Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Ez valami pszichés gond lehet? fórum

Ez valami pszichés gond lehet? (tudásbázis kérdés)


2013. júl. 29. 23:25

A vegetatív és szomatikus idegrendszer

Eszköztár:

A szomatikus idegrendszer


A szomatikus idegrendszer a teljes test (a zsigerek kivételével), azaz a testfal és végtagok érző és mozgató beidegzését látja el. Központi része az agy és gerincvelő, környéki részei az érző és mozgató idegek.

A vegetatív idegrendszer


A vegetatív idegrendszer az idegrendszer azon része, amely a szervezet belső egyensúlyáért felel, az akarattól független működések szabályozását látja el. Központi részei a hippokampuszban, a köztiagyban, az agytörzsben találhatóak. A gerincvelő bizonyos sejtcsoportjai szintén részt vesznek a vegetatív idegrendszer működésében. Környéki részei a vegetatív idegrostok és a vegetatív idegdúcok. A vegetatív idegrendszer a belszervek (zsigerek) beidegzését látja el, mint például a szív, a tüdő, a máj, a belek, a nyál-, az emésztő-, és a verejtékmirigyek. Ugyanúgy ahogy a szomatikus idegrendszer működése, a vegetatívé is reflexkörökön alapul.

A stressz


A stresszválasz a teljes szervezet védekező reakciója egy a külvilágból érkező veszélyes vagy fenyegető ingerre (pl. támadó ragadozó, éhség, betegség), melyet stresszhelyzetnek nevezünk. Élettani jelentősége abban áll, hogy a szervezet mozgósítja tartalékait a veszély elhárítására. Ebben központi szerepet játszik a vegetatív idegrendszer szimpatikus idegrendszernek nevezett része. Stresszhelyzetben emelkedik a vérnyomás, szaporább lesz a szívverés, több vér jut az agyba és egyéb létfontosságú szervekbe. A stresszválasz kialakulásában a belsőelválasztású mirigyeknek is szerepe van.

A szimpatikus idegrendszer

2013. júl. 29. 23:24

A szimpatikus idegrendszer

Eszköztár:

A szimpatikus idegrendszer szerepe


A szimpatikus rendszer a vegetatív idegrendszer része, hatása ellentétes a paraszimpatikus idegrendszerével. A szimpatikus idegrendszer elsősorban a stresszhelyzetben kialakuló stresszválaszért felel, vészhelyzetben az egész rendszer egységes egészként aktiválódik.

A szimpatikus idegrendszer felépítése


A szimpatikus idegrendszer központi részei a hipotalamuszban, a köztiagyban, az agytörzsben és a gerincvelő szürkeállományának bizonyos részein találhatóak. A szimpatikus idegrostok a gerincvelő háti és ágyéki szakaszából erednek, ahonnan a gerinc mellett kétoldalt végighúzódó szimpatikus dúcláncba jutnak. A dúcokban az ingerület átkapcsolódik, innen jut a zsigerekhez. A szimpatikus rendszer érzőrostjai a többi érzőrosttal együtt lépnek be az agyba és a gerincvelőbe.

A szimpatikus idegrendszer hatásai


Vészhelyzetben a szimpatikus idegrendszer egységes egészként kerül izgalomba. Ennek hatására kitágul a pupilla, kiszárad a száj (a nyálmirigyek működésének gátlása miatt), szaporábban ver a szív, emelkedik a vércukorszint, több vér jut az agyba, az izmokhoz és a létfontosságú szervekhez, éberebbé válik a tudat.

A vegetatív és szomatikus idegrendszer

A paraszimpatikus idegrendszer

2013. júl. 29. 23:24

A paraszimpatikus idegrendszer

Eszköztár:

A paraszimpatikus idegrendszer szerepe


A paraszimpatikus rendszer a vegetatív idegrendszer része, hatása ellentétes a szimpatikus idegrendszerével. Általánosságban szervezet életének mindennapos fenntartását szolgálja. Fontos szerepe van az emésztés és a kiválasztás szabályozásában.

A paraszimpatikus idegrendszer felépítése


A paraszimpatikus idegrendszer központi részei a hipotalamuszban, a köztiagyban, az agytörzsben és a gerincvelő szürkeállományának bizonyos részein találhatóak. Anatómiailag két fő része van a feji és a keresztcsonti rész. A feji rész vegetatív rostjai az agyidegekben jutnak el végállomásukra, különösen fontos szerepe van a X. agyidegnek, a bolygóidegnek, mely a szíven, a tüdőn kívül beidegezi gyakorlatilag az összes hasi szervet is. A keresztcsonti rész felel a végbél és a nemi szervek vegetatív beidegzéséért.

Az ember vegetatív szabályozásának áttekintése

A paraszimpatikus idegrendszer hatásai


A paraszimpatikus idegrendszer izgalmára létrejövő változások sokrétűek: összeszűkül a pupilla, megindul a nyálelválasztás, lassul a szívverés, mélyül a légzés, fokozódnak a gyomor és bélmozgások. Több vér jut a zsigerekbe, megindul az emésztőnedvek termelése.

2013. júl. 29. 23:23
Olvassatok utána a szimpatikus, és a paraszimpatikus idegrendszeri hatásoknak..
13. kszb (válaszként erre: 1. - Katika009)
2013. júl. 29. 23:12
lehet, de ettől függetlenül vizsgáltasd ki magad! Egyik ismerősöm anyukája is izgulásnak szorongásnak tudta be a hasmenéseit (gyakran egyezett is otthonról elindulással, stb), aztán kiderült sok év után, h műs a baja. Nem komoly, de diétával karban tartható.
12. Katika009 (válaszként erre: 11. - MsJones)
2013. júl. 29. 16:26
Jó lenne leküzdeni... :)
2013. júl. 29. 15:09
Akkor ez valami berögződés :)
10. Katika009 (válaszként erre: 8. - Fa96ed4cf8)
2013. júl. 29. 14:31
Nekem nem hasmenésem van. Ha el is jutok a wc-re, akkor is normális a székletem. Tudom, nem egészséges visszatartani, de azért néha már érzem,hogy túlzás... Olyankor megpróbálok ellazulni és el is múlik!
9. Katika009 (válaszként erre: 7. - MsJones)
2013. júl. 29. 14:30

Nem szoktam, nem érzem magam ilyennek.

Nem tudom, mitől alakult ki. Amikor elmegyek valahova, mindig jól érzem magam, aztán egyszer csak rám tör az érzés...

8. fa96ed4cf8 (válaszként erre: 2. - Katika009)
2013. júl. 29. 14:30
Hasmeneses paniknak hivom... kb. 20-30 mp ido van arra, hogy eljuss a mosdoba?
2013. júl. 29. 14:21
Én is hallottam már olyan pánik betegségről, ahol ha roham van, nagyvécére kell mennie a betegnek. Szerintem igen, pszichés.. Te nem úgy érzed? Nem vagy depresziós? Nem szorongsz?
2013. júl. 29. 14:05
Már arra is gondoltam, hogy berögzült az agyamba ez az egész és csak beképzelem... :/
5. f49b154b31 (válaszként erre: 2. - Katika009)
2013. júl. 29. 14:04

Lehet pszichés.

Stressz okozhat hasmenést, és szorulást is.

2013. júl. 29. 14:02
Szorongás, félelem..
2013. júl. 29. 14:02
Pánikroham..
2013. júl. 29. 14:01
Kb. 1 éve kezdődött nálam. Valahányszor elmegyek vendégségbe, vagy az iskolába, mindig rám tör az érzés, hogy nagywc-re kell mennem. Elkezd fájni a hasam, és minél gyorsabban ki kell jutnom. Azóta gyötör ez a dolog, amikor elmegyek valahova… Előtte semmi problémám nem volt. Mi lehet a gond?
2013. júl. 29. 14:01
Ez valami pszihés gond lehet?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook