Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Önbizalom hiány - hogyan lehet MÁSON segíteni? fórum

Önbizalom hiány - hogyan lehet MÁSON segíteni? (beszélgetős fórum)


27. Starsky (válaszként erre: 21. - Niar)
2013. máj. 13. 21:12

Kedves Niar !


Egészen véletlenül akadtam erre a fórumra és duplán személyesen kötődésből írok, mivel az én cikkemet hoztad fel példának.

Aki önbizalom hiányos, annak barátok, ismerősök, családtagok véleménye ér a legkevesebbet, ezt tapasztalatból mondom. Mint mások is írták annak kiépítése hosszú és kőkemény munka, stabil alapokra csakis az objektív külvilágból érkező visszajelzések alapján építhető ki.

Az, hogy az illető annak idején mit mondott rám, az sokadlagos dolog, viszont ami más, idegen emberek reflexszerű tekintetéből tükröződik, az "elvitathatatlan".

Sajnos ez van, persze, ha mindenki pozitívan látja önmagát akkor a külvilág is így fog rá reagálni, csak ezt a kis hiányzó "pályaszakaszt" kell megtanulni kiépíteni magunkban.

Az, hogy konkrétan a problémám forrása normális, hát nem tudom, lehet, persze nem vagyok fogyatékkal élő szerencsére, minden tiszteletem az övéké, de ha a lelked sérült,akkor teljesen mindegy milyen okból kifolyólag.


A cikket is azért írtam, mert úgy gondoltam a társadalom elvette, talán ,vissza is adja...


Egyébkén nagyon jó volt a sok pozitív hozzá-

szólást olvasni , segített, de áttörést nem hozott, ennyi idő eltelte után nyilván nem is hozhatott.


További szép napot !

26. ittmost (válaszként erre: 25. - Niar)
2013. máj. 13. 16:53

"én ilyen szürke vagyok, nem vagyok érdekes, nem érdeklek senkit".

Amikor ezek a mondatok elhangzanak a szájukból,akkor a legtöbb társaságban vannak jótét lelkek,akik rögtön vigasztalni kezdik,meg nyalogatni a sebeit,hogy:"óó,dehogy vagy te szürke..miylen szép a hajad,olyan aranyos vagy,szép a szemed..stb..Szóval még az is lehet,h ha az ilyen "szürke egerek" emberek közt vannak,összességében akár több bókot,elismerést kapnak,mint azok,akik valóban több pozitív tulajdonsággal rendelkeznek.

Ez egyfajta mártír szerep,az pedig azért elég népszerű,sokféle témában.

25. Niar (válaszként erre: 24. - Ittmost)
2013. máj. 12. 11:18
ezt az utolsó gondolatot nem nagyon értem. szerintem önbizalomhiány miatt sokan "megalkudnak" egy rossz párkapcsolatban ("úgyse kapok jobbat"), vagy épp anélkül ("nem kellek én senkinek és meg is értem, hogy miért"). nem vesznek fel egy csinos cipőt mert "úgyse áll jól, csak kinevettetem magam" ezért inkább megmaradnak szürke-egérnek, majd az ördögi kör folytatódik "én ilyen szürke vagyok, nem vagyok érdekes, nem érdeklek senkit".. stb. Nem nagyon tudom elképzelni, hogy valaki élvezné ezeket a szituációkat. Viszont az tény, hogy magukat skatulyázzák be, és a saját "börtönjükből" csak ők maguk lennének képesek kiszabadulni. Azt remélem, valahogy lehet adni nekik egy kezdő löketet.
24. ittmost (válaszként erre: 22. - Niar)
2013. máj. 10. 05:52

Igen,természetesen kevés.

Viszont nagyon fontos: nem a te feladatod egy másik ember-akára párod!-önbizalmát helyre tenni.Ezt mindenki csak saját magában tudja,az lesz a hatásos,eredményes.

Ha te megtetted a magadét.,attól kezdve,ha fejreállsz,se tudsz mit tenni,hanem ő jön,a saját tettei,vagy a gondolatainak rendezése.

Amúgy szerintem sokszor az apró hibák -amik kifelé vállalhatóak-mögé nagyobbak vannak elrejtve(nem feltétlenül sahját hibák,hanem egyéb lelki sérülések),azért nem "tud" magán változtatni az illető.

És sokaknak egyébként kényelmes az önbizalomhiányos szerep,mert így kapják meg azt a fajta figyelmet,amire vágynak.

2013. máj. 10. 00:48

Az önbizalom hiány az nagyon összetett kérdés.

Csak úgy jó szándékból szeretetből nem igen változtatható meg. Sajna.

22. Niar (válaszként erre: 18. - Ittmost)
2013. máj. 10. 00:43
Köszi, éppen ilyen jellegű tanácsokat vártam. Csak néha úgy érzem, hogy igen kevés az, hogy valakinek megmondom pl. hogy én kedvelem, szeretem.
21. Niar
2013. máj. 10. 00:39

Ezt a cikket nem tudom ismeritek-e. [link]

Ilyesmire gondolok. Sokszor nem is tudjuk, hogy mi nyomasztja őket (az önbizalom hiányosokat). Így aztán hiába mondjuk neki, hogy "de jó vagy".

A másik dolog meg, hogy ha valaki más problémája akkor látjuk/látják ők is hogy ez milyen semmiség. Csak azt kéne megérteni, hogy ha rólunk van szó, ez akkor is semmiség. Ez a cikk egy nagyon jó példa... miért kell tragédiaként megélni egy pár heccelő haver kicsit csípősebb megjegyzését? Még ha valaki rosszindulatból mondja, akkor is ezek csak szavak... És évek múltán, miután már tudja, hogy igazából teljesen normális az a szőr, még akkor is emiatt aggódik. És még hányan vannak, akik fel sem ismerik a problémájuk forrását...:(

20. 1fbc7619c9 (válaszként erre: 13. - C6973617d3)
2013. máj. 9. 19:08
Így igaz ,aki nyitott a jobbra, a többre :)
19. ittmost (válaszként erre: 11. - Niar)
2013. máj. 9. 19:07
Ennek a fajta gondolkodásmódnak a megváltoztatása már pszichológus hatáskörébe tartozik,ezek mélyben levő blokkok.
18. ittmost (válaszként erre: 3. - Niar)
2013. máj. 9. 19:06

Ha te egy önbizalommal telt ember vagy,és szépen megfogalmazod,hogy mi jót látsz bennük,és a szemükbe nézve elmondod,akkor biztos,hogy egy életre emlékezni fognak arra,h vki meglátta bennük a jót,és ettől valamennyit javulni fog az önbizalmuk.

Ha hozzád közel állóval teszed ezt,akkor emellett folyamatosan éreztetheted vele,hogy számít a véleménye.Meghallgatod,v tőle kérsz tanácsot.

Mások előtt mondasz neki elismerő szavakat,iylesmik.

17. cbe6ba1fa9 (válaszként erre: 16. - Era06)
2013. máj. 9. 13:19

Már bocsánat, de ha engem csak folyton kritizálnának (oké, muszáj megvizsgálni, hogy neked mi a szereped a dolgokban, és mennyi mindent tettél meg te a sikerekért, tehát mennyire jogos a kritika), és nem vennék észre a pozitív tulajdonságaimat, vagy törekvéseimet, akkor egyrészt dobbantanék az adott helyről, és úgy összességében magasról tennék azokra az emberekre. Másik meg, hogy tuti nem hinném el, hogy tényleg csak problémákat okozok meg rossz volnék. Butaság.


Nem szabad ennyire a lelkedre venni, mert megannyi másik ember viszont képes értékelni és úgy szeret, ahogy vagy.

16. era06 (válaszként erre: 1. - Niar)
2013. máj. 9. 10:20

Ez nehéz feladat.

Magamból kiindulva, soha nem csináltam semmit jól. Mindig csak kritizáltak és kritizálnak. Olyan nincs, hogy bármi is megfelelne. Egy ilyen emberbe önbizalmat önteni, kemény munka.

15. Niar (válaszként erre: 13. - C6973617d3)
2013. máj. 9. 10:00
hát igen.. de vagy nem tudja mi baja, vagy azt hiszi hogy rajta úgysem lehet segíteni, mert ő ilyen "selejt" :S
14. Niar (válaszként erre: 12. - 342402de6d)
2013. máj. 9. 09:58
csak szomorú. hogy sok tekintetben másoknál különb emberek egy életen át félembernek érzik magukat valami észrevehetetlen vagy lényegtelen kis hiba miatt.
13. c6973617d3 (válaszként erre: 1. - Niar)
2013. máj. 9. 09:51
SEgíteni csak azon lehet, aki hagyja magát, tehát valamilyen szinten hajlandó a változásra. Én, csak olyan emberen segítenék, aki megkér rá.
12. 342402de6d (válaszként erre: 11. - Niar)
2013. máj. 9. 05:46

Akkor az már ő baja.....ha valami nem megy nem kell erőltetni.Mindenkinek ott van a lehetőség a kezében,hogy legyen önbizalma...

Magunkon is nagyon nehéz változtatni,máson pedig egyenesen lehetetlen.

11. Niar (válaszként erre: 8. - 342402de6d)
2013. máj. 8. 23:28
Az a tapasztalatom, hogy ez nem igazán működik. Addig jó, hogy megmondom/valaki megmondja neki. A probléma ott kezdődik, hogy "ebből mit hoz ki"... Én úgy gondolom, hogy egyik fülén be, másikon ki a legtöbb esetben. Azt hiszi, hogy csak hízelegni akarnak neki, vagy vigasztalni, ilyesmi. Azért gondolkozom azon, hogy nem ennyire nyilván valóan kéne a tudtára hozni... mert pont így nem ér el a tudatáig :\
10. Pillangóhatás (válaszként erre: 1. - Niar)
2013. máj. 8. 22:43
barátnővel könnyű.szervezz egy közös szépségnapot:-)vásárlás, kozmetika, pedikűr, manikűr, fodrász:-)te is jól jársz és ő is és ha megdicsérik nő az önbizalma is:-)
2013. máj. 8. 22:12
Az önbizalmat mindenki csak saját magának adhatja meg, és csak úgy, ha megdolgozik érte, ha megoldja az előtte álló racionális és érzelmi konfliktusokat. És mindezt következetesen, napról napra megteszi....
2013. máj. 8. 21:59
Nem ráébreszteni kell,ha neked ez olyan fontos,hogy tudjon róla az illető,mond meg és az ő dolga,hogy ebből mit hoz ki!
7. dömdödöm (válaszként erre: 6. - Niar)
2013. máj. 8. 21:55
felelősség a kezükbe...például az életük
6. Niar (válaszként erre: 5. - Dömdödöm)
2013. máj. 8. 21:51
hát szerintem más sem tudja a választ.. de azért még várok okos gondolatokat :)
2013. máj. 8. 21:40
na ez az érdekes, hogy senki nem ír semmit...pont ennyi az önbizalmunk
2013. máj. 8. 21:24

vállalják fel önmagukat?



huuuuhhhh...jó a válasz?

izgulok

3. Niar (válaszként erre: 2. - 342402de6d)
2013. máj. 8. 21:20

Ez mindenképpen segít, de azért remélem, hogy van ennél teljesebb megoldás is. Az oké, hogy én kedves, elfogadó vagyok. De ezzel csak azt érem el, hogy rólam azt fogják hinni, hogy kedves vagyok és türelmes, jó ember vagyok, aki elfogadja őket a nagy tökéletlenségükkel. De hogy lehetne ráébreszteni valakit arra, hogy ami miatt tökéletlennek érzi magát, az egy jelentéktelen semmiség a többi, pozitív tulajdonsága mellett.

Nem az lenne a cél hogy lássák, hogy van aki elfogadja őket, hanem valahogy elfogadtatni őket önmagukkal... nem egyszerű.

2013. máj. 8. 21:10
Szerintem nem lehet senki önbizalmát növelni,de ha a szeretet áramlik belőled az elfogadás és pár jó,biztató szó az sokat segíthet,hogy pozitív irányba lendüljön a másik ember...
1. Niar
2013. máj. 8. 21:06

Az önbizalom építés tréningek, könyvek, cikkek szinte mind arról szólnak, hogyan segíthet magán az önbizalom hiányos ember. De mi van akkor, ha egy baráton szeretnénk segíteni? Gondolkoztam ezen, de nem sokra jutottam, valakinek van valami jó tippje, tapasztalata ezzel kapcsolatban?


Máshogy kell eljárni ha pl. egy barátnőről van szó, egy családtagról, vagy a párunkról? Nem arra gondolok, hogy a személynek a kezébe nyomok egy önbizalom építő kurzust... hanem olyasmire, hogy észrevétlenül hogyan lehet bíztatni valakit. Ha nem olyan nagyon közeli barát/hozzátartozó.


Engem azért foglalkoztat ez a kérdés valamennyire, mert azt látom a környezetemben, hogy nagyon sokan küszködnek önértékelési problémákkal, és senki sem mondja meg nekik, hogy "igenis többet érsz". ez a közeli barátok dolga lenne szerintem.. de lehet, hogy nincsen is nekik olyan.. nem tudom, minden esetre úgy gondolom, hogy az kéne segítsen a másikon akinek lehetősege van. Tehát ha én észre veszem, hogy valakinek problémája van, szeretnék rajta segíteni, de anélkül hogy túlságosan belemásznék a lelkébe/intim szférába... és hát nem tudom, hogy lehetséges-e ez egyáltalán. Vélemények?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook