Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Pelusról való leszoktatás fórum

Pelusról való leszoktatás (beszélgetős fórum)


2012. júl. 3. 08:14

Nálunk ez viccesenalakult :)

Elfelejtettünk pelust venni. Páromés én fürdetés után: Figyelj csak, dobj már meg egy pelussal...

Nem találom. - Miért, nem vettél???

- Én azthittem, te veszel.

- Jó, akkor így marad.

Bili a szoba sarkába téve, és elaludtunk. Reggel megnéztem, és volt benne pisike :) Azóta nem vettünk pelcsit, és lekopogom, mégegyszer sem történt baleset. A kakát is elvégzi. Mamánál már wc-re is kimegy. Októberben lesz 3.

A nagyobbik fiamnál megúgy volt, hogy ő nagy akartlenni, és a wc-be volt hajlandó csak elvégezni, szóba sem jöhetett a bili. :)

Ez úgyis kialakul, majd ha őkelme szükségét érzi.

2012. júl. 3. 08:01
Az én lányom 2,5 évesen lett szobatiszta, éjjel-nappalra. Nála úgy zajlott, hogy bölcsis volt, és hiába próbálták átszoktatni bilire, egyszerűen nem ment. Nyáron elvettem tőle a pelust és 1-2 nap alatt kialakult a nappali szobatisztaság, 1 hó múlva az éjjeli. Viszont a kakát csak pelusba volt hajlandó elvégezni. Az oviból haza hozta. Anyósomék "beszéltek" a lelkére, ő nem volt hajlandó náluk kakálni. Végül letoltam az anyósomat, hogy hagyja békén a gyereket, mert csak frusztrálttá teszi. Ha én nem piszkálom a lányomat (noha a kaka jelentős részét nekem kellett kitakarítani) akkor ő még a dolgot is felejtse el. A lányomat kértem, könyörögtem, zsaroltam, ajándékkal kecsegtettem stb. ergo: mindent bevetettem, ám a kaka csak a pelusba mehetett. 4,5 évesen (most januárban) egyszer mondtam, hogy próbálja meg a WC-be és sikerült neki. :-) Azóta beszéltünk róla, azt mondta azért nem ment neki, mert félt tőle, azt hitte, hogy baci és neki nem fog sikerülni. :-) Tulajdonképpen ugyan(az elvárások miatt) kicsit frusztrált a dolog, de egyébként nem görcsöltem a gyerekkel. És tök simán ment minden, magától szokott át. Az 1 évesem néha bugyi nélkül van, ám láthatóan nagyon messze van a szobatisztaságtól, így a bilit ugyan megmutattam, rá ültettem, hogy szokja, de nem szoktatom, fölösleges! Majd jövő nyáron.
26. 15a0ad145d (válaszként erre: 25. - Csak En)
2012. júl. 1. 18:37

Ha 3 hónap múlva mész dolizni, akkor már 2 éves lesz a babád, jól számoltam?

Akkor ugye elvileg bölcsibe kell adni és ott állítólag egész jól leszoktatják őket.

2012. júl. 1. 14:04

Köszönöm a válaszokat!


Nem eröltetni akarom a gyereket, hanem rávezetni arra, hogy mi is ez a dolog, mert látom, hogy megérti a dolgokat amiket neki magyarázok. Nem eröltetem, hogy bilire üljön. Ráül egyedül ott ül akár fél órát, de eredmény semmi ... csak akkor amikor felteszem a pelust rögtön.


Itt nálunk a nem pelusos gyerekeket veszik be az oviba és kötelező 3 évesen oviba menni. Ez az egyik indok amiért lassan nekifognék a dolognak.

Aztán igen ott vannak a "mások". Nem megfelelni akarok nekük, hanem mert én is úgy gondolom, hogy nagyon okos a gyerek és szerintem kell ezt is tudja mi az.

Azért is akarom, mert igen drágák a pelusok ami valamire is jó, mert ha olcsóbbat veszek akkor a fehéritőre s a mososzerre több elmegy mint a drága pelusra.

Aztán meg 3 hónap és megyek vissza dolgozni ...

2012. jún. 28. 16:05
A fiam 4,5 éves. Ővele is elkezdtem 18 hónaposan a szobatisztaságot, mert nyár volt és egyébként is értette, hogy miről van szó. Bilibe kb 2-3szor végezte a dolgát, utánna rögtön a Wc-be ment. Semmi problémánk nem volt ebből. Nem esett vissza. Minden gyerek más. Lehet, hogy van olyan aki csak 4 évesen érik meg rá, de olyan is aki 18 hónaposan.
23. 15a0ad145d (válaszként erre: 22. - -Mimi-)
2012. jún. 28. 09:29
Na, igen, csak gondolom azt elfelejtik mondani, hogy amelyik egy éves korától szobatiszta az később újra "visszaesik" egy kicsit és néha mégis bepisil...Akkor meg mi értelme olyan korán?
22. -Mimi- (válaszként erre: 21. - 15a0ad145d)
2012. jún. 28. 09:13

Tudom milyen idegesítő de meg kell tanulni elengedni a fülünk mellett ezeket a megjegyzéseket. Nem hagyom magam ilyenekkel felidegesíteni és kész. ;-) Persze néha a hajam égnek áll, hogy már megint ugyanaz a lemez...brrr

Ráadásul még anno a lányomnál is kaptam az észosztást, hogy már 1 évesen bilizetetni kéne, a család tele van csodagyerekekkel akiket már fél!!! éves koruktól biliztettek, 1 éves korára mindenki szobatiszta volt, blabla... Most erre még jön plusszba, hogy ha a lányomat szobatisztaságra tudtam szoktatni viszonylag időben, akkor most miért nem...

Úgy bírom, hogy olyan marha okos mindenki! :-D

21. 15a0ad145d (válaszként erre: 20. - -Mimi-)
2012. jún. 28. 08:25
Látod ez az, hogy nagy a nyomás az emberen, mikor azt hallja, hogy a korabeli kislányok, kisfiúk, mind wc-re járnak vagy bilibe pisilnek. Ráadásul néha a nagymamák is azzal jönnek, hogy a Férjem már 2,5 évesen szobatiszta volt, a nagylányom pedig lassan 3 és még mindig pelenkás...
20. -Mimi-
2012. jún. 27. 23:00

Azért gyerek és gyerek között óriási különbségek vannak! Nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy 1,5-2 évesen még úgyse érett rá! Ezt az anyukának úgyis látnia kell.

Nekem pl a lányom 18 hónapos korára szobatiszta lett. Nem erőltettem, nem rohangáltam utána a bilivel, nem kérdeztem ezerszer, hogy kell-e pisilni... Egész egyszerüen májusban ahogy megjött a jóidő levettem a pelust, hogy ne abban főjön egész nap a kis feneke. Elég kényes neki a bőre a mai napig, csak ez vezérelt, nem a szobatisztaság. És csodák-csodája 1 hét alatt szobatiszta lett, visszaesés nélkül. Éjjelre megbízhatóan csak 3 éves korára lett szobatiszta de ebből sem csináltam ügyet, bugyipelust kapott éjjelre addig amíg már ő szólt, hogy " de anya, nem kell ez már nekem". :-)

A fiam 2 éves és esze ágában sincs a bilibe vagy a wc-be pisilni. Látom, hogy ő erre még nem érett, nem fogom erőltetni. Persze a nagy melegben leveszem róla is a pelust de csorgat össze-vissza, egész más a hozzáállása mint anno a lányomnak. Engem nem zavar de azért a mindentudó rokonságnak néha legszívesebben behúznék egyet! ;-)

2012. jún. 27. 18:43

Szerintem sem kell erőltetni a bilizést, szépen kialakul majd, ha eljött az ideje.

Az én lányom 17 hónapos,szól,hogy kakál a pelusba, bár már tudja mire való a bili, szokta mondani, hogy bili, kaka, pisi. De még nem volt példa rá, hogy bilibe ment volna a kaka. Ücsörög rajta magától 5-10 percet és ennyi.Udvaron a meleg miatt volt pelus nélkül, de csak a cipőcskébe ment a pisi, pedig elérhető közelségben volt neki a bili, hátha használni akarja.

18. trapiti (válaszként erre: 17. - 15a0ad145d)
2012. jún. 27. 17:44

Másfél évesen szerintem is túl korai, de még két évesen is.


Az oviról: ha nem szobatiszta 3 évesen, akkor vagy vállalja az ovi, vagy bölcsibe kell járnia, ahol ez nem probléma. Egyéb tekintetben szerintem aki megteheti, hogy otthon legyen, az ezentúl sem fogja vinni 3 évesen, úgyis kevés a férőhely...

17. 15a0ad145d (válaszként erre: 16. - Trapiti)
2012. jún. 27. 16:48

Én sem úgy írtam, hogy jó, ha még 5 évesen pelust hord éjjel-nappal, (csak orvosilag) ha még bepisil hébe-hóba, az nem nagy gáz! Te is írtad, hogy: "az idő előtti szobatisztaságra szoktatás is vezethet ilyen állapothoz." Ezért én nem támogatom azt, hogy valaki 1,5 évesen már szobatisztaságra nevelje a gyerkőcét! A gyereknek meg kell érnie agyilag arra, hogy elfogadja, jobb, ha a bilibe vagy wc-be végzi a dolgát. Szerintem az nálunk már nagy előny, hogy szól, ha valami gond van odalent!

Az meg, hogy nem kell ovisnak lennie 3 évesen: úgy tudom, hogy 2014-től már kötelező lesz beíratni minden 3 évest oviba!

Én ezt sem pártolom, ezért is nem megy oviba az én lányom sem ősszel (meg azért sem, mert évvesztes)!

16. trapiti (válaszként erre: 14. - 15a0ad145d)
2012. jún. 27. 15:44

Azért ezt a megállapítást pontosítanám...

A szobatisztaság kialakulása a legtöbb gyereknél 2.5-3.5 éves kor között megtörténik, ettől lehetnek eltérések, van akinél később következik be. Amennyiben azonban 5 éves korban még mindig rendszeresen előfordul bepisilés, akár nappal, akár éjszaka, hetente legalább egy alkalommal (vagyis itt már régen nem arról van szó, hogy állandó pelusos a gyerek...) akkor kivizsgálják, hogy van-e valamilyen szervi vagy más probléma a hátéérben mert ez már nem normális. Egyébként pl. az idő előtti szobatisztaságra szoktatás is vezethet ilyen állapothoz.

Vagyis azért ne mondjuk már, hogy normális ha egy 5 éves pelenkát hord éjjel-nappal, de pl. néhány bepisilés még elmegy4-5 éves kor között. (Általában ez nem ok nélküli, érdemes keresni az okát, akár lelki tényezőket is.)


Az óvoda azért úgy rendezkedik be, hogy 3 éves szobatiszta gyerekeket vesz fel, mert a gyerekek túlnyomó része legalább nappalra szobatiszta 3-3.5 évesen amikor az ovit kezdi, mindenféle külső nyomás nélkül. Ez az átlag, az ovi erre készül fel. Sok helyen egyébként, mint pl. nálunk is, felveszik a pelenkás gyereket is, nincs belőle probléma. És hogy miért kell ovisnak lennie? Nem kell... nem elég hogy 3 éves, óvodaérettnek is kell lennie, ha nem az, akkor járhat bölcsibe, vagy maradhat otthon anyukával. Persze gondolom nem mondok újat azzal, hogy akinek munkahelye van, az ezt nem teheti meg...

15. zsanci79 (válaszként erre: 14. - 15a0ad145d)
2012. jún. 27. 15:41

Én sem vagyok az erőltetés híve, de az 5 éves kort enyhén szólva is soknak tartom. Gondolj bele, 1-1,5 év múlva iskolába kellene mennie. Aki ennyi idősen nem szobatiszta, ott azért már bajok vannak.

Az oviba meg azért nem szeretik bevenni a pelusosokat, mert nincsenek meg a tárgyi féltételek, mint pelenkázó, stb....

14. 15a0ad145d (válaszként erre: 1. - Csak En)
2012. jún. 27. 15:25

Szerintem ne erőltesd!

Az én lányom októberben lesz 3, de még mindig pelusos, pedig már egy pár szóval mondtuk neki, hogy ha nem a pelusba kakilna meg pisilne, akkor nem csípné a popóját és egyebek, de eddig csak annyit értünk el, hogy szól, ha már megtörtént és nem "érleli" a pelusban.

Egy gyermekorvos által írt szakkönyvben olvastam, hogy azért sem szabad erőltetni, mert később majd nagyobb korában fog esetleg megesni vele az, hogy bepisil mondjuk az oviban, vagy este.

Az a baj, hogy sokan a drága pelus árak és az ovis szobatisztaság miatt akarják leszoktatni a gyerkőcöt, pedig azt is olvastam a könyvben, hogy még az sem kóros, ha 5 évesen szokik le! Az oviba is csak szobatiszta gyereket "szeretnek" felvenni, hogy ne kelljen azzal is bajlódniuk, csak akkor miért kell egy 3 évesnek már ovisnak lennie...?

13. andi6020 (válaszként erre: 1. - Csak En)
2012. jún. 26. 18:15
Ki az a mi?
2012. jún. 26. 15:47

Az én fiam most kettő és fél. Mostanában szoktunk nappalra bugyizni, mert néha bejelentette, hogy most pisilek és megállt egy-egy percre. Tavaly nyáron másfélévesen, nyaraltunk anyukáméknál, annyit mondták nekem is otthon a rokonok, hogy bugyiztattam az udvaron, de semmi hatása nem volt, nézte, hogy mi van de nem fogta fel.Ma meg is mondta nekem, bugyit kapott, nagy komolyan rám nézett s azt mondta anya, a bugyi veszélyes.


Ajánlom Ranschburgot a témában , a baba-mama klubunkba pszichológust hivtunk a témában, ő is azt mondta meg kell érni a szobatisztaságra.


[link]


a klubos beszámoló linkje

11. Hot-rot (válaszként erre: 8. - Trapiti)
2012. jún. 26. 14:10
Az én fiam sem ült a bilire. Amikor már tudott pár szót mondani simán a tudomásomra hozta, hogy neki pisilnie kell. Birom, hogy a legtöbb fórumon, mint itt is úgy gondolják az anyukák, hogy csak és kizárólag ők tudják a gyereknevelés csínját-bínját. Bárki aki másként csinálja az már csak és kizárólag rosszul teheti.
10. Hot-rot (válaszként erre: 1. - Csak En)
2012. jún. 26. 14:07
Nyugodtan elkezdheted. Nem kell erőltetni, hanem nagy melegben kisgatya. Néha ráültetni a bilire, hogyha sikerül neki belepisilni akkor megdícsérni. Szépen fokozatosan ki fog alakulni. Nyáron jó elkezdeni, az esetleges belesetek miatt. Ő is jobban fogja magát érezni, hogy nem kell a pelusban szenvednie.
9. homern (válaszként erre: 1. - Csak En)
2012. jún. 26. 13:55

Ó,ezt mekem is mondták, én 1 évesen szoba és ágytiszta voltam,már rendesen beszéltem és mindig szóltam ha wc-re kellett mennem.

Na ezzel szemben a fiam több mint 2 évesen se nem beszélt,a szobatisztaságra való hajlandóság legkisebb jelét sem mutatta.

Nem érdekelt ki mit mond,nem adtam rá kisgatyát hogy abba pisiljen (ennek mi értelme?) ,nem ültettem óránként fálórára a bilire,hogy hátha sikerül valami.

Ha a teste még nem jelzi mikor jön a pisi mit tud szegény csinálni? semmit...

most 2,5 éves a fiam, nemrég magától levette a pelust,előkereste a szekrényből a kisgatyákat amit vettem neki,felvette és azóta bilibe pisil-kakil. 1 baleset volt összesen mióta ezt kitalálta :)


a szobatisztaság nem egy több hetes-hónapos folyamat,nem szoktatás kérdése,ha érett rá a gyerek egyik óráról! a másikra megoldódik magától a dolog.

2012. jún. 26. 13:45

Szinte napra pontosan egyidős a kislányom és a sógoromék kislánya. Ők már 4 hónapos korától biliztették, másfél évesen nyáron ugyanígy bugyiztak. HA a gyerek csücsörített, már rohantak a bilivel, mert állítólag olyankor szokott kakilni. Akár napi egy pelenkát is megspóroltak így, a gyerek élete majd három éven keresztül ekörül forgott.


Én nem eröltettem semmit, 2.5 évesen elkezdte jelezni hogy pisilnie kell, ha még nem ment be, levettük a pelust és ment a wc-re. Pár hétig használtunk letolható bugyipelust, utána már csak bugyi kellett, egy hét múlva már éjszakára sem kellett rá pelenka. Lazán, békésen, mindenféle eröltetés nélkül.


A legszebb, hogy az unokatesó kb. ugyanakkor volt nappalra biztonsággal szobatiszta, éjszakára pedig több mint fél év múlva... Ja és most 4.5 évesen még mindig nem hajlandó otthon a wc-t használni, csak a bilit. Nagyon megérte...

Nálunk egyébként a bilizés szerencsére ki is maradt, szűkítővel használta a wc-t az első perctől fogva, bilit csak akkor ha épp foglalt volt a wc :)

7. trapiti (válaszként erre: 4. - 26c9a8950c)
2012. jún. 26. 13:38

Teljesen fölösleges eröltetni. Persze ha melege van, legyen bugyiban, de ez nem szobatisztaság. Az sem, hogy TE tudod, hogy mikor szokott kakilni. Szobatiszta akkor lesz, ha Ő érzi majd mikor kell mennie és nem te futkosol utána a bilivel.


Amit régen csináltak, és amit el lehet érni, az az, hogy kiépítesz a gyerekben egy reflexet, ha bilit érez a feneke alatt, akkor pisil, kakil. De a lényeg nem ez, hanem hogy felismerje az érzést, jelezzen, hogy mennie kell és hogy vissza tudja tartani addig amíg a wc-re ér. Ezt egy egyéves sosem fogja megtenni!!!


Sok szülő van nyomás alatt, a környezet elvárásai miatt és ahelyett hogy türelmes lenne a saját gyerekével, inkább áthárítja ezt a nyomást a gyerekre, olyan elvárással állítva szembe, aminek képtelen megfelelni. Nem tudom mi értelme ennek? Spórolás? A szülő hiúsága? Nem értem mi célja ennek az egésznek...

6. zsanci79 (válaszként erre: 4. - 26c9a8950c)
2012. jún. 26. 13:36

Nah, ilyenek miatt akarja a kérdező is siettetni a dolgot.

Mer' a szomszéd gyereke, mer' a Gipsz Jakabé, stb....ne legyen ez a viszonyítási alap, sok fölösleges agyalástól mented meg magad, kedve fórumindító!

5. zsanci79 (válaszként erre: 1. - Csak En)
2012. jún. 26. 13:32

Ahh, én is ennyi idősen akartam, de nem ment!

Anyám nagyon erőszakos volt, szintén azzal a dumával, hogy ti egy évesen már szobatiszták voltatok, bla-bla....ha ordít a bilin, vagy fél tőle, akkor minek erőszakoskodni? Csak a gyereknek ártasz vele.

1 év múlva 1 hét alatt sikerült nálunk! Nem szabad siettetni, és parázni rajta, senki sem marad pelusos :)

2012. jún. 26. 13:29
15 hónapos a kisebbik fiam. Éjszaka 7-ből 5 nap már nem pisil a pelusba. Nappal tudom, hogy délelőtt szokott kakálni. Délután nagy melegben, csak egy kis gatyát adok rá. Nem baj, ha összepisili. Nem kifejezetten a leszoktatás miatt, hanem, hogy ne legyen melege. Nem legenda, régen, főleg a pelusnak köszönhetően, meg annak, hogy nem volt még automata mosógép, sokkal hamarabb leszoktattak minket.
3. trapiti (válaszként erre: 1. - Csak En)
2012. jún. 26. 13:13

Hagyd békén szerintem a gyereket, semmi értelme ezzel nyúzni. Igaza van azoknak akik szerint túl korai, és nem (csak) az életkora miatt, hanem mert nem is érdekli. Fogja jelezni amikor megérett rá.

Egyébként az is csak legenda, hogy "mi" már 1 évesen szobatiszták voltunk... ugyanakkor alakult ki a valódi szobatisztaság mint ahogyan most is, tekintve, hogy az idegrendszer érettségének a függvénye, hogy képes-e egy gyerek tudatosan szabályozni az ürítést. Persze lehet futkosni utána a bilivel és rákényszeríteni hamarabb, de csak ártasz vele.

Egyébként mi okod van rá hogy leszoktasd?

2. Kistanítónéni (válaszként erre: 1. - Csak En)
2012. jún. 26. 12:45
Szerintem túl korai. Az én fiaim 19 hónaposak, nem is értik, hogy miről van szó. Szerintem jövő nyáron simán ráér. Erőltetni meg végképp nem szabad. A mi időnkben a hagyományos pelus sokkal kényelmetlenebb volt, meg elég drasztikus módszereket alkalmaztak a szüleink.
2012. jún. 26. 12:40

Sziasztok!

Ötleteket, tippeket szeretnék kérni a pelusról való leszoktatáshoz.

A fiam 1 éves és 9 hónapos, de nem igazán érdekli a dolog én pedig a nyár folyamán szeretném leszoktatni. Sokan mondják, hogy még túl korai ... hát nem tudom ... mi ezelőtt már 1 éves körül szobatiszták voltunk.

Segitsetek, hogyan csináljam ????!!!!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook