Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Hajápolás, szépségápolás a természet erejével (fogjunk össze, gyűjtsünk receptet egymásnak, de semmi bolti termék!) fórum

Hajápolás, szépségápolás a természet erejével (fogjunk össze, gyűjtsünk receptet egymásnak, de semmi bolti termék!) (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6 7 8
2012. okt. 5. 07:49

1. recept


1 csésze méz

1/2 csésze olívaolaj

2 csepp citromlé


2. recept


2 dl sör

olíva- vagy jojobaolaj

1 tojássárgája

3. recept


érett avokádó

banán

1 evőkanál natúr joghurt

1 evőkanál olívaolaj


4. recept


hársfavirág és bodzavirág főzete

1 tojássárgája

2 evőkanál méz

2 csepp levendula illóolaj

2012. okt. 5. 07:47

Zsírosodik a haja vagy épp ellenkezőleg, száraz és fénytelen? Legyen bármilyen állapotban, sörös hajmosással biztosan jót tesz neki, ugyanis a sör olyan ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaz, amelyek hozzájárulnak fejbőrünk egészségének megőrzéséhez.


Száraz hajunk selymessé és fényessé válik, ha sörös tojássamponnal kezeljük. Keverjünk össze egy tojássárgáját egy evőkanál babasamponnal és egy teáskanál sörrel. Dörzsöljük a hajunkba és a fejbőrünkbe. Hagyjuk öt percig hatni, majd langyos vízzel öblítsük le. Gyorsan zsírosodó hajunk problémája sörös-almaecetes sampontól oldódhat meg. Adjunk egy evőkanál samponhoz egy evőkanál sört és egy teáskanál almaecetet, majd mossuk meg hajunkat a keverékkel. Ezután öntsünk két evőkanál sört egy negyed liter vízbe és öblítsük le vele. A korpásodás is megszűntethető, ha hajmosás előtt elkeverünk két evőkanál almaecetet egy pohár vízben, bedörzsöljük vele fejbőrünket, majd tíz perc után egy-egy evőkanál sampon, méz és sör keverékével mosunk hajat.

2012. okt. 3. 12:27
Orvosi zsálya,diófalevél ,egy kis teafa illóval,csalán tea,kamilla,nagyon jó vodkás hajszeszt lehet készíteni belőlük zsíros korpás hajra.
171. 8b7e22b4a7 (válaszként erre: 169. - Maxité)
2012. okt. 3. 11:57

Kedves Maxité, sajnos még nem, mert szerencsére nekem nem korpás a hajam.De egy kis teafa és borsmenta illóval, hajöblítőnek biztos jó lehet.Egészen biztos kell neki idő míg hat, de akkor már inkább vodkába jó töményen kiáztatva 2 hétig,hasonló illóolajokkal,majd leszűrve hajszesznek használnám.Hamarabb hozná meg a kívánt eredményt mint csak teaként.

Sprais flakonba,lehet a hajtőre fújni és masszírozni.

170. 8b7e22b4a7 (válaszként erre: 166. - Babyyy)
2012. okt. 3. 11:52
Hűha Babyyy jól be lendültél :)!
169. maxité
2012. okt. 3. 11:38
Próbálta már valaki az ezerjófűves teát korpás hajra? Ha igen ossza meg tapasztalatát. Köszönöm.
168. babyyy
2012. szept. 27. 22:33

Keverékek száraz hajra:


Vegyünk 1 evőkanál bogáncsolajat, 1 tojássárgáját, 1 teáskanál mézet, 1 teáskanál konyakot és 1 teáskanál Aloe vera levet. Keverjük össze, és hordjuk fel a hajra a pakolást. Nejlon vagy fólia alatt tartsuk 2-3 órán át, majd alaposan mossuk meg folyóvízzel.

A száraz korpa eltávolítására vegyünk 4 evőkanál kálmosgyökeret, öntsük fel 0,5 l vízzel, forraljuk 15 percig, majd 30-40 percig hagyjuk állni és szűrjük le. A hajat samponos fejmosás után ezzel az öblögetővel mossuk át.

Verjünk kemény habbá 2 tojás fehérjét, dörzsöljük be a hajba és a fejbőrbe, és hagyjuk megszáradni. Ezután öblítsük le a hajat, és mossuk meg samponnal, meleg vízzel.

Egyenlő arányban keverjünk össze hagymalevet, növényi olajt és citromlevet. Ezt a keveréket hordjuk fel masszírozó mozdulatokkal a kissé megnedvesített hajra. Hagyjuk hatni 20-30 percig, közben a hajat nejlonnal vagy fóliával takarjuk be. Ezután az olajos levet mossuk le meleg vízzel, és samponnal mossunk hajat.

167. babyyy
2012. szept. 27. 22:21

Hajnövesztő keverék


Hozzávalók:


5 teáskanál nyírfalevél

5 teáskanál csalánlevél

5 teáskanál porított bojtorjángyökér

2 teáskanál levendulavirág

5 teáskanál fűzfakéreg

5 teáskanál kamillavirág

A szárított gyógynövényeket keverd össze, és egy liter vízzel forrázd le, majd hagyd állni legalább 20 percet. Ezzel a főzettel masszírozd át a fejbőrt hajmosás után. Egy héten legalább kétszer használd a hajnövesztő főzetet.

166. babyyy
2012. szept. 27. 22:16

A rozmaringolaj erősíti a hajhagymákat, és fokozza a vérkeringést. A szubtrópusi ilang-ilang fájának erősen jázminillatú virágaiból nyert illóolaj nyugtató hatású.


3 csepp rozmaringolaj

3 csepp ilang-ilang

30 ml vodka vagy más tömény szesz

1 evőkanál narancsvirágvíz

A kétfajta olajat gondosan keverd el a vodkával vagy a tömény szesszel, utána hígítsd a narancsvirágvízzel, majd töltsd jól zárható üvegbe. Ebből az élénkítő hajvízből naponta néhány cseppet két-három percen át erőteljesen dörzsölj a fejbőrbe.

165. babyyy
2012. szept. 27. 22:15

Ez az ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag hajöblítő természetes erőt ad a gyér, töredező hajnak.


1 marék vízitormafű

1 evőkanál gyümölcsecet

1 liter víz

A vízitormát aprítsd fel, és tedd edénybe. A gyümölcsecetet keverd a vízbe, és öntsd a tormára. Egy éjjelen át hagyd állni, majd szűrd le. Lassan csorgasd a megmosott hajra, és ne öblítsd ki.

164. babyyy
2012. szept. 27. 22:15
Bocs, ha ezek már voltak, nem olvastam vissza mindent!!!
163. babyyy
2012. szept. 27. 22:15

A sarkantyúkában lévő kén csökkenti a hajhullást. A vadkakukkfű virágos-leveles hajtását használd fel.


50 g sarkantyúkamag és -levél

50 g aprított vadkakukkfű

1 liter 50%-os alkohol

A gyógynövényeket az alkohollal együtt tedd edénybe, tíz napig hagyd állni, majd szűrd le. Töltsd üvegekbe, és hetente négyszer dörzsöld a fejbőrbe, hagyd hatni, majd öblítsd le. Ha az alkohol nagyon szárítaná a bőrödet, akkor ne alkalmazd.

162. babyyy
2012. szept. 27. 22:14

Ha a hajhullás nem valódi, csak a szálak töredeznek, és ezért marad egyre több haj a fésűn, akkor erősítsd meg a hajad.


A hajvíz legfontosabb összetevői az almaecet és a körömvirág, de a kertben kevésbé népszerű csalán is hasznodra lehet.


A rozmaring és a zsálya tinktúraként fejti ki leginkább gyógyító és ápoló erejét. Manapság nagyra becsülik a kozmetikában az avokádóolajat is.


300 ml almaecet

20 csepp körömvirág-tinktúra

10 csepp csalántinktúra

30 csepp rozmaringtinktúra

10 csepp avokádóolaj

Töltsd üvegbe a hozzávalókat, jól rázd össze, majd frissen mosott hajra alkalmazd. Hagyd hatni, majd öblítsd le, de már ne samponozz.

161. babyyy
2012. szept. 27. 22:13

Zsályás hajöblítő


Ha ezt a zsályából készült öblítőt gyakran, azaz nagyjából két-három naponként alkalmazod, igazán jót teszel a hajadnak, mert fényes és bársonyos lesz tőle. Miután alaposan bedörzsölted a megmosott hajba, nem kell kiöblíteni.


250 g szárított zsályalevél

100 g szárított körömvirág

1 liter víz

2 dl rum

A megszárított zsályaleveleket a vízzel együtt tedd lábosba, forrald fel, és 15 percig lassú tűzön főzd. Időnként megkeverve 48 órán át hagyd állni. Finom szűrőn szűrd át, add hozzá a rumot, és töltsd üvegbe.

160. babyyy
2012. szept. 22. 20:18
Cédrusolaj: Meglehetősen hatásos az olaj használata a töredező hajra, hajhullásra, repedező/töredező körmökre, és védelemként a bőr idősödése és petyhüdtté válása ellen is. Különlegesen hat az arcbőrre, ezért éjjeli krémként vagy pakolásként is javasoljuk a használatát, mert a bőrnek a cédrusanyagok természetességet és szépséget kölcsönöznek.
159. babyyy
2012. szept. 22. 20:15

Tápláló hajpakolás: 2 evőkanál búzacsíra olaj, egy tojássárgája, néhány evőkanálnyi gyógynövényfőzet (pl. kamilla, csalán).

A hozzávalókat jól keverjük össze és langyosan tegyük a hajra. Alaposan masszírozzuk bele, majd tekerjük be fóliával. Az egészet frottírtörölközővel fedjük be, és min. 20 percig hagyjuk hatni. Végül mossuk meg hajunkat a már megszokott módon.

2012. szept. 17. 08:44
Utólag úgy gondolom,bátran lehet annyi vízzel készíteni,mint amennyi az olajmennyiség,elég lúgos az oldat..de nem akarok hülyeséget állítani, majd egyszer kipróbálom úgy is.Mosó szappannak készítve pedig nem árt kisózni,ami mindíg az olajmennyiség fele kell legyen,vízben feloldott állapotban.
2012. szept. 15. 20:16

Az elrontott mosószódás szappan után,muszáj voltam gondolkodni,mert eléggé belém rágta magát a düh amiért nem sikerült,pedig olyan gyönyörűen indult a napom.Kész voltam az ebéddel,csillogott-villogott a lakás és a picúr is elaludt.


Majd ez volt a kísérleti alap,innen gondoltam,hogy meszet kívánt a szappanom.


Hozzávalók

1 kg trisó


35 dkg mész


2 l víz


1 kg zsír vagy faggyú.


Ez egy állítólagosan jó recept volt,mert így már készítettek szappant.


Úgy gondoltam,ha kevesebb vízzel készítem,töményebb lesz, így nem kell akkora mennyiségű mosószóda és mész majd hozzá,talán hamarabb is végzek.


A víz mennyiséget kalkulátorral számoltam ki 200g pálmazsírhoz.


( Tehát 200g zsír az 1kgnak az 1/5-e....mindent elosztva 5-e 200g zsír,200g trisó és 70g mész 4dl víz jön ki.Sacc 4dl víz 400g-nak vettem.A kalkulátorral számolt víz mennyiség megint durván az 1/5-e igy 80g-nak vettem. akkor a trisó 40g,a mész 14 g lesz.Mivel a mosószóda nincs olyan erős mint a trisó,úgy gondoltam majdnem egyenlő arányokkal fogok dolgozni.Annyi trisó,amennyi mész.)


200g pálmazsír,ekkora adaggal mertem belekezdeni a kísérletezésbe.A zsírokhoz úgy gondoltam a zsír mennyiségének az 1/4-ével kezdek így,mivel a 200g pálmazsírhoz a 76g víz is kevesebb mint a fele.


Tehát úgy gondoltam indítok 1/4, adagokkal és ha nem jó,majd adok hozzájuk még.Tehát 50g mész és 54g mosószóda került bele,ha sok úgyis kiül majd a felszínére és le lehet törölni,de kisózással pedig tökéletesen kiválik a felesleges lúgos oldat.


Először felmelegítettem a vizet és feloldottam benne a mosószódát és a meszet.Nem szűrtem le,hanem botmixerrel teljesen elkevertem.Beleöntöttem a mikróban megolvasztott pálmazsírt, és elkezdtem kavargatni.


Megint úgy jártam mint az első szappannál, de nem véletlenül,mert még meleg eljárással nem készítettem szappant,de mostanra elolvastam a módszerét, így félrehúztam,kavargattam,mert túlmelegedet..sűrűsödni kezdett,így nekiálltam botmixerrel.Szépen kiült a tetejére a szappan,formába szedtem.Másnap néztem rá és szappan kinézete van :).


Tehát sikerült.



Erre pár napra rá épp az után kutakodtam,hogy vajon a tojást azért írták az alap receptbe,hogy jobban haozzon majd a szappan,a keménység mellett?


Nem találtam rá a válaszra,de rátaláltam erre 1 kg zsírhoz 250 gr mész, 266 gr mosószóda kell.


Na ha ezt akkor találtam volna meg,nem kellett volna ennyit bajlódnom!!!!

2012. szept. 15. 16:54

MEGOLDÁS A MOSÓSZÓDÁS SZAPPANKÉSZÍTŐ VERZIÓRA!


1 kg zsírhoz 250 gr mész, 266 gr mosószóda kell


HA ALUL KÁSÁS LESZ A SZAPPAN ÉS AZ OLDAT KERÜL FELÜLRE,FÉLRE KELL HÚZNI ÉS KAVARGATNI,MERT TÚLMELEGEDETT.LASSAN SZÉPEN ÖSSZEÁLL A FELSZÍNÉN.

2012. szept. 15. 16:52

HA ELHATÁROZTAD,HOGY SAJÁT MAGAD FOGNÁL SZAPPANKÉSZÍTÉSBE, ÍME MINDEN SEGÍTSÉG!!



[link]

154. 8b7e22b4a7 (válaszként erre: 109. - 298b15dfdd)
2012. szept. 14. 20:18
úGY LÁTSZIK :).
153. 8b7e22b4a7 (válaszként erre: 147. - 8b7e22b4a7)
2012. szept. 14. 20:12
A MOSÓSZÓDÁS SZAPPANNAL MÉG VÁRJATOK, NEKEM NEM SIKERÜLT JÓL VELE, NEM TUDOM A FORRÁS HOGY TARTHATTA JÓNAK, KI FOGOM PRÓBÁLNI + MÉSSZEL, HA JÓ BEÍROM!
152. 8b7e22b4a7 (válaszként erre: 151. - Babyyy)
2012. szept. 14. 20:10
Jaj de jó :)! Köszi szépen!Tesztelni is fogom őket.
151. babyyy
2012. szept. 14. 15:35
Az illóolajokkal kapcsolatban azt olvastam, hogy a tisztaságukat a következőképpen lehet megállapítani: egy fehér papírlapra kell csepegtetni egy keveset. Meg kell várni, amíg teljesen megszárad és ha semmi nyomot nem hagy, akkor tiszta, adalékanyagmentes. :o)
2012. szept. 9. 10:01

NAH......MEGVAGYOK A HAMULÚGOS RECEPTTEL IS :))



Ha egy hamulúg, amiből a tojás félig látszik ki 15%os.....akkor ez azt jelenti, hogy ennek 100g-ban 15g mosószóda van, akkor 1g hamulúgban 0.15g mosószóda van.


Lemértem,hogy 1.5l ásványvíz 1489g, tehát ez 223.35g mosószódát tartalmaz.


Tehát 1kg olívához és,1kg kókuszolajhoz 1.5l vízzel 418.8 g mosó szóda kell, akkor ezt csak 30%-os hamulúg oldattal tudjuk elérni.


Mivel sajnos csak tojás próbánk van, ami max 22tömeg%nál úszik a víz felszínén,így 30%nál is csak úszni fog :),nem pedig repülni a hamulúg felett :)).


Ha ki tudjuk kalkulálni, hogy milyen mennyiségű,milyen fa anyagból,hányperc égetés alatt,és hány perc hűlési-ülepedési idő alatt kapunk 15%-os hamulúgot akkor ezzel az oldattal mégegyszer megismételve ugyanúgy 30%-os oldatot kaphatunk, és ebből kellesz a recepthez 1.5 l:).


Nem aggonizálva ezen pedig,ha 15%-nál erősebb is az első lúgunk, mégegyszer ráöntjük a következő adag fahamura és máris jó lesz a hamulúg oldat szappanfőzésre.


A kisózás pedig egy kincs a nemkívánt lúgfelesleg ellen.


Íme a hamulúgra átdolgozott receptem :).


CSAK A SZABADBAN VÉGEZD!!!


Recept:

1 kg olívaolaj

1 kg kókuszolaj

1.5l 30%-os hamulúg oldat.

Kisózáshoz kb. 400 g konyhasó

Forraljuk fel a hamulúgot. Olvasszuk fel a kókuszvajat. Keverjük

össze az olajokat, majd adagoljuk kis részletekben a lassan, de egyenletesen bugyogó HAMULÚGHOZ. Ha túl sok zsiradékot adunk egyszerre, a heves gázfejlődés miatt az elegy felhabzik, és

kifut, ezért legyünk nagyon óvatosak! Ha az összes olaj elfogyott, és a gázfejlődés meg-

szűnt, keverjük az elegyhez a vízben oldott konyhasót, majd a kiváló szappanmasszát mer-

jük le az edény tetejéről. Illatosítsuk, öntsük formába, és hagyjuk száradni néhány hétig,

amíg teljesen megszilárdul.

2012. szept. 9. 09:24

ÍME!!!!!!!!

ÚJABB MOSÓSZÓDÁS SZAPPAN RECEPT!:

ezt is beírtam a szappanozókhoz,mert ez az információ számunkra kincs :)

Nehezen csak rájöttem,egyedül a víz mennyisége titok még előttem.

Így indult:


pff...na nem tudok eligazodni a recepten.


Íme:



Recept:

1 kg olívaolaj

1 kg kókuszolaj

416 g kristályvízmentes (1130g kristályvizes) szóda

1,4 l (a kristályszódát adtunk,akkor csak 0.8l ) víz

Kisózáshoz kb. 400 g konyhasó

Forraljuk fel a vizet, és oldjuk fel benne a szódát. Olvasszuk fel a kókuszvajat. Keverjük

össze az olajokat, majd adagoljuk kis részletekben a lassan, de egyenletesen bugyogó víz-

hez. Ha túl sok zsiradékot adunk egyszerre, a heves gázfejlődés miatt az elegy felhabzik, és

kifut, ezért legyünk nagyon óvatosak! Ha az összes olaj elfogyott, és a gázfejlődés meg-

szűnt, keverjük az elegyhez a vízben oldott konyhasót, majd a kiváló szappanmasszát mer-

jük le az edény tetejéről. Illatosítsuk, öntsük formába, és hagyjuk száradni néhány hétig,

amíg teljesen megszilárdul.



TEHÁT,HA 416G KRISTÁLYVÍZMENTES SZÓDA AKAR LENNI A mosószóda?


Mindjárt rájövök....


ha 1130g kristályvizes szóda, akkor helyette 418,8g mosószóda kell.De csak ha ez a kristályszóda, ha nem akkor nem,mert akkor ez csak oldat, amiről nem tudom hány százalékos,így nem tudom megállapítani.


A másik amit nem értek a receptben, ha a kristályvizes szóda, ami úgy gondolom vízben oldott szóda,így hígabb-gyengébb....ezt miért kell még 1.4l vízzel higítani??Míg a szódát, csak 0.8l vízzel.Mikor a szóda maga töményebb akkor eleve ahhoz kellene több víz nem??


Rátaláltam,hogy 14.3g kristályvíz tartalmú szóda 9g vizet tartalmaz.Tehát ebből 5.3g a szóda( mosó szóda).


Tehát 1g kristályvíz tartalmú szóda 0.370629g szódát tartalmaz.Így 1130g kristályvizes szóda helyett, a receptbe 418.81077g mosószóda kell.


És kész is a recept.Már csak a víz mennyiségére kell rájönni :).De ezt már csak próbatétellel tudjuk meg.


JÓ SZAPPANOZÁST :)!

2012. szept. 9. 08:44

ötletem.Már mindenhova beírtam,ideje a saját fórumomba is....


SZAPPAN HAMULÚGBÓL:



HAMULÚG:elvileg 4l forró vizet kell önteni 1kg szín fahamura, mikor kihűlt és leülepedett sűrű vásznon átszűrni és kész.Felcímkézve gyerektől távol tartani.tollpróba, egy tyúktollat ha elmar elég erős.


Úgy gondoltam tovább,hogy ezt a hamulúgot 1 óráig forralom a fahamuval és 5 nap után szűröm, majd ezt újabb szín fahamura öntöm forrón és újra 5 nap....

addig míg olyan erős nem lesz mint..--és itt most elkanyarodok.

Az előző receptnél meg volt adva,hogy


1/2 kg mosószóda

2 liter esővíz .

Ha ez teljesen feloldódott, tojáspróba következik,hogy milyen tömény:


A lúgoldat töménységének, fajsúlyának megállapítására tojást használnak. 15%-os lúgban úszó tojásnak a fele emelkedik ki a folyadékból, 8%-osból az 1/4 része, 4%-osban pedig a tojás lebeg.

Gondolom,ha a tojás úszik a tetején 22%-os lehet.

Szóval megcsináljuk a tojáspróbát, és a fahamu lúgot is addig készítjük,míg a tojás ugyanolyan állapotban nem lebeg benne, mint a mosószódásban.

Mert tudni kell,hogy a mosószóda hamulúgból készül elpárologtatással.

Úgy gondolom,ha elértük a töménységet,csak kiöntünk belőle 2l-t és főzhetjük a szappant,2l pálmazsír és kókuszolaj keverékéből.


Ha a hamulúg töményre sikerül sem kell izgulni.

Régen kisózták a szappant,hogy teljesen elváljon a fenéklúgtól,így mondható volt lúgmentes szappannak.

Tehát főzéskor mikor a szappan enyvcsapadékos,tehát hígan folyik le a kanálról....olaj kilójánként (tehát érdemes előtte megmérni a 2l olaj súlyát)....kilónként 1/2 kg sót adagolunk hozzá lassan ,kanalanként.Tovább főzzük és gyönyörűen elválik a szappan a fenéklúgtól,minden szennyeződéstől (régen azért is csinálták,hogy az avas zsírokban lévő baktériumok is kiváljanak,így ne legyen büdös a szappan.).

Ez a szappan sokkal szilárdabb lesz, mert nagyon kevés vizet fog tartalmazni, nehéz lesz formába önteni, így csak egy vizes vászonnal kibélelt faládába igyekezzünk belepréselni.


Még tovább gondolkodok, mert rátaláltam,hogy a A kristályszóda 1 móljának tömege 286 g ebből 106g nátrium karbonát és 180g víz.

Van egy kristályszódás receptem, kiszámolom mennyi mosószóda kell hozzá így.:)

majd beírom.

2012. szept. 9. 07:37

IMÁDNI FOGJÁTOK :))!!


EZ EGY BORZASZTÓ EGYSZERŰ SZAPPANRECEPT AZOKNAK AKIK NEHEZEN JUTNAK LÚGHOZ!!

AZ ELSŐ


MOSÓSZÓDÁBÓL KÉSZÜLT SZAPPAN!

ITT CSAK EZT A RECEPTET LEHET HASZNÁLNI,MERT A TOJÁSTÓL LESZ KEMÉNY A SZAPPAN :)),KÜLÖNBEN FOLYÓS MARAD.

HA FOLYÉKONY SZAPPANT KÉSZÍTÜNK UTÓLAG BELŐLE,RESZELÉSSEL, OLYAN LESZ MINT A TOJÁSSAMPON :).

ÉN MÉG EBBEN A HÓNAPBAN EL IS KÉSZÍTEM!!



********************

MOSÓSZAPPAN MOSÓSZÓDÁBÓL:


mosószappan készítése



hozzávalók:

2 liter napraforgóolaj

8 egész tojás

1/2 kg mosószóda

2 liter esővíz

pár csepp illóolaj (levendula, zsálya)


A mosószódát főzés előtt 5 nappal áztassuk be az esővízbe.

A tojásokat habosra keverjük, majd összekeverjük az olajjal.

A mosószódás vizet (benne az illóolajjal) apránként keverjük el a tojásos olajjal és állandó keverés közben főzzük egy óra hosszat - lehetőleg a szabadban, vagy nyitott ablaknál.

amikor keményedni kezd, formákba önthető.

A szódafelesleg 2-3 hét múlva kiszorul a szappan felszínére, ezt ha letöröljük, újra hasznosíthatjuk.

**********************************

MOSÓSZAPPAN TRISÓBÓL

[link]


A főzés és az alapok


1 kg zsiradék

2 liter víz

1 kg trisó

35 deka pormész


Zsiradék: bármilyen szilárd zsiradék, régen a vágásoknál félretett értéktelen zsírszalonna, faggyú, bőrök.

Én sima 1 kg kiszerelésű házi sütésű zsírral dolgoztam.


Trisó: anno jégszóda vagy lúgkő volt, de a sok baleset miatt egy időre betiltották, és trisó-mészpor kombóra cserélték.


Pormész: elvileg oltatlan, finom mészpor. Jelen esetben maradék, bedöglött oltott mész, azaz porállagú, festésre már használhatatlan. Gumikesztyűvel szedegettem egy edénybe a kellő mennyiséget, kézzel porítottam, nem volt nehéz. Nem szitáltam, csak úgy durván maradt.


A kimért vízbe (régen esővíz, jelenleg desztillált víz) beletesszük a trisót, felmelegítve feloldjuk, majd belerakjuk a meszet, és 1/4 órát főzzük.

Mikor kicsit kihűl, akkor rongyon átszűrjük, hogy mészdarabkák ne maradjanak benne. Ami kell belőle, az már belefőtt. A kimért zsiradékra öntjük a folyadék 2/3-át, és elkezdjük főzni. Először nagy lángon, majd ha felforr, akkor visszavéve finom rotyogásra, főzzük bő 2+1/2 órát.

Kavargatás jó neki, én 10-20 percenként kevertem át. Közben nem álltam mellette.

Menet közben apránként adagoljuk hozzá a többi folyadékot, ami eközben elkezd kristályosodni.

Nem baj, tegyük csak bele a rotyogó szappanunkba.

Közben nem árt a friss levegő, mert nem kellemes az illat. Mégiscsak lúgot forralunk :)

Én kavargatásonként nyitottam ki a konyhaajtót kis időre.

Mikor letelt az idő beleszórtam egy marék sót, ami kb. a kiló zsíranyaghoz kell.


Ezután várni kell, míg kissé hűl az anyag, közben át kell kevergetni, hogy maradjon a sima állaga.

Ez nem a régi fajta szappan ugye, itt nem lesz elválva a zsiradék a víztől, nem marad vissza a marólúg, amit régen mosásra, takarításra használtak el.

Szóval az anyagunk kihűlt valamennyire, de még elég meleg, kézre vigyázni :)

Érezhetően és láthatóan sűrűbb, ekkor lehet a vászonnal kibélelt faládába belemerni.

Fontos, hogy zárt legyen a láda, azaz alul ne eressze a vizet, mert fog kicsapódni belőle.

Továbbá fontos a légáteresztő képesség, hogy a keletkező hőt leadhassa a szappanunk.

Szilikon, zacskózás, folpackozás kerülendő!


Be kell takargatni, hogy lassan hűljön ki, jól szellőző meleg helyre rakni.

146. Böbusz
2012. szept. 8. 11:12
huh, mennyi info :)
2012. szept. 7. 19:28

Hajsamponok készítése

CSALÁNSAMPON


- 50 gramm csalántinktúra

- 10 gramm hamuzsír

- 750 milliliter desztillált víz

- 50 gramm káliszappan


Aki a gyógynövényből készült sampon mellett dönt, arra ügyeljen, hogy lehetőleg egy fajtát használjon rendszeresen. Csalán és kamilla helyett természetesen más gyógynövényt is használhatunk ( LÁSD ITT ), például rozmaringot (a fejbőr vérkeringését serkenti), kakukkfüvet (fényes és rugalmas lesz tőle a haj) vagy cickafarkot (zsíros hajra).



VILÁGOS, ELSŐSORBAN SZÁRAZ HAJRA



KAMILLASAMPON


- 50 gramm kamillatinktúra

- 10 gramm hamuzsír

- 250 milliliter kamillaforrázat

- 500 milliliter desztillált víz

- 50 gramm káliszappan


A nők általában kedvelik a kamillás készítményeket. Az arc- és kézápoló szerek mellett ide tartozik a kamillasampon is. A desztillált vizet és esetleg a növényforrázatot öntsük egy fazékba; az egészet főzzük fel. Oldjuk fel benne a káliszappant, majd adjuk hozzá a hamuzsírt. Az oldatot kis lángon körülbelül 20-25 percig főzzük, míg körülbelül felére besűrűsödik. Lehűlés után keverjük hozzá a kiválasztott gyógynövénytinktúrát. Ha az elkeverés nehezen menne, melegítsük fel újra az anyagot állandó kavargatás közben.



MINDEN HAJTÍPUSRA



SAVAS ÖBLÍTÉS


- 2 evőkanál gyümölcsecet

- 1/2 csésze víz

- 1 nagy citrom leve


Keverjük el a citromlét és az ecetet, adjuk hozzá a vizet és öntsük óvatosan a még nedves hajra. Rövid ideig hagyjuk rajta, majd langyos vízzel öblítsük le.



MINDEN HAJRA JÓ



ÁPOLÓKÚRA


- 2 tojássárgája

- 1 teáskanál méz


A tojássárgáját és az előzőleg 20-25 °C-ra melegített mézet elektromos habverővel keverjük össze. A masszát kenjük a hajunkra, és hagyjuk 10 percig rajta. Utána többszöri öblítéssel távolíthatjuk el a pakolás nyomait.

Az Abbcenter egy robbanásszerűen növekvő közösség, ahol egy felhasználó névvel és egy jelszóval:

- számtalan honlapot készíthetsz,

- blog-ot,

- fórumot,

- link-katalógust,

- galériát, régiós honlapot,de akár

- fotóriporter is lehetsz, ha megfelel neked.

Mindezt ingyen biztosítja neked az Abbcenter, és még fizet is a látogatókért.

1 2 3 4 5 6 7 8

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook