Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Szenzomotoros diszfázia fórum

Szenzomotoros diszfázia (beszélgetős fórum)


2015. júl. 19. 21:51
Sziasztok :) Gondoltam megosztom az elmúlt 2 év történéseit. Iskolába kerüléstől számított 3 hónap alatt az iskolai fejlesztőpedagógus 1 hang kivételével minden hangot "meghallatott és rendbetett" a gyerkőcömnél. Sokat dolgoztunk rajta de sikerült együttes erővel :) Már csak az "r" hanggal szenvedünk de kívánom, hogy ez legyen a legnagyobb bajunk. Marci jól tanul, csak négyes ötösei vannak a bizonyítványában elsőtől. Sajnos másodikba más logopédust kaptunk és kb. nem látszik semmi javulás, így most a régi logopédus telefonszámát próbáljuk megszerezni, mert csodát tett.Szeptembertől lesz harmadikos. A hangképzés terén megnyugodtam, már csak a mondatok helyes képzése okoz gondot, de ha úgy vesszük nem dől össze a világ, ha nem helyes nyelvtanilag. Köszönöm a sok hozzászólást :).
20. zebracsikó (válaszként erre: 16. - Firestarter)
2015. máj. 24. 19:32

Szomorú,hogy ilyen későn kerültetek "diagnózisközelbe"...

mivel évekig nem hallott (a gyulladások miatt), ezért nincs is min csodálkozni...sajnos :( csodálom, hogy a fül-orr-gégész nem végzett hallásvizsgálatokat, csak tanakodott, ez is felháborító


Első feladatotok egy hallásvizsgálat elvégeztetése!


Utána én a Pataki dr. féle hallásébresztést ajánlom, ez eleve vizsgálattal indul, így kiderül, kell-e Nektek ez a terápia (valószínűleg igen)


Az óvodai vagy nevelési tanácsadós logopédus pedig felveszi a GMP tesztet (ez a beszédészlelést és beszédmegértést vizsgáló teszt) - DE az is lehet, sőt valószínű, hogy ezt a tesztet csinálták a Beszédvizsgálóban is! A GÓSY MÁRIA féle beszédészlelés és -megértés terápiája a legjobb, ehhez az ún. modulos könyv [link] a legjobb, de ehhez az kell, hogy logopédus elmagyarázza, hogyan kell ebből gyakorolni. Ez alapvetően otthoni terápia, NAPI 15 perc!


A TSMT torna vagy más efféle nagyon fontos! Alapvető a terápiában a mozgásfejlesztés, a mozgás minden értelmi funkciónak is alapja.


Nyáron elég nehéz ezt megoldani, de nem lehetetlen, ha vastag a pénztárcátok :(

Pataki doktorék -szerintem -nyáron is dolgoznak, a Modulos könyvből szintén otthon kell gyakorolni, a torna pedig szerintem fizetős helyen nyáron is elérhető (egyébként a Nevelési Tanácsadókban szerveznek ilyet)


Nézz utána mindennek, kérj egy fogadóórát az ovi logopédusától! Beszéld meg vele a szakvéleényt részletesen és a teendőket!

19. 4c1a787e8f (válaszként erre: 9. - Dolorex)
2015. máj. 24. 17:50

Abból a szempontból is nyugodj meg, hogyha még kisegítőbe is kéne járatni, akkor se jársz rosszul.

Ma ugyanis - általában - egy "kisegítőben", ahogy te nevezed, sokkal többet és jobban foglalkoznak egy gyerekkel. A normál intézményekben - tisztelet a kivételnek - csak a csoda kockagyerekek élnek meg. Ott mostmár lassan mindenki kilóg. Csak a középpolgári, kétgyerekes, kétszülős mintacsalád elfogadható, akinek a gyerekei is eszerint élnek, néznek ki..


Az én gyerekeim, ha nagyon akarnám járhatnának normál intézénybe, de amióta tudom, hogy milyen jó nekünk a "nem normál", azóta már azt a gyerekemet is odahozom, akinek nincs különösebb baja. Nem most kell villogtatni, hanem majd 20 év múlva kell a helyünket az életben megtalálni..


Szóval kétségbe semmiképpen se essél.


De valóban, jó fejlesztéssel még ez se lesz. Bár ez nyilván egyéni állapottól is függ.

18. 4c1a787e8f (válaszként erre: 10. - Zebracsikó)
2015. máj. 24. 17:45

Kicsit akkor én is férreértettem..


De egyetértek, valóban.


Én sem értem, miért nem került előbb a gyerek szakemberhez..

17. 4c1a787e8f (válaszként erre: 1. - Dolorex)
2015. máj. 24. 17:44

Szia!


Nekünk ugyanott jelöltek is ki intézményt, a Dr. Török Béla ovi-sulit. (EGYMI, 3-18 éves korig foglalkozik a gyerekkel.) Elsősorban hallássérültekkel, de van külön csoport megkésett beszédfejlődésűeknek is. A szakértői véleménynek megfelelő számú logopédiát kap a fiam, 4-et egy héten, kap alapozó tornát (később majd mást is, ha kell), és egy héten egyszer pszichológus is foglalkozik vele. Mindemellett van egy kemény óvodai program, foglalkozás is, amit csinálnak.


Nálunk ez volt, van. Mivel nekem a nagyobb is problémás, mi már ehhez az intézményhez választottunk lakhelyet is. Más választásunk nem volt. Nálunk 4 gyerek van.

16. Firestarter (válaszként erre: 15. - Zebracsikó)
2015. máj. 24. 16:03

Koszi szepen Zebracsiko a gyors valaszt! Most keresek neki logopediai terapiat (nyilvan az ovodai logopedia majus vegen mar remenytelen) Szeptemberig nem varok, most kell megtalalnom neki a legjobbat a logopediai terapiabol, a TSMT tornabol es hallasebreszto terapiabol. Mi az itthoni leghatasosabb beszedeszlelest segito trening? A meseket szinte teljesen feleslegesen olvasom neki, csak a mar altala ismert es ertelmezett meseket preferalja. Ha uj meset meselek, akkor a kistesoja lazan megerti, elmeseli a lenyeget, o nem tudja.


Nekunk itthon inkabb a szovegertesi nehezsegek tuntek fel. Konkretan nem figyelt sokszor az uj mesek tartalmara. A vislekedese volt inkabb feltuno, ontorvenyu, hisztis, ami inkabb tobb kerdest vetett fel bennunk, ezert vittuk kivizsgaltatni ismet. A pszicoterapeutanak tunt fel a sok vizsgalat alatt, hogy beszedeszlelesi es beszedmegertesi problemai vannak. Kislanyunknak sokaig volt gyulladasban az orrmandulaja es a fulei. Ful-orr-gegesze nem mert sokaig hozzanyulni, megmuteni. Mire eltavolitottak az orrmandulait addigra mar 4.5 eves lett, kialakult ez a remalom, amit csak most realizalunk. Ahogy most a heten a mozgasfejlodeset is neztek, kiderult, hogy gond van az egyensuly teruleten is. Bal szemes, bal labas, de jobb kezes-sokszor azt is valtogatja. Imad mozogni, hamar magtanult biciklizni (3,5 mar potkerek nelkul biciklizett) uszni is 4 eves koratol onnaloan kepes. Focizni, karatezni jar, gyerekjogazik, balettozik. Senkinek sem tunt fel, hogy valami komoly gond van nala. Se ovonoknek, se vedonoknek, sem ovodai logopedusnak, nekunk sem, hisz elso gyerek, nem volt kihez viszonyitani. Pontosabban volt, a kisebbikhez, aki mar jobban rajzol, szoveget jobban megert mint a nagy. Ami a legbosszantobb, hogy tavaly a nevtanban is jartunk, ahova direkt azert vittem el, mert ereztem, hogy valami nem oke a magatartasaval, futasa idetlen volt. Ott elkuldtek azzal, hogy nincs ennek a gyereknek semmi baja, tamogassam ot ebben a "másságában". 2x1 oran keresztul vizsgalta egy pszichoterapeuta. Ha egy evvel ezelott ott eszreveszik, akkor mar talan korrigalhattuk volna mindazt, ami mostanra halmozottan kialakult es megoldasra var. Futok ki idobol es egyre tobb, osszetettebb problemak jonnek elenk ebbol kifolyolag. Mostmar kello informaciokkal ossze tudom pakolni magamban a mierteket.

Mi a leghatasosabb itthoni beszedeszlelest segito trening? Hova vigyem, itt a nyar?

15. zebracsikó (válaszként erre: 14. - Firestarter)
2015. máj. 21. 15:52

beszédértési, szövegértési nehézségei, beszédhibája , esetleg megkésett beszédfejéődése -gondolom- volt, ez azért feltűnő


logopédiai terápia, TSMT torna nagyon hatásos, otthoni beszédészlelést fejlesztő tréning, hallásébresztő terápia , de ez hosszútávú dolog, nagyon kell most figyelni rá a következő években

2015. máj. 21. 15:49

Sziasztok,


nalunk most derult ki az 5.5 eves kislanyunkrol, hogy szenzoros diszfaziaja van, reszkepesseg zavarai vannak. ranezesre senki sem mondana meg, az oviban sem tunt fel senkinek. Tudnatok nekem tapasztalatokat irni, hogy hogyan haladtatok a fejlesztesekkel? Mi volt igazan hatasos vagy mi nem volt az?


Koszonom elore is a segitseget!

2012. jún. 26. 18:20

Nekünk is van ilyen ismerősünk az óvodában!


Nála kiscsoportban (4 éve) diagnosztizálták, és mostanra teljesen helyrejött! Ugyanabba az iskolába megy mint a többség a csoportból aki elballagott, tehát szó sincs kisegítő iskoláról!

Én csak mint kívülálló - egy szülő a csoportból - találkozom vele, de semmit nem venni észre a korábbi betegségéből! Szépen beszél és most is évzárón ő mondta a leghosszabb verset! Egészséges gyereknek tűnik! Tehát kitartás! :)

2012. jún. 26. 18:08

Kedves Dolorex!

Nyugodj meg!

Én 4 gyermekes édesanya vagyok és gyógypedagógus, nekem is baj volt/ van az egyik saját gyermekemmel.Ezért váltottam pályát és lettem gyógypedagógus.

Privát mail-ban készségesen segítek mindenben, itt nem szeretném, mert divat támadni egymást -ezt inkább kihagynám-.

Írj nyugodtan! A cím: gyorgyifazekas@gmail.com

2012. jún. 24. 11:23
szívesen.
10. zebracsikó (válaszként erre: 9. - Dolorex)
2012. jún. 22. 14:28

Először is nyugodj meg, a diszfázia javítható! NEM fog kisegítő iskolába járni, mert nem értelmi fogyatékos.


Félreértettelek, én azt hittem, hogy a Beszédvizsgáló Országos Szakértői Bizottságnál voltatok és ott kaptátok a diagnózist!


5 és fél éves a fiad , hogyhogy nem oda küldött a logopédus Benneteket??? Ott megkaptátok volna az sni-t, és az ezzel járó összes kötelező szolgáltatást (heti 3 logopédia, stb...)


Javaslom, hogy tanév elején rögtön (vagy akár már most is) jelentkezz a Beszédvizsgáló Bizottságnál vizsgálatra, minél hamarabb legyen hivatalos diagnózisa, szakértői véleménye, és ha kell, akkor logopédiai iskolában tudjon majd kezdeni.

9. Dolorex (válaszként erre: 7. - Zebracsikó)
2012. jún. 22. 12:22

Idegeim csöppet felmondták a szolgálatot, és a sorok között lehet én más "stílust éreztem". Egész egyszerűen nem tudom mit tegyek, és anyám is most hívott, hogy a gyereket majd kisegítő iskolába kell járatni ezek szerint... De én úgy látom hogy a gyerek teljesen normális, sőt szerintem logikailag kimagasló, (én vagyok az anyja eleve nem tudok objektív lenni), és nem tudok de nem is akarok beletörődni abba hogy a gyerek egész életében, nem fog rendesen beszélni, írni és olvasni... Ki fog ebből az állapotból gyógyulni a fiam, vagy együtt kell élnie vele? Egyik szomszédom diszfáziás, de ő idősebb, azt mondta hogy a ha mondanak neki valamit, a mai napig egybeolvasva értelmezi a szöveget (de vele nem foglalkoztak), és nem tud eleve olyan munkát végezni amibe írni-olvasni kell. Ez a személyes beszélgetés (fodrász a hölgy egyébként), meg is nyugtatott de el is keserített. Ha így hogy foglalkozunk vele, így sem történt jelentős javulás, akkor mi lesz vele? Hová fogják felvenni általánosba? Tény, koordináció szempontjából és memóriailag sokat fejlődött (már el tudja mondani hogy hol voltak, mit csináltak az oviban, apával stb.). Tisztábban is beszél, legalábbis anyósom szerint. De vajon mennyi idő az amíg sikerül teljesen rendbetenni ezt a beszéd dolgot?

Természetesen nem percre pontosan, de úgy, hogy foglalkozva van vele, úgy azért csak van valami statisztika vagy bármi bíztató jel ami felé haladhatunk nem? Egy -másfél év alatt mit lehet elérni vajon?

2012. jún. 22. 12:05

A Deák térre jártunk, ott készítették a szakvéleményt és ma kaptam meg. Amit kapunk feladatot megcsináljuk (erre a nyárra leginkább a tapintás alapú felismerét kaptuk). Nagyon kedvesek, segítőkészek, a véleményen óraszám nincs feltüntetve. Heti 1 -logopédiát és egy tornát mondott az ottani logopédusunk. Fejlesztési tervről nem tudok.

Nem adott házi feladatot pedig nyüstöltem a fizetett logopédust, hogy mondjon már valamit, de a logopédiai terem ahol a gyerekkel foglalkozott, az csak egy iroda konyhája volt mint utóbb megtudtam (recepción várakoztam), a bemutatkozáskor szép nagy terembe vitt, ott készített Marci hangképzéséról egy elemzést, később helyhiány miatt már nem mehettem be vele. Az óvodai házi feladatokat megcsináltuk, szineztünk ha hallotta a hangot és nem ha nem, átrágtuk ezerszer, de nem tud különbséget tenni a kakas és az autó k-t hangjai között. Naponta gyakorlunk, nagyon ritkán kimondja a k hangot.

Több hanggal vannak problémák, de az elmúlt év csak a k hangra ment rá (g, gy, c, cs, szó elején lehagy betűt, kihagy névelőt stb.). Mozgásilag is fejlesztjük, viszem az Orczy kerti kalandparkba, játszótérre, meg mindenhová ahol mozogni lehet, a párom meg viszi őt és Lilit is kirándulni hétvégén. Eddig próbáltam kreatív lenn pl.:itthon is forgószékezünk, testrészek nevét gyakoroljuk (csukló, váll és boka ezeket nehezen jegyzi meg, minden mást tud). Általában ami érdekli, annál elidőzünk és ahhoz a témához kapcsolódóan készítek feladatot, de tényleges ilyen problémákkal még nem láttam semmi feladatsort, vagy gyakorolnivalót). Nem tudom mit tehetnék még:(

7. zebracsikó (válaszként erre: 5. - Dolorex)
2012. jún. 22. 11:48
kérdőre vontalak volna?? :O
6. zebracsikó (válaszként erre: 4. - Dolorex)
2012. jún. 22. 11:47

a Beszédjavító a Deák térről most költözik az Izabella utcába. Érdemes lenne náluk jelentkezni logopédiai fejlesztésre!

Az ovi logopédusa a szakvéleményen írt heti órát kötelezően be kell tartsa. Szenzomot.diszf.esetén kötve hiszem, hogy a szakvéleméynre heti 1 logopédia lenne írva, biztos vagyok abban, hogy heti 3 áll rajta! Ezt pedig köteles biztosítani, mert a gyerek sajátos nevelési igényű.

Vedd fel a kapcsolatot a logopédus vezetőjével. De a szakvélemény önmagában is kötelez, egyéni fejlesztési tervet kell készítenie, és egyéb plusz dokumentációk is kellenek ilyen esetben.


A magán logopédus meg jó drága volt, akihez jártatok, az meg tisztességtelen, hogy nem engedett be az órájára. Legalább adott házi feladatot, gyakorlonivalót??


Az ovis logopédus adott házi feladaztot? Gyakorltátok rendszeresen?

2012. jún. 22. 11:41

A havi 16000 forintos logopédia 4 hónapig ment majd 32000 lett belőle hogy intenzívebben haladjunk.

A probléma hogy pl. a k és a t között nem hallja a különbséget, hallása rendben van, néha hadar, ismétli magát míg gondolatait rendezi és bár megérteti magát, attól még zavarja.

Az meg hogy oviba nem fogják csúfolni... Vegyes csoportban van, rajta kívül még egy gyerek marad, a többi elballagott, új gyerekek, nem lehet tudni, és ha lehet kérdőre vonás helyett inkább tanácsot kérnék, köszönöm:)

2012. jún. 22. 11:37

Járt oviba, jártunk már egy éve logopédushoz is, fizetőshöz és ovishoz is. 8. kerületbe, de a logopédus egy teremnyi gyerekkel csak 20 percet tud foglalkozni és ennyi nem volt elég. Hetente 2-szer jártunk József körútra logopédushoz ahol csak azt mondták hogy a gyerek halad de változást nem igazán lehetett érezni, annyi hogy a h hangot már kiejti de erre is naponta emlékeztetni kell. Marci lelkes kisfiú szereti ha foglalkoznak vele, könnyen barátkozik és mi is úgy próbáljuk nevelni, hogy attól még hogy pár hangot nem ejt ki, nincs baj. Nem, jövőre heti 1 logopédia és 1 mozgás lesz...

A fizetős (havi 16000 forintos/4 alkalom) logopédus nénitől megváltunk, mert nem mehettem be a gyereket nézni hogy mit gyakorolnak hogy fejlesszem, így az egész inkább arról szólt, hogy utaztunk. A fiam értelmes, érdeklődő, jó lelkű gyerek, akivel napi szinten foglalkozunk, csak nem tettem akkora hangsúlyt arra hogy helyesen mondjon dolgokat, hanem inkább ismereteit akartam tágítani... Ez az én hibám, tanultam belőle.

Óvónőink nagyon rendesek, segítőkészek, az ott dolgozó logopédus is, de nem tud velünk külön foglalkozni (amit megértek, hisz 80 gyerekből 30 beszédhibás).

2012. jún. 22. 11:02

a szakvéleményen -gondolom- heti 3 logopédiai óra van írva a jövő tanévtől.


Hova jártok oviba? Melyik kerület?

2. zebracsikó (válaszként erre: 1. - Dolorex)
2012. jún. 22. 11:01

Jó későn kaptátok a diagnózist!!


Mi volt eddig? Nem járt oviba? Logopédiára az oviban?


Ha eddig nem cikizték az oviban, ezután se fogják.


Le tudnád írni a tüneteit?

Gondolom sok hangra kiterjedő beszédhiba és grammatikai nehézségek.

2012. jún. 22. 10:57

Sziasztok!


5,5 éves gyerekemnél a Beszédjavító Központban szenzomotoros diszfáziát állapítottak meg.

Így szünidő kezdete előtt nem tud vele logopédus foglalkozni (oviba sincs és a beszédjavítóban se mert bezártak, elköltöznek).

Tanácsot szeretnék kérni, hogy akinek van ismerőse gyereke, az hogyan fejleszti gyermekét és hogy milyen eredmény érhető el!

Kérlek írjatok, nagyon kétségbe vagyok esve 3 gyermekem van a picivel utazgatni nem tudok logopédushoz, így csak az lehet hogy foglalkozom vele. Esetleg ha valaki logopédusnak tanul és a gyermekemmel foglalkozna (szívesen látnánk Budapesten itthon), nagyon megköszönném, mert máshogy reagál egy külső emberre mint rám, nagyon félek hogy nehogy cikizzék az oviba és később a suliba. Még van 1 -1,5 évünk visszafordítani mert amiket olvastam hogy egész életére a gyerekbe megmaradhat a szócsere, hangkihagyás stb. az nagyon feldúlt.

Előre is köszönöm segítségeteket.

Amúgy március 19-én szerepeltünk a Megoldások Magazinja nevű műsorban, eleve ott tudtam meg hogy diszfáziás... Eddig elég volt a logopédia, de kaptunk egy papírt miszerint mozgásterápiára is járjunk (aminek örülök), de ez mind csak szeptembertől lesz. Bármi tapasztalatmegosztásnak örülnék, sőt ha diszfáziás felnőtt van itt, annak is hogy mesélje el hogy mi segít neki a mindennapokban (bár mindent megteszek hogy ne húzódjon el addig), de amiket eddig olvastam... Meg vagyok rémülve:(


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook