Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Szoptatási nehézségek nyaki hipotónia miatt fórum

Szoptatási nehézségek nyaki hipotónia miatt (beszélgetős fórum)


19. mkriszti81 (válaszként erre: 18. - Ede71)
2013. aug. 15. 15:23

ha mégis beindult a mozgásfejlődése és időben csinál mindent, akkor lehet nincs is baja


de ha kicsit is gyanakszol és megszólalt benned az anyai ösztön, akkor inkább vidd el, mutasd meg egy Dévényesnek, és ha valóban nincs baja, megnyugodhatsz. Ha meg van, akkor minél korábban kezelik, annál jobb, ahogy korábban más is írta, nem lehet elég korán kezdeni!


Menj fel Dévény Anna oldalára, ott megtalálod, hol vannak az országban ilyen gyógytornászok.

18. Ede71
2013. aug. 14. 22:15
sziasztok, kár hogy csak most találtam rá erre a fórumra. a kisfiam a 36+4 napon született 9/10-el, 3450 gr. szoptatási nehézségeim voltak, egyáltalán nem kapott rá a mellemre, egész nap csak aludt, alig lehetett felkelteni. vettem mellbimbóvédőt, azzal úgy ahogy elindult a szopi, közben a mellem 3x durván begyulladt (antibiotikumos kezelés lett a vége)és végül szotatás mellett tápszerre kényszerültünk. kisfiam is csak az egyik oldaról tudott (tud) szopizni, de senki nem mondta hogy tornára kellen vinnem. 4,5 hónaposan a 2. csipő UH a dokinő megelődött hogy ne mtud még forogni a kicsi, mondta ha a 6. hónapig nem indul be akkor vigyem vissza. ezt jelenztem a védőnőnek és a házidokinak, de ők mondták hogy még korai a dolog, ne foglalkozzak vele. végül 6 hónapos korára megtanult ide-oda forogni, négykézlábra állni, hintáztatni magát, kúszni és fekvőtámaszokat csinálni, most lesz 7 hónapos úgy látom nincs lemaradva, főleg hogy a nagyobbikról vezetett napló alapján a kicsi is hasonlóan csinálja a dolgokat, sőt még ha az egy hónapot is figyelembe vesszük amivel korábban érkezett. én is gondoltam már a tornára, csak még nem tudom merre induljak el itt vidéken. csipő UH-ra majd akkor kell visszavinnem ha feláll.
2013. aug. 14. 21:41
Mi rögtön a kórházból hazajőve éreztük, hogy nem úgy indult a szoptatás,ahogy szerettük volna. Konkrétan egyáltalán nem szopott, türelmetlennek tűnt a cicin vagy én tettem rosszul rá,ez már sosem fog kiderülni. Mindenesetre a születése (császárral jött a világra) utáni 4.napon már ki is hívtam egy szoptatási tanácsadót. Eddigre a fiam szopizgatott, de nagyon fájdalmas volt, tisztára rászorított a szájával a bimbóra. A tanácsadó megállapította, hogy az arcizmaival lehet valami, menjünk el a Dévénybe, megnézetni. Mázlink volt, mert több hónapos várólistájuk volt, de pont lemondta valaki aznapra, amikor mi telefonáltunk. Rohantunk, másfél óra múlva fogadtak. Megállapították, hogy egy kicsit hipotón a gyerek, és a szopásnál valószínűleg ezért erőlködik annyira, ezért szorítja rá a száját a bimbóra, és ezért olyan fájdalmas. Azóta masszázsra járunk a Dévénybe, az arcizmait masszírozzák. 10 naposan kezdtük, most 5 és fél hetes, és már sokat fejlődött. Nagyobbra nyitja a száját, erősebben szív. Nem mondom, hogy tökéletes, de látványos a fejlődés. Sosem lehet elég korán kezdeni a Dévényt! :)
16. 001269bfc9 (válaszként erre: 12. - Amira11.a)
2012. aug. 1. 17:50
Napi 8 órát fejtél?! Úristen, te egy hős vagy! Én nem bírtam egyáltalán fejni, nem is lett volna időm rá, másfél órákig szopizott nagyon sokáig, aztán 3 hónapos kora körül vettem neki mam cumit, és onnantól egyre kevesebbet is akart szopni. Ameddig a medela calmát használtuk, addig dolgozott rendesen, csak én fáradtam bele teljesen :P
15. 001269bfc9 (válaszként erre: 14. - Mkriszti81)
2012. aug. 1. 17:43

Ez egy jó ötlet!

Nálunk az tűnt föl már 1 naposan(!) hogy nem lehetett büfiztetni, vagy csak simán befelé tartani a mellkasunk felé fordítva, mert üvöltött úgy, nem pedig megnyugodott, mint a legtöbb baba! Amikor pedig valami nem tetszett neki, akkor hátrafelé feszítette magát, és ha függőlegesen tartottuk, akkor félrebillentette a fejét, asszem balra. Szerencsére mi elég korán elcsíptük, pótcselekvésre nem nagyon emlékszem. Mondjuk pl. ő kúszás előtt forogva kezdett el közlekedni, úgy már eljutott, ahová akart. Aztán kúszni féloldalasan tanult meg, abból már nem is lett szabályos kommandózás, hanem 1-1,5 hónap múlva már gyönyörűen mászott.

Én a következő babámnál tuti nagyon fogok ezekre (is) figyelni, hamar el fogom vinni konduktorhoz vagy a Dévényesünkhöz, megelőzésképpen.

14. mkriszti81 (válaszként erre: 11. - 001269bfc9)
2012. aug. 1. 17:18

persze :)


esetleg összeszedhetnénk a tipikus jeleit a hipotóniának, ha más is olvasná a fórumot :)

Amire a mi dévényesünk felhívta a figyelmemet, az a PÓTCSELEKVÉS, vagy is egy tipikus CSUKLÓMOZDULAT, furcsán mozgatta a kezét, csukóból tekergette, mintha integetne - miközben masszívan repülőzött. Ez a kúszás/mászás helyett alakult ki, mert az agya már mászott volna, a teste viszont nem tudta végrehajtani, így le kellett vezetni valahogy a mozgást...

Ahogy haladtunk előre a tornával, úgy hagyta el teljesen ezt a csuklómozgást!


Meg általános szabály, ha egyfajta mozgásformát túl sokáig (hónapokig) csinál és valahogy nem lép belőle tovább, arra kell felfigyelni - és nem azt nézni, hogy a nagykönyv szerint még ráérne a baba.


Aztán amiket Ti is írtatok, ha nem szopik rendesen, nem emeli/tartja a fejét, nem forog, vagy csak nagyon nehezen és csak egyik irányba.

(persze ez nem jelenti azt, hogy ha nem szopik egy baba, akkor biztos hipotón, de érdemes erre az eshetőségre is gondolni). Sőt én alapból elküldenék minden babát pár hónaposan egy Dévényeshez állapotfelmérésre, ugyanúgy, mint ahogy kötelező a csípőszűrés vagy a hallásvizsgálat...!

A második gyerekemet tuti el fogom vinni, inkább tudjam meg biztosra, hogy nincs baja, minthogy később derüljön ki.

13. amira11.a (válaszként erre: 11. - 001269bfc9)
2012. júl. 31. 00:36
igen, Zalán már az első kezelés után tartotta a fejét, durva azért,hogy mennyire jó ez a módszer.
2012. júl. 31. 00:33
Zalán is hipotón volt, mégis szopizott 9 hónapig. 3 hónaposan kezdtük a Dévény tornát, mert nem tartotta a fejét hason, illetve utált hason lenni. Nem tudom van e összefüggés a két dolog között, de az biztos,hogy anyai részről rengeteg erő és kitartás szükséges, én 5 hétig napi 8 órákat fejtem, amíg Z megtanult rendesen szopni. Ő magát választotta le, elfordult a ciciről, nekem utána még lett volna tejem, de már lefejve sem itta meg.
11. 001269bfc9 (válaszként erre: 10. - 001269bfc9)
2012. júl. 26. 20:53

Ja, és még azt akartam írni, hogy amikor tornára kezdtünk járni, és javulni kezdett a bébi, nem volt már olyan feszes, tudott már hason feküdni, párszor hason is aludt, akkor megnyugodtam, hogy végre kiderült a baj, és megvan rá a gyógymód.

Szóval szerintem ezzel Ti is így voltatok, nem?

2012. júl. 26. 20:49

Hát lányok, ebből valamiféle mozgalmat kéne indítani. Bár nagyon sokan biztos azt mondanák, hogy csak idegesítjük az újdonsült anyukákat. De hát, kérdem én, mi a legfontosabb egy anyukának? Nem az, hogy egészséges legyen a gyereke? Ha korán fel sikerül ismerni a mozgásbeli eltéréseket, még ha a legkisebb is, azzal már nagyon sokat lehet tenni a babák érdekében.

Az anyukáknak úgyis van elég bajuk amiatt, hogy nem olyan a gyerek, mint a többi, sokat sír, esetleg nehezen szopizik, ha magyarázatot kapnának már korán ezekre a furcsaságokra, akkor nagyon sok bajt meg lehetne előzni!

Szerintem a kórházak nagyüzemisége miatt könnyen átsiklanak az apróbb gondok fölött, és hiába a védőnő dolga lenne ezekre figyelni, gyakran ők is leterheltek, esetleg kicsi a gyakorlatuk ahhoz, hogy időben (vagy egyáltalán!) fölismerjék a bajt.

Egyébként engem is ezzel nyugtatgattak az elején, hogy majd behozza, minek a torna, minek kínozni? De látom, hogy muszáj volt. Talán ha még korábban elkezdjük a tornát, akkor még szopizott is volna rendesen...

9. mkriszti81 (válaszként erre: 8. - Jak27)
2012. júl. 26. 12:11

ezzel így voltam én is, engem a mai napig kiszekálnak a rokonok a világból, hogy túlaggódom a gyereket, aztán szinte mindig bejött a tippem...


Szandrám 9/10-et kapott, én sem tudom, miért volt az első 9-es, de a doki azt mondta rá, nincs semmi baj, jó érték...

Amúgy ő is fertőzést kapott szülésnél, 8 napig voltunk kórházban emiatt (antibiotikumot kapott), és aluszékonyság miatt kék fény alatt is volt - pedig nem volt sárga, tehát gyanítom már ott is az izmok miatt volt "lusta"...

8. jak27 (válaszként erre: 7. - 001269bfc9)
2012. júl. 24. 18:16

Az én lányom 10/10-est kapott, de érdekes mód, ezt a koraszülött osztályon átírták 8/10-re. Persze, lehet, hogy véletlen, de kicsit furcsa.


Sajnos nagyon sok helyről azt hallani, hogy azok, akiknek a dolguk lenne felhívni a szülő figyelmét, hogy esetleg van egy kis gond, nem teszik. Hannám is kövér és lusta volt szerintük, pedig én mindig jeleztem, hogy valami nem tetszik a mozgásában. A védőnő is csak legyintett, pedig tudta a gyógytornász számát... Aztán, mikor nem hozta a nagykönyv szerinti dolgokat, a gyerekorvos már izomsorvadással jött elő. Nem normális, teljesen kiábrándultam az egészségügyből, (nem mintha eddig jó véleményem lett volna róla)... Azóta dokit is váltottunk, mert a régi amellett, hogy etikátlan volt, még elvakult Dévény gyűlölő is, így jobbnak láttam váltani. És így mi csak fél éves kora után jutottunk el Dévényre, és gyönyörűen használt, de nem volt olyan látványos, mintha időben elkezdtük volna.


Amúgy engem még a rokonok is túlaggódó őrültnek tituláltak, aztán sajnos kiderült, hogy nem csalt a megérzésem. :( Még jó, hogy van internet, mert enélkül még később mentünk volna kezelésre, hisz egy blog hatására éreztem azt, hogy nem érdekel, hogy körülöttem 20-an zengik, hogy hülye vagyok, lépnem kell, és nem nézem tovább, ahogy próbál forogni, de nem bír.

2012. júl. 24. 16:58

Azt megkérdezhetem Tőletek (mindenkitől) hogy hányas Apgár-értéket kaptak a babáitok?

Az enyém 9/10-et, de nem kérdeztem rá, hogy miért kapott -1-et :S Talán valamelyik reflexe nem volt megfelelő, de ennek nem tudom, hol lehetne már utánanézni...

A Dévényről sokkal hamarabb tájékoztatni kéne a szülőket, akár már a kórházban (!!!) is megnézhetné egy igazi szakember a babákat, nem csak hónapok múlva, esetleg a védőnőnél derüljön ki, hogy baj van, baj volt mindig is. A védőnők sem mindig veszik észre időben!

Nálunk 3 hónaposan derült ki, ezért még viszonylag időben voltunk, de az 5-6 hónapos kor már majdhogynem késő!!! A terápia is sokkal tovább tart, ha később kezdik.

2012. júl. 23. 22:23
sziasztok! Nekem korábban született a kisfiam 5héttel fertőzés miatt lélegeztető gépen volt valószínűleg ekkor lehetett vmi ilyen károsodása (először az izmokra hat az oxigénhiány). Nálunk aluszékony is volt valamint nem is csak a nyaka volt a problémás hanem a nyelve is kint volt folyton valamint iszonyú sokat bukott. Persze eZ utóbbira a doki amikor más miatt kórházba kerültünk azt mondta használjuk a sűrű tápszert:) aztán elkezdtük a dévényt 5hónaposan és sok minden változott. Könnyen evett , Sőt imádott enni . A hozzátáplálás előtte szenvedés volt de miután a száját is kezelte semmi gond nem volt. A szoptatás egyáltalán nem ment de mondta is a dévényesünk hogy nem csoda amilyen feszes volt. Szóval hajrá dévény:)
2012. júl. 23. 21:05
A barátnőm kislányával ugyanez történt, szerencsére nála nagyon hamar észrevette a védőnő, és elküldte egy dévényeshez, a probléma megoldódott. Nagyon fontos lenne a kezelést minél előbb elkezdeni, a későbbiekben többféle problémát okozhat ez.
4. mkriszti81 (válaszként erre: 3. - 001269bfc9)
2012. júl. 23. 13:23

akkor nagyon szerencsések voltatok a védőnővel, a Mi dévényesünk azt mondta, a fél dunántúl hozzá jár, de senkinek se mond ilyet a védőnő vagy az orvos, sajnos vagy nincsenek rá kiképezve, vagy egyszerűen nem akarják elismerni, hogy ők nem érthetnek mindenhez (pontosabban mindenhez csak kicsit értenek, ezért általános orvosok), így eszükbe sem jut, hogy ha az anyukában kételyek merülnek fel, akkor talán el kellene küldeni a megfelelő szakemberhez... Az nem baj, hogy nem értenek hozzá, de legalább azt a pár kiabáló jelet vennék észre, amiről egyértelmű, ha gyógytornász szükségeltetik, és ne csak azt nézzék, hogy a nagykönyv szerint még ráér az a gyerek... És a dévényesünk mondta azt is, hogy "Lusta gyerek márpedig nincs!" vagyis amelyik túl sokat késik, annak valami egyéb akadálya van, nem a lustaság.


Nálunk is befelé fordul vagyis terhel a bokája, szupinált cipőt javasolt a dévényes, még mivel nem jár, nem vettem, de lassan fogok. Nektek segít a cipő?


Kontrollra minket nem hívtak vissza, abban maradtunk, hogy ha úgy látom, hogy nem jut előbbre, akkor vigyem vissza. El ugyan még nem indult, de azért augusztusban majd megnézetem, rendben vagyunk-e :)

3. 001269bfc9 (válaszként erre: 2. - Mkriszti81)
2012. júl. 23. 12:06

Köszönöm!

Igen, ilyenekre gondoltam én is! Az én kislányom is képes volt 1,5-2 órán keresztül szopizni (30-60 milit), éjjel totál kivoltam tőle... És egy óra múlva kezdődött előröl... Vagy üvöltött utána tovább, tejem meg nem volt már...

Érdekes, hogy mennyire mások tudnak lenni a védőnők! Minket 3 hónaposan küldtek egyből Dévényezni, szerencsére nem nyugtatgattak azzal, hogy majd behozza!

Ő 14,5 hónaposan kezdett önállóan egyedül járni. Nem tudom, mi lett volna, ha nem járunk Dévényre!

Egyébként voltunk vele konduktornál is (önszorgalomból) 7 hónaposan, ő segített itthoni tornagyakorlatokkal, majd nem sokkal később beindult a kúszás, aztán a mászás is. Neki is nagyon hálás vagyok, szuperjó szakember! 1 évesen voltunk kontrollon, akkor mondta, hogy befelé fordul a bokája, bokafogós cipő kell neki! Másfél évesen megyünk vissza megint kontrollra.

2012. júl. 23. 11:51

Biztos, hogy összefügg, erre én sajnos már későn jöttem rá.

Az én kislányom csak lógott a cicin, alig szívott valamit, egy hónapig szenvedtünk, végül fejtem, aztán elapadt a tejem is, ő meg csak fogyott. Tápszeres lett, azóta semmi ilyen gond.

Ő 5 hósan kezdett forogni, de nagyon nehezen sikerült neki, és csak egyik irányba. 6 hós elmúlt, mire a hasára is át sikerült fordulni. 8 hós volt, mikor még mindig nem kezdett se kúszni, se mászni, csak repülőzött, akkor elégeltem meg a doki és a védőnő nyugtatását (hogy ráér még ez a gyerek, biztos csak lusta), elvittem Dévényeshez, aki azonnal megállapította, hogy hipotón, így is születhetett, és segítség nélkül várhattuk volna a mozgás továbbfejlődését...

Így utólag értem, hogy emiatt nem mehetett a szopás, ment nehezen a forgás és volt kúszás-mászás helyett sokáig csak a repülőzés (és a nyüszítés, hogy adjam oda, amihez képtelen önerőből eljutni).

4 hónap alatt egyébként gyönyörűen felfejlesztette, kúszott, mászott, majd feltérdelt és 1 éves korára felállt. Akkor hagytuk abba, most 14 hós, oldalazva megy a bútoroknál, kicsit vezetgetni is hagyja magát, megtanult felmászni és lemászni az ágyról, rekamiéról, magasabb lépcsőről is "letolat" :)


A Dévény-módszer szuper jó, ajánlom mindenkinek!!

(és hogy hallgasson mindenki az anyai megérzésre, vigye el időben megnézetni, ha gyanakszik, max megállapítják, hogy nincs gond, de jobb későn, mint soha! - jó szándékból írom, ne járjatok úgy, mint mi)

2012. júl. 23. 11:33

Kedves Anyukák!

Az én kislányom már majdnem másfél éves, de a jövőre való tekintettel indítom ezt a fórumot.

Azt szeretném, ha arról beszélgetnénk, hogy lehet-e összefüggés az újszülöttkori nyaki hipotónia és a nehézkesen induló, még nehezebben folytatódó szoptatás között.

A lányomnál 3 hónaposan állapították meg a nyaki hipotóniát, vagyis, hogy gyengék a nyaki izmai, viszont feszesek, valószínűleg a pocakomban feküdte még el magát :P

Emiatt alig-alig ment a szoptatás, 4,5 hónapig húztuk. Sok mindenre próbáltam ráfogni, hogy miért nem ment, de egy cikk ébresztett rá arra, hogy a kettőnek talán köze lehet egymáshoz!

TI mit gondoltok? Akik hasonló cipőben járnak (Dévény-torna, gyógytorna, konduktor) tudnak rendesen szoptatni? És büfizetni? Mert az én lányom azt sem engedte, nem bírtuk a mellkasunkra fektetni, mert egyből üvöltött és hátrafeszítette magát. Hasonfekve egyáltalán nem volt el, csak 7 hónaposan kezdett el forogni hasról-hátra, hátról-hasra. (Most már szalad, minden rendben vele :D)

Véleményeket várok! Előre is köszönöm!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook