Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Mit kell tudni a króm-ról? Hatás? Mellékhatás? Tapasztalat? fórum

Mit kell tudni a króm-ról? Hatás? Mellékhatás? Tapasztalat? (tudásbázis kérdés)


22. 0565efa6e6 (válaszként erre: 9. - KGyula)
2007. ápr. 16. 21:24
Téves következtetések, előrehaladott vesebetegségben - ami nincs kizárva kettes cukorbetegség esetén - nagyon ügyes a napi 150+ g fehérje. Tudom, nem te találtad ki a diétát...:-/ Mellesleg a fehérjével, zsírral, szénhidráttal kapcsolatos állítások is tévesek, legalábbis ebben az összefüggésben nem állják meg a helyüket.
21. 2bc7365ec9 (válaszként erre: 20. - KGyula)
2007. febr. 1. 12:31
Akkor nálam is ez lehet a baj, mert valahogy még én sem vagyok Nobel-díjas. :-))
20. KGyula (válaszként erre: 19. - 2bc7365ec9)
2007. jan. 30. 22:28

Szívesen!


Engem is érdekel!


A C vitaminról annyit: én általában, mondom általában napi 1000 mg-ot szedek, két részletben. Délelőtt és késő délután. Ha fáradtabb vagyok, vagy rendszeresen és sok szeszes italt fogyasztok , akkor e mennyiség duplájáét viszem be a szervezetembe, három-négy adagra elosztva.


Szentgyörgyi Albertnek pedig 3000 mg volt a napi adagja. (Lehet, hogy ezért nem vagyok még Nobel-díjas?)

19. 2bc7365ec9 (válaszként erre: 18. - KGyula)
2007. jan. 30. 22:18

Igen, tényleg rajta van mindenen, hogy a napi ajánlott mennyiségnek hány százaléka van benne. De én már nem hiszek a hivatalosan magadott mennyiségeknek (RDA) Sokszor csak a töredéke a valódi igénynek. (Pl. napi 60 mg C vitamint)

Köszönöm, hogy utánajársz.

18. KGyula (válaszként erre: 17. - 2bc7365ec9)
2007. jan. 30. 21:22

<b>Szia, erikasz!</b>


Én a Pharma Nord által kifejlesztett bio-krómból napi egy tablettát szedek, ez az ajánlott adag.


Megjegyezem, hogy minden ilyen készítményen feltűntetik az összetevőket, illetve azok mennyiségét, és azt is, hogy egy adott egység(tabletta, kapszula, stb.) a napi szükségletnek hány százalékát fedezi.


Tehát, kérdésed, így ebben a formában akadémikus. Próbálok segíteni, még jelentkezem!

2007. jan. 30. 19:38

Kérdésem lenne

Mennyi krómot szed naponta, aki szedi ?

Én egy multivitamint szedek, amiben króm is van. Kiváncsi vagyok, ez elég-e.

16. KGyula (válaszként erre: 13. - Mikormarta)
2007. jan. 16. 00:46

<b>Kedves mikormarta és Melinda25!</b>


Én ötödik éve szedem a biokrómot, mellé a bioszelént és cinket, orvosi javaslatra. Őtödik éve! Naponta egy-egy kapszulát. A bioszelén (ez együtt van a cinkkel), plusz négyféle vitamint, illetve ásványi anyagot is tartalmaz, többek között bétakarotint, meg a jófene tudja, hogy mit. Várj, megnézem!


Megnéztem, szóval:

- szelén,

- cink,

- ß-karotin,

- C-vitamin,

- E vitamin.


A króm, gyorsítja az anyagcserét és rendben tartja a cukorháztartást, a szelén, úgy tudom, hogy öregedésgátló (nézz csak rám, életmódom alapján százévesnek kellene kinéznem, de csak hatvannak látszom, pedig ötven vagyok), a cink pedig sejtépítő hatású és jót tesz az ízületeknek (de lehet, hogy fordítva).


Egyet ne feledjetek! Bárki, bármit mond (és ez nem negatív reklám), ezek az úgynevezett táplálék-kiegészítők maximum csak katalizátorok lehetnek. Szedhetsz akármilyen csodaszert: ha több kalóriát visztek be a szervezetetekbe, mint amennyit az felhasznál, ráadásul a bevitt táplálék szénhidrátban és zsírban gazdag, soha, de soha nem fogtok lefogyni, mégha egy egész drogériát felfaltok naponta.


De azért ne adjátok fel.

2007. jan. 15. 11:24
szedtem a krómot 3 hétig.Lefogytam 2 kilót,utánna feljött 5.Erről ennyit
14. 'szti (válaszként erre: 13. - Mikormarta)
2006. jún. 15. 13:26

Szerintem ezt olyan szakorvostól kérdezd meg, aki járatos a allergológiában (ha így hívják).

Amúgy a krómnak vannak kifejezetten egészség károsító formái is lásd Erin Brokowich film.

2006. jún. 14. 23:29
Sziasztok! Azt szeretném megtudni, hogy én szedhetek-e krómot. Ugyanis pár éve csúnya csalánkiütések lettek rajtam,és a teszt kobalt, nikkel és krómérzékenységet mutatott ki.Most nem tudom, hogy csak külsőleg ne érintkezzek ezekkel a nyomelemekkel, vagy belsőleg sem használhatom. Tud valaki mondani valmi okosat? Fogyni jó lenne, de a szénhidrátokat nagyon kívánom, például a csokiért odavagyok.
12. KGyula (válaszként erre: 11. - 4726e582cf)
2006. jún. 11. 18:17
De, majd írok róla egy korrektebb tájékoztatót. Köszönöm az ötletet. Amúgy ennek a Robin Faigin-nek van egy honlapja, de az angol. A mérlegelős topicban már megemlítettem. A link: [link]
11. 4726e582cf (válaszként erre: 9. - KGyula)
2006. jún. 11. 12:28
Ezt a leírást nem teszed fel cikknek? Egy újabb fogyi féle :)).
10. KGyula
2006. jún. 11. 11:18

Ja és még valami: Zoli barátom, aki olyan magas mint én, 97 kg volt, de nem kövér, hanem húsos, ízmos. Az uszodában, szaunában szoktunk összefutni heti egy-két alkalommal. Az utóbbi időben lefogyott, mindösszesen 82 kilogramm.


Kérdésemre elmondta, hogy valami miatt nagyon "felment a cukra", orvosi javaslatra napi 200 gramm szénhidrátnál nem visz be többet a szervezetébe. És lám, a cukorháztartása néhány hónap alatt helyre állt, mellesleg pedig lefogyott tizenöt kilót. Na? Szép?


Hát ekkor határoztam el, hogy megcsinálom én is, ezt light-es Atkins módszert. Kicsit utánakavartam a dolgoknak és ekkor leltem rá erre a Rob Faiginre.


Ki fognak rúgni...

9. KGyula (válaszként erre: 8. - Kathy)
2006. jún. 11. 11:13

Nem teljesen! Az Atkins-módszer nagyon drasztikus, sok a kockázat és a mellékhatás. Nálam nincsenek fokozatok.


Az én fogyókúrám Rob Faigin módszerén alapul, és azon a tudományos tényen, hogy a szervezet a fölösleges fehérjét (ami egyébként a test építőanyaga) elégeti, tehán nem halmozza fel, a zsír egyrészét pedig elraktározza, viszont a szénhídrátot zsírrá alakítja át.


A lényeg: szénhidrátból legfeljebb napi 100 gramm, zsírból maximum 75 gramm, és fehérjéből minimum 150 gramm. A kalóriára nem is nagyon kell ügyelni, ugyanis a szénhidrátmentes, illetve normál zsírtartamú étrend önmagában garancia.


Mi történik? Egyszerű: a kiürült szénhidrátot szervezetünk a testzsírból pótólja. Ennyi.


Ja és természetesen magas rosttartalmuk miatt sok zöldséget kell fogyasztani, de kerülni kell a babot, lencsét, sárgaborsót, kukoricát és zöldbborsót. A burgonyával is óvatosan kell bánni.


Nézzük a mai reggelimet, kb. 10 perce fejeztem be, brutális mennyiség volt, kalória- és zsírtartalma mégis viszonylag kevés, szénhidrát meg alig volt benne (most nincs időm kiszámolni, ha gondolod, tedd meg).


Tehát: 220 gr zöldbab, 115 gr gomba (mindkettő konzerv) és 100 gr vöröshagyma, egy evőkanál olíva olajon megpárolva, és ráütve három felvert tojás. Sózva, borsozva és piropspaprikázva. Felséges volt, a fülem is ketté állt tőle. Alig bírtam belapátolni.


És most megyek, mert szerdán úgy kivág a szakvizsga bizottság, hogy földkörüli pályára állok.

2006. jún. 10. 00:41
Juujj! Tevedtem, csak 5,5 kg-ot sikerult fogynom, kicsit felrecsuszott az ujjam.
7. Kathy (válaszként erre: 6. - KGyula)
2006. jún. 10. 00:36

Hello Gyula!


Orulok, hogy valaszoltal es meg is fogadom a tanacsod. Ahogy olvastam Te az Atkins fele dietat csinalod. En is probalkoztam vele tobb-kevesebb eredmennyel, de amikor a boromon elvaltozasokat vettem eszre, akkor abbahagytam es kerestem egy masik dietat. Ez a * dieta, amit mar 4 hete csinalok. Sikerult vele leadnom 6,5 kg-ot. Persze meg nincs vege, csak most egy het "pihenot" kell beiktatni es mehet tovabb.

Neked is erot es kitartast kivanok az altalad valasztott dietahoz.

6. KGyula (válaszként erre: 4. - Kathy)
2006. jún. 9. 22:32

Kathy!


Én a mai napig szedem. Az orvos azt mondta, hogy érdemes.

5. KGyula (válaszként erre: 3. - Emagdi)
2006. jún. 9. 22:31
Na látod! Mondtam én, csak rövidebben.
2006. jún. 9. 18:23

Par honapja en is szedek krompikolinatot, mivel ugy tudom, hogy az edesseg utani vagyat is csokkenti mas egyeb fontos szerepe mellett, az alabb leirtak szerint.

Mivel jelenleg dietazom, igy tobb mas vitamint es antioxidanst is szedek mellette. Sajnos azt nem tudom, hogy a fogyokura utan is erdemes-e meg szedni ezeket a keszitmenyeket.

2006. jún. 9. 11:26

A króm élettani szerepe

A króm egy nyomolem, amely számos életfolyamatunkban fontos szerepet tölt be. Vegyületeiben leggyakrabban három /króm(III)/- és hatvegyértékű, a háromvegyértékű forma a biológiailag jelentősebb.Vízzel döntően hatvegyértékű krómot veszünk fel. Nagy mennyiségben (iparban) bőrrel érintkezve allergiát, gyulladást, fekélyeket okozhat, belélegezve rákkeltő lehet. A cigaretták jelentősebb mennyiségben tartalmazhatják, ennek azonban feltehetőleg kis része kerül testünkbe. Szervezetünk a lépben, májban, vesében tárolja. A fokozott cukorfogyasztás, finomított szénhidrátok növelik a kiválasztást, jelentősen fokozódhat az igény. Az érelmeszesedés veszélyét csökkenti a megfelelő krómellátottság, míg a hiány fokozza a rizikót, tehát a szívérrendszeri betegségek megelőzésében segít. II típusú cukorbetegségben kedvező hatású volt a szupplementáció (1.). Elsősorban krómpikolinát formában kapható, a vegyületben a pikolinsav kötést létést létesít a háromvegyértékű krómmal. A króm ebben a formában könnyen felszívódik (1-3%). Bevitelét természetes úton, teljes kiőrlésű gabonával, sörélesztővel, húsokkal, májjal, sajttal, hüvelyesekkel ideális megoldani, de a felszívódás mindenképpen elég rossz (szerves vegyületeknél jobb mint szervetleneknél, de itt sem túl magas), ételeknél ez kb. 2%-os, sörélesztőnél 3-5% is lehet. A krómium nikotinát jobban hasznosul mint a pikolinát. Az igényét nem szokás megadni, pár forrás 30-200 mcg-re becsüli.


A króm felhasználása

Diadalmas kiegészítői pályafutása sörélesztőként kezdődött, a sörélesztő inzulin segítő hatására már 1929-ben felfigyeltek. Teltek az évek, és az ötvenes években végre újra előtérbe került a sörélesztő ezen tulajdonsága, ami a gükóz tolerancia faktor (GTF) felfedezéséhez vezetett. Rájöttek, hogy a króm az inzulin kofaktoraként a szénhidrát anyagcserét szabályozza, erősíti annak hatását, hiányában inzulinrezisztencia alakul ki, romlik a glükóztolerancia. A króm a kettes típusú cukorbetegséggel járó magas inzulinszintet, a csökkent glükóz toleranciát enyhíteni tudta beteg emberekben, tulajdonképpen egy hiányállapot pótlásáról volt szó (bár mint látni fogjuk, ez egy bonyolult kérdés). A kutatások során egészséges emberekben is ugyanezt a szénhidrát-anyagcserét rendezést tapasztalták. Hasonlóképpen számos esetben a hiány kedvezőtlenül befolyásolta a vér lipid értékeket, míg alkalmazása rendezte az eltéréseket. A vizsgálatokban az alkalmazott mennyiség 200-1000 mcg krómpikolinát volt általában, néha niacinnal összekapcsolt krómot vagy szervetlen vegyületként króm-kloridot is felhasználtak. A csontritkulás megelőzésében is fontosnak találták. A dehidroepiandroszteron (DHEA) vérszint-emelés -mely nem egy agyonvizsgált része a krómkutatásnak, ezért nem kell ennek túlzott jelentőséget tulajdonítani- önmagában vagy metabolitjain keresztül a testösszetételre és fizikai teljesítményre is befolyást gyakorolhat. Szóval a fentiekből következően a krómot a cukorbetegek kezelésében találták leginkább alkalmazhatónak, de a testösszetétel változásra gyakorolt kezdeti kutatások alapján mint a sovány testtömeg növelője és a test zsírtartalmának csökkentője is nagy népszerűségre tett szert. Mint láthattuk ez a vélemény erősen tartja magát, érdemes hát rátérnem a konkrét felhasználási javaslatokra és ajánlott dózisokra.


Krómkiegészítés gyakorlatban

A króm szakirodalmát áttekintve egyre erősebb kételyek merülnek fel. A krómpikolinát 500 mcg-je valahogy nem akart effektív lenni nőknél: hiába a sok ismétlés, hiába az 500 mcg, sem az erő, sem a testösszetétel nem változot jelentősen hat hét alatt. (2.) Egy másik tanulmány (3.) idősebb túlsúlyos nőket vizsgált, akik súlyzós edzést végeztek hetente kétszer, krómkiegészítés mellett (nagy dózis króm: 924 mcg króm/nap krómpikolinát formában) és nélkül. A résztvevőket véletlenszerűen osztották be az egyes csoportokba. Mi az eredmény? Az erő nőtt -de a krómtól függetlenül, a krómkiválasztás nőtt -krómszedéstől függően, testzsírszázalék és zsírmentes testtömeg nem változott -kiegészítéstől függetlenül. Nem semmi. További hatástalan tanulmányokat olvasnál? Van még pár (4.)! A kedvező vérzsír és koleszterin változások (HDL emelkedés, TG csökkenés), és a javuló glükóz anyagcsere megléte nem kérdéses (5.), bár a néhányan úgy vélik, a lipid-hatás csak hiánynál jelentkezik. Sikeres tanulmányok is léteznek, nem is olyan kevés, de ezeknél sokszor megkérdőjelezik a felhasznált mérési módszerek pontosságát. Egészséges idős embereken, férfiakon és nőkön -1000 mcg kómpikolinát 8 hétig, randomizált, duplavak stb. vizsgálat- sem mutatott jelentős befolyást az inzulinérzékenységre, szérumlipidekre és a testösszetételre (6.), amiből annyi legalábbis következik, hogy önmagában nem eredményez automatikusan sem fogyást, sem izomtömeg növekedést. Ezzel ellentétes eredményre jutott az a kutatás, mely a niacin kötésben lévő króm 600 mcg-os adagját izomzat-megtartó hatásúnak és zsírvesztést fokozónak találta túlsúlyos hölgyeken alkalmazva (7.), de hasonló jelenséget, a sovány testtömeg növelését diétával kombinált szupplementációnál más tanulmányok is támogatják.


forrás: [link]

2006. jún. 9. 00:21

2002 tavasza óta szedem a krómot, cinkkel és szelénnel együtt.


Hévízen regenerálódtam éppen, szedését kezelőorvosom tanácsolta. Állítása szerint (ezt irodalmi adatok is igazolják) a króm aktív szerepet játszik a szervezet szénhidrát-anyagcseréjében, és a cukorháztartás szabályozásában.


Mondom (pontosabban írom): évek óta szedem, és semmilyen mellékhatást nem tapasztaltam. A vércukorszintem is rendben van, pedig aztán...


A szelén - egyebek mellett - az ízületeket regenerálja, a cink pedig öregedést gátló, roboráló szer.


Nézzétek csak meg a képeimet (jó, ez vicc volt).

2006. jún. 8. 14:11
Mit kell tudni a króm ról? Hatás? Mellékhatás? Tapasztalat?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook