem világos. Szeretném folyamatosan használni: párologatni, inni a 26%-os sóoldatot. Az első adagot értem, elkészült az oldat, innen HOGYAN TOVÁBB? Marad az alján só, arra teszek még, újra felöntöm vízzel, újra lesz oldat és így tovább a végtelenségig? Tud erre valaki válaszolni?

2013. okt. 14. 23:25

Agostina, ennyi hozzászólásból pontosan ugyanúghy vissza tudod keresni, mint én.

Én beszélgetni regisztráltam a Hoxára, ide pedig segíteni jöttem, nem veszekedni.


Mérgelődj magadban, én nem bántottalak. Az általános és egyéb ismereteimet én is rendszeresen a netről frissítem, mint ahogyan ezt bárki más is teszi.

2013. okt. 14. 23:23
de nem belekötés, liter sehol.
2013. okt. 14. 23:22
Visszanéztem. Tévesztés volt részemről, de nem belekötés, nem liter sehol.
47. bd55e3f068 (válaszként erre: 46. - Guruljka)
2013. okt. 14. 23:17
WTF? Belekötés? Liter? Hányadik hozzászólásban?
46. Guruljka (válaszként erre: 44. - Bd55e3f068)
2013. okt. 14. 23:12

Mielőtt bárkit minősítenél, ne a saját hangsúlyodat használd. Olvasd úgy, ahogy írva van.


És vedd a fáradságot, olvass vissza: legelőször abba kötöttél bele, hogy egy kiló víz nem biztosan egy liter.


Én a kérdezőnek igyekszem segíteni.

45. Guruljka (válaszként erre: 43. - Wanita77)
2013. okt. 14. 23:05

Nem, ha már egysezr feloldottad, akkor mit akarsz leönteni, hiszen felolvadt...

Az élettani sóoldat 0,9%-os, ilyen töménységben szokás öblögetésre, lemosásra használni. A testünkben is ekkora a só töménysége.


Tehát 100 gramm vízben 0,9 gramm sót kell feloldani, azaz 1000 gramm (egy liter) vízben 9 grammot.

Nem tudom, miért akarsz 26 %-os sóoldatot készíteni, az nagyon tömény. Már a 0,9 százalékos is eléggé nehezen iható meg.

44. bd55e3f068 (válaszként erre: 36. - Guruljka)
2013. okt. 14. 22:45

Mielőtt parasztkodni kezdesz, gondold már végig azt, amit bemásolsz.


"Telített az az oldat, amely ADOTT HŐMÉRSÉKLETEN már nem tud több anyagot feloldani."


Én az oldószer hőmérsékletét írtam, mint befolyásoló tényezőt, erre megmagyarázod annak a tömegét.

2013. okt. 14. 22:45
De azt még mindig nem tudom, hogy kell pontosan a sóoldatot használni és újabbakat készíteni, ebben tudtok segíteni? Mert lehet sóoldattal öblögetni, inni, arra is ki szeretném próbálni. Honnan tudom, mikor lesz 26%-os? Tehát mindig leöntöm a sóról a vizet, ami lesz a sóoldat, ezt félreteszem, használom, iszom, stb, majd a megmaradt sóra újabb vizet öntök, amit újra felhasználok és így tovább, míg a só el nem fogy? Vagy a sót mindig ki kell egészíteni egy kilóra, hogy pontosan 3 liter víz lepje el? Jaj, összezavarodtam teljesen. A lényeg, hogy folyamatosan szeretnék sóoldatot gyártani.
42. Guruljka (válaszként erre: 40. - Guruljka)
2013. okt. 14. 22:38
A levegő ha szabadon áramlik körülötte, akkor a szobában vagy mondjuk 1-2 méteres körzetében biztosan ki tudja fejteni a hatását. Szóval nem kell a képembe világítania ahhoz, hogy párologtatni tudjon.
41. wanita77 (válaszként erre: 40. - Guruljka)
2013. okt. 14. 22:38

Ok, én is így értettem, elé raktam egy párnát, meglátjuk.

Pedig nagyon sokféle formájú van, gömb, piramis, kör, stb.

2013. okt. 14. 22:36

Nem a sólámpát gondoltam letakarni.

Csak eléje állítani valamit, hogy ne telibe lássátok az ágyban fekve a fényét.


° a lámpa, I a szék támlája, --- az ágy. É sagy gondoltam:


°I ---

Tehát maga a lámpa szabadon áll.


Az egyfélét pedig úgy értem, hogy ahol eddig láttam sólámpát, mind az az álló uborka-forma volt, még talán a hiplihuplik is hasonlítottak vagy azonosak voltak rajtuk.

39. wanita77 (válaszként erre: 38. - Guruljka)
2013. okt. 14. 22:20
Igen, tudom, csak akkor nem fejti ki talán annyira a hatását, ha el van takarva. Bár azt olvastam, hogy kikapcsolva is hatásos, csak nem annyira intenzíven. A zárójeles írásodat nem igazán értem, hiszen többféle formájú, méretű van vagy nem erre gondoltál?
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook