Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Ket anyanyelvu babak/gyerekek! Tapasztalatok?! fórum

Ket anyanyelvu babak/gyerekek! Tapasztalatok?! (tudásbázis kérdés)


2008. szept. 28. 20:27
Sógorom szlovák, 3 éves a nagyobbik gyerek. Nővéremék amúgy angolul beszéltek, de kezdenek átszokni a szlovákra, illetve magyar-szlovák keverékre. Amúgy tényleg a személyhez köti a nyelvet, és úgy beszél velük. Mivel az anya a magyar, az sokáig erősebb volt, most is, de nem sokkal.
2008. szept. 28. 19:31

Én magyar vagyok,férjem arabul beszél,és Svàjcban,német részen élünk...

Mi lesz a megoldàs?

Azt hiszem én a németre fogok koncentràlni,késöbb talàn arab...

19. gazsika (válaszként erre: 18. - Akymo)
2008. júl. 28. 14:45
Hűűűű, nem semmi!!! Felsorolnád ezeket a nyelveket?
18. Akymo
2008. júl. 26. 22:23
Én két nyelvűnek születtem, 4 évesen tanultam a harmadik nyelvet. Ma már 6 nyelven beszélek :-)
2008. máj. 20. 13:58
Szeptemberben lesz 2 éves!!!
2008. máj. 20. 13:57

Az én lányom is kétnyelvű,magyar és német!!!

Egyenlöre magyarul többet beszél,de érti a németet is.A testvéreihez,ha magyarul beszél,akkor ök mondják nem értik,akkor engem kérdez:anya mi az?

Aposommal van egy kis problémmal,ö mindig azt

mondja beszéljek németül a gyerekkel.Miért?Van elég ember akiktöl németül tanulhat.Az apja ,a testvérei,szomszédok!Ráadásul Ausztriában fog

oviba és isibe járni!

2008. ápr. 4. 00:31
Jujj, ezen en is sokat gondolkoztam...az en babam par ket mulva szuletik, viszont az apa norveg, en magyar...mi meg angolul beszelunk egymassal. A terv az, h a gyerek velem magyarul, az apaval norvegul fog beszelni...de mivel ott az angol is, attol tartok nagyon keson kezd majd el beszelni...
14. Lili13
2008. ápr. 3. 20:32
En sok ketnyelvu csaladot ismerek itt, de altalaban a szulok ugyanazt a nyelvet beszelik es az iskola ugye angol. Altalaban azt vettem eszre, hogy egy evvel tovabb tart a ket nyelv tokeletes elsajatitasa, kb 4 eves korban:ugye akkor mennek oviba es angolul beszelo kozossegbe es mondjuk 3 eves korukig csak az elso anyanyelvet tudjak, de az oviban behozzak az angolt is. Ha meg a suliban egy harmadik nyelvet is tanulnak, pl franciatagozaton, az is belefer, mert allitolag jobb keszseguk van mar a ket nyelv miatt is. Mas kerdes, hogyan lehet elerni, hogy ne csak beszeljenek, hanem irjanak es olvassanak is... ez mar jobbara a szulokon mulik, ha arrol a nyelvrol van szo, amit az iskolaban nem hasznalnak.
13. emily (válaszként erre: 12. - 09e7548a84)
2008. márc. 23. 11:28
Nálunk is ugyanez van, amit írsz! Míg ketten vagyunk Emmel, addig magyarul beszélek hozzá, de ha Apa is ott van, akkor már németül beszélgetünk.
2008. febr. 13. 09:48

A férjem szerb ajkú, tudatosan készültünk a kétnyelvű gyermek nevelésére. Szerintem egy föltétele van a dolognak: nagyon jó, illetve nagyon rossz házasság. Na nem kell rögtön ferde szemmel nézni rám, a környezetemben ez a tapasztalat. És mondom ezt azért, mert a közel három éves kislányom mindkét nyelvet egyenlően beszéli, de még mindig nem tesz köztük föltétlenül különbséget. Általában szerbül szól az apjához, hozzám viszont magyarul, de megesik fordítva is, ami nálam nem jelent gondot, a férjem esetében viszont olykor igen. Na ezt az apukáknak el kell fogadniuk. És még valami. A gyermek a nyelvet személyhez köti. Tehát az én anyukámmal csak magyarul beszél, mert a mama mindig magyarul szólal meg. Velem más a helyzet, mert mindkét nyelvet beszélem a jelenlétében. Mivel apuka magyartudása nem kielégítő, az ő jelenlétében mindig szerbül beszélünk, mármint ha együtt vagyunk a szobában, viszont ha más-más tevékenységet folytatunk, akkor a lányom és én magyarul beszélünk. HA apuka is beszáll a mi szórakozásunkba, akkor nyelvet váltunk. Ez Anitánál egy kis zavart okozott, amire én készültem is. A szakkönyv azt ajánlja, hogy egy ember csak egy nyelven beszéljen a gyerekhez. Nálunk ez nem megy. A nyelvtudás aránya sokáig ingadozott, hol szerbül tudott joban, hol magyarul. Amikor egy éve elindult bölcsibe (szerb nyelvű gyerekekkel), akkor egyszerűen "beszorult" a magyar beszélőkéje. Mindent megértett, mindenre válaszolt is, de szerbül. Már kezdtem kétségbeesni, amikor egyszer csak megszólalt magyarul is (kb két hónapja) és azóta nyomja a szöveget gyönyörűen, választékosan, hogy szinte öröm hallgatni (néha öröm lenne, ha hallgatna:D). Az apja három éves korában kezdett el beszélni, úgyhogy mi emiatt és a kétnyelvűség miatt későre vártuk a megszólalását, de lányom elig múlt egy éves, máris kezdett kotyogni.

ennek a kétnyelvűségnek még igen pozitív mellékhatása is van: apuka magyartudása sokat fejlődött.:D

A férjem Németországban született, kitűnően beszéli a nyelvet, habár később tanulta, mint a szerbet. Most hetente kétszer jár privát órákra, hgoy fejlessze a tudsát. Néhány hónap múlva a lányát is tanítani akarja. Majd meglátjuk, mi lesz a dologból.

Most várjuk a kishugit júliusra és ismét ezzel a módszerrel fogjuk tanítani.

Hm, ez egy kicsit hosszúra sikeredett, de remélem adtam ötletet.

11. era06
2008. febr. 4. 11:11

A családban voltak kétnyelvű gyerekek. Pici koruktól úgy szokták meg, hogy anyával az egyik apával a másik nyelvet kell használni. Egészséges felnőt lett belőlük, "fejecskéjükkel" nincs gond.

Igaz, hogy nekik gyerektársaság is lyen vegyes volt, tudták gyakorolni egymás közt és ez nagyon fontos. Volt aki az első osztályt egy harmadik nyelven kezdte, pedig azt nem volt kitől tanulnia.

2008. febr. 3. 22:33

Sziasztok!


Az én gyerekeim is kétnyelvüek (lesznek), nálunk a másik nyelv a holland.

Én már a fiam születése elõtt elmerültem kicsit a témában, és mindenhol azt olvastam, hogy a gyerekeknek nem jelent problémát, ha 2-3 nyelvet kell egyszerre tanulniuk. Ennek ellenére nagyon sok szülõtõl hallom, hogy a gyerekük le van maradva a hasonló korú egy nyelven nevelt gyerekekhez képest. Persze lehet, hogy ez csak véletlen :) Na meg minden gyerek más, lehet, hogy az egyiknek könnyebb, mint a másiknak. Az én fiam 3 éves múlt, és mindkét nyelvet érti. Sajnos a beszéddel vannak problémáink, de nála ez biztosan nem a kétnyelvü nevelés miatt van. A lányom még csak 1 éves, de már õ is nagyon sok mindent megért, és egyre több mindent mond is, nagyjából fele-fele arányban :)

2008. febr. 3. 21:53
Az én lányom is érti mind a két nyelvet (német a másik), de még csak magyarul karattyol pár felismerhető szót. Kivétel az igen, azt viszont csak németül mondja. :-D Na meg a papa, mama ugyebár ugyanaz mindkét nyelven. :)
2008. febr. 3. 21:51

Sziasztok!

Hozzám már pici korom óta két nyelven beszéltek, meg is tanultam mindkettőt, és kisgyerekként használtam is mindkettőt. Később, 7-8 éves koromban édesanyám is csak magyarul beszélt hozzám. Most úgy látom ez hiba volt, folytatni kellett volna továbbra is a "kétnyelvűséget". A másik nyelv ismerete (szerbhorvát) ha nem is ragadt le azon a szinten, de később már nem sokat fejlődött... :(

7. ragi
2008. febr. 3. 21:45
Még csak magyarul mondja a dolgokat ,de ha kérdezzük és mondjuk akkor integet az igen, nemre.Remélem hamarossan mondja is,és neki nem lesz olyan nehéz dolga mint nekem.Egyébként még csak 5-6 szó az amit nagyon szépen mond a többi még egyenlőre saját nyelvén karatyol,amit mi nem értünk.De talán még nincs elkésve a hasonló korúaktól.
6. kostyi79 (válaszként erre: 4. - Ragi)
2008. febr. 3. 21:38
Beszél is? Érteni az enyém is érti mindkettőt, de nem akar megszólalni.
2008. febr. 3. 21:37
Az en Kisfiam is csak 4 honapos meg,tehat van idonk mig elkezd beszelni.Ugyanannyit beszeltek hozzajuk, mindket nyelven, vagy tobbet az anya anyanyelven? A Ferjem amerikai.
4. ragi
2008. febr. 3. 21:34
Az enyém 16 hós és már az alap magyar mellett tanítjuk szerbül, érti a dolgokat és a játékai amit kérünk előhozza ,szerintem ilyen aprócska kortól már megy a dolog ,és most könnyen,szinte játszva elsajátítja mindkét nyelvet.
2008. febr. 3. 21:33

Szia!

Ez enyémek még nem beszélnek. A férjem angolul, én magyarul beszélünk hozzájuk. A fiam 17 hónapos, a lányom 3 hónapos.

A fiammal egyidős gyerekek már általában beszélnek. Mindig azzal vígasztalom magam, hogy ő azért nem beszél még, mert egyszerre 2 nyelvet tanul.

2008. febr. 3. 21:30
Velemenyeket, tapasztalatokat keresek azzal kapcsolatba, hogy hogyan tanult meg a gyereked ket nyelvet egyszerre(az Apa mas nemzetisegu).
2008. febr. 3. 21:27
Ket anyanyelvu babak/gyerekek! Tapasztalatok?!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook