Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Kökény felhasználásához keresek bevált recepteket! fórum

Kökény felhasználásához keresek bevált recepteket! (beszélgetős fórum)


2013. ápr. 30. 20:44

Már az enyém is szárad,én is néhány ágat vágtam,azt szedtük le.

Nagyon sok nincs,de kiváncsi vagyok milyen ízű lesz.

21. Hmv.
2013. ápr. 20. 18:48

Délelőtt felkerestem a kökénylelőhelyem, szerintem lekéstem a megfelelő pillanatot.

Nagyon fújt a szél ma is, már messziről láttam, hogy viszi a szél a kis fehér virágszirmokat.

Talán 1-2 nappal ezelőtt sikeresebb lett volna az utam.

Azt sem tudtam, hogy szedjem a virágokat, vittem magammal metszőollót, vágtam le néhány ágat és itthon szedegettem le.

Most szárad egy tálcán, én étvágycsökkentőként és zsíroldóként szeretném használni a belőle főzött teát.

20. Hmv. (válaszként erre: 19. - Monica b27)
2013. ápr. 19. 19:30

Nekem is eszembe jutott,!

Holnap lesz a napja, hogy fölkeresem az őszi lelőhelyet, remélem felismerem a kökénybokrot virágos formában is...:)

19. monica b27 (válaszként erre: 15. - Hmv.)
2013. ápr. 19. 11:07

szia!

most már mehetünk kökényvirágot szedni:) amúgyis felszedtem pár kilót a télen...rámférne egy kis zsírcsökkentés.

18. grizus
2013. ápr. 19. 01:58
Ilcsinek van kökényes arcpakolása, csinálj belőle azt.
17. Hmv. (válaszként erre: 16. - Pink sunrise)
2012. nov. 27. 21:32
Ismerősömék most arra gyűjtik, de szerintem embertelen munka lesz!
16. pink sunrise (válaszként erre: 1. - Hmv.)
2012. nov. 26. 22:44
Pálinka:)?
15. Hmv. (válaszként erre: 14. - Monica b27)
2012. nov. 26. 22:41

A kökényről már én is olvastam ezeket, bár a zsírcsökkentő hatást a virágjáról írják.

Majd tavasszal szedünk és kipróbáljuk, rendben?

Régi gyógynövény könyveimben is próbáltam utána olvasni, de alig van róla hasznos tudnivaló. A világhálón pedig minden találat egy tőről fakad.


Az én csipkebogyóteám kellemesen aromás, ha egészben áztatom le /főleg, ha már száraz a bogyó/ szinte semmi íze.

Amíg nem túl száraz, próbáld meg a maradékot feldarabolni. Elég két-három darabra vágni.

A forró vízzel vigyázz, mert a C-vit. tartalmának akkor annyi!

Csak langyos vizben szabad leáztatni, s fogyasztás előtt sem lehet túlmelegíteni!

2012. nov. 26. 21:23

Én is megszenvedtem a magamét a bogyólekvárral!De szerencsére most jó volt a termés,és szeretem a gyűjtögető-munkát is,no meg határ-mentén lakunk:)

Azért volt olyan év is,amikor egyáltalán nem sikerült szedni semmit../


Amugy teának is sok lett,de én egészben szoktam szárítani,kicsit beteszem a sütőbe tepsiben alacsony lángon kb.10percig+míg kihűl benne marad.

Teafőzéskor mivel általában vegyesen teszek még bele más gyógynövényeket,és nagyobb adagban készítem a felforrt vízbe teszek néhány evőkanálnyit és állni hagyom kicsit.

De érdekesnek találtam,hogy te feldarabolod és úgy teszed el,így azért jobban hasonlít az eredeti tea-készítményekre,és szerintem kiprobálom a te változatodat is!Lehet aromásabb ízt kapsz?


Még a kökényről találtam néhány olyan dolgot,amit hasznosnak tartok itt is megosztani!Tudtátok,hogy


-a termésekből készített lekvár, bor, pálinka vagy likőr betegségek után kiváló roboráló szer, immunrendszer- és idegerősítő?


-Zsírcsökkentő hatású és fogyókúra esetén nélkülözhetetlen? Méregtelenítő és vértisztító hatása miatt bőrkiütések megszüntetésére is alkalmazhatjuk.


Kökénylikőr: A fáradságos munkával leszedett kökényterméseket megmossuk és megszárítjuk. Kb. 1,5 kg érett kökényt befőttesüvegbe teszünk, 1,5 kg cukrot teszünk hozzá, jól összekeverjük. 4-5 rúd fahéjjal, 2 rúd félbevágott vaníliával ízesítjük, 40 százalékosra hígított gyógyszertári alkohollal vagy igazi gyümölcspálinkával felöntjük. 5-6 hétig érleljük, majd leszűrjük. A hideg téli napokon 1 kis pohárnyi kökénylikőr felmelegít, sült húsok mellé készített szószokba is tehetjük vagy vendégeknek desszert mellé kínálhatjuk.(Híres a spanyolországi Navarra környékén előállított patxaran kökénylikőr.)

13. Hmv. (válaszként erre: 12. - Monica b27)
2012. nov. 24. 14:36

Elég rég volt, mikor csipkebogyólekvárt készítettem, még mindig van belőle.

Ezért nem mostanában fogok ismét főzni!


Most annyit szedtem, ami teának elfogy a télen.

Alaposan megmosom amikor haza hozom, feldarabolom, s szőröstül-bőröstül megszárítom a kályha tetején.Egy bögrében leáztatok este 1-2 evőkanálnyit langyos vízben, reggel fogyaszthatóra melegítem és leszűröm. Édesítést nem igényel, kellően savanykás, nagyon szeretem.


Kökényt ismét főztem, de most 10 napig fagyasztóban volt, mielőtt felhasználtam. Csak annyi időm volt, hogy leszedtem, megmostam és be a fagyóba.

Jót tett neki.

Ezt is úgy csináltam, hogy egy üveggel lett "tömény" gyógylekvár, a többit pedig vízzel hígítva /amivel kétszer átmostam a magokat/, 4:1-ben zselésítővel.

Erre a szezonra befejeztem a kökényezést!

2012. nov. 23. 00:00

Elég jól sikerült a lekvárom,elég kicsi adag sikeredett,nem nagyon méregettem a dolgokat,mivel csak amolyan "próbáljuk-ki-csak-lesz-valami-belőle"lekvárnak szántam,ez volt az első amivel egyedül kísérletezgettem,csak a sűrűséggel volt először baj,amikor nem tudtam átpasszírozni,és fel kellett főznöm kicsi vízzel-no de szeretem az ilyen különleges dolgokat,mivel nem lehet kapni bárhol,és dicsekedhetsz vele a szomszédoknak.

Nemtudom,de a kökénnyel az a bajom,pl.amikor eszem,hogy néha alig akar lemenni a torkomon,annyira száraz-/amikor még lédús állapotban van,akkor ehetetlenül savanyú/ és ezt az enyhe "szárazságot"a lekvárnál is éreztem kicsit..

De azóta rákattantam a csipkebogyóra:)

Elég macerás,de annyira finom,hogy fenomenális!

Múltkor lekvárt főztem,holnap pedig dzsemet készítek!Remélem az is sikerülni fog:)

üdv mindenkinek!

11. 74f8c12b8e (válaszként erre: 9. - Monica b27)
2012. okt. 26. 13:35
jól hangzik,én is ki fogom próbálni.
10. Hmv. (válaszként erre: 9. - Monica b27)
2012. okt. 26. 11:03

Milyen ötletes vagy!


Egyébként nem túl sok cukrot igényel lekvárként sem, meg is lepődtem.

Nekem összesen 2 kg volt a kökény, magostól, héjastól. Először fél kg-ból főztem a lekvárt, abba 20 dkg cukrot tettem, a többit pedig zselésítővel készítettem, a 1,5 kg-hoz is 20 dkg-ot tettem, előírás szerint.

Tehát mindössze 40 dkg cukorra volt szükség.


Nagyon szeretnék még szedni, de elég távol esik hozzánk a lelőhely.

2012. okt. 26. 00:05

Ma rájöttem,ha 10percre a sütőbe tesszük,utánna már egyáltalán nem savanyú,és azonnal fogyasztva nagyon finom--csak néhány szemmel próbáltam ki,és el is fogyott ahogy ki vettem!!

szedtem egy kicsit,kb.1,5kg-nyi és már áll egy ideje,úgy 5napja,kezd kicsit puhulni,és ma,kicsit betettem a sütőbe próbaképp,mi lesz vele,hát azt kell mondanom jó ötlet volt,szerintem lekvárfőzés előtt be teszem sütőbe/kicsit karamellizálodik,megpuhul a héja és édesebb íz az eredmény/ és utánna mehet a többihez!kevés szőlővel és csipkebogyóval társítom,esetleg még alma szoba johet,de lehet kihagyom...

8. 74f8c12b8e (válaszként erre: 7. - Hmv.)
2012. okt. 24. 07:44
helyes:)
7. Hmv. (válaszként erre: 6. - 74f8c12b8e)
2012. okt. 20. 09:05

Kipróbáltam, a fél kilóból egy közepes nagyságú üvegnyi lett.

A felforralt gyümölcsöt átpaszíroztam, 20 dkg cukorral felfőztem és üvegbe raktam.

Ez így tömény gyümölcsvelő lett, inkább gyógyászati célra lesz alkalmas. Télire egy kis immunerősítő és összehúzó hatása miatt hasmenés elleni szer.

A pontos elkészítési módot és fotót beteszem majd a sütéseim-főzéseim sk. naplómba.

Már azt is kiötlöttem, hogy a következő adagot hogy készítem el.

Mert a jelszavam: - Nem adom fel!

6. 74f8c12b8e (válaszként erre: 5. - Hmv.)
2012. okt. 19. 21:42

A kökény nagyon savanyú,és munkása kezelése,szerintem ezért nemigen foglakozik vele sennki.

De keress rá receptes oldalakon,ahol van kereső,hátha ott van még vmi.

Ja,húshoz is biztos finom

5. Hmv.
2012. okt. 19. 21:08

Bepróbálkoztam fél kg kökénnyel, most hűl.

Talán dzsem lesz belőle. Semmi extra, csak a gyümölcs és cukor.


Egyelőre ennyi, további próbálkozások következnek, ha már több segítséget nem kapok...

4. Hmv. (válaszként erre: 3. - 74f8c12b8e)
2012. okt. 18. 11:56

Ez jó ötlet,köszi.


Nem egy szapora munka, de akik kökényt szeretne fogyasztani, az számítson erre, ugye?

2012. okt. 17. 20:45
Én csak anynit tettem,hogy lenyesegettem a gyümölcshúst a magról,és mézzel leöntöttem,állni hagytam hűtőben,natúr joghurtba keverve nagyon finom
2. Hmv.
2012. okt. 17. 20:15

Elsősorban bevált régi családi receptekre lennék kíváncsi, vagy az sem baj, ha új, de ne a net-ről hozzátok, azokat már én is láttam.

Szinte mindegyik felugró ajánlat egy- és ugyanazt tartalmazza.

1. Hmv.
2012. okt. 17. 20:13
Kökény felhasználásához keresek bevált recepteket!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook