Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Miért írjátok nagy kezdőbetűvel az E/1. személyes névmást? fórum

Miért írjátok nagy kezdőbetűvel az E/1. személyes névmást? (tudásbázis kérdés)

1 2
34. Corra
2013. márc. 23. 09:44

Köszönöm a válaszokat.


Én 62-ben kezdtem az iskolát, és én sem hallottam soha arról, hogy csak pár évvel azelőtt is nagy kezdőbetűvel tanították volna a névmások helyesírását, és soha korábban nem találkoztam ilyen írásmóddal a magyar nyelvben, csak az Interneten, amióta mindent írásban igyekszünk kifejezni, és mivel ez metakommunikáció nélkül nagyon sok félreértésre ad lehetőséget, hangulatjelekkel, kiemelésekkel, egyebekkel igyekszünk pontosítani a mondanivalót, kifejezni a hangsúlyokat.


Amikor valaki egy teljes szót csupa nagybetűvel ír, az egy másik jelenség, az persze a hangsúlyozás, sőt, Netes etikában tudtommal egy teljes ilyen mondat már kiabálásnak számít.


De én is azt gondolom egyébként, hogy olyan gyakran látjuk a másik iránti tiszteletből nagy kezdőbetűvel írt Te, Ő, Neked, stb. szavakat, hogy aki nem biztos a tudásában, analógiásan minden személyes névmást nagy kezdőbetűvel ír.

33. d71ef05a8e (válaszként erre: 31. - 2104cc91e8)
2013. márc. 23. 09:02
Ejha. Mondjuk máshonnan tudom, hogy ilyen helyesírási szabály akkor sem volt, nem onnan, hogy akkor jártam iskolába. De nem érzem, hogy bántóan vagy fellengzősen fogalmaztam volna. Ha igen, elnézést kérek érte, ez aztán végképp nem az a téma, ami érne annyit, hogy bárkit megsértsek, megbántsak, mondjuk egyik téma sem olyan.
32. d71ef05a8e (válaszként erre: 32. - Kristo_f)
2013. márc. 23. 08:58
Köszönöm.
31. 2104cc91e8 (válaszként erre: 25. - D71ef05a8e)
2013. márc. 22. 20:51

Köszönöm a kedves észrevételt, de nem gondolom, hogy Te is az 1954-58 években tanultad a nyelvtant, mint Én, de ígérem, többet ebben a fórumban nem fogok előfordulni!!


További szép estét kívánok!

30. Kamillka (válaszként erre: 29. - Emagdi)
2013. márc. 22. 17:54

A nemetben is akkor nagy, ha onozes- viszont mostanaban elkezdtek E/2 tegezve is nagybetuzni. Nemetben sem nagybetusek amugy a sznevmasok, ha nem mondtad kezdes;)(onozest leszamitva)


Mondjuk mert tegezodve is meg lehet adni a tiszteletet? Es nem feltetlenul azert, mert hatalmas baratok vagyunk- csupan akarmi kapcsan erintkezni kell egymassal. Es van aki gondolom ezzel szereti kifejezni a tiszteletet.


Pont, h arra akartam kilyukadni, h az E/1-et eleg ritkan latni nagy betuvel ha nem mondat kezdes meg mas nyelvekben is- mivel a kezdo hsz-ben ezt kerdezte a forum indito, h vajon milyen indittatasbol hasznaljak ugy altalaban az emberek... mar aki hasznalja :)

29. emagdi (válaszként erre: 28. - Kamillka)
2013. márc. 22. 17:14

De ha már egyszer tegeződés, akkor minek a nagy kezdőbetű? Azon kívül, hogy nem helyes ez az írásmód, még teljesen felesleges is.

A német nyelvet pedig kár idekeverni, ott teljesen mások a helyesírási szabályok :D (Értem, hogy arra akartál kilyukadni, hogy van olyan nyelv, ahol a névmásokat nagy kezdőbetűvel írják, de ha példákat sorolunk, akkor egy sor más nyelvben meg nem... úgyhogy ez nem érv:)))


Aki az "én"-t is nagy kezdőbetűvel írja, nos... szerintem ő már megzavarodott attól, hogy sokan helytelenül írják a névmásokat, s úgy vélte, az összes személyes névmást nagybetűvel kezdjük. Végül is logikus lenne, magának is megadja a tiszteletet :D

28. Kamillka (válaszként erre: 26. - Emagdi)
2013. márc. 22. 16:17
Gondolom E/2 v T/2-ben azert kezdtek el nagybetuzni, mert az onozest egyre inkabb felvaltja a tegezodes es valamit meg szerettek volna "orizni" ebbol, ami kb rendben is van. Viszont E/1-ben- ami a kerdes, hogy milyen funkcioja van, az talany. Nemet kollegak is konzekvensen nagybetukkel irjak a sznevmast minden esetben E/2-ben, akikkel tegezodok. Viszont angol alany esetet kiveve nem nagyon talalkoztam meg E/1-ben nagybetuzni mondat kezdest kiveve. Magyarul sem talalkoztam meg vele sehol szerintem.
27. de Luca (válaszként erre: 1. - Corra)
2013. márc. 22. 14:34
Ez a félműveltség egyik megnyilvánulása.
26. emagdi
2013. márc. 22. 13:56

Nem vagyok egy nagy nyelvész, de szerintem csak az "Ön, Önök" személyes névmások írandóak nagy kezdőbetűvel.

Az én/te/ő/mi/ti/ők mindig kisbetű. (hasonlóan a többi névmáshoz)


Gondolom azért írják néhányan nagy kedzőbetűvel, mert úgy vélik, ezzel valamiféle tiszteletet sugallnak. közben csak keverik a személyes névmásokat a tulajdonnevekkel.... (legalábbis helyesírási szempontból)


Engem kissé zavar.

25. d71ef05a8e (válaszként erre: 13. - 2104cc91e8)
2013. márc. 22. 13:32
Nem kételkedem, de fura, hogy így tanultad. Tudtommal soha nem volt szabály a névmások nagy kezdőbetűs írása.
24. d71ef05a8e (válaszként erre: 21. - Globus)
2013. márc. 22. 13:30
Igen, igazad van. Mondjuk én rettenetes gépíró vagyok, folyton összekeverem a billentyűket, stb. Szóval nincs jogom senki helyesírásába belekötni, nem is akarnék. De ha már valami zavar, akkor sokkal jobban zavar az SMS-nyelv, pl. "vok", vagy méginkább a központozás teljes hiánya, amikor azt sem tudom, hol kezdődik az egyik mondta, hol ér véget a másik, és kérdés-e vagy kijelentés, amit olvasok. De ezek is azért, mert egész egyszerűen értelmezhetetlenné válik sokszor a mondanivaló.
2013. márc. 22. 13:24

Addig, amíg olyanokat lehet itt és máshol olvasni,

hogy:


tejci,

kajcsi,

szvsz,

szemcsi,

barinő,

és a többi, addig ez legyen a legnagyobb helyesírási hibánk amire rácsodálkozunk :)))


Szép napot kívánok Mindenkinek :) :) :)

22. globus (válaszként erre: 13. - 2104cc91e8)
2013. márc. 22. 13:21

Az előzőt azért írtam úgy, mert régebben, értsd: kb. 10-15 éve ezt egyáltalán nem vettem észre, márpedig ha úgy van, ahogy mondod, akkor kellett volna :)

Passz.

21. globus (válaszként erre: 17. - Andi6020)
2013. márc. 22. 13:18
Szerintem oktatási rendszer hiányossága IS. Valamint az internet ragálya, így együtt.
2013. márc. 22. 13:16
Szerintem bizonytalanság lehet mögötte, annyira elterjedt a túlzott, ám végülis teljesen önkényes udvariasság - én is használom -, amikor 2. személyben a nagy kezdőbetűvel a tiszteletet fejezzük ki (nem standard helyesírási szabály, sőt), hogy talán valaki elbizonytalanodik, hogy nem kell-e minden személyes névmást nagy kezdőbetűvel írni. Nem vagyok benne biztos, hogy az angolból jön.
19. Regin_a (válaszként erre: 12. - Vikucka)
2013. márc. 22. 11:14

I'm formulat"


Nem vagyok egy fluent angol, de szvsz a többit nem

Idáig sehol nem láttam olvastam hogy nagybetűvel irták volna

18. Cilumiluci (válaszként erre: 15. - Cicaanya)
2013. márc. 22. 10:56
Engem nem zavar,puszika:)
17. andi6020 (válaszként erre: 1. - Corra)
2013. márc. 22. 10:55

Én is sokszor csak pillázok, pl amikor olvasom, hogy Gyermek, Vele, Te, Férjem stb.

Félreértelmezett szabály szerintem.

2013. márc. 22. 10:55

Nálam lehet csemegézni és robbanni idegileg agyilag :D,ahogy jön úgy írok :) én nem veszem zokon :)))

Én ilyen vagyok :)

2013. márc. 22. 10:52

Nos ... ha van célzás mögötte,van hanyagság de még sem az unt és dafffke azért is,mert tudván VALAKI olvassa :)

De mint nálam aki már belefáradt a történésekbe ,de le írja mert kevés kiönteni lelkét személyesen valakinek,de még is el írja mint itten is!

Nos... igen ,én kb.ha értitek letolom hogy hogy írom ,mert nem hivatalos amit ír,had legyen lazaság,ahogy jól esik,ahogy jól esik sajátosan...

Van aki figyeli,s van aki nem!

Lehet ez az oka ;)

Van aki meg érti,s aki nem mert azt mondja,de akkor is lehet figyelni...

Lehet,de minek ahogy jól esik mindenki olyan amilyen ;)


Lehet oda figyelni,de nem ,én ha ritkán de írok úgy.. sőt hibáimat vagy észre vesszem vagy sem,

Meg amit előttem is szóltak beidegzés ... :)


szép napot NÉKTEK! :D

14. Kamillka (válaszként erre: 1. - Corra)
2013. márc. 22. 10:38
En meg nem lattam ilyet :) Gondolom akiknel ez tendencia, azok magukat is tisztelik es ezt ki is mutatjak :P
2013. márc. 22. 10:37

Azt, hogy mások miért írják úgy, azt nem tudom, de azt, hogy én☺☺ miért, azt igen!!:)

Az a helyzet, hogy Én így tanultam!!

Miután a nyelvtan változásait sajnálatos módon nem követtem, így maradtan a rég beidegződött szokásomnál!!

Remélhetőleg nem veszi ezt senki személyes sértésnak??!!

2013. márc. 22. 10:34
szerintem az angol miatt. Az angol nyelvtanban az I'm formulat, vagy a Me, Myself stb. nagy betuvel irjak. En inkabb a E/2-t, vagy a T/2-t irom nagybetüvel, lehet nyelvtanilag ez helytelen, viszont en irasban, chaten igy tisztelem meg azt, akivel, akikkel beszelek, illetve az önözest mindig nagybetuvel irom.
2013. márc. 22. 10:34
Nem írom így.
2013. márc. 22. 10:33
Szerintem puszta udvariassági forma.A német pl. az Ön-t írja csak nagybetűvel,az angol kicsit már egoistább,mert csak az Én nagybetűs(I am..) :)Ki tudja ,miért alakult ez így :) Érdekes kérdések jutnak eszedbe :))))))))))))
9. 5bcf1b7c01 (válaszként erre: 1. - Corra)
2013. márc. 22. 10:33
Mondaton belül még sosem írtam magamról nagybetûvel.
8. kisj
2013. márc. 22. 10:32

Ezt már én is észrevettem.

Szerintem csak félreértelmezett helyesírási szabály.

7. Regin_a (válaszként erre: 4. - Regin_a)
2013. márc. 22. 10:31

Személynévmásokat nem kell nagybetüvel írni, kivéve a határozott és tiszteletteljes megszólitásban

pl. Ténsasszonyom, Apámuram, Tekegyelmed

:)

2013. márc. 22. 10:30
Amúgy most először és utoljára írtam így én is,mert nekem sem tetszik,nem helyénvaló.
5. DDD. (válaszként erre: 1. - Corra)
2013. márc. 22. 10:30
Talan a nyomatek, tisztelet, foleg amikor valaki a szerelmerol ir.. Ez csak maganvelemeny..
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook