Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Mikortól kell/lehet autóba ülésmagasítót használni gyerekülés helyett? Milyen szabály vonatkozik erre a KRESZ-ben? fórum

Mikortól kell/lehet autóba ülésmagasítót használni gyerekülés helyett? Milyen szabály vonatkozik erre a KRESZ-ben? (tudásbázis kérdés)


2017. jan. 2. 08:36
Helló az lenne a kérdésem 9 éves 135 cm fölötti gyerek kocsi hátsó ülésén ülhet ülésmagosító nélkül?? vagy a kocsi hátsó ülésén 2 pontos övvel kötve magosítóval vagy anélkül ??? mit mond a jogszabály mert mindenhol mást beszél . Előre is köszönömja és hány cm től kell magositó??
18. Broom (válaszként erre: 14. - Benvik)
2014. máj. 3. 08:26

Bár régi a topic mégis, azok kedvéért, akik most találnak rá reagálok erre, mert engem megijesztett a „Csak olyan használható, amely "körbeveszi a gyerek testét"” állítás, és elolvastam a jogszabályt. Az 1. számú függelék wb) bekezdése mondja:

wb) nem integrált gyermekbiztonsági rendszer: részleges biztonsági rendszer, amely a felnőttek számára szolgáló biztonsági övvel együtt használva - amely körbeveszi a gyermek testét, vagy biztonságosan rögzíti azt a szerkezetet, amelyben a gyermeket elhelyezik - teljes gyermekbiztonsági rendszert képez.

Az alábbiakban a saját értelmezésemet írom le a fenti jogszabályi hellyel kapcsolatban, tehát amíg a jogszabály nem fogalmazza meg teljesen érthetően, addig ez egy értelmezés a sok közül, de hátha segít valakinek.

Az ügyetlen megfogalmazás okozhatja azt a hiedelmet, hogy a magasítónak körbe kell vennie a gyerek testét. Eleve nincs olyan gyerekülés sem, ami körbeveszi, ahhoz csőalakúnak kellene lennie. A lényeg azonban, hogy értelmezve a fenti érthetetlen rendelkezést, kiderül, hogy a megfelelő eszközzel (ami lehet támla nélküli ülésmagasító is – tehát nem igaz, hogy „ nem lehet a kresz szerint használni”) együtt használt biztonsági öv az, ami körbeveszi a gyermek testét a nem integrált rendszerben.

135 cm fölötti, de 150 cm alatti gyermeknek nem kell ülésmagasító (csak hátsó ülésről beszélek most – és ez nem igaz az ebbe a kategóriába eső 3 év alatti gyerekre – hangsúlyozza a jogszabály :)), ha olyan a biztonsági öv, hogy a testmérethez igazodóan biztonságosan rögzíti a gyermeket. Ezt nem pontosítja a jogszabály, hogy mit jelent.

Ha a fenti feltétel nem teljesül, akkor gyermekbiztonsági rendszer is szóba kerül, ami által a biztonsági öv jó helyen megy el. Ennek a jogalkotói szándéknak egy ülésmagasító (támla nélküli) megfelel a jogszabály megfogalmazása alapján.

Végül, átfogalmazom a jogszabályi helyet úgy, hogy az érthetőbb legyen (természetesen innen kezdve ez már nem jogforrás):

nem integrált gyermekbiztonsági rendszer:  egy eszköz, valamint a gépjármű biztonsági öve - amely vagy körbeveszi a gyermek testét, vagy biztonságosan rögzíti az eszközt, amelyben a gyermeket elhelyezik - együtt használva.

17. mega77
2012. nov. 5. 08:02
Tegnap az utcánk végén lévő boltba mentünk el a párommal és a két gyerekünkel, a hátsó űlésen utaztak mindenki bekötve az egyik gyerek már több mint 150 centi a másik 140, a kicsinek is aki lassan 9 éves jó fekszik az öv. De mindig használunk azért űlésmagasítót most a táv miatt elmaradt. Visszafelé rendőr megállít 30 ezer mert nincs gyerekűlés, kérlelés könyörgés de hát csak 10 centi , nem számít és mit aggódunk hisz van 30 napunk is hogy befizessük. Hozzáteszem szabályos volt minden megfelelő tempóban közlekedtünk. Utánna néztem ha ittasan vagy gyorsan közlekedtem volna sem biztos hogy ennyit kell fizetnem, nem szóltam volna semmit ha 5-10 ezer forintra büntet. nem beszélve arról hogy az ide vonatkozó jogszabályok sem teljesen egyértelműek számomra mert említenek 135 centit is amikor már űlésmagasító sem kell. A rendőr meg csak bepillantott a kocsiba és ebből döntött el mindent.
16. benvik (válaszként erre: 15. - Jucás)
2012. okt. 17. 15:18
Állítólag arra jó, hogy ha a gyerek már elérte a magasságot, hogy elvileg nem kell neki ülés, de van olyan autó, amikor az öv még így is a nyakánál megy el. De még a Brendonba az eladó is bavallotta, hogy be kéne akkor tiltani az árusítását, mert sokakat megvezetnek vele, és utána meg jön a nem kis büntetés a rendőrtől...
15. Jucás (válaszként erre: 14. - Benvik)
2012. okt. 17. 10:02
Sajnálom, de akkor miért árulják a boltban?
14. benvik (válaszként erre: 13. - Jucás)
2012. okt. 16. 15:42
Akkor nem használható:-( Csak olyan használható, amely "körbeveszi a gyerek testét". Mi nagyon utánajártunk, mivel 2 gyerek van, 2 autó, váltva dolgozunk a férjemmel. Gondoltuk abba, amelyiket sokat használjuk veszünk normál ülést, a másikba pedig csak sima magasítót. Aztán az üzletbe az eladó mondta, hogy nézzünk utána, mert nem lehet a kresz szerint használni. És tényleg:-( Így maradt az ülésszerelgetés hajnalba, ki mikor melyik gyereket hova viszi. 4 ülésre nincs pénzünk:-((((
13. Jucás (válaszként erre: 12. - Benvik)
2012. okt. 16. 15:03
Nem hiszem, hogy 3000 Ft-os, de tény, hogy nincs háttálája, de van karfája. Nem az a hungarocell fajta. Még a keresztszüleitől kaptuk.
12. benvik (válaszként erre: 10. - Jucás)
2012. okt. 16. 13:27
Attól függ mit nevezel ülésmagasítónak. Van a háttámlás ülésmagasító, amibe már az autó biztonsági övével kötöd be a gyereket. Ezt hívják nem integrált gyermekbiztonsági rendszernek. Vagy a sima 3000Ft-os magasítóra gondolsz, mert az a magyar kresz szerint nem használható. A háttámlás ülésmagasítóba szállíthatod csak.
11. e28c748947 (válaszként erre: 10. - Jucás)
2012. okt. 16. 12:26
Persze, hogy szállíthatod.Nekem 2db 5 évesem van és egy éve így közlekedünk,rendőr sem szólt ránk, pedig volt közúti ellenőrzésem azóta.Igaz, a mi ülésmagasítónk háttámlás, de csak azért, mert ketten vannak és ha elalszanak ne koccanjon össze a 2 gyerek.
10. Jucás
2012. okt. 16. 11:53

Engem is érdekelne, de a paragrafust nem tudom értelmezni.

Az 5 éves 120 cm magas gyermek szállítható ülésmagasítóval, vagy sem a hátsó ülésen?

2012. okt. 16. 08:06

KRESZ 48. §. /7/ és /8/ bek.



(7)298 A gépkocsiban vagy a mopedautóban utazó 150 cm-nél alacsonyabb gyermek - a testsúlyához igazodó kialakítású - gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A gyermekbiztonsági rendszert kialakításától függően a járműnek erre a célra gyárilag kialakított rögzítési pontjaihoz, vagy az üléshez tartozó biztonsági övhöz vagy ennek bekötési pontjaihoz kell csatlakoztatni. A gépkocsi és a mopedautó üléseihez - a vezető ülését kivéve - gyermekbiztonsági rendszer szerelhető be. Az első üléshez - a jármű szokásos haladási irányával ellentétes irányban - a gyermekbiztonsági rendszer csak akkor szerelhető be, ha az üléshez légzsákot nem szereltek fel vagy a légzsák működésbe lépését előzetesen megakadályozták. A 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A gyermeket a gyermekbiztonsági rendszerhez tartozó hevederekkel (pántokkal) is rögzíteni kell.

(8)299 A gyermeket nem kell gyermekbiztonsági rendszerben rögzíteni:

a) ha a gyermekbiztonsági rendszer beszerelésére a gépkocsi a gyári kialakítása alapján nem alkalmas (az ilyen kialakítású M1, N1, N2 és N3 kategóriájú gépkocsiban a 3 évnél fiatalabb gyermek nem szállítható, illetve a 3. életévét már betöltött és 150 cm-nél kisebb testmagasságú gyermek az első ülésen nem szállítható);

b) ha gépkocsi hátsó ülésén utazik, 3. életévét már betöltötte, legalább 135 cm magas és az üléshez beszerelt biztonsági övvel - testméretéhez igazodóan - biztonságosan rögzíthető;

c) ha taxi üzemmódban használt taxi gépkocsi és a személygépkocsis személyszállítást végző gépkocsi hátsó ülésén utazik;

d) ha a rendvédelmi szervek gépkocsijában vagy a mentő gépkocsi betegellátó terében utazik;

e) a menetrend szerinti személyszállítást végző autóbuszban;

f) a nem menetrend szerinti személyszállítást végző autóbuszban, ha álló utasokat is szállíthat;

g) ha 3. életévét még nem töltötte be és állva utazik az autóbuszban;

h) ha külön jogszabályban300 meghatározott orvos által kiállított igazolással rendelkezik.

2012. okt. 16. 06:51
100 cm.
7. fLOVEr (válaszként erre: 6. - Urbanszkyviki)
2012. okt. 15. 20:15

Mindegy, azért köszönöm, hogy fáradtál miattam.

Ha más nem lesz, majd megkérdezek egy rendőrt.

2012. okt. 15. 20:11
Fúú, hát most hirtelen én sem találom azt az oldalt, de tuti, hogy valami rendőrségi oldalon kerestük meg, mert az uncsitesóm a lányomat szállította volna, és nem akarta, hogy megbüntessék......És azon az odalon szépen leírták, hogy melyik gyerekülsébe melyik gyermek való (magasság/súly/kor), hogy ne legyen büntetés a vége. És ott azt írták, hogy 4 éves kortól nem büntetik az ülésmagasítót. De most, hogy én is megnéztem pár oldalt, összezavarodtam a sok "más"-tól...:S
5. fLOVEr (válaszként erre: 4. - Urbanszkyviki)
2012. okt. 15. 20:06
Bárhol nézem, mindenhol mást írnak...
2012. okt. 15. 20:01
Megpróbálom megnézni neked....
3. fLOVEr (válaszként erre: 2. - Urbanszkyviki)
2012. okt. 15. 19:54

Köszönöm.

Esetleg azt meg tudnád írni, hol találtad meg? Én nem találom sehol.

2012. okt. 15. 19:51
Elvileg hivatalosan 4 éves kortól - a rendőrség honlapján olvastuk tavaly nyáron. Nem kötötték máshoz.
2012. okt. 15. 19:48
Mikortól kell/lehet autóba ülésmagasítót használni gyerekülés helyett? Milyen szabály vonatkozik erre a KRESZ-ben?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook