Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Stelázsi: Kreatívan, mit mivel, cukor, tartósító nélkül, egészségesen, természetesen fórum

Stelázsi: Kreatívan, mit mivel, cukor, tartósító nélkül, egészségesen, természetesen (beszélgetős fórum)


1 2 3 4
93. 3d0696d927 (válaszként erre: 92. - Fokhagyma)
2013. szept. 16. 09:51
:D szóval te vagy a ludas?! :D
92. fokhagyma (válaszként erre: 90. - Kantara)
2013. szept. 15. 23:04
Vajon mi (esetleg ki) lép velem reakcióba???!! :)
2013. szept. 13. 20:32
Tettem el lecsót, átpaszírozva, nagyon csinos lett, és a paradicsomot is olivaolajjal a tetején azt is, hogy ne jusson levegőhöz, így nem bír megromlani. Már csak pezsgősüvegeim voltak, szóval csak celofánnal lettek lezárva. Rezeg a léc tartósító nélkül, tető nélkül, csak a fóliával meg remélhetőleg a sikeres olivazárással.
90. Kantara (válaszként erre: 89. - 3d0696d927)
2013. szept. 3. 06:44
lehet hogy van bennük valami ami reakcióba lép a fokhagymával. Másra nem tudok gondolni.
89. 3d0696d927 (válaszként erre: 88. - Kantara)
2013. szept. 2. 16:58
Jó ötlet. A bazsalikom nem pöffed, abban is van fokhagyma. Na, mindegy, medvehagyma, petrezselyem felejtős pestonak... egyenlőre, míg valaki más ki nem kísérletezi... :)
88. Kantara (válaszként erre: 87. - 3d0696d927)
2013. szept. 2. 05:52
Én úgy tettem el mángoldot, hogy jól megpároltam és forrón üvegekbe tettem. Slussz. Majd ha előveszem, akkor is mehet bele a fokhagyma.
2013. szept. 1. 20:38
A napokban semmire nem volt időm, csak a dunsztból kipakolni és feliratozni. A petrezselymes pesto nem sikerült, gázosodik. Nem tudom, mitől. Mindegyik üveg. A bazsalikomos nem. Ugyanakkor, ugyanúgy tettem el azokat is. Hát tapasztalat...
86. 2104cc91e8 (válaszként erre: 85. - Tejespite)
2013. aug. 31. 23:43

Bocsánat!!


Akkor, javaslom, kérdezd meg gurzau.maria társunkat, Ő biztosan első kézből tudja elmondani a receptet!!

Sok szerencsét kívánok!!

2013. aug. 31. 20:17
Köszönöm szépen! Azért kérdeztem meg itt (én is találtam a receptek közt a neten) mert olyat szerettem volna amit vki már kipróbált és ha elakadok v vmi nem stimmel, meg tudjam kérdezni :-)
84. 2104cc91e8 (válaszként erre: 82. - Tejespite)
2013. aug. 31. 17:45

Parancsolj :))


(tulajdonképpen erdélyi étel, és ezt ott kerestem Neked, használd egészséggel: Fiti/Ilus)


Hozzávalók:


kb. 1 l olaj (pl. hidegen sajtolt szőlőmag/napraforgó/olíva)

5 kg padlizsán

3 kg paprika

2 kg hagyma

35 dkg paradicsompüré

Só, bors, babérlevél ízlés szerint, de én így adagolom:

8 db nagy babérlevél

6 kiskanál só

1 kiskanál őrölt bors

Elkészítés:


a padlizsánt meg kell sütni, megtisztítani, és szűrőbe téve alaposan lecsorgatni a levét

a nyers hagymát meg kell tisztítani, aztán ledarálni

a paprikát megmosni, kicsumázni, ledarálni

Az olaj egyharmadában folyamatos keverés mellett meg kell dinsztelni a ledarált hagymát (kis lángon), és megszórni két kiskanál sóval. Fontos, hogy „elfője a vizét”, ne maradjon vizes.

Ha ezzel elkészültél, tedd rá a ledarált paprikát és még két kiskanál sót. Ezt újabb 10-15 percig kell dinsztelni folyamatos kevergetés mellett. (Még mindig fontos, hogy minél kevesebb víz maradjon rajta, ugyanis a paprika sok vizet ereszt.)

Ezután rákerülhet a ledarált padlizsán, az utolsó 2 kiskanál só, a babérlevél, a bors és a maradék olaj. Ezt is tovább kell dinsztelni, és folyamatosan kevergetni.

10-15 perc után rá lehet tenni a paradicsompürét. Ezzel is további 10 percig kell főzni, folyamatos kevergetés mellett.

Ezzel lényegében el is készült.

Dunsztolással tartósítom. Ennyi alapanyagból nagyjából 8 nagy és 8 kis befőttesüveg fog megtelni.


Mi nem csak kenyérke kenjük, hanem rizzsel, kölessel, hajdinával, tésztával, stb. is kiváló, érdemes kipróbálni.

83. maya52
2013. aug. 31. 15:41

Szia.Írd be a google.-ba,több receptet is kiad.

Én is csináltam régen.Nagyon fini,de már nincs meg a recept.

2013. aug. 31. 13:24
Tőletek is megkérdem: Kaptam padlizsánt, van még paradicsomom és paprikám, gondoltam zakuszkát kellene csinálni, mármint üvegben eltéve. Innen a Hoxáról egy másik fórumról gyűjtöttem már ki, de nem tudom melyik haviba mentettem el, és ha vmelyiteknek a recept tárában van, megírnátok, hol tudnék JÓL BEVÁLT és kipróbált receptet találni? Most reszelt almát teszek el, a hullottakból isteni almás pitét csináltam egy új recept alapján, a jókat elraktam későbbi fogyasztásra, a többi hullottból meg lett almaszósz és rakok üvegbe is, meg készülnek a savanyúságok, még padlizsánt akarok a férjemmel előkészíttetni (elvinni a fiamékhoz ott meg tudja parázson perzselni) és lefagyasztom úgy, meg csinálok friss padlizsánkrémet.
2013. aug. 31. 07:53

gumós vagy édes? na végülis nincsen mert nem kelt ki :( bosszantó.

pedig azt álmodtam hogy rengeteg van.

80. 3d0696d927 (válaszként erre: 79. - Kantara)
2013. aug. 31. 07:49

háááát, mennyiségben nem tudom elképzelni, esetleg ha valakinek olyan profi darálója van, ami szétszabdossa, de ehető, valamit olvastam róla, meg finom is. nem hagyott nyugodni a dolog és a tökös darálthúsfasirtra szórtam, átforgattam vele, az finom lett. Eltenni idén biztosan nem fogok, sajna. Meg aztán le is szedtem nagyrészt. Més a magokat bevárom, az nagyon finom teába, sütibe (aki eszik ilyesmit), aztán húzom kifelé.


Neked is van ilyen növényed? Másfél-két méteres, csinoska! :)

79. Kantara (válaszként erre: 78. - 3d0696d927)
2013. aug. 28. 22:18
és nem jó semmirese?
2013. aug. 28. 19:41
Ma megkíséreltem édeskömény leveléből, nem a gumósból, szintén egy pestot készíteni. Ez kudarc lett. Kárbaveszett egy kis oliva, de a csuda bánja, kísérlet nélkül sehová nem jutunk, semmi újdonsághoz. A baj az volt, hogy a botmíxer a kis összedarabolt leveleket sem tudta megdolgozni, így nem lett krémes. Na, sebajse.
77. 2104cc91e8 (válaszként erre: 76. - 3d0696d927)
2013. aug. 27. 21:38

A sárgát is ugyanúgy meg tudod sütni, csak ha

lehet ne legyen az a túl vékony húsú, ami a

lecsóhoz kell!


Ha egyébként is szoktál sütögetni a szabadban,

akkor a padlizsánt is és a paprikát is megsütheted

a kinti tűzön mondjuk alu-tálcán, az lyukacsos és

legalább lesz egy kis plusz íze, már, ha szereted a füstös ízt/illatot!!

76. 3d0696d927 (válaszként erre: 75. - 2104cc91e8)
2013. aug. 27. 16:43

Jaa, igen, csak azt még telefonról olvastam, naggggyon klassssz!


Eddig feldolgozásban ez tűnik a legegyszerűbbnek, félbevág, megsüt, megpucol, feldarabol...


a paprikától félek, mert csak sárga paprikáb van, és nem akarok boltit tenni bele, a sárgát meg pucolni... háááát... arra gondoltam, átpaszírozom... még kb 2 hetem van, mert a mostani paprika termés a lecsóba megy. A padlizsán várhat kicsit. Szeretnék valami csodát nem túl melósan. Arra is gondoltam, kint rakok egy tüzet, hogy füst ízű legyen... alufóliába csomagolva? :)

75. 2104cc91e8 (válaszként erre: 73. - 3d0696d927)
2013. aug. 27. 16:37

Ja, és mit szólsz az Ajvár recepthez??


(a főzős naplómban van egy másik recept is fotóval, ha gondolod, kukkants bele)

74. 2104cc91e8 (válaszként erre: 73. - 3d0696d927)
2013. aug. 27. 16:36

Igen, kedves kis hely, szeretünk odajárni :))


Gombaügyben igazad van, nem éri meg kockáztatni!!

73. 3d0696d927 (válaszként erre: 70. - 2104cc91e8)
2013. aug. 27. 16:28

Mátraszentimre! Szerettem azt a helyet! Egyszer jártam arra, na, nem gombászni...


A gombaszedésnem egyetlen titka van, csak azt szabad leszedni, amit ismerünk biztosra. Érdemes igazi gombaismerővel menni olyan helyen ami a saját területed, környékbeli erdőd, én is ezt csináltam, ismerek max 8 féle gombát már. Ha csak hasonlít, ott hagyom. Ott rohadjon meg! El kell engedni. ;) Mint hogy baj legyen.

72. 3d0696d927 (válaszként erre: 71. - Maya52)
2013. aug. 27. 16:25
Lehet, akkor nagyon szottyadt lesz... nem tudom. Nekem üvegem nincs, ha marad, akkor pár adagot, lehet így is kimentek. Több féle megoldás azért jó, mert akkor jövőre okosabb leszek! :)
71. maya52 (válaszként erre: 43. - 3d0696d927)
2013. aug. 27. 14:45

Sziasztok.

Zöldségre és a répára szeretnék ötletet adni.Tegnap mondta a fodrászom.Ö minden évben így csinálja.Felkarikáz zöldséget és répát.Ezt sós vízben megfőzi és levével 7-8 dl-es üvegekbe tölti.Szárazduncban hagyja kihülni.Azt mondja nagyon gyórsan és fini leves van belőle./még karalábét is tehet bele aki szereti./


Idén én is szeretnék aszalni ilyent amit olvastam itt.Azt nem étrem miért kell forrázni?Miért nem jó csak megpucolva,karikázva és be az aszalógépbe?

2013. aug. 27. 13:51

Köszönöm a gomba ötletet, az a helyzet, hogy csak a boltiban bízom, (magam nem vagyok gomba ismerő!) de

a vargányát azért felismerem!!

(szoktunk menni Mátraszentimrére, és akkor, ha van háznál eladó, vásárolok belőle)

69. 2104cc91e8 (válaszként erre: 65. - 3d0696d927)
2013. aug. 27. 13:46

Na, jaaaa :D


Én sokkal jobban szeretem a húst mint a tésztát,

és csak az udvariasság kedvéért vittem volna a

köretnek valót :D :D

2013. aug. 27. 13:43

Ajvár padlizsánnal recept

[link]

hozzávalók 6 főre

1 db padlizsán

4 db piros színű paprika

2 db paradicsom

2 gerezd fokhagyma

1 fej vöröshagyma

½ dl olívaolaj

1 ek cukor

őrölt bors

borecet (ízlés szerint)


elkészítés

A padlizsánt mossuk meg, szeleteljük fel, a paprikákat csumázzuk ki.

A zöldségeket sütőpapírral bélelt tepsibe 180-190 fokon süssük addig, amíg a héjuk meg nem barnul. Hagyjuk kihűlni, majd húzzuk le a héjukat.

A megmosott paradicsomok héját kereszt alakban vágjuk be. Tegyük forró vízbe, majd hideg vízbe, héjukat húzzuk le. A megtisztított fokhagymával, valamint a sült zöldségekkel együtt aprítsuk fel a húsukat.

Felhevített olajon pirítsuk meg a tisztított, apróra vágott vöröshagymát, dobjuk az edénybe az összes zöldséget, sózzuk, borsozzuk, cukrozzuk.

Főzzük addig, amíg a zöldségek szét nem főnek.

Ekkor ízlés szerint ízesítsük borecettel.

Az ajvárt töltsük sterilizált üvegekbe, és fejjel lefelé fordítva tároljuk, amíg ki nem hűl.


Egy kérdezőnek válaszolva=

2012.08.09 19:29

Marcsisef

Kedves ágota17!

A receptben leírt mennyiségből 3 db 370 ml- es üveget lehet megtölteni. A 6%-os borecetből, én 1/2 dl. tettem az ajvárba, de érdemes megkóstolni mert ahány ház, annyi ízlés. Nyugodtan szórjál szalicilt a tetejére, de ha megbontod és nem fogy el akkor tegyed hűtőbe.

Sok sikert kívánok az elkészítéséhez!

Üdv.: Marcsi

2013. aug. 27. 13:42
de jó is aki ért a gombákhoz... imádom. Anno nagynénémék jártak erdőre gombászni, hogy ott mennyiféle volt! Akkor utáltam. Egyszer szedtek valami keserűgombát, kisütötték zsírban, só-bors-paprika, rá kenyérre, na azóta szeretem a gombát. De olyat azóta se ettem, erdeit...
66. 3d0696d927 (válaszként erre: 64. - 3d0696d927)
2013. aug. 27. 13:33
Porítás botmixerrel.
65. 3d0696d927 (válaszként erre: 63. - 2104cc91e8)
2013. aug. 27. 13:32
ó, szóval a kakasra gyúrsz?! :D
64. 3d0696d927 (válaszként erre: 61. - 2104cc91e8)
2013. aug. 27. 13:31

Isten királyság!!! Te vagy a mi emberünk! Köszönet érte! :)


Nem tudtam, hogy kezdjek neki, de kár lett volna kísérletekkel elrontani a termést!


A gombához még annyit tennék hozzá, mert azt minden évben szárítom, amit megszedek, hogy megszárítva porítható magas, keskeny edényben! Nagyon jó télen levesbe dobni egy-egy kanállal! :)

1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook