Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » 2, 5 éves fiam beszédfejlődése nehézkes fórum

2, 5 éves fiam beszédfejlődése nehézkes (beszélgetős fórum)


1 2
42. Baby0309 (válaszként erre: 41. - Lurkó4)
2012. okt. 17. 08:59
Köszönöm szépen a válaszod,utánanézek a könyvnek mindenképpen :)
2012. okt. 16. 05:51

Mutasd meg szakembernek, én is azt mondom! A fejlesztések (még, ha pénz kidobásnak is tűnik, nem az), tény: nagyon gyermek későn kezd beszélni, de segítsük őket!

Van egy másik könyv: Sósné Pintye Mária: Mozdul a szó (van még egy szerzője a könyvnek, de őt nem ismerem), Pintye Mária viszont tanárom volt a gyógypedagógiai főiskolán, nagy tudású, csodálatos asszony!!!!!!Melegen ajánlom ezt a könyvet! A Krasznár és Társa nevű könyvesboltban kapod meg.

Egyébként én magam is foglalkozom ilyen kicsikkel:

A mondóka mellett a ritmus ami fontos,ez a beszéd másik lényeges eleme.

Üdv:B. Györgyi gyógypedagógus és bőlcsődés dajka

2012. okt. 15. 09:06

rtam a prividre csak ez eszembe jutott még és inkább ide irom.


a nevtanban meg fogják nézni a beszéd-értését és a passzív szókincsét..itt nem a kiejtés volt a fontos hanem hogy felismeri e az adott dolgot persze azért korához képest is nézték nem csak úgy simán....sok képet mutattak konkrétan irva is volt már azthiszem itt a köny v címe amiben ilyenek is vannak,az Én is tudok beszélni című

de te is tudsz vele ilyeneket "játszani" és anno rengeteg képet vágtam ki szórólapból újságból fényképek neten talált képek stb kis kártyákat csináltam belőle...elég volt ha nem tudta megnevezni mert még kicsi de látták rajta hogy tudja mire való pl telefonnál tartotta a kezét a füléhez hogy telefonál vagy mutatta hogy asztal stb


off:nem tudom mikor modernizálják általánosságban a képeket de azért a mozsarat pl nem minden gyerek tudja és a telefonnál általában ezeréves régiség van a képeken:))

39. Arka
2012. okt. 15. 08:31

Nagyon sokat kell mondókázni, énekelni.

Először valószínűleg hallásvizsgálatra fognak elküldeni, ha sokszor náthás vagy fülgyulladás, az is akadályozhatja a beszédfejlődését. Nálunk a középső 3 évesen kezdett el szavakat mondani, mi is mindenféle fejlesztésen jártunk, a logopédus szerint, örökölt is részben (mert a családban nagyon sok a raccsolós és a pösze), de ezt szájtornával lehetett javítani (nyelvöltögetés, meg autó hang meg körözni a nyelvével ilyesmi), meg le volt nőve a nyelve. Az oviba is felvették így, és sokat fejlődött ott a beszéde, az iagz, hogy az elején nagyon megszenvedte, hogy nem értették, hogy mit akar..Most másodikos, nem volt gond az olvasás tanulással, rendesen beszél, de a névelőket rosszul használja, pl: a autó

38. Baby0309 (válaszként erre: 36. - Zakajeo)
2012. okt. 15. 08:09
Köszönöm,utána járok.
2012. okt. 13. 13:07

ja és igen nálunk volt gond de nem elijesztésképp mondom,csak tény hogy jó időben utánajárni mert bármilyen fejlesztés vagy foglalkozás nem hiábavaló akkor sem ha végülis magától is beindulna jól a beszéde:)

az én kisfiam most már eszédfogyatékosnak minősül.

36. zakajeo (válaszként erre: 35. - Baby0309)
2012. okt. 13. 13:05

Nálunk a fiam későn kezdett beszélni akkor pedig olyan halandzsa nyelven végülis sokáig alig érthetően a beszédértése és minden más rendben volt.

Nálunk azt mondták amit irtam hogy nincs hely nincs idő kicsi még és vigyem vissza ekkora akkor stb később pedig hogy igen szerintük is kellene a fejlesztés de nincs kapacitásuk rá:(

Nem mindenhol ilyen azért a helyzet,de légy kitartó....

Ha megteheted anyagilag vannak jó beszédinditó tornák stb elég sok mindent tudnék irni de most összevissza jönne csak ki az egész,azért kezdtem az elején...

Először vidd el nézzék meg szakemberek és a tanácsuk alapján már mi is többet tudunk itt segiteni szerintem.

Priviben is kereshetsz nyugodtan ha gondolod.

35. Baby0309 (válaszként erre: 34. - Zakajeo)
2012. okt. 13. 11:48
És tényleg gond volt nálatok?Mit mondtak? Mennyire volt nehézkes a beszédje?
34. zakajeo (válaszként erre: 29. - Baby0309)
2012. okt. 13. 11:36

Első lépésként vidd el a helyi Nevelési Tanácsadóba és ne hagyd hogy azt mondják túl kicsi még a gyerek és nincs hely stb,ragaszkodj hogy nézzék meg hamar és ne hívjanak vissza fél év múlva vagy a jövő évben....

én kb ennyi idős korában jeleztem hivatalosan először hogy valami nincs rendben....

Mindenkép ez legyen az első lépés....ott felveszik az anamnézist és szakember megnézi a gyerekedet....

33. Baby0309 (válaszként erre: 32. - Zebracsikó)
2012. okt. 13. 11:35
Köszi szépen,utána nézek :)
32. zebracsikó (válaszként erre: 1. - Baby0309)
2012. okt. 13. 10:34

mesét még ne olvass neki, ahhoz még kicsi, nem köti le.


inkább énekelj vagy rövid, egyszerű kis mondókákat mondj neki, amiket lehet mozgással kísérni.


Nézegessetek kis képeskönyveket, beszélj neki a képekről.

Utánozzatok állathangokat (cica, kutya, madár, kakas, tehén, bárány, kecske, egér, kígyó, bagoly....), járművek hangjait (mentő, motor, autó...)

Van egy jó könyv, amit megkésett beszédfejlődés esetén érdemes megvenni, hangutánzásokkal meg alapszókincs fejlesztésével kezdődik: Én is tudok beszélni (1.kötet : a megkésett beszédfejlődésre)

Érdemes beszerezni.


De a Libriben is elég sok jó könyet láttam ebben a témában mostanában: beszédindítás, szókincsfejlesztés.

31. zebracsikó (válaszként erre: 30. - Baby0309)
2012. okt. 13. 10:28

keress a Nevelési Tanácsadóban egy logopédust és kérd meg, hogy nézze meg a fiad.

Szakember jobban el tudja dönteni, hogy milyen ütemben halad a beszédfejlődése, mint a gyerekorvos vagy a védőnő, vagy a játszótéri anyukák.

30. Baby0309 (válaszként erre: 27. - Milup2)
2012. okt. 13. 10:25

Hú,remélem így lesz nálunk s és nem fordul az ellenkezőjére..bár kétlem :))


Egyébként beszéltem az ovival és azt mondták,hogy jövő februárban menjek be egyeztetni,beíratni és márciustól szabad helytől függően elkezdheti az ovit....hát kíváncsi leszek:)

29. Baby0309 (válaszként erre: 26. - Zakajeo)
2012. okt. 13. 10:23
Igen,van igazad :)) Csak az a baj,hogy ha elmegyek az orvoshoz,védőnőhöz,akkor nem utal tovább(mondván minden rendben) és én nem tudom,hogy hova kéne fordulnom,milyen beszédfejlesztők vannak és hol,ami valóban jó...tudsz segíteni vagy nem saját tapasztalatot írtál?
28. Milup2 (válaszként erre: 20. - Babszibobó)
2012. okt. 12. 17:29

Lehet ezt kellett volna nekem is tennem, mikor nem akarták felvenni a 3-at betöltve márciusban...


Bár aztán elmentem munkanélkülire, s szept. 18.-ig járt is nekem...Szóval végülis jól jött ki így is, még tovább itthon lehettünk együtt..


De igazad van, akivel ez történik, példát vehet rólad, s utána kell járni...

27. Milup2 (válaszként erre: 24. - Baby0309)
2012. okt. 12. 17:25

Fiam is pont ilyen:) Úgy örül, hogy oviba járhat. 1 dekát nem sírt, semmi nem volt, hogy ott kell maradnia. Ott alvással sem volt gond. 1 gond van, mikor haza akarom hozni, mert még maradna, s menne az udvarra játszani;) Ezért is sajnálom, hogy annyit beteg, mert ő tényleg nagyon szeret az oviban..


A te kisfiad is pont így lesz tuti, ha már most mindig bemenne;)))

2012. okt. 12. 17:04

Erről a témáról nem tudok röviden beszélni de megpróbálom:)

-ha bármi BÁRMI apró sejtése van a szülőnek arról hogy esetlegesen nem megfelelő a gyerek beszédfejlődése érdemes utánajárni,rengeteg módszer van amivel időben el lehet még kapni a nagyobb gondokat,megelőzni stb....nem fejteném ki ezeket bővebben,gyerekfüggő,életkorfüggő stb de soha,soha nem szabad azt mondani hogy várjunk még ráér még stb...az egyenesen halálom ha azzal a sztorival jön valaki hogy Ypszilonka sem beszélt még és lám most nem hagyja abba...lehet,de egy esetleges "felesleges" fejlesztés sincs hiába hiszen az a gyerek javára válik,utólag pedig már hiába szidjuk magunkat amiért nem léptünk sok elvesztegetett időt már nagyon nehéz behozni....

erre a kérdésre csak hevesen tudok válaszolni és ezért még elnézést sem kérek:)

-a másik hogy ha nehezn veszik fel a gyereket oviba esetleg mert anya otthon van egy ötlet ami ebben az esetben nem kiskapu...bölcsiben is van gyerek orvosi igazolással hogy két éves és egyáltalán nem beszél....gondolom ez oviban is "megjátszható" főleg ha tud a védőnő,gyerekorvos is erről a gondról és amúgy is javasolják a közösséget....csak határozottnak kell lenni:)


Járjatok utána ha gyanús a gyerkőc beszéde vagy nembeszéde azt javaslom:)

25. Bea0124 (válaszként erre: 24. - Baby0309)
2012. okt. 12. 15:53
Igen teljesen értem így sajnos mindig is volt és mindig is lesz protekció és sajnos böli,ovi csak a kezdet főleg egy kisebb településen
24. Baby0309 (válaszként erre: 23. - Bea0124)
2012. okt. 12. 10:51

Természetesen nem arról beszéltünk,hogy ne vegyék fel elsőbbként az olyan gyerekeket,akiknek az anyukája muszáj,hogy dolgozzon,hanem vannak gyerekek,akik protekcióval kerülnek be,míg más gyerek már nem fér be emiatt.

Én biztosra állítom,hogy az én gyerekem nagyon nagyon társaság szerető,imádja a gyerekeket,írtam is lentebb,hogy nem tudom sehogy se elcsalogatni az ovitól ha arra sétálunk. Nem gondolom,hogy később nem jönne be neki:) Szerintem egyáltalán nem probléma,ha a márciusban 3 évét betöltő fiamat szeretném,hogy oviba járhasson:)Nem azért,mert unom és beakarom passzolni!!!!Azért "erőltetném" kicsit szeptember előtt,ha van rá megoldás,mert tudom,hogy nagyon menne.

De meglátjuk mi lesz belőle,bízom benne,hogy összejön.

2012. okt. 12. 10:38

Hát igen nagyon nehéz az ovi kérdés én nem hiszem hogy betudják hozni a törvényt hogy miért mert előbb több óvodai férőhely kellene.

Ez mindenhol úgy szokott lenni ha az anyuka otthon van és kevés a férőhely akkor megkérik az anyukát hogy ne vigye a gyereket.De amúgy nem értem miért olyan fontos beadni a gyereket ha otthon az ember van olyan akinek muszály dolgozni menni így úgy gondolom az elsőbbség őket illeti.

Ha gyerek igényli a társaságot akkor meg kell találni a legjobb megoldást számára.Lehet hogy most érdekli de mi lesz ha mégsem jön be akkor nem viszed?


Nálunk mind a kettőre van pl.tesómék beadták a gyereket nagynéném nem.Hogy kinek mi a jó döntse el.De nem árt végig gondolni mindent.Óvoda a legtöbb esetbe nem csak jó dolgokat tartalmaz viszont a gyerek igénye a legfontosabb.


Mosonmagyaróvár környéke hát igen pl.sokan a mi falunkba hozzák a gyereket bölibe amikor itt is sok gyerek van.De amúgy épp szerdán mondta a védőnő hogy Óváron van hely.



A témához.Ne aggódj unokahúgom csak oviba kerüléskor tanult meg kell beszélni nagyon hirtelen.addig csak alap dolgok mentek anya,apa ...

A tesóm gyerekei is későn kezdtek beszélni.

Viszont ismerek olyat aki 2évesen tisztán,változatosan beszélt.


Fiam 15hós lesz és egyre többet beszél érthetően igaz van amit t-sen mond. pl.labda=tabda

22. Baby0309 (válaszként erre: 20. - Babszibobó)
2012. okt. 12. 10:14
Na igen,én sem tudom a pontos szabályokat erre nézve és nem szeretném,ha egyébként lehetséges lenne márciustól az ovi,de más gyerekét veszik fel protekcióval....szóval még időben vagyok,most utána járok a dolgoknak. Köszi az infót MINDENKINEK!
21. babszibobó (válaszként erre: 19. - Milup2)
2012. okt. 12. 10:13

Hidd el ismerem a kiskapukat, hogy hogyan kerül be olyan akinek pl: nem is ott kéne lenni, nem oda tartozik!


Viszont ismerem a törvényeket és azt is tudom, hol lehet panasszal élni...ha valakinek tényleg fontos, akkor igenis kijárja...és igenis aki kijárja sikerrel járnak!, aki meg hagyja magát...

2012. okt. 12. 10:10

A mi történetünk.


A nagyobbik fiamat a köteleő beíratkozásnál (pontosabban a kiírt időben) elvittem az oviba beíratni, mivel a bölcsöde jelezte (ahol ugyebár nem véletlen volt, hisz dolgoztam), hogy mivel a fiam ovi érett lesz (már akkor szobatsizta volt stb...), és így nincs az az indok amivel ott tarthatnák, igenis ahogy betölti a 3-at, át kell vinnam oviba.


Mikor mentem megnézni a felvettek listáját, akkor láttam, hogy csak a rákövetkező év szeptemberétől veszik fel, holott jeleztük, hogy januárban megyünk.


Enyhén lettem csak ideges, mert a bölcsiben nem tarthatják, de akkor januártól-szeptemberig hová rakom.


Így aztán megkezdtem a telefonálgatást és utána járást és végül kiderült, ezt az ovi nem teheti.

A gyerek 3 éves, oviérett, oda tartozunk, fel kell, hogy vegyék.


Végül az anyaóvódába panaszt tettem, teljesen el voltak hűlve és biztosítottak, hogy mehetünk majd januárban, oda ahová "felvételiztünk".


Mint utólag kiderült, az óvónéni egy vidéki ismerős gyerekét vette fel a mi helyünkre, amit csak akkor tehetett volna meg, ha van szabad hely és a körzetből nem pályáznak arra a helyre...


Jelzem, az Igazgatónőt hasonló húzások miatt eltávolították a posztjáról!


Minden erre vonatkozó régi, de még aktuális és élő, valamint az új törvények is megtalálhatók a neten, érdemes őket elolvasni és ha kell az orruk alá dugni, mert amúgy szeretik hülyének nézni a szülőket!

19. Milup2 (válaszként erre: 16. - Babszibobó)
2012. okt. 12. 10:08

Hiába kötelező, ha nincs hely, vagy legalábbis először a protekciósok bekerülnek, a többieket meg nem tudják felvenni...

Sztem majd mikor már ténylegesen kötelező a szülőknek 3 évesen beadni a kicist, ha akarja, ha nem, akkor mi lesz? Mert több férőhely híján úgysem tudják majd felvenni az összes gyerkőcöt, aki jelentkezik, hiszen 50-en nem lehetnek 1 csoportban...

Jó lenne több ovi. Na meg böli is.


Mosonmagyaróváron úgy oldották meg az ovit, hogy busszal kiszállítják a kicsiket falusi ovikba, mert ott meg van hely.Hát, én monjuk nem díjaznám ezt a megoldást...

18. Baby0309 (válaszként erre: 15. - Milup2)
2012. okt. 12. 10:07

Igen tudom sajnos ez a hátulütője,hogy sokat betegek:( Mindenképpen kikérem az orvosunk véleményét majd,hogy mit ajánl előtte.

Köszönöm a drukkot,írtam az ovinak,kíváncsi vagyok mit válaszolnak:)

17. Milup2 (válaszként erre: 13. - Babszibobó)
2012. okt. 12. 10:04

Az utcánkban (ovi is itt van) 2 családot is elutasított az ovi, pedig mindkét gyerek a 3-at betöltötte volna szeptemberig(és ugye körzetileg oda tartoznak), merthogy nem voltak a januári nyílt napon! Ez volt a kifogás: Nem voltak a nyílt napon. Na, bumm...Komolyan mondom, én a helyükben ott helyben felrobbantam volna..Sajna nagyon sokmindet megengednek maguknak az óvodák itt városon, mert kevés a hely, sok a gyerek...Mindenféle kifogást kitalálnak...

Elirányították őket egy távolabb lévő oviba.

16. babszibobó (válaszként erre: 15. - Milup2)
2012. okt. 12. 10:01
Ha szülő akarta akkor 3 évesen már eddig is kötelező volt, hogy felvegyék, csak nem volt kötelező beadni a szülő oviba...most meg nem a szülő fog dönteni, hanem állambácsi!
15. Milup2 (válaszként erre: 9. - Baby0309)
2012. okt. 12. 09:59

Most nemtom melyik évben lesz kötelező 3 évesen bevenni az oviba a gyerekeket, tán 2014-től? Passz. De úgy hallottam, akkor is úgy, hogy abban ha mondjuk áprilisban tölti a 3-at, akkor is csak szeptembertől lesz kötelező az ovi, tehát nem rögtön a 3 betöltése után.


Vacak ügy ez az ovi/böli, sajna én is fogtam a fejem, hogy márciustól szeptemberig mit csinálok, hogy nem veszik be oviba a kicsit, na meg a böli sem egyszerű, az is már protekcióval megy csak itt Győrben...

De most hogy végre ovis, most sincs nagy köszönet benne, mert állandóan beteg a fiam...Állandóan. Már 2.nap herpesze volt, úgyhogy utána nem is vihettem 1 hétig, aztán ment pár napot, s megint itthon kellett fogni megfázással, aztán mikor ment, utána kötőhártyagyuladása lett, most már megint 2 hete itthon van, ma viszem vissza dokihoz, de még mindig köhög, én is elkaptam már..Idegölő...


Mindenesetre remélem, beveszik a fiadat, megy a drukk!:D Érdemes lesz majd előtte vmi immunerősítő kúrát csinálnia a picúrkádnak, bár fiam is már aug.tól kap mindenfélét, mégis beteg..:S

14. c9f9b53798 (válaszként erre: 7. - Baby0309)
2012. okt. 12. 09:56

Egész álló nap mondja, már nyár óta mondja az adom, és add ide szavakat (mert ezzel mindent elér), nyáron mondta az autót, hapci és mond néhány hangutánzót (bee-bee - bárányra, háp-háp kacsára, bau-bau kutyára). De egyébként én téphetem egész nap a számat, és mutogathatok, mesélhetek, semmi!:) vagyis biztos van, és majd később fog lenni látszatja.


Ő már egyéves korától firkálgat, nagyon szeret. Most a kulcsokat illeszti a zárba, múlt héten majdnem magára is zárta az ajtót!, duplózik pár hete (hatalmas tornyokat, alakzatokat épít össze), nagyon ügyes a mozgása - bármilyen csúszdára felmászik, veszélyesen motorozik, sétálni nem bír, csak futni, de nyáron szedte velem a gyümölcsöket a kertben kisvödörbe, a szüleimnél falun etette a kutyákat, csirkéket (kinek-kinek megfelelő táplálékkal) itt a városon a galambokat, több hónapja önállóan (is, ha nem fulladna játékba) eszik (levest is!)... és még folytathatnám, nagyon sok minden érdekli, de MOZGÁSban kell lennie leginkább, vagy így fogalmazzak TAPASZTALNIA kell.

2012. okt. 12. 09:56

Itt a Törvény, ami a felvételről szól:


A Közoktatási törvény 65.§-a az óvodai felvételről:


Az óvodai felvétel, átvétel jelentkezés alapján történik. Az óvodába a gyermek harmadik életévének betöltése után vehető fel. A szülő gyermeke óvodai felvételét, átvételét bármikor kérheti. Az újonnan jelentkező gyermekek fogadása az óvodai évben folyamatosan történik.


A gyermeket elsősorban abba az óvodába kell felvenni, átvenni, amelynek körzetében lakik, illetőleg, ahol szülője dolgozik. Az óvodai felvételről az óvoda vezetője dönt. Ha az óvodába jelentkezők száma meghaladja a felvehető gyermekek számát, az óvodavezető, több óvoda esetén az óvoda fenntartója bizottságot szervez, amely javaslatot tesz a felvételre. Az óvoda – beleértve a kijelölt óvodát* is – köteles felvenni, átvenni azt a gyermeket, aki e törvény 24. §-ának (3) bekezdése alapján köteles óvodába járni**, ha lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye a körzetében található (kötelező felvételt biztosító óvoda)

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook