Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Megöli az anyakutya az újszülött kölyköt, ha mellette van az apakutya is? fórum

Megöli az anyakutya az újszülött kölyköt, ha mellette van az apakutya is? (tudásbázis kérdés)


2014. jan. 22. 12:30

Régen volt már, de leírom, hogy a kutya megellett fél évvel ezelőtt, tehát nyár időszakban a kutyánk: 7 kölyköt fialt, 6 maradt életben, az elsőt elosztotta kettővel vagyis félig megette őt... erre vonatkozott a kérdésem.


A többit elválasztásig makulátlanul nevelte. Két kölyke maradt nálunk (az egyiket holnapután elviszik), tehát most 4 kutya őrzi az 5 hektáros területet: igazi falka, nagyon jól kijönnek mindannyian egymással, bár az is igaz, hogy anyu vasszigorban tartja a kolóniát.


Szüléskor az apakutya nagyon megrémült, vonított. Sajnos nem tudtunk a helyzettel mit kezdeni: szabadidős tevékenységgel foglalkozunk, vendégeink vannak, éjjel pedig a hímnek kellett egyedül őriznie a területet.


Az apakutyát kiheréltetjük, több ellést nem szeretnénk, fizikailag nagyon megviselte az anyát ez az egy is. Nem akarunk szaporítók lenni, ha már nem foglalkozunk hivatalosan tenyésztéssel. Azt mondta az állatorvos, hogyha valóban szeretjük a kutyánkat, nem elletjük őt többet.

2013. júl. 14. 19:48
Nekem 50 éve van kutyám,most is 4 biscon,egy yorki,de soha az életben ilyen szituval nem találkoztam még.Igaz,alapvető dolog,hogy mindnek van elszeparált külön kuckója,és főleg az anyakutyát kicsit kényeztetve behozzuk melegebb helyre(télen).
2013. júl. 14. 16:41
Az oroszlánoknál valóban a hím öli meg a kölyköket, viszont a kutya nem az oroszlántól, hanem a farkastól származik. A farkasoknál csak a domináns hímnek és nősténynek lehetnek kölykeik (persze a falkában többen is kamatyolnak), ezért az az anyafarkas, amelyik a rangsorban lent helyezkedik el és veszélyben érzi magát vagy a kölykeit, vagy megöli a saját ivadékát vagy megöli őket a domináns pár egyik vagy mindkét tagja.
2013. júl. 14. 16:36

Azt tudom, hogy a hím elpusztíthatja őket, ezért is választottuk szét őket.


Amiben tanácsra volna szükségem (vagy legalább egy kis biztatásra) az az, hogy a hím jelenléte (az, hogy egy drót választófal van köztük) okozhat-e az anyában olyan zavart vagy szorongást, hogy erre vetemedjen? Mert ha igen, akkor sürgősen valami B verziót kell kitalálnunk.


Van valakinek effajta tapasztalata?

2013. júl. 14. 16:31

Az anyakutyák megeszik a saját kölyküket, ha veszélyben érzik őket vagy életképtelennek ítélik meg. Ugyanígy a macska is megeszi, de a hörcsög is.

Itt: [link]



Ezt írják:

"Vannak bizonyos élethelyzetek amikor az anya kutya megeszi/megöli az újszülött kölykét. Ennek több oka is lehet:

- zavar az anyai ösztönrendszerben

- a köldökzsinór elrágásával és a burok megevésével együtt "véletlenül" megeszi a kölyköt is

- az anya állat valamilyen oknál fogva életképtelennek itéli a kölyköt és inkább megmentve a szenvedéstől,

- megöli és megeszi

- valamilyen idegen, veszélyes szagot érez a kölykön és ezért elpusztítja



A kölyköket a történtek ellenére meg lehet próbálni visszaszoktatni az anyjukhoz, ellenkező esetben nagyon kevés esélyük van a túlélésre. Potos és részletes tanácsokat bármelyik tenyésztési, szaporítási fejezettel rendelkező szakkönyvben talál."

2013. júl. 14. 15:39

Egyáltalán,miért enné meg a saját kölykét az anya?

Vagy miért ölné meg?

Az oroszlánoknál sem az anya öli meg a kölyköket,hanem a hím,érthető okokból.De a kutyáknál?Nem értem!

2013. júl. 14. 15:11
lepény helyett a burkot akartam még írni, nem színoníma-szótár lenni :D
2013. júl. 14. 15:10

Értem. Nálunk is a lány a domináns, a fiú fél tőle, de állítólag egy elléskor változhatnak a szabályok... ezért félek.

A miénk még csak most fog lefialni. Az anya ugye eleve, ösztönösen eszi a placentát, a méhlepényt, a köldökzsinórt. Nincsenek illúzióim (szültem már), lesz vér is, amit nyilván a fiú kutya, a majdnem közös tér miatt szintén megérez majd.. Szüléskor szétválasztottátok őket vagy akkor is együtt voltak?

2013. júl. 14. 15:05
Nálunk általában egy térben van az anya, apa, és a saját kölykük.. Az anya szelíd jó kutya, de a morgásával, és már a tekintetével távolt tartja az apakutyát.. az általában el is sündörög.. ha jó az anyakutya védeni fogja, betartatja a játékszabályokat. Igaz most már a kölyök is kb. 2 éves, együtt vannak, de az apa és a fia acsarkodnak egymásra folyamatosan.. harc van a vezérségért..
2013. júl. 14. 15:00

Kaukázusi párról van szó, anya 2 éves, apa 1, első ellés. A kenneljüket (ami elég nagy alapterületű) kettéválasztottuk, tehát a két kutya külön van már, de mégis egymás testközelében. A fiú kutya nagyon hamis, a lány viszont nyugodt, bújós. 1 éves volt, amikor mellé került 2 hónaposan a hím, szépen elfogadta, nevelgette, tanította.

Azért aggódom, mert a fiú nyilván morogni fog, kaparni, nagy az esély hogy az anya megegye a kicsiket?


Kivinni elléskor sem tudom a fiút, vendégeket tartunk egy szabadidős területen.

2013. júl. 14. 14:55
Megöli az anyakutya az újszülött kölyköt, ha mellette van az apakutya is?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook