Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Hogyan kell egész libát sütni? fórum

Hogyan kell egész libát sütni? (tudásbázis kérdés)


2013. ápr. 28. 10:13
:)
2013. ápr. 28. 10:13
Mindenképp sütőbe
2013. ápr. 27. 16:14

Hát sanszos, hogy tényleg feldarabolom inkább. Sütőzacskóbsn gondolom gyorsabb is, és nekem aznap többféle husit el kell készítenem, úgyhogy ez is szempont.

Az eszembe sem jutott, hogy az ünnepi asztalon áljak neki szeletelni:-)

Köszi a válaszokat!

2013. ápr. 27. 16:03
Én nem szeretem az egyben sülteket, és még nem is csináltam ilyet. Szerintem ehhez rutin kell, előszörre nem biztos, hogy sikerül finoman átsütni. Szerintem inkább darabold szét, az aprólékból főz húslevest, és csak a combokat, mellét süsd meg.
2013. ápr. 27. 16:00
Ez az ünnepi verzió,hát elég macerás szerintem, még így egészben nem sütöttem.Én biztos,hogy feldarabolnám,és sütőzacskóban sütném.
2013. ápr. 27. 15:49

A liba nem csupán zsíros, de eléggé csontos is, így személyenként számoljunk minimum 75 dekagrammal. Egy átlagos liba 4 főre elég, így vásároljunk nagyobbat, mint amire szükségünk van.

Vásárlás során válasszunk olyan libát, amely egészséges - nincs a lábakon folt, mellkasa dús, bőre fényes, az alatta lévő zsírréteg nem túl vastag.

Ha hentestől vásárolunk, kérjük meg, hogy tegye konyhakésszé a szárnyast.

A libát mossuk át alaposan. A belsőségeket távolítsuk el, majd az üregben és annak mentén található zsírpárnákat vágjuk ki. Papírtörölközővel töröljük át kívül-belül alaposan. (Tipp: minél tovább hagyjuk kiszáradni, annál ropogósabb lesz a bőre!). A zsírpárnákat olvasszuk meg, majd öntsük át kis tartályba - felhasználhatjuk későbbi sütéshez-főzéshez.

Ázsiai módszer: ez az előkészítési módszer tuti szuper és nagyon egyszerű – valójában a pekingi kacsa elkészítéshez hasonló. A szárazra törölt szárnyast a hűtőszekrényben egy éjjelen keresztül kiszáradni hagyjuk. Sütés előtt leforrázzuk (a mosogató felett) akár 2-3-szor is, szárazra töröljük, majd fűszeres sóval bedörzsöljük.

Sütés előtt minden oldalról szurkáljuk össze a libát (de csakis a bőrét!) – majd sóval vagy fűszeres sóval dörzsöljük be a szárnyast.

A lábakat ne kössük össze – sőt, húzzuk kissé szét. Így egyenletesebben sül majd át a hús.

Az üreget megtölthetjük töltelékkel – de ne tömjük meg! Töltelékként remekül passzol a libához az alma, birsalma, körte, aszalt szilva, áfonya – zöldfűszerek közül a kakukkfű, rozmaring, zsálya. Sült liba töltelékek>>

Liba sütés: ennek többféle módja lehetséges. Lehet mellel lefelé sütni az első órában; vagy sütés előtt először megbarnítani serpenyőben; vagy sütés előtt forró libazsírral leönteni – kinek mi vált be. Azonban a sütőben a általában először nagyon magas hőmérsékleten sütjük – recepttől függően 15-30 percig - majd közepes hőmérsékletre (180-190 fokra) lekapcsoljuk.

Sütési idő: 220 fokon 15-20 percig, majd 180 fokon kilóként 20-30 percig sütjük. Valójában úgy az igazi, ha a hús kissé pink marad – akik nem szeretik így, süssék tovább 15-20 percig (azaz 30 percig kilóként). Vigyázat - a liba húsa kiszárad, ha túl sokáig sütjük!

Sok recept fóliában való sütést ír elő – ez azonban ártalmas az egészségünkre. Az alumínium molekulák felszabadulnak és átvándorolnak az ételbe – ha muszáj fóliát használnunk (pl a bőr túl barna már félidőben), vigyázzunk arra, hogy a fólia ne érjen a húshoz. Egészséges konyha>>

Sütés során a zsírt félóránként érdemes leszűrni. Ha nagy darab szárnyasról van szó – ehhez segítségre lesz szükségünk. A zsírt tegyük félre, hasznosítsuk tepsis sült burgonya készítéséhez.

Sok séf szerint a libát nem kell sütés közben locsolgatni – hagyományosan azonban a zsír leszűrése előtt lelocsoljuk a forró zsírral és a keletkezett szafttal.

Sütés után a libát ne tálaljuk egyből! Pihentessük 20-30 percig, fólia vagy fedő alatt, ezáltal puhul a hús, és könnyebben lesz szeletelhető.

A szeletelés az ünnepi asztalon készül - ez az étkezés csúcspontja. A lábakat először egy éles késsel levágjuk, majd a szárnyaktól indulva, a mellkasról óvatosan szeleteljük a húst.

A sült liba mellé természetesen szükséges néhány köret. Legalább 2-3 köretet készítsünk, ezek többségét párhuzamosan lehet sütni a libával. Egyszerű köretek>>

Köretek mellet fontos 1-2 savanyúság, saláta vagy kompót – ideális pl. az áfonya szósz, téli kompót, birsalma kompót.

Ha csupán két személyre vagy önmagunk kényeztetésére szeretnénk sült libát készíteni – egy egész liba sütése helyett készítsünk sült libacombokat almával!

A sült liba maradékot fel lehet használni a sült pulyka maradék tippek alapján. A maradék zsírral pedig akár fűszeres libazsír is készíthető.

2013. ápr. 27. 15:18

A gyerekeim ballagására kapok 2 egész libát, olyan 5 kiló körülieket. Miben érdemes megsütni, hogyan fűszerezzem, és ami a lényeg, hogyan tudom elérni, hogy átsüljön, de ne legyen száraz? Az is érdekelne, hogy kb mennyi a sütési idő, mert aznap elég sok mindent kell elkészítenem.

Köszi a segítséget!

2013. ápr. 27. 15:17
Hogyan kell egész libát sütni?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook