Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Kiskorú gyermek vezetéknév változtatásához szükség van-e az apa beleegyezésére is? fórum

Kiskorú gyermek vezetéknév változtatásához szükség van-e az apa beleegyezésére is? (tudásbázis kérdés)


1 2
37. Laidu
2013. jan. 30. 12:59
Na közben nagy nehezen találtam egy ugyanilyen helyzetben lévő anyukát. Kell az apa beleegyezése a névváltozáshoz akkor is ha az én nevemet viseli a lányom mivel az anyakönyvi kivonatban szerepel a volt párom mint apa.
36. Laidu
2013. jan. 30. 12:31

Sziasztok.


Olvasgattam a hozzászólásokat és hasonló a problémám mint bumbika 777-nek.


Szóval. Van egy 7 éves kislányom az előző páromtól, szerepel a neve az anyakönyvi kivonatban, de nem vette a nevére a kislányt, így az én vezetéknevemet viseli. A felügyeleti jog az enyém. Mostani párommal 2 és fél éve vagyunk együtt és szeretnénk majd összeházasodni a közeljövőben és szeretné a nevére venni a lányomat. Próbáltam rákeresni a neten, jogi oldalakon az ilyen esetekre de semmi értelmeset nem találtam. Tudom menjek be az anyakövvezetőhöz megkérdezni, mi a teendő ilyenkor, csak nehézkesen jutok el, mivel épp babázok itthon. :) tudtok esetleg segíteni nekem? Vagy hogy legalább ne teljesen "hülyén bután" menjek az anyakönyvezetőhöz hanem valamennyire felkészülten?

35. 9d7907a17a (válaszként erre: 19. - 6b08b99072)
2012. dec. 29. 19:21

Megváltoztathatod 30 évesen is. Csak a kérvényben azzal kell indokolni, hogy érzelmileg is elhidegültél valamint nem tartod a kapcsolatot x ideje.

30 évesen kaptam születési név változtatása miatt új születési anyakönyvi kivonatot, amiben már az édesanyám leánykori családi nevét viselem. Ezt is kell megadnom születési névként.

A középiskolai bizonyítványom a régi nevemre szól, így ha azt a szakmámat kell igazolni, akkor kell mellé a névváltoztatásról szóló minisztériumi határozat.

Ha a diplomámmal szeretnék elhelyezkedni akkor nincs gond, mert az már az új nevemre szól. Egyébként volt már kalandom, mert a névváltozásom miatt, a születési nevem, az édesanyám születési neve (jelenleg is ezt viseli) ugyanaz. Ráadásként a férjem vezetéknevét második vezeték névnek vettem fel, amin szinte mindenki ki van akadva.

34. Manilu
2012. dec. 29. 18:37
A felek megállapodnak abban,hogy a házasságukból ...........született gyermek a felperes gondozásába és nevelésébe kerül.Az alperes jogosult a folyamatos kapcsolattartásra minden páros héten péntektől vasárnap 5óráig.
33. Cicus2011 (válaszként erre: 31. - Manilu)
2012. dec. 29. 18:30

Nekem fel sem kellett hívni.

Itt ül velem szemben:)

32. rena.b (válaszként erre: 31. - Manilu)
2012. dec. 29. 18:27
nincs mit, bevallom, kíváncsi voltam :)))
31. Manilu (válaszként erre: 30. - Rena.b)
2012. dec. 29. 18:27
Nagyon rendes vagy,köszönöm,hogy vetted a fáradtságot,és megkérdezted.
30. rena.b
2012. dec. 29. 18:26

Nos, én felhívtam anyakönyvvezető ismerőst.

Meg lehet változtatni bármikor, nem csak 3 éves kor alatt, mint valaki írta, és igen, kell hozzá mindkét szülő, kivéve, ha megszüntették vagy korlátozzák valamelyik szülő felügyeleti jogát.


Születési név: az számít annak, ami az akvi kivonatban szerepel. Mivel névváltoztatáskor új akvi-t kap, ezért sehol nem kell majd feltüntetnie a korábbi nevét.


A német nemzetiségihez német név kell butadág, keresztlányom echte magyar névvel jár oda, anyuka lánykori nevét úgyis meg kell adni a beiratkozáskor, ezért a gyerekét felesleges változtatni.

29. Cicus2011 (válaszként erre: 27. - Manilu)
2012. dec. 29. 17:50
Nem értem miért nem egyezik bele ha ezzel tud segíteni a gyerekének.Nem kérnél pénzt a névváltoztatás terheiért (mondjuk amúgy sem fizet ha jól értettem).
28. Manilu
2012. dec. 29. 17:49
Mindenesetre utána járok,neten ezt találtam:Kiskorú gyermek családi és utónevének megváltoztatását törvényes képviselője kérheti. Kiskorú gyermek névváltoztatásához mindkét szülő hozzájárulása szükséges, kivéve, ha az egyik szülő szülői felügyeleti jogát a bíróság korlátozta, szüneteltette vagy megszüntette. Nagykorú gyermeknek minden esetben önálló kérelmet kell előterjesztenie.
27. Manilu (válaszként erre: 24. - Krisz42)
2012. dec. 29. 17:46

Maximálisan egyetértek.

Többször próbáltam megértetni a úriemberrel,hogy nem csak jogai vannak,hanem kötelességei is!

26. Manilu (válaszként erre: 22. - 940e6b0cd4)
2012. dec. 29. 17:45
Köszönöm szépen a segítséget!
25. Krisz42 (válaszként erre: 22. - 940e6b0cd4)
2012. dec. 29. 17:39
Nekem az apa nem mondott le a gyerekekről,de nálunk elég volt,h nekem ítélték.
24. Krisz42 (válaszként erre: 11. - 6b08b99072)
2012. dec. 29. 17:36

Az apának csak akkor vannak jogai,ha a bìròság úgy ítél.Én is elváltam,mondom szép is lenne,ha nem tudnám intézni a gyerekek dolgait.Az apjuk külföldön ismeretlen helyen,meséld el hogy kérnének tőle engedélyt.

Ha nem fizet tartásdìjat,nyugodtan kérheted a teljes felügyeleti jogot,hiszen nem segít az eltartásában.Nem csak jogok vannak,kötelességek is.

23. 940e6b0cd4 (válaszként erre: 22. - 940e6b0cd4)
2012. dec. 29. 17:34
Azt lehagytam, hogy az új anyakönyvi kivonattal lehet menni intézni az új okmányokat.
2012. dec. 29. 17:33

Szia Manilu!


Én két éve változtattam meg a nevem, a lényeg! 18 éves kor alatt, ha az apa PAPÍRON nem mondott le a gyerekéről az beleegyezése nélkül nem lehet megváltoztatni a nevet. Engem az édesanyámmal együtt elhagyott az "apám" és nem is tudjuk a mai napig merre van, a nevelő apám nevét szerettem volna felvenni, de 18 éves koromig nem tudtam az "eltűnt" személy miatt. Utána igen, de 10e ft-t fizettünk érte és a nevelő apámnak és nekem alá kellett írni egy papírt, hogy szabad akaratomból és nem kényszerből veszem fel. Ez után a helyi önkormányzat megküldi a papírokat annak az önkormányzatnak, ahol születtem én Bp. Rókus kórház, tehát a VIII. kerületi önkormányzatra, ott lehet átvenni az új anyakönyvi kivonatot, ahol minden változatlan marad, kivéve a gyerek születési neve! NEM MARAD MEG A SZÜLETÉSKORI NÉV mert azt változtatja meg! annak a helyére kerül az új!!! Remélem ezzel előrébb vagy, sok sikert!

21. Manilu (válaszként erre: 17. - 6b08b99072)
2012. dec. 29. 17:25

3 generáció járt már ide,édesapám,bátyám,én.Csak német származású gyermeket vesznek fel,3 fordulós felvételi van.Voltam már bent az iskolában,és állítólag nagyobb eséllyel indulna ha a neve is tükrözné a német származást.

Egyébként azt gondolom,hogy fontosabb szempont kéne legyen a gyerek tudása.

20. Marott (válaszként erre: 10. - Manilu)
2012. dec. 29. 17:23
Miután nevet változtathatsz, így nem a neve alapján ítélik meg a nemzetiségi származását a gyermeknek, hanem a szülő/k/ nemzetiségi hovatartozását vizsgálják... hidd el nem a neve alapján fogják megítélni...
2012. dec. 29. 17:23

Van már erről itt fórum, ezt Dóry87 írta 2011-07-09 01:21

Szia!

Nem tudom, hogy tudok e segíteni...de a kisfiam nevét most változtattuk meg! Eddig az én nevemen volt, nemrég vette fel az édesapja nevét! Így az anyakönyvi kivonatban is változott a neve....De! Ezt 3éves korig el kellett intézni! Viszont...úgy tudom, hogy 3éves kór felett az anyakönyvit nem változtatják meg!

De ez nem ezer százalék, szerintem akkor járnál jól ha bebattyognál az anyakönyvi hivatalba és utána kérdeznél! Ők az "okosak"!:)

18. Cicus2011 (válaszként erre: 15. - 6b08b99072)
2012. dec. 29. 17:20
Ez hülyeség.
17. 6b08b99072 (válaszként erre: 14. - Manilu)
2012. dec. 29. 17:20

Ezen már ne rágd magad.

De miért fontos az iskola szempontjából, hogy mi a vezetékneve?

16. Manilu (válaszként erre: 13. - Cicus2011)
2012. dec. 29. 17:20
Igen,a születési nevét szeretném megváltoztatni.
15. 6b08b99072 (válaszként erre: 13. - Cicus2011)
2012. dec. 29. 17:19

Én úgy gondolom, hogy a születési név van, és pont.

Ezt bárki bármikor változtatja meg, akkor lévén már volt egy előző név, azt mindig fel kell majd tüntetni.. merthisz az a születési neve, ami az eredeti anyakönyvében szerepel, amit a születése után kapott.

14. Manilu
2012. dec. 29. 17:19

Ha az ember tudja,hogy elfog esni,akkor előtte leül.

Igazából már a terhességem alatt téma volt,hogy az én családnevemet viselje,akkor még ő is nagyon pártolta...nem is tudom miért nem így lett már az elején.

13. Cicus2011 (válaszként erre: 12. - 6b08b99072)
2012. dec. 29. 17:17

Pontosan a születési nevét szeretné megváltoztatni!!!

Akkor nem kérik az előzőt.

2012. dec. 29. 17:15
Amúgy biztos, hogy jobb lenne nektek a névváltozás? És egy életen át minden hivatalos papíron tüntesse fel, hogy más a születési neve?
2012. dec. 29. 17:13

Attól hogy a felügyeleti jog a tiéd, még az apának is vannak jogai!

Pl ha útlevelet akarsz a gyereknek, akkor az apa beleegyező nyilatkozata is kell. Vagy ha külföldre megy a sulival kirándulni, akkor is kell az apa engedélye.

A névváltozáshoz ne kellene? Hiszen "csak" elváltatok..

10. Manilu (válaszként erre: 9. - Krisz42)
2012. dec. 29. 17:13

Érdekes módon eddig ő sem jelentkezett,se tartásdíj,se karácsony ,se semmi.

Iskola miatt szerettem volna ha a gyermek az én nevemet viseli,mivel német nemzetiségibe szeretném íratni,ahol igazolnom kell a német származást...stb.

Teljesen normálisan megkérdeztem megoldható lenne-e,hogy az én nevemet viselje a gyermek,de teljesen elutasító...

9. Krisz42 (válaszként erre: 7. - Manilu)
2012. dec. 29. 17:10
Mint írtam,nincs szükség az apára,ha neked ítélték.Én elő se tudnám keríteni,se tartádíj,se más.
8. Krisz42 (válaszként erre: 7. - Manilu)
2012. dec. 29. 17:08
Ha rád ruházta a gyámságot,akkor nem kell,de vinni kell a papírt a válásròl és a határozatròl.Én nemrég csináltattam útlevelet,előtte személyit a lányomnak és kéték a papírokat.Persze névváltoztatásnál nem tudom,elváltatok,te neveled,jogod lenne hozzá,de h ez hogy zajlik a gyakorlatban,azt nem tudom.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook