Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Van értelme egyetemen humán szakra menni? fórum

Van értelme egyetemen humán szakra menni? (beszélgetős fórum)


8. Hudvig (válaszként erre: 7. - Kistanítónéni)
2013. febr. 22. 11:47

Nem szűnik meg az állami finanszírozás ezeken a karokon, hanem a keretszámot csökkentik. Ezáltal az a szegényebb diák, aki tényleg jó az adott szakon, még mindig tanulhat "ingyen".

Viszont a mi közgáz osztályunkból olyan megy doktorátusira, aki szärt sem tudott középiskolában, minden évben csak átrugdalták. És látom, hogy kiknek lett a közvetlen közelemben közgáz diplomája, hát ...

7. Kistanítónéni (válaszként erre: 4. - Hudvig)
2013. febr. 21. 13:34

Két tekintetben nem értek egyet veled.

AZ egyik, hogy akik természettudományos területen végeznek azok nem csak tanárok, hanem biológus, csillagász, geológus stb. Közöttük együttesen több a pályaelhagyó, mint például a humán területeknél. Tehát nem tanítanak, vagy kutatnak, hanem elmennek ügyfélszolgálatosnak, meg titkárnőnek, meg bolti eladónak, mert nem tudnak a végzettségüknek megfelelően elhelyezkedni.

A másik a közgazdász és a jogász képzés állami finanszírozásának megszűnése. Közgazdász és jogász végzettséggel ebben az országban még mindig viszonylag könnyű elhelyezkededni és elég jók a fizetések. Ha megszüntetik az államilag finanszírozott helyeket, akkor csak azok tudnak ilyen képzést megengedni maguknak, akik viszonylag jómódúak. A szegényeket pedig elzárják két jól jövedelmező és jó elhelyezkedési lehetőséget biztosító szakma elől, tehát ez egyfajta elitképzéssé válik.

2013. febr. 21. 13:27

Ma reggel láttam egy riportot ezzel a csajjal

[link]


Erre bizonyára nagy szüksége van Mo-nak a mai gazd. helyzetben

5. Mazsinka (válaszként erre: 4. - Hudvig)
2013. febr. 21. 13:18
A hivatástudatról jut eszembe. Mindenki elvárja, hogy a tanár egy tündibündi lény legyen, de ki tekint az orvosokra, akik kenőpénzért mozdulnak meg, vagy a hivatalnokokra, tisztviselőkre, akik flegmán, unott arccal beszólogatnak a gyanútlan betévedőnek, mert nincs jobb dolguk...vagy a kisboltos néninek, akinek ki van a f.a az egész napos melóból a semmiért. Ugyan, kiben van már hivatástudat? Akit megfizetnek, esetleg abban. Hivatástudatból nem lehet megélni, szép dolog, becsülendő, de senki ne várja el, hogy éhbérért a feje tetejére álljon, vagy az vesse rá az első követ, aki mintadolgozó a saját munkahelyén.
4. Hudvig (válaszként erre: 3. - Kistanítónéni)
2013. febr. 21. 13:12

Akit érdekel, az szerintem el is tud helyezkedni, de aki csak kibúvóként használja a főiskolát, az már ritkábban. Egyébként sajnos az a tapasztalatom, hogy a tanító és óvodapedagógus szakra is ilyenek mennek nagy részt. Az én osztályomból 5 ment ilyen szakra, ebből egy akart tényleg tanítani, a többi csak diplomát akart, tök mindegy miből, de a tanulmányi eredményeik alapján máshova nem vették volna fel őket. Ebből a 4ből 2 tanítóként dolgozik. Kérdem én, milyen gyerekeket nevelnek ők, akik nem hivatásukként tanítanak?

Én abból a szempontból örülök a kormány azon döntésének, hogy a közgáz és a jogi szakokra lecvsökkentette a keretszámot, remélem tényleg értelmes természettudományos szakokra költik.

Az ilyen szakokon végzettek pedig nem pályaelhagyók, hanem nem tanárnak mennek, hanem esetlegesen a végzetségüknek megfelelő en valamilyen cégnél végeznek kutatást, fejlesztést.

Én mindig azt mondtam, hogy két szak van, amivel marha hamar lehet munkát találni, pláne ha ezt a két szakot párosítják: földrajz (földhivatalok, vízügyi-, mezőgazdasági mérnökök) és a nyelv(tanár, fordító, tolmács). Mondjuk nekem egyikhez sincs elhivatottságom, de én nem is vagyok diplomás.

3. Kistanítónéni (válaszként erre: 1. - Cae1442d98)
2013. febr. 21. 12:53

Sajnos természettudósokra sincs szükség a munkaerőpiacon. Legalábbis tavaly azt olvastam (talán a HVG-ben), hogy köztük a legtöbb a pályaelhagyó. A humán szakot elvégezni sem olyan sima ügy szerintem, bár természettudományos vagy műszaki területen valóban több a tanulnivaló.

Arról se feletkezzünk meg, hogy sokan valóban humán beállítottságúak, ők minek menjenek mérnöknek. A férjem egyik diplomáját épp az említett média-kommunikáció szakon szerezte, és ezen a területen dolgozik, elég kellemes fizetésért. Tehát nem mondanám egyértelműen, hogy aki humán szakra megy az nem tud majd elhelyezkedni, vagy azért választja, mert lusta. AZ is lehet, hogy ez érdekli.

2013. febr. 21. 12:52
Én nem mennék :érdemesebb praktikusan választani,a humán érdeklődést meg hobbiként űzni mellette.
2013. febr. 21. 12:24

Olvastam egy érdekes cikket, hogy a pályakezdő diplomások nagy része nem talál munkát, vagy a diplomaosztó után megy munkanélkülire.És még 30 éves koráig sem dolgozott egy percet sem.

Sajnos sokan tényleg nem veszik figyelembe, hogy az adott szakkal milyen lesz az érvényesülés, hanem azt nézik, hogy még 5 évig nem kell dolgozni, szülők eltartanak stb.Aztán jön a probléma a diplomaosztó után, hogy most már ideje lenne dolgozni is ,ekkor sokan esnek kétségbe, ugyanis nincs szükség több tucat kulturológusra, andragógusra, média-kommunikációs szakemberre és filozófusra.

Azért van pár szak, amivel el lehet helyezkedni, orvosi, informatikus gyógyszerész és a mérnöki szakok, és egyéb természettudományi szakok.

A fent említett cikkben arról is írtak, hogy sokan mennek inkább humán szakra, ahol a tananyag még az általános iskolásétól is kevesebb, és 5 helyett 2 évbe is bele lehetne sűríteni, mert naponta csak két előadás van sok szakon, és a péntek szabad. Kétkezi munkásnak, vagy természettudományi szakra alig akarnak menni, mert ott dolgozni kell...

Tudom, hogy a felsőoktatás felhígult, már szinte mindenkit felvesznek, és rengeteg felesleges szak nyílik, de azokat a szakokat kéne támogatni, amelyek tényleg olyan szakembereket képeznek, amire szükség van a munkaerőpiacon.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook