Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Ha panelban laksz, mekkora a villamos teljesítményetek? Hány amper? fórum

Ha panelban laksz, mekkora a villamos teljesítményetek? Hány amper? (tudásbázis kérdés)


25. jujujo (válaszként erre: 24. - 6c0221cf73)
2013. jún. 13. 08:21
Igen, de ha valahol van cserélve vezeték, akkor csak amperbővítéssel kell szerencsésebb esetben foglalkozni :)
24. 6c0221cf73 (válaszként erre: 23. - Jujujo)
2013. jún. 13. 08:16
Egy lakás újraszerelése százezres nagyságrendű.
23. jujujo (válaszként erre: 20. - Regin_a)
2013. jún. 13. 08:14

Köszönöm az infokat! :)

Semennyire sem értek ezekhez, csak olvasgattam, és lakásvásárlás előtt nem árt tudni, hogy a kinézett lakásra csak ilyen szempontból (általános vezetékelés, amperbővítés) mennyit kell majd rákölteni. Mert nem mindegy, hogy pár százezret vagy pár tízezret.

22. jujujo (válaszként erre: 19. - Annadi)
2013. jún. 13. 08:12
Köszi! :)
21. 6c0221cf73 (válaszként erre: 20. - Regin_a)
2013. jún. 12. 22:39
Pontosan. A szétosztásnál külön, kisebb kismegszakítókat helyez el áganként, onnan már vékonyabb vezeték is elég. A hosszra való méretezés a feszültségesés miatt kell.
20. Regin_a (válaszként erre: 18. - Jujujo)
2013. jún. 12. 22:05

Az órán levő automata 32A-es, gondolom

Ebben az esetben a lakásban, a lakás helyiségeiben nem kell erre méretezni a vezetéket, hisz az összes teljesítmény csak az óránál áll elő

Mert ugye megy a világitás, megy a mosógép és sok más

Szét kell osztani a teljesitményt

Villanyász tudja hogy és milyen vezeték kell

A várható legnagyobb teljesitmény a villanytúzhely, az is változó

Ha közel a konyha az elosztótáblához, elég a 2.5mm2-es is, ha messzebb, akkor majd szintén a villanyász méretezi

19. annadi
2013. jún. 12. 21:50

Nálunk is csatornában van. És az ajtó mellett van a villanyszekrény. kb. másfél-2 méter volt mire behozták.

A panelban lehet egy kicsit messzebb is, de tuti nem a pincében, mert minden lakáshoz külön van nem messze a lakástól.

18. jujujo (válaszként erre: 15. - 6c0221cf73)
2013. jún. 12. 16:27

Köszi!

De ha csatornázással oldom meg, akkor nem kell vésni, és akkor elvileg többet is bír a vezeték. Ezt találtam:

[link]

Nem értek hozzá, de ebből azt veszem ki, hogy csatornázással (B csoport) a 4 mm2-es rézkábel bírja 32A-t is. Rosszul gondolom?

2013. jún. 12. 16:24
Egy faliszekrény-féleségben volt.
16. Guruljka (válaszként erre: 14. - Jujujo)
2013. jún. 12. 16:23

Én sem tudom, de voltam vendégségben panelházban, és áramszünet lett.

A folyosón volt a villanyóra, ott nézték. Nem is volt messze a lakásajtótól, odalátszott.

15. 6c0221cf73 (válaszként erre: 11. - Jujujo)
2013. jún. 12. 16:19

Az ár a hossztól függ, de a rézvezeték nem olcsó.

A 2,5 mm2-es vezeték 20 A-ig jó

25 amperre 4 mm2-es, 32 amperre 6 mm2 keresztmetszetű kell.

Ehhez már lehet hogy a védőcsöveket is ki kell cserélni, ami véséssel jár.

14. jujujo (válaszként erre: 13. - Annadi)
2013. jún. 12. 13:28

Köszi!

Még annyi kérdésem lenne, hogy nálatok is alagsorban van a villanyóra? Mert így gondolom, emeletenként nő az ára ennek. Ti hanyadikon laktok?

Hozzáteszem, semennyi fogalmam sincs, merre vannak panelban a villanyórák, csak találtam egy hozzászólást, amiben ezt írták.

13. annadi
2013. jún. 12. 13:17
2 éve csináltattuk és míg a villanyórától elhozta a lakásba, ha jól emlékszem olyan 5-10 ezer ft. Minden remekül működik, jól bírja a hálózat, pedig mosogatógép, mikró, mosógép, elektromos sütű, főzőlap, tv stb.... rengeteg dolgot használok.
12. jujujo (válaszként erre: 10. - Annadi)
2013. jún. 12. 12:32
Ez költségben körülbelül mennyi volt (anyagár + munkadíj) nálatok? És mikor csináltattátok?
11. jujujo (válaszként erre: 8. - 6c0221cf73)
2013. jún. 12. 12:31

" Lehet ennél többet is, de ahhoz már valószínűleg vezeték csere is szükséges, 2, 5 mm2-es rézvezeték kevés hozzá."


Sacperkb mennyivel drágább az a vezeték (vezetékelés), ami ekkorát elbír? Ha tehát szeretnénk egy lakást áthúzatni, akkor eleve olyan vezetékeket kérnénk, ami akkor vagy esetleg később gond nélkül elbírná a nagyobb terhelést.

10. annadi
2013. jún. 12. 12:30

Mi társasházban lakunk 1964-ben épült.

16 Amperes volt, de mi is megemeltettük 32-re. Ingyen megcsinálták, csak a vezetékekhez kell villanyszerelő, aki beviszi a lakásba. És senkinek nem kellett az engedélye. Nekünk is az elektromos készülékek számának növekedése miatt volt rá szükség.

9. jujujo (válaszként erre: 4. - 99279bb06f)
2013. jún. 12. 12:28

Semmi munkahelyet nem akarok létesíteni, csupán szeretném, hogy elbírja a háztartási gépeket (esetleg légkondit is, ha lesz), és jó pár évig ne is kelljen azon aggódni, mit mivel működtetünk egyszerre.


Elvileg 32A-ig ingyenes, de majd megkérdezem a szolgáltatónál, hogy paneleknél ezt mennyire engedik vagy megoldható.


Csak érdekelne, hogy van-e olyan, akinek nagyobb teljesítményre van szüksége (pl.: kerámialapos tűzhely, légkondi,...), és ezt panelban gond nélkül meg tudja-e oldani.

8. 6c0221cf73 (válaszként erre: 3. - Guruljka)
2013. jún. 12. 12:25

Ha viszont az ampert megszorozzuk a feszültséggel, akkor megkapjuk a teljesítményt, így pl. 16 A x 230 V = 3680 W egyidejű teljesítményt tesz lehetővé, ami egy mai háztartásban nem túl sok.

Van hogy a mikrohullámú sütő önmagában levágja induláskor a 16 amperos biztit. Én minimum 20 ampert tennék. Lehet ennél többet is, de ahhoz már valószínűleg vezeték csere is szükséges, 2,5 mm2-es rézvezeték kevés hozzá.

7. jujujo (válaszként erre: 3. - Guruljka)
2013. jún. 12. 12:25

Gyorsan akartam kérdezni, és elírtam. :)


Azt nem tudom csak, hogy alapvetően hány amperre kell gondolni egy átlagos panellakás esetében. A 16-ot mindenképp keveslem, mert ha pl van légkondi, akkor nagyon mellette már ne akarja pl porszívózni vagy mosni. De ez most csak egy példa, de ha már az ember belevág az elektromos hálózat fejlesztésébe, akkor nem 1-2 évre gondolkozik előre.


Lakásnézésnél nem egy tulaj mesélte büszkén, hogy bővítettek 16 A-re, de az kb 3680W-ot bír, ami manapság nem egy nagy szám.

6. ejmi
2013. jún. 12. 12:20

Nálunk most szerelték át a házban a lépcsőházi világítást, ennek kapcsán lehetett kérni a 32 A. És ez ingyen van, csak a villanyórától a lakáshoz való vezetékezést kellett fizetni.

Tehát 32 A-ig az áramszolgáltató nem kér díjat !

2013. jún. 12. 12:12
A teljesítményünk az nulla, a fogyasztásunk viszont annál több, és mi kW(kilowatt)-ban mérjük.
2013. jún. 12. 12:04

Egy társasháznak van közös képviselője, és a közgyűlés engedélye is kell, hogy te valamilyen munkahelyet létesíts a lakásodban. Gondolom erre kellene neked a 32 A. Nem tartom valószínűnek, hogy ezt akár az elektromosok, akár a közgyűlés engedélyezze. Ez akkora teljesítmény, amit nem lehet egy lakóházba vezetni.

Inkább az elektromosoknál kérdezz utána, hogy egyáltalán engedélyezik-e.

2013. jún. 12. 11:28

Az amper nem teljesítmény.

Hanem áramerősség.

Ha nagyobb teljesítményű valamilyen gépet akarsz használni, akkor kell erősebb vezetékeket és biztosítékot beszereltetni, tehát mondjuk 16 amperes helyett 24 amperest. Ha vezeték elbírja, akkor az rendben van.

Régen az átlag háztartásokat 10 amperrel szerelték, és amikor bejöttek az automata mosógépek, akkor erősebb biztit kellett kérni, sok esetben át is kellett vezetékezni a lakást.

2013. jún. 12. 10:43
Érdekelne, hogy mi számít standardnak panelek esetén. Múltkor 2 tulaj is büszkén mesélte, hogy 16 A-re bővítettek, de igazából az se sok a mai világban. A 32 A-t szeretnénk kihasználni, ha panelt vennénk.
2013. jún. 12. 10:42
Ha panelban laksz, mekkora a villamos teljesítményetek? Hány amper?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook