Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Hajápolás, szépségápolás a természet erejével (fogjunk össze, gyűjtsünk receptet egymásnak, de semmi bolti termék!) fórum

Hajápolás, szépségápolás a természet erejével (fogjunk össze, gyűjtsünk receptet egymásnak, de semmi bolti termék!) (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6 7 8
2012. szept. 1. 15:36

eclipta alba


[link]

2012. szept. 1. 15:34

INDIAI BIOKOZMETIKUMOK

[link]

112. 8b7e22b4a7 (válaszként erre: 111. - 298b15dfdd)
2012. szept. 1. 10:36

Nem, csak igyekszek mindent fontos információt összegyűjteni ide,ha valamiről meg is feledkezek vissza tudjam nézni,ne kelljen újra kutakodni és,hogy mindenki számára elérhető legyen akik szeretik az ilyen dolgokat.Leírom amiket én is ki kísérletezgettem és próbáltam, de pont tegnap olvastam néhány másik fórumot, mire rájöttem,hogy nem csak ez az egy van:).

Cikkhez tartozó hozzászólásból.

Behúztam ide az illető nevével együtt akihez a sok-sok csodás tudás tartozik.Igyekszek feltüntetni mindennél a forrást,tiszteletben tartani akiktől a tudásra szert tettem.

Mint ahogy a könyvekből is tanulunk, mégsem mi találtuk fel :).Ez a sok-sok különleges dolog generációkra visszamenőleg marad ránk.

Szeretném ha így is lenne, és mindenki hozzájutna aki szereti ezt!!


Jelenleg egy tökéletes folyékony sampon szappan létrehozása az ami leköt.Már elkészült, csak várom,hogy beérjen.Hátha végre lesz egy számomra tökéletes, biztonságos sampon.

Sajnos nekem a szódabikarbóna és tojás,mosódió nem vált be.

111. 298b15dfdd (válaszként erre: 110. - 8b7e22b4a7)
2012. aug. 31. 18:35
Azt hittem,hogy ez a naplód.
2012. aug. 31. 18:05
2012. aug. 31. 17:34
Jól elvagy magaddal!:)
2012. aug. 31. 17:33

[link]



Alma: almaecetes hajöblögetésként alkalmazva hajunk könnyen kezelhető, fényes és puha lesz. Korpa ellen is hatásos, mivel alfa hidroxisavat tartalmaz, aminek enyhe hámlasztó hatása van. Minden hajmosás után öblítsük le almaecetes vízzel a hajunkat (1/4 csésze almaecet+3/4 l víz), amíg a korpa el nem múlik.

Érdemes fogyasztani magát az almát is, mert sok polifenolt tartalmaz, ami a hajhullás ellen veszi fel a harcot. Héjával együtt fogyaszd, mivel az értékes tápanyagok java része az alma héja alatt találhatók.


Aloe vera: táplálja és kondicionálja a hajat és a fejbőrt. Alkalmazd fejbőrmasszázsként, majd hagyd rajta ezután 40 percig, végül mosd le. Használhatod erre a célra a leveléből frissen kinyert gélt, illetve a minél több aloe verát tartalmazó természetes kozmetikumokat.


Bojtorján: zsíros és korpás hajra. Normalizálja a fejbőr faggyúműködését. Csökkenti a hajhullást. Gyökerét szárítják. Alkalmazható bojtorján-tartalmú hajkészítmények, kivonatok formájában és forrázatot is főzhetünk a gyökeréből.

Figyelmedbe ajánljuk még:


Borsmenta: hűsíti a fejbőrt, serkenti a vérkeringését, ami által javul a fejbőr oxigénellátása, és a hatóanyagok is gyorsabban jutnak el a hajba. Leveléből forrázatot késztünk.


Búzacsíra: védi, regenerálja, fiatalítja a hajat, akárcsak a szójacsíra. Használható olaj, esszencia és étrend kiegészítő formájában is.


Citromfű: kondicionálja a hajat, fényessé teszi és megpuhítja. Zsíros hajra is ajánlják. Leveléből forrázat készítünk.


Csalán: a csalános hajöblögető ajánlott zsíros és korpás hajra is. Hajhullás kezelésére is hatásos, mindezek mellett ápolja és megerősíti a hajkoronát. Levelét használják gyógyászati célokra, általában forrázatként vagy csalánt tartalmazó termékekként.


Gingko biloba (páfrányfenyő): vérkeringést serkentő hatása van, ami hozzájárul a sejtek hatékony oxigénfelvételéhez. Mivel a fejbőr vérellátása fokozódik, így erősíti a hajat. Tablettaként vagy teaként is fogyaszthatjuk, melyek a növény leveléből készülnek.


Ginseng: száraz hajra ajánlott, melynek nedvességét pótolja, így a haj újra fényes és rugalmas lesz. Vérkeringést serkentő, és méregtelenítő hatása van. A hajszálakban gyorsítja a sejtosztódást. Alkalmazhatod hajöblögetőként, ginseng tartalmú samponok, balzsamok használatával. Belsőleg étrend kiegészítő és teaként érdemes fogyasztani. A növénynek a gyökerét használják fel.


Jojoba: olaja erősíti és fényessé teszi a hajat, megelőzi a haj kiszáradását. Enyhíti a fejbőr viszketését, és csökkenti a hajhullást. Alkalmazása: hajmosás előtt dörzsöljük be vele a fejbőrt, és oszlassuk el a haj hosszán is, majd 1-2 óra múlva alaposan mossuk le.


Kamilla: zsíros hajra ajánlott, ezen kívül a természetes szőke hajat enyhén világosítja, aranyló fényt ad neki. Puhítja a hajat. Virágát gyűjtjük, amelyből forrázatot készítünk, és hajöblögetőként használjuk.


Kókusz: kiváló hajkondicionáló, ápolja, és fényessé teszi a hajat. A haj növekedését is serkentheti. Alkalmazd minden hajmosás előtt pár órával: kend a hajadra, hagyd hatni pár órát, majd mosd le.


Levendula: hajöblögetőként alkalmazva hajunk selymes tapintású, és ragyogó lesz. Virágát szüreteljük még virágzás elején.


Nyírfa: leveléből készült forrázat hajhullás ellen használható. Vértisztító hatású. A fa kifejlett, ép leveleit gyűjtsük gyógyászati célra. A szárított nyírfalevél tartalmaz szaponint, cukrot, cseranyagokat és keserűanyagot.


Olíva: olaja kedvelt hajkondicionáló, a száraz hajat táplálja, fényessé teszi. Számos termékhez felhasználja a szépségipar. Alkalmazása: hajmosás előtt oszlass el a hajad hosszán egy kis olívaolajat, majd hagyd hatni minimum fél órát.


Ricinus: olaja hatékony hajnövesztő és kondicionáló. Alkalmazása: fejbőrbe masszírozzuk, és lehetőleg minél tovább hagyjuk hatni, majd alaposan lemossuk.


Rozmaring: stimulálja a fejbőrt, ezért serkenti a hajnövekedést. Erősíti, kondicionálja, és enyhén sötétítheti a hajat. A korpásodást is csökkenti. A növény leveleit, felső-virágos hajtását hasznosítják. Alkalmazása: forrázatként.


Zöld tea (teacserje): rendszeres fogyasztása segítheti a hajnövekedést, és erősebb lesz a hajunk. Ezt a hatását polifenol tartalmának köszönheti, amely antioxidáns hatást (sejtek megújulása) fejt ki a fejbőrben és a hajhagymákban is. Hajöblögetőként használva fényt ad a hajnak.


Zsálya: gyulladáscsökkentő hatású. A túlérzékeny vagy korpás haj kiváló ellenszere. Enyhén színezi a hajat. Levelét gyűjtjük, forrázatként alkalmazzuk.


Mivel a legtöbb növényt hajöblögetőként használjuk, forrázatot készítünk belőle a következőképpen: kb. 1 liter vízhez 4-5 evőkanálnyi szárított növényt adagolunk.

A teát áztatás közben mindig fedjük le, hogy ne párologjon el az illóolaj tartalma. Növénytől függően 3-20 percig is terjedhet az áztatás. Minél zsengébb a növényünk, annál kevesebb ideig tart a gyógyító anyagok kivonatolása.

Megvárjuk, amíg langyosra hűl a forrázat, és utána öblítjük át vele a hajunkat. Nem kell kiöblíteni, de akit zavar az erős gyógynövényes illat, az pár perc múlva leöblítheti.


A külső ápolás mellett pedig ne feledkezzünk meg hajunk belső táplálásáról sem, amelyről vitamindús étrenddel, és megfelelő folyadékbevitellel gondoskodhatunk.

2012. aug. 31. 17:29
2012. aug. 31. 17:28
2012. aug. 31. 17:22

Lilibeth59 2011-10-08 13:10

Rengetek gyógynövényes könyvem van, a gyógynövények szerelmese vagyok++++

Sajnos, csak egy illóolajos könyvem van, de az nagyon részletes, a címe: Gyógyítás illóolajokkal, Frank Zsófia - Kürti Gábor könyve.

Picit részletesebben a tartalmáról:

Mi az aromaterápia?

Mik azok az eszenciális illóolajok?

Finomanyagi testek

Aura, csakrák, meridiánok

Egészségünk és a rezgések

Holo- vagy pszi-mező

Az aromaterápia alkalmazásának ellenjavallatai


Illóolaj-történelem

Az aromaterápia eredete

Hogyan, miért működnek az illóolajok?


Illóolaj ABC (Az itt felsorolt növényekből kivont illóolajok használatáról van szó)


Gyakorlati alkalmazás

Aromalámpa

Az olajkeverés alapszabályai

A helyiség jellege

Érzelmi problémák esetén

Egyéb ötletek

Inhalálás

Száraz inhalálás

Fürdő

Szauna

Borogatás

Masszázs

Kozmetikai célú felhasználás

Ételek, italok illóolajokkal

Háztartási célú felhasználás


Olajkeverék recept ABC


Illóolaj-ajánló betegségek, gyógyító hatások szerint


Szóval, szerintem sok hasznos dolog van benne, ha sikerül megtalálnod, vedd meg. Esetleg könyvtárban is utána lehet nézni.


Üdv.

2012. aug. 31. 17:20

Lilibeth59 2011-10-06 18:09

A levendulának csodálatosan aromás, fűszeres, igen kellemes illata van. Virágját vagy leveleit megdörzsölve kezünkön hosszú ideig illatozik. Harmóniát teremt az emberben, látvány és illat együtt bűvöl el mindenkit, frissít, regenerál, felüdít és nyugtat egyszerre.


Lakótérbe helyezve a frissen vágott vagy szárított virágot, kellemes levendula illat lengi be lakásunkat, a mi örömünkre és a molyok, tetvek, szúnyogok és rovarok szomorúságára, mert azokat elűzi.


A gyógyhatású levendula:


Javítja az életfolyamatokat, fokozza a testi és lelki frissességet.

Antibakteriális, fertőtlenítő, gyulladást csökkentő hatása van.


Aromaterápiában használva feszültségoldó, idegerősítő, nyugtató hatású. Enyhíti a fejfájást, a depresszív kedélyállapotot, segíti az elalvást, az alvászavarokat megszünteti.


Meghűléskor inhalálással tisztítja a légutakat, csökkenti a fertőzéseket. Asztmások ne használják így!


A pattanásos, gyulladásos bőrt bekenve nyugtatja. Érvényes pikkelysömörre és ekcémára is. Enyhíti a napozás okozta leégést.


Masszírozások alkalmával a fáradtságot, izomfájdalmakat, a reumás fájdalmakat csökkenti.


Gyulladásos izomfájdalmakat enyhíti.

Az immunrendszert erősíti élénkíti,

Relaxál, regenerál.

Hatékony zsíros hajra és korpás fejbőrre is.

Fürdővízbe cseppentve és kicsi tejet hozzáadva segít, hogy bársonyos legyen bőrünk.


Női betegségeknél hatásos irrigáló szer. Recept: 1 liter kamillateához 4-5 csepp levendulaolaj.


Oldja a szélgörcsöket, fertőtleníti a beleket.


Rovarcsípéseket csillapítja, segíti a horzsolások és kisebb sebek gyógyulását.


Párnánkra cseppentve, vagy párnahuzatunkba szárított levendulát téve segíti alvásunkat.


Segít pszichés és idegi panaszok (alvászavar, idegesség, fejfájás, migrén)


Szív és érrendszerhez kapcsolódó panaszok (alacsony vérnyomás) enyhítésében.


A bőrápolásban is kiváló.


Izmok és izületek gyulladásának csökkentésére.


A belőle készült tea kiváló nyugtató, szélhajtó.


Levendula fürdő virágból készítve:


Itt is leginkább a nyugtató hatása az, amit kihasználunk. Emellett azonban a levendula serkenti a vérkeringést, és segíti a bőrpanaszok enyhítését.


Így készül a levendulás fürdő: 10 dekagramm levendulavirágot forrázzunk le 2 liter vízzel, hagyjuk állni, majd szűrjük le. A kapott főzetet vegyítsük a fürdővízhez.


Levendula fürdő levendulaolajból:


A levendulaolaj nyugtató hatású. Különleges tulajdonsága, hogy az ideges embert megnyugtatja, ha kimerült, vitalizálja.


Ha levendulaolajból készítenénk fürdőt, fontos, hogy az olaj egyenletesen eloszoljon a vízben, ne csak a víz felszínén ússzon. Ehhez használható tej és méz, kikevert tojás, tejszín mint természetes emulgálószerek.


Az így készült fürdő: 1 teáskanál levendulaolajat összekeverünk 2 tojássárgával, egy pohár tejszínnel vagy tejjel, 2 evőkanál mézzel, ugyanennyi sóval, majd a fürdővízhez adjuk. Jó félóra alatt jut az illóolaj a bőrön át a szervezetbe. Ez a fürdő alkalmas mensruációs panaszok enyhítésére, migrén kezelésre.


Levendulalolaj a párologtatóba


A levendulaolaj párologtatása megnyugvás, a feszültségcsillapítás eszköze lehet. A levendulaolajat vegyíthetjük citromfű és eukaliptuszolajjal. Pár csepp olajat párologtató lámpába vagy vízzel teli tálkába csöppentünk, és a fűtőtestre teszünk. (fejfájás, alacsony vérnyomás)


Levendulaolaj rovarcsípésre


Rovarcsípésre is használhatjuk a levendulaolajat. Ehhez 5 ml olajat összekeverünk 25 ml 40%-os alkohollal. A nyert folyadékba vattacsomóval mártunk, és a csípésre tesszük. 15-20 percig rajta hagyjuk.


Én imádom!!!!!

2012. aug. 31. 17:11

Lady Charlotte Elizabeth 2011-09-18 14:10

Tényleg jó lett volna egy kicsit belevenni a genetikát is. Az is nagyon sokat számít. Nem mindegy szerintem, hogy kinek mennyi haja van. Ha valakinek kevés és vékony szálú, annak jobb a rövidebb frizura, még ha hosszra engedik is a gének, hogy megnőjön.

A belső táplálás is fontos, de nem csak ezekre van szükség. Szinte minden ásványi anyagra is. Alapjában véve kijelenthető, hogy egészségesen kell táplálkozni és ennyi.

A hajápoló szerek száműzésével egyáltalán nem értek egyek. Még mindig jobb a hajadnak, ha sok mindent rákensz, mint az, ha a tisztítón (samponon) kívül semmit. Én is szulfátmentes sampont használok legtöbbször. Már rengeteget kipróbáltam, de ez az egyetlen, ami tényleg nem szárít. A szulfátmentes samponok többsége viszont rosszabb, mint az SLS és SLES samponok. Szinte "nyikorog" a haj mosás után, annyira leszednek róla minden szükséges zsírt.

Szárításnál nyilván az a legjobb, ha magától szárad meg.

Én személy szerint a gyakori, de nagyon kicsi vágásokra esküszöm. 2 havonta fél centi elég ahhoz, hogy később ne kelljen egy csomót levágni később. Én havonta vágom a hajam végét, mégis combig ér. :)

2012. aug. 31. 17:09

33. Lilibeth59 2011-09-18 14:05

Pár perccel tart tovább egy hajmosás a samponos hajmosásnál. Ennyi ideje szerintem mindenkinek kell hogy legyen, pár percet megér az egészség. . . .


Ha mégis marad valaki a samponos hajmosásnál, legalább hígítsa fel a sampont, ne töményen kenje a hajára. 1 rész sampon, 3 rész víz. Még annyit, hogy ne olyan sampont vegyünk, aminek az összetevője így kezdődik: Aqua, Sodium Laureth Sulfate

2012. aug. 31. 17:07

25. Lilibeth59 2011-09-17 22:07

Ezt meg én nem értem. . .


Igenis, SLS-mentes sampon, még jobb, ha nem is használsz sampont, van sok megoldás arra, hogy tiszta legyen a fejed bőre, a hajad. Én kb. 3 hónapja nem mosok hajat samponnal, még SLS-mentessel sem, nő a hajam, még ott is, ahol évek óta nem. . . . . . . . . . . . . .

Ja, egy héten 1x kell "hajat mosnom", a samponos mosásnál kétnaponta kellett. . .

(válasz Csacsabi 22. hozzászólására)



26. Cepheus 2011-09-18 00:10

Lilibeth, mivel mosod most a hajad?

(válasz Lilibeth59 25. hozzászólására) Válasz erre Privát üzenet



27. Lilibeth59 2011-09-18 07:48

Tojás sárgája + késhegynyi szódabikarbóna + kb. 1 mokkáskanálnyi citromlé + 1-2 csepp levendula illóolaj.

Az öblítővízbe is teszek citromlevet (citrom kifacsart levét, nem bolti citromlét).


Van, hogy házi készítésű hajmosó szappannal, akkor almaecetes (saját készítésű) az öblítés citromlé helyett.


Van, hogy csak egy kis szódabikarbónát feloldok pici vízben és azzal mosom meg. Ilyenkor is almaecet megy az öblítővízbe.


Majd elfelejtem: a tojásos "sampont" száraz hajra kell felvinni!

(válasz Cepheus 26. hozzászólására) Válasz erre Privát üzenet

2012. aug. 26. 20:54
2012. aug. 26. 20:41

A gyógynövények tárolása

Akár szaküzletben vásároltuk, akár magunk gyűjtöttük be a szükséges gyógynövényeket, mindenképp fénytől, nedvességtől mentes helyen tároljuk azokat. A legalkalmasabbak erre a célra a légmentesen zárható kerámiaedények, vagy a sötétbarna üvegcsék. Az üvegeket mindig színültig töltsük, hogy minél kevesebb legyen benne a levegő, mert az oxigén szintén csökkentheti gyógynövényeink hatását. Szükség esetén - ahogy fogy az üveg tartalma - papír zsebkendőt tömjünk a maradék szer fölé.


Mire jó az öreg fű?

Rövid idejű tárolásra alkalmasak azok az aromatartó (többrétegű) zacskók is, amelyekben a gyógynövényeket árulják, ezeket azonban minden használat után gondosan le kell zárni. Átcsomagolás vagy saját gyűjtés esetében soha ne felejtsük el ráírni az üvegtartályra, tárolóedényre a szer nevét, valamint a lejárati idejét. A szárított növények minőségüket rendszerint két évig őrzik meg, ennyi ideig lehet őket frissnek nevezni. A megmaradt öregebb gyógynövényekből azért még kitűnő fürdőt készíthetünk.


Gyógynövényekből készült teák, és elkészítési módjaik


Áztatás

Úgy készítünk teát, hogy a felhasználni kívánt növényi részt hideg vízzel leöblítjük, majd néhány (4-8) órás állás után szobahőmérsékletűre - legfeljebb 30-40°C-ra felmelegítjük. Szűrés után fogyasztható. Áztatással kell teát készíteni csipkebogyóból, papsajtból, fagyöngyből, szappanfűből. Erre azért van szükség, mert magasabb hőmérsékleten (forralásnál) az érzékeny hatóanyagok károsodhatnak (pl. papsajt nyálkája, csipkebogyó C-vitaminja), illetve egyes mérgező vagy nem kívánatos anyagok kioldódhatnak bizonyos növényekből (pl. fagyöngy).


Főzet

Főzetet akkor készítünk, ha kérget, gyökereket, fás részeket kivonatolunk. Ezeket ajánlatos előbb 1-2 órán keresztül hideg vízben áztatni, puhítani. Ezután a drogot a kellő mennyiségű vízzel együtt felforraljuk, legalább 2-3 percig forrásban tartjuk, majd azonnal leszűrjük.


Forrázat

Forrázatról akkor beszélünk, ha egy külön edényben elhelyezett növényt, vagy többnek a keverékét forró vízzel leöntünk (leforrázzuk), és lefedve 3-10 percig állni hagyjuk. Minél puhább és vékonyabb a növényi rész (pl. ha bodzavirágteát készítünk), annál rövidebb ideig tart a gyógyító anyagok kivonatolása. Kihűlés után a teát átszűrjük és fogyasztjuk.



Általános szabály a teákhoz!

A teák készítésekor általános szabály, hogy egy csésze (1,5 dl) vízhez legfeljebb egy-két púpozott teáskanálnyi szárított növényt adagoljunk. Elkészítésekor kerüljük a teatojás használatát, mert ilyenkor a túl szorosan összepréselődött növények károsodhatnak. A teát az ülepítés alatt mindig fedjük le, hiszen a növényi illóolajok nevükhöz hűen könnyen elillannak. A teát lassan, kortyolgatva fogyasszuk, és tetszés szerint ízesíthetjük. A nagyon keserű epe- és májteákat nyugodtan kiegészíthetjük szeder vagy málnalevelekkel, de édesíthetjük mézzel, gyümölcslével is. A citromból sokszor elég egy-két csepp is.


Fürdők

Sok panasz estében a gyógyfürdő a leghatásosabb kezelési módszer. A panaszok jellegéből adódik, hogy teljes kádfürdőt veszünk-e, vagy csak részleges, ülő-, kéz-, lábfürdőt. A fürdőkád vagy fürdőedény méretétől függően adagoljuk a növényeket: 1 liter vízhez körülbelül egy marék gyógynövényt számoljunk. Ilyenkor is mindig "teát" (hideg kivonatot, főzetet vagy forrázatot) kell készíteni, majd ezt kell felengedni folyóvízzel. Az ülőfürdő rendkívül hatásos hasi és altesti görcsök esetében, de alkalmazása hüvelyfertőzés, vesegyulladás esetén is ajánlott.


HarmoNet tipp: A hosszú élet titka egy teában >>


Tinktúrák

A tinktúra szárított vagy friss növények alkoholos kivonata. Készítésekor a gyógyszerészek összeaprítják, porítják a növényeket, majd 40-70%-os alkoholban áztatják. Rendszerint a 10. nap után készül el, és átszűrés után használható. A tinktúrát külsőleg és belsőleg is alkalmazhatjuk, általában erősíti, de alkalmanként helyettesítheti is a gyógytea-kezelést. Fő előnye, hogy a növények hosszú ideig, akár évekig eltartható kivonatát tartalmazza.

A tinktúrát cseppenként kell bevenni, ezért nagyon fontos a pontos adagolása. Csepegtethetjük közvetlenül a nyelvünkre, vagy fogyaszthatjuk teába, gyümölcslébe keverve. Külsődleges alkalmazáskor az előírásoknak megfelelően tehetjük közvetlenül a bőrre, vagy a használandó krémbe.


Borogatások, lemosások

Gyógynövényes lemosással sebeket is kezelhetünk. Az állni hagyott főzetet leszűrjük, majd testhőmérsékletűre hűtjük. Óvatosan a sebre öntjük, ezután körömvirágkenőccsel a sebet és a sebszéleket bekenjük (vagy kenőccsel bekent gézlapot teszünk rá), és bekötözzük. Borogatásoknál az érintett bőrfelületet szintén körömvirág kenőccsel kezeljük, majd növényi kivonattal átitatott vattát helyezünk rá és kötéssel rögzítjük.


Inhalálás

Ebben az esetben is első lépésként egy egyszerű forrázatot készítünk. Fontos azonban a gyorsaság, mert ilyenkor a növényi illóanyagok fejtik ki hatásukat, melyek a vízgőzben oldódnak. Akár 10 perc is elég, hogy ezek az illékony anyagok megszökjenek, és hatástalan legyen a kúra.


(Képek: piqs.de)

2012. aug. 19. 08:34

Gyógynövények


Lukácsné hajhullás elleni – belsőleg alkalmazandó – teakeveréke: körömvirág, ragadós galaj, gólyaorr és bojtorján – azonos arányban. A kúra általában 2 hónapig tart. Lukácsné felhívja a figyelmet arra, hogy hajhullás esetén meg kell keresni és ki kell szűrni a gyulladásos gócot a szervezetben. Nőknél általában nőgyógyászati problémákra, férfiaknál pedig a prosztata megbetegedésére vezeti vissza a hajhullást. Teakeveréke magát a hajhagymát gyógyítja, a kúra nyomán – mint írja – a gyógyult hagymából az eredeti formában és színében nő ki a haj.


Dr. Nagy Géza ugyancsak hangsúlyozza, hogy a gennyes góc (például rossz fog, gyulladt mandulák stb.) okozhat hajhullást. Ilyenkor először a kiváltó okot kell megszüntetni. A góc eltávolítása mellett kiegészítő terápiaként kedvezően hatnak a gyulladásgátló gyógynövények. Ilyen teakeverék például: körömvirág (30 g), mezei zsurló (20 g) és cickafarkfű virág (50 g). Ebből egy evőkanálnyit forrázzunk le 2 dl vízzel, 20 percig hagyjuk ázni, szűrjük le. Napi 2-3 alkalommal étkezés után igyuk.


Előfordul az is, hogy emésztési zavar következtében hullik a haj. Ilyenkor a bélflóra rendbehozatalához, a normális emésztéshez gyógynövények is hozzásegíthetnek. Hasznos lehet: borsmenta (100 g), ezerjófű (20 g), apróbojtorján (50 g), fehérüröm fű (30 g), édeskömény (100 g), bazsalikom (100 g). A keverékből egy evőkanálnyit főzzünk két percig 2 dl vízben, majd 10 percig hagyjuk ázni. Ha az édeskömény zúzott állapotban van, elegendő a forrázás is. Ebéd, illetve vacsora előtt 20-30 perccel igyunk naponta kétszer 2 decilitert. A keverék keserű, de édesítés nélkül fogyasszuk, így azonnal beindítja az emésztőnedvek képződését.


A neves fitoterapeuta hozzáteszi, hogy idegrendszeri, lelki ok is előidézheti a hajhullást. Ilyenkor a szorongást, a szomorúságot vagy a kimerültséget ajánlott kezelni gyógyteákkal, az előbb említett sorrendben citromfűvel, macskagyökérrel vagy aromaterápiás gyógyfürdővel (levendula, rozmaring).


Szorongás elleni receptje: citromfűből 100 grammot forrázzunk le fél liter vízzel, 20 perces állás után szűrjük le. Egy nap alatt fogyasszuk el, kortyolgatva. Rámutat, hogy minél gyengébb a tea, annál jobban nyugtat.


A szomorúság leküzdésére az alábbi keveréket javasolja: macskagyökér (60 g), borsmentafű (30 g) és szurokfű (10 g). Egy evőkanálnyi mennyiséget 2 dl vízben főzzünk 5 percig, majd szűrjük le. Naponta 2-3 alkalommal, étkezés után 2 dl-t igyunk.


Egy másik forrásból származó, ajánlott teakeverék: nyírfalevél, csalánlevél, bojtorjángyökér, fűzfakéreg és kamillavirág (5-5 g), valamint levendulavirág és római kamilla (2-2 g). Egy további recept: bojtorjángyökér, csalánlevél, csalángyökér, fűzfalevél, fűzfakéreg (mindegyikből 5 g), római kamilla (2 g). A keverékek hajhullásra és korpásodás ellen egyaránt hatásosak. A teakeverékből készült főzettel hajmosás után erőteljesen dörzsöljük be, masszírozzuk meg a fejbőrt. (Rápóti–Romváry)


Kakukkfű, rozmaring, zsálya vagy csalán forrázata szintén segíthet hajproblémánál. Vegyünk 2-3 evőkanálnyi növényt, forrázzuk le fél liter vízzel, hagyjuk 10 percig állni. Hajmosás után dörzsöljük be a főzettel a fejbőrt, néhány percig masszírozzuk vele, azután öblítsük le. Mind hajhullásra, mind korpásodásra jó. (Barbara Griggs)


Alkalmas bedörzsölésre az ezerjófű vagy a farkasalmalevél főzete is. Elkészítésük azonos: 3-4 tetézett evőkanálnyi gyógyfüvet dobjunk be fél liter forró vízbe, rögtön vegyük le a tűzről, és 10-15 perces állás után szűrjük. Nemcsak bedörzsölő szerként használhatjuk, be is márthatjuk a hajas fejbőrt a főzetbe.


A fejbőr bedörzsölésére jó még a következő gyógynövények valamelyikének vagy keverékének főzete: áfonyalevél, árnika, bojtorján, csalán, diólevél, fűz, levendula, majoránna, rozmaring, szappanfű, vasfű, zsálya, zsurló. (Szalai Miklós halimbai esperes)


Kevesen tudják, hogy bedörzsölésre a csalánlevél kivonatánál hatékonyabb a növény gyökere. Házilag is elkészíthetjük frissen gyűjtött csalángyökérből a szeszes kivonatot. A gyökeret mossuk meg, azonnal aprítsuk fel, és kb. 2 hetes szárítás után 200 grammnyit áztassunk be egy liter 60 vagy 40%-os szeszbe. Az üveget jól zárjuk le, 20 napig tartsuk sötét helyen, de naponta legalább egyszer rázzuk fel. Ha készen van, szűrjük le, naponta egyszer masszírozzuk be vele a fejbőrt. Utána ne mossunk hajat, hogy a hatóanyagok felszívódhassanak. (Dr. Nagy Géza)


Felhívom a figyelmet: vízhajtó hatású gyógynövények alkalmazásakor (ilyen például a csalán) ügyelni kell arra, hogy túladagolás esetén a tea kihajtja a szervezetből az ásványi anyagokat (makro- és mikroelemeket). Nem helyes tehát, ha tisztítás céljából valaki napi két liter csalánteát fogyaszt. Inkább főzzön egy evőkanálnyi csalánlevelet 3 dl vízben két percig, hagyja állni 10 percet, szűrje le, és ne egyszerre igya meg, hanem egész napra elosztva kortyolgassa.


Illóolajok


Hajhullásra, korpásodásra ajánlott illóolajok: boróka, cédrusfa, citrom, levendula, kajeput, kakukkfű, muskotályzsálya, pacsuli, rozmaring, teafa, zsálya. Elősegíti a hajnövekedést a cickafark, az ilang-ilang és a rozmaring olaja.


Különösen lelki kimerülés esetén hatásos az aromaterápiás fürdő. Cseppentsünk fürdővizünkbe 6-10 csepp illóolajat (levendula, rozmaring, bazsalikom, rózsa, jázmin egyaránt alkalmas). Lefekvés előtt vegyünk 30 perces fürdőt.


Talpmasszázs


Kezelendő zónák: vese, mellékvese, húgyvezeték, húgyhólyag, máj, tüdő, ivarmirigyek (petefészek vagy here).


Akupresszúra


Testen kezelendő pontok: V-3 (az Achilles-ín és a belső boka vége közötti távolság felénél) és H-23. Az utóbbi a gerinc mindkét oldalán, két-két ujjnyira a 2. lumbális csigolya tövisnyúlványának alsó szélétől oldalra található. Ha a tenyereket a csípőre helyezzük, hüvelykujjaink hátul éppen erre a pontra mutatnak.


Táplálékkiegészítők


A hajhullás megelőzéséhez elsősorban A-, D-, B5- és B6-vitaminra, valamint kovasavra van szükség. Ha ezeket ételeinkkel nem tudjuk bevinni, akkor bevehetünk béta-karotint tartalmazó étrend-kiegészítőt (a béta-karotin az A-vitamin előanyaga, ebből a szervezet maga állítja elő a számára szükséges A-vitamint), a B-vitaminokat pedig B-komplex táplálékkiegészítővel juttathatjuk be. A megfelelő mennyiségű D-vitamin képződéséhez általában elegendő, ha az ember nem kerüli a napot. Ha viszont valaki túl érzékeny a napfényre vagy nem szereti a napozást, akkor táplálékkiegészítővel is magához veheti a D-vitamint.


Tapasztalatok szerint az esszenciális zsírsavakban gazdag táplálékkiegészítők (tengerihal-olaj, lenmagolaj, ligetszépeolaj) jótékonyan hatnak a hajra: csökkentik szárazságát, javítják színét, mérséklik a viszketést és korpásodást, sőt visszaszoríthatják a fejbőr ekcémáját vagy pikkelysömörét.


Elősegíti az egészséges hajnövekedést, mérsékli a hajhullást a cink. Különösen azoknál hatásos, akiknél a száraz és töredezett haj alulműködő pajzsmirigy miatt alakult ki. Értelemszerűen ellenjavallt a cink nagyobb adagban való, hosszan tartó szedése a pajzsmirigyhormon túltermelődése, vagyis túlműködő pajzsmirigy esetén. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a hosszan tartó cinkszedés rézhiányhoz vezethet, ezért annak pótlásáról is gondoskodni szükséges.


Rézhiány miatt egyébként az őszülés is hamarabb következik be, mivel a réz a melaninnak, vagyis a haj és a fejbőr színét adó pigmentnek fontos összetevője. (Hatásos és kényelmes módja a rézpótlásnak az újra divatba jött rézkarkötő vagy a rézszálas textíliák, például a rézcsuklópánt viselése, mivel a réz bőrön át kiválóan felszívódik.)


Kedvezően hat a haj növekedésére, gátolja az őszülést és a korpásodást a szelén nyomelem pótlása is.


Ha a hajprobléma hátterében emésztési zavar áll, különösen jótékonyan hat az egészséges bélflóra helyreállításában segítő „barátságos” bélbaktérium, az Acidophilus és más pro-, illetve prebiotikumok. Megtalálható a joghurtban és a kefirben is, de ezekből túl nagy mennyiséget kellene fogyasztanunk, hogy elérjük a kívánt hatást.


Természetes gyulladásgátló anyag a propolisz, amely emellett baktérium- és vírusölő hatású is. Belsőleg szeszes kivonatát, a propoliszból készült tinktúrát alkalmazhatjuk naponta háromszor étkezés előtt egy órával. Akinek magas a vérnyomása, kétszer 20 cseppet vegyen be, akinek alacsony, az kétszer 10 cseppet, kevés citromos vízben oldva. Természetesen virágporra, illetve propoliszra allergiásoknak tilos az alkalmazása.

2012. aug. 19. 08:34

Hajmosás moszatokkal

Az algákról és tengeri növényekről régóta ismert, hogy gyógyító erővel rendelkeznek, mivel bőven tartalmaznak alapvető aminosavakat, ásványokat és vitaminokat. A több ezer különböző faj közül, amik megtalálhatók a világ óceánjaiban, mindössze 400 fajtát használnak fel az emberek orvosi és egészségügyi készítményekben. Egyes moszatokat viszont érdemes használni hajhullásra. Mivel antioxidáns hatásuk jelentős, sikeresen javítanak a fejbőr és a haj állapotán, mivel olyan esszenciális építőelemeket tartalmaznak, ami megerősíti az újonnan növekvő haj fényét és a haj szerkezetét is.

Aloe Vera


A gyógynövény ismert képessége, hogy nyugtatólag hat a az irritált bőrre. Eredményes a gyulladáscsökkentésben hála antioxidáns tartalmának. Gél formában kapható, amit fejbőrbe masszírozva visszaállítja a haj ideális nedvességtartalmát, anélkül, hogy eltömíteni a hajszálak növekedési útját. A gyógynövény hajhullásra való alkalmazása azért is ajánlott, mert védi a fejbőrt és a hajat a káros hatásoktól, serkenti a a hajtermelést és tökéletes hajkondicionáló.


A Pelvetica canaliculata kivonat


Ennek a gyógynövénynek hajhullásra való hatása is régóta ismert és szintén egy tengeri moszatból állítják elő. Bizonyítottan nagyszerű antioxidáns tulajdonságokkal bír, amivel felveszi a harcot a hajhullás ellen. Hasonlóan az E-vitamin hatásához, ez is segít megújítani, felfrissíteni a fejbőrt. Ezen kívül meggátolja a túlzott tesztoszteron miatti hajvesztést, ami nagyon gyakori a nőknél. Szepe van még a haj növekedésében és a haj szerkezetének erősítésében.


Kínai angyalgyökér

Ennek a gyógynövénynek hajhullásra való használata már nagyon régóta szerepel a hagyományos kínai orvoslásban. Megállítja a hajhullást, sőt, több esetben is visszafordítja annak hatását. A benne található fitoösztrogének csökkentik a DHT képződését, ami a prosztata megnagyobbodásához és ennek okán hajhulláshoz vezet.

Ginko Biloba


Erről a rendkívül népszerű gyógynövényről úgy tartják, hogy rengeteg betegség ellen segítséget nyújt. Többek között javítja az agy és a bőr vérkeringését. Ez pedig alapvető feltétene a hajnövekedésnek, hiszen ha több vér jut a hajszálerekbe, ezáltal a hajszálak is több tápanyagot tudnak felvenni, ezzel erősítve a hajszálak szerkezetét és növekedését.

Zöld tea

Szintén nagyon népszerű a hajhullás ellen használt gyógynövények közül. Antioxidáns tartalma miatt nem csak ihat folyadék formában, de hajra felvitt pakolásként is hatásos. Akinek esetleg kevésbé nyerték meg a tetszését a teák, boltban kapható tabletta formában is, ugyanolyan hatással.

Ginzeng és az élet bennem megint zeng!


Az Ázsiában több ezer éve ismert és használt gyógynövény hajhullás elleni hatásait mindenképp érdemes kihasználni. Amellett, hogy serkenti a a vérkeringést, nagy támogatást nyújt a sejtanyagcsere szabályozásában. Sampon vagy hajtonik formában is kapható, így otthon is könnyedén táplálhatjuk, erősíthetjük általa hajunkat.


Sokan kételkednek a fenti gyógynövények hajhullásra gyakorolt hatásában, de mégis, ha megnézzük a piacon megjelenő gyógynövény alapú készítmények szinte mindegyike tartalmaz legalább egyet közülük. Bár rengeteg formában kaphatók hajhullás elleni készítmények, mind nők és férfiak számára, a gyógynövények a legbiztonságosabbak. Minden gyógynövény hatása funkciója szerint változó lehet ezért vegyük figyelembe mire is van igazán szüksége hajunknak.

2012. aug. 19. 07:21

Tegnap hozott nagypapám egy nagy szatyor diófalevelet a szőlőből.

Ez biztos 100%bio mert erdő veszi körül tehát semi autó füst nem éri,permetezni pedig a diófát nem szokták.

Ebben a hónapban kel szedni a diófa zöld levelét.

Gyönyörűen ollóval apró csíkokra vágtam és papír táskába tettem, sokszor rázogatom,hogy szépen száradjon.


Tegnap este friss diófalevélből főztem 1 órán át lassú tűzön teát.4 bő marék diófalevelet tettem bele, mikor kész volt, botmixerrel péppé turmixoltam.Hajat mostam balzsam nélkül és megszárítottam, majd a meleg pépbe kevertem 1 ek mézet és az összeset belemasszíroztam a hajamba.Zuhany sapi,törölköző és benne aludtam.

Fakó sárgásbarna hajam, most gyönyörű sötét csokoládébarna színű.

Most már megvan a barna hajfestékem :).

95. 8b7e22b4a7 (válaszként erre: 93. - 8b7e22b4a7)
2012. aug. 17. 20:58
Ha kész a tinktúra, ugyanannyi mennyiségű desztillált vízzel kell felönteni és hűtőben tárolni.
94. 8b7e22b4a7 (válaszként erre: 93. - 8b7e22b4a7)
2012. aug. 17. 20:55
A körömvirág a lényeg,abból legyen több!A diófa levélből-1-2 ek.
93. 8b7e22b4a7 (válaszként erre: 48. - Izabella33)
2012. aug. 17. 20:53

szia!

Ne haragudj úgy elvegyült a kérdésed a sok írásban, hogy most találtam meg,míg kerestem a hennás hajfestés részt.

Őrölt körömvirág csalán és menta, ez felöntve annyi 70% alkohollal ami ellepi, érdemes 3 hétig is érlelni lezárva fénytől védett helyen,októberben szedett zöld apróra vágott diófalevélből is tehetsz bele,ha szőke a haj akkor tilos,mert a dió barnít.

A tinktúra ha kész sűrű pelenkán át utolsó cseppjéig kisajtolni és naponta egyszer,vagy reggel és este 3 héten át átdörzsölni vele a fejbőrt kúraszerűen.Ha kicsit szárít, minden hajmosás előtt kend be a fejbőröd és hajad extraszűz olíva olajjal fél órára.Ettől a hajad is csillogóbb és puhább lesz.

2012. aug. 17. 12:17

ELKÉSZÜLT A SAMPONSZAPPANOM HAJHULÁSRA.


100G KÓKUSZ OLAJ

300G PÁLMAZSÍR

152G TÖMÉNYRE FŐZÖTT( CSALÁ,BOJTORJÁN ÉS KÖRÖMVIRÁG FŐZET) sokáig forraltam és 1 napot ázni hagytam.

65.7G LÚG


Keményebb és habzóbb mint a tartományban feltüntetett,de számomra most pont ez volt a cél, mert bővebb vízben fogom majd feloldani,ha kész ún. habzóvíznek.

Illatanyag mentes.

Ha beérik meglátjuk,hogy szuperál,addig nem szabad ítélkezni felette.

2012. aug. 17. 10:20

SZAPPANKÉSZÍTÉS MENETE


[link]

2012. aug. 17. 10:19
2012. aug. 17. 09:59

Hajhullásra.Hajnövekedést serkentő.

2.5 dl gyógyszertári alkohol,1ek csalán,1ek bojtorján,1ek kerti körömvirág,1ek szőrös nyír,1 ek cicka farkfű,1ek kakukkfű,1 ek búzacsíra,de lehet szója is.

6 hétig érlelni és rázogatni,majd leszűrni és hajszesznek használni.

2012. aug. 17. 09:34

Eszerint a könyv szerint hajhullásra görögszéna főzettel kell leöblíteni a hajat és ebből a teából naponta 1 pohárkával fogyasztani.

Én biztos nem szívesen innám,mert ki tudja milyen mellékhatásai lennének rajtam,de öblítőnek biztos szuper.Gyógyszertárban nem találtam ilyet, talán gyógynövényesnél van.

87. 8b7e22b4a7 (válaszként erre: 86. - 8b7e22b4a7)
2012. aug. 17. 09:27

Ezt 2 hétig 70%-os gyógyszertári szeszben áztatni, majd mikor kész átszűrni és ugyan annyi adag desztillált vízzel felönteni, ezzel a szesszel hetente 3x-6 hónapon keresztül kúraszerűen kezelni a fejbőrt.

Mivel az alkohol esetleg picit száríthat minden hajmosás előtt fél órára kenjük be hajunkat és fejbőrünket extraszűz olívaolajjal.Hajunk fényesebb is és puhább lesz.



*************************************


Van egy könyvem aminek a címe Dédanyáink gyógyszertára.Régi sárgás könyv.Abban olvastam, hogy 70%os alkoholt kell önteni szárított körömvirágra úgy,hogy éppen ellepje, ez 2 hétig érlelni,leszűrni.Ez az ecsetelő a legjobb körömgombára és a bőrre is.

Bő szappanos vízzel meg kell mosni a kezelendő területet, majd vizes Himalája sóval átdörzsölni amit fent hagyunk megszáradni.Mikor megszáradt száraz törölközővel áttöröljük és az ecsetelővel kezeljük a beteg részt.Legalább 3 hétig minden este és reggel.

2012. aug. 16. 20:26

Bánfi hajszeszhez hasonló hajszesz.

Tehát összetevői.


1kk torma kivonat,1kk mustármag,2ek. boróka, 1ek majoránna kivonat, késhegynyi citromsav,ezt felönteni 2 dl gyógyszertári alkohollal.

Illóolajok:geránium,citronella.

85. 8b7e22b4a7 (válaszként erre: 84. - Nissi)
2012. aug. 16. 20:21
Rendben :).
1 2 3 4 5 6 7 8

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook