Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Milyen kötelezettségei vannak a gyámnak, egy felnőtt, gyámság alá helyezett személlyel szemben? fórum

Milyen kötelezettségei vannak a gyámnak, egy felnőtt, gyámság alá helyezett személlyel szemben? (tudásbázis kérdés)

21. Guruljka (válaszként erre: 19. - Attila750)
2018. jún. 29. 13:40

Kedves Attila,

Gondolom, cselekvőképességet korlátozó gondnokság alatt áll.


A helyi Önkormányzat gyámügyi osztályán a segítségére lehetnek, kijelölhetnek az édesapja helyett más gondnokot is. Édesapja amúgy is elszámolással tartozik az önkormányzatnak az Ön pénzéről.


[link]


A támogatásokkal én nem vagyok tisztában, de a gyámügyi osztályon ennek ott is utána tudnak nézni.

20. Attila750 (válaszként erre: 19. - Attila750)
2018. jún. 29. 13:39
Még valamit szeretnék hozzátenni. apám már elég régóta elég sokat iszik alkoholt. Gyűlölködik, másokról csúnyán beszél, káronkodik. Teszi ezt Anyát illetően is.
2018. jún. 29. 13:33

Jónapot kívánok mindenkinek.


Lenne néhány kérdésem.

Nemtudom ugyanis mit tegyek.

Születési betegségem végett betegségemre rokkantságit, Emelt Családi pótlékot kapok. Mikor Anya elment, aki gyámom volt betegségem végett. De mikor elment, azóta apám vette át a helyét. Mióta Anya nincs velünk, egyre rosszabb a helyzet. Ezeket apám veszi át, mióta Anya nincs velünk. Szóval apám veszi át betegségemre járó pénzeket. Szolgáltatásaim Internet, tévé az én nevemen vannak, ezekbe kötegszik is apám. De ennél nagyobb a probléma. Mint mondtam, apám kezeli, amit betegségemre kapok. Megszorítóskodik. A pénzemből alig látok valamit. Szinte semmit. Hetente 2000 Ft-ot kapok hétvégi vásárlásra, aminek eltörlésével is fenyeget sokszor. Ugyanakkor a lakás, ahol lakom az én, meg tesóm nevén van. apám azonban haszonélvezetére hivatkozva kizárással, a lakás elvételével, elsajátításával fenyeget. Azon kívül Gyámsági kötelességét nem teljesíti, azokkal szembemegy. Például A rend, és tisztaság elvében a pénzre hivatkozva akadályoz. Ugyanez a helyzet a kedvenc vajam, ami vitaminokkal tele van, a Flóra Margarin. Abba is folyamatosan beleköt. De nekem jó. Ez azonban még semmi. Kedvenc nyaralóhelyemmel kapcsolatosan is kötegszik. Azt akarja, felejtsem el Kedvenc nyaralóhelyem. Erre azonban nem vagyok hajlandó. De ez őt nemérdekli. Kedvenc nyaralóhelyemmel kapcsolatosan Istentől egy tervet kaptam, amit apám akadályoz minden módon. De én nemvagyok hajlandó ezt elfogadni. Van pénz, nem mondhatja, hogy nincs. Mert a pénzem sorozatra elrakja, mint említettem alig látok belőle valamit. A heti 2000 Ft-on túl semmit. Miközben apám milliókat gyüjt az én pénzemből. Tervem akadályozza, minden bolondnak elmond, csak mert ragaszkodom Kedvenc nyaralóhelyemhez. Aminek oka van. Ugyanis Kedvenc Nyaralóhelyem vize nagyon jó betegségemre. Ezért kaptam Istentől az ötletet, hogy intézzek ott egy telket egy kis házzal, ahova lejárnánk. Ez nemcsak terv részemről, hanem életcélom is. De apám ezt nem fogja fel. Kérdezem én. Mit tegyek, hogy érdekeim ne sérüljenek? Alapvető dolgokba ne korlátozhasson, megszorítások szünjenek meg. Tervemben pedig vagy támogasson, vagy ha nem támogat, ne is akadályozza? Tervem, amihez Állami Támogatást akarok intézni. De attól félek, ha elintézem, lakcímre jön, amit apám szó nélkül eltesz. Volt már erre példa. Tavaj 1 Millió Ft-ot rakott el, ami nekem jött. Épp tesóméknál voltam, így nemtudtam megakadályozni. Emiatt mai napig sem valósult meg a tervem. Kérdezem én. Mit tegyek? Forduljak a Gyámhatósághoz, és kérjek hivatalos gyámot, hogy ezek a dolgok, a megszorítás, az érdekeim sérülése, a tervem akadályozása megszünjenek? Vagy létezik olyan Állami Támogatás, (600.000 Ft körül), amit úgy el tudok intézni, hogy apám ne avatkozhasson bele? Esetleg átmeneti számlára kérni. Illetve a másik probléma ezt illetően, hogy gyüjtött pénzem az említett dolgok végett nincs. Így olyan Állami Támogatás érdekelne, aminél nincs önerő. Létezik ilyen? A tervem rendkívül fontos számomra. Ezért a cél érdekében, hogy tervem megvalósuljon, bármilyen legális dologra képes vagyok. Várom a válaszokat. Előre is köszönöm.

18. Hmkati
2013. jún. 25. 06:17
Ez már családon belüli erőszaknak számít. ide tartozik a lelkiterror is.
17. teletabby (válaszként erre: 15. - C6973617d3)
2013. márc. 25. 08:22
:)
16. c6973617d3 (válaszként erre: 15. - C6973617d3)
2013. márc. 25. 08:22
És kisfüles estében ez a csapda:( Hiába helyeznék is gyámság vagy gondnokság alá, nem kellene tételes összegszerű számadást tenni a gyám illetve gondnoknak :( Minden maradna a régiben.
15. c6973617d3 (válaszként erre: 14. - Teletabby)
2013. márc. 25. 08:16

:))


Nem kötelesek rendszeres számadásra

1. A gyám,

- akinek gyámoltja nem rendelkezik vagyonnal és

- a gyámolt bevételeinek havi összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét.

2. A gondnok,

A hivatásos gondnok kivételével a gondnok nem köteles éves számadásra, ha a gondnokoltnak nincsen vagyona és munkaviszonyból származó jövedelmének, nyugdíjának és egyéb járadékának (bevételeinek) együttes havi összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének

a) négyszeresét, feltéve, hogy a gondnok a gondnokolt szülője, ideértve a nevelő-, mostoha- és örökbefogadó szülőt is,

b) háromszorosát az a) pont alá nem tartozó esetben.

Nem tekinthető vagyonnak a gondnokolt személyes szükségletét kielégítő mindennapos használati tárgyak, ha ezek összértéke nem haladja meg a kétszázezer forintot.

14. teletabby (válaszként erre: 13. - C6973617d3)
2013. márc. 25. 08:10
:) Igen. A szakvélemény alapján bírósági végzés "születik", melyet meghatározott időszakonként felülvizsgálnak, és mely alapján a kijelölt gondnoknak évente elszámolást kell benyújtania az illetékes gyámhivatalnak! :)
13. c6973617d3 (válaszként erre: 12. - Teletabby)
2013. márc. 25. 08:04

"Gondnokság /korlátozó vagy kizáró/ alá helyezéshez pszichiáteri szakvélemény szükséges- melyhez a mentális állapotot teszttel is alá kell támasztani. "

és Bírósági VÉGZÉS :)

2013. márc. 25. 08:02

Gondnokság /korlátozó vagy kizáró/ alá helyezéshez pszichiáteri szakvélemény szükséges- melyhez a mentális állapotot teszttel is alá kell támasztani.

Egészségi és szociális állapotra való tekintettel kérhetsz intézményi elhelyezést- ha a jövedelmed nem fedezi a térítési díjat akkor is felvételt nyerhetsz, nem kizáró ok. Neten nagyon sok infót találsz, vagy a családsegítőtől kérj infót.

Ha rokkant járadékot +emelt csal.pótlékot kapsz, akkor nincs lehetőséged méltányos emelést kérni :( Esteleg fogy.támot kérhetsz a családi pótlék helyett, azt a háziorvosodnál vagy a helyi családsegítőnél lehet kezdeményezni. Az kb. 3.000 Ft-al növeli a havi bevételed. A feltételek azonban szigorúak, nem biztos hogy "beleférsz".Egy próbát megérhet, ha elutasítanak attól a csal.pótlékod megmarad!

Ami kérhető a helyi önkormányzattal évente max. 2X rendkívüli segély. /pl. ruha,gyógyszer,fűtés stb/. Egyébként pedig saját jogon kapod az ellátásaidat, tehát te vagy jogosult a felvételre!Ezt jelezheted a postahivatalban ha házhoz viszik, vagy nyithatsz saját folyószámlát!

11. c6973617d3 (válaszként erre: 5. - Kisfüles)
2013. márc. 25. 07:59

Próbálj meg anyukáddal megegyezni, hogy mennyivel tudsz beszállni a rezsibe, kajába, és, hogy hagyjon neked némi költőpénzt. Ha Gyámság alá helyeznek, (ami nem megy olyan könnyen, főleg, ha te képes vagy az ügyeid intézésére)akkor valóban ő lesz a meghatalmazott a jövedelmed és minden egyéb döntésed felett.

Apukádhoz nem tudnál költözni?

2013. márc. 25. 07:41

Szerintem is menj be a gyámhivatalba, önkormányzatba, érdeklődj, hogy milyen lehetőségeid vannak!

A pénzednek pedig nyiss egy másik számlát! Ha pedig édesanyád fel van hatalmazva arra, hogy felveheti a pénzed egyszerűen bemész oda, ahová utalják és megvonod tőle a meghatalmazást.

Egyébként arra nincs lehetőséged, hogy édesapádhoz költözz?

9. c6973617d3 (válaszként erre: 5. - Kisfüles)
2013. márc. 24. 21:15

Vannak lakóotthonok, ahol sérült fiatalok élnek.

Menj be a gyámhivatalba, és tegyél panaszt, ehhez anyukádnak így nincs joga, mivel nem vagy gyámság alá helyezve, belátási képességed tudatában vagy.

8. b8103f009a (válaszként erre: 7. - Kristo_f)
2013. márc. 24. 15:07
Ez nem lenne egyszerű, orvosi dokumentumokkal, rehabilitációs kezelésekkel lehetne ezt elérni.
2013. márc. 24. 14:52

Adott esetben egy faramuci lehetősg lenne


Alkohol vagy kábszerfüggőnek nyilvánitana pl. az apád és kérné hogy ő legyen a gyámod/gondnokod


A pénz elvételt nem értem

Kitépi a kezedböl, vagy ő veszi át a postástol a pénzt?

Nyiss egy bankszámlát és irányitsd oda a járandóságokat

6. b8103f009a (válaszként erre: 5. - Kisfüles)
2013. márc. 24. 14:10
Köszönöm, neked is szép napot. Igen, ha nem vagy korlátozva, akkor sajnos nem sok esély van az elhelyezésedre. Mennyi idős vagy? Esetleg nyugdíjas otthon? Mivel rokkantnyugdíjas vagy. Én nagyon keveslem ezt az összeget, tekintve, hogy kiemelt csp-t kapsz, és a nyugdíjadnak is többnek kellene lennie. Hány %-a vagy százalékolva? Népjóléti osztályra menjél be, valami kiegészítést talán kaphatnál. Én fogyatékos otthonba dolgoztam sokáig mint gondozónő, sajnos csak fél infóim vannak, és rád azok nem biztos, hogy vonatkoznak, mivel nem vagy gyámság alatt. Ha így lenne akkor tudnék biztos forrásból érdeklődni. Azért menj el a hivatalba, hátha tudnak segíteni. Remélem megoldódik a helyzeted mielőbb.
5. kisfüles (válaszként erre: 2. - B8103f009a)
2013. márc. 24. 14:04

Szia Vercsike


Nagyon szép napot kívánok neked.Nagyon szépen köszönöm,hogy válaszoltál.A mozgásomban egyáltalán nem vagyok korlátozott,és az ügyeim elintézésére is képes vagyok.Azt használják ki,hogy nagyon kevés a jövedelmem.Azt elfelejtettem megírni,hogy én a családi pótlékot is kapom,ami szintén nincs nálam,de a 2 együtt csak 53.300 forint.Na,ezt használják ki,hogy ebből nem tudok albérletet fizetni.A bentlakásos intézményben pedig,én úgy tudom,hogy nem vesznek be olyat,aki el tudja látni magát.Úgy hogy sajnos,nagyon nehéz a helyzetem,de remélem,hogy nem megoldhatatlan.Még egyszer nagyon szépen köszönöm a választ.

2013. márc. 24. 14:04

Igaza van Krisznek, miért nem Te kezeled a pénzed?

Nem veheti el tőled.

2013. márc. 24. 14:02
Szerintem nyugodtan fordulhatsz panasszal hivatalos szervhez,én biztos megpróbâlnêk mindent,főleg,h van internethozzáférésed.Ehhez nincs joga,max.neked kellene adnod neki pénzt arra,h megvehesse,ami kell,nem nála lennie a pénzednek.
2. b8103f009a (válaszként erre: 1. - Kisfüles)
2013. márc. 24. 13:52
Nincs lehetőséged elköltözni? Esetleg egy bentlakásos otthon? A gyámság alá helyezést tudtommal Te nem kezdeményezheted, szellemileg olyan állapotban kell ahhoz lenni, hogy valakit gyámság alá vonjanak. Abban az esetben egyébként a gyámnak el kell számolnia mindennel, és az Ő engedélye kell mindenhez. Az, hogy nincs fűtésed ilyen időbe, megfelelő jogalap lenne ahhoz, hogy elhelyezést kaphass egy intézményben. Mennyire vagy korlátozott a mozgásodban?
2013. márc. 24. 13:23

Sziasztok


Nagyon szép napot kívánok mindenkinek.Egy számomra,nagyon komoly dologban kérem,a segítségeteket.42 éves vagyok.Sajnos,mivel nyitott gerinccel születtem,24 éves korom óta le vagyok százalékolva.A nyugdíjamat,az első perctől,édesanyám veszi fel.Nekem,körülbelül 10 éve,nem vesznek semmi komoly dolgot,csak akkor,ha édesapámhoz megyek,akkor is abból a pénzből,amit ő küld,mivel 18 éves koromban ő,azt mondta,hogy ugyan ő már nem köteles fizetni utánam,de amíg ő a 2 kezét fel tudja emelni,addig ő minden hónapban küld nekem pénzt.Ez,az összeg elvileg,az én zsebpénzem lenne,ami alapesetben 10.000 forint,ha valamilyen ünnep van,akkor ennek a 3-4 szerese.7 évvel ezelőttig,ez az összeg nálam volt,de édesanyám 7 éve már,ezt a pénzt is elveszi tőlem.Gyakorlatilag,a pénzemért már csak ennivalót kapok.Ha,valami nagy dologra van szükségem,azt a Budapesten élő édesapám veszi meg,és küldi el nekem.Néhány napja már fűtés sincs,a szobámban.NEM AZÉRT NEM DOLGOZOM,MERT NEM AKAROK,HANEM AZÉRT,MERT SOMOGY MEGYÉBEN A KÖZELEMBEN,NINCS REHABILITÁCIÓS MUNKAHELY.Annak érdekében,hogy ez a helyzet megoldódjon,már arra is gondoltam,hogy gyámság alá helyeztetem magam.Nagyon szépen kérlek benneteket,hogy írjátok meg nekem,hogy ez mivel járna.Ha,édesanyám lenne,a gyámom,neki el kellene számolnia a pénzemmel?Nagyon szépen köszönöm a válaszokat.További,nagyon szép napot kívánok mindenkinek.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook