Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Református lelkész kiutasította a templomból az ökomenikus esküvőre készülő jegyespárt és a katolikus plébánost. Megteheti ezt? fórum

Református lelkész kiutasította a templomból az ökomenikus esküvőre készülő jegyespárt és a katolikus plébánost. Megteheti ezt? (tudásbázis kérdés)


15. b3edc666c5 (válaszként erre: 14. - Velemne)
2012. jún. 14. 14:03

Azóta megkérdeztem egy lelkész ismerősömet(igaz evangélikus) is,azt mondta,hogy ezt csak valami rossz élménye,meg az elvei miatt teszi a lekészetek,a szabályok rá is vonatkoznak,nem utasíthatna vissza.

Még annyi jutott eszembe,hogy nálunk katolikusoknál a házasság szentség,míg a reformátusoknál nem,de attól az érvényessége ugyanúgy fennáll,ahogy lentebb írtam.

Kívánom,hogy minél előbb megoldódjon ez a probléma.Sok boldogságot a fiataloknak!

14. velemne (válaszként erre: 12. - B3edc666c5)
2012. jún. 13. 09:33
Köszönöm ezt a választ, mert elég fontos ez is, főként, hogy ez a kiinduló érv. Továbbá elgondolkodtat, hogy, ha erről tévesen tud, hisz és vall, pedig ez nem is hitbeli kérdés, hanem egy tény, mi lehet itt még.. aminek nem megyünk utána.
13. e8e3b19bd0 (válaszként erre: 1. - Velemne)
2012. jún. 13. 08:45

Nehezen találni keményebb,sértődősebb,odamondogatósabb,gőgösebb,megnembocsájtó,könyörületet csak hírből ismerő társaságot náluk...

"Óóóóó...menj a pokolba..."

"Óóóóó...de gonosz vagy..."

bzz-bzz-bzz...:SSS - hát kb így.

Tisztelet a kivételnek.Az én mamám az volt.

(Hm...még mondjuk a katolikusok vehetnék fel velük a versenyt...

"Óóóóóó...nem kereszteltek meg csecsemőként?Sajnos elvesztél..."

"Nincs mani?Nincs harangszó..."

:SSSSSSSSSSSSSSSS)

12. b3edc666c5 (válaszként erre: 4. - Velemne)
2012. jún. 12. 23:07

Ezt elég rosszul tudja.A katolikus egyház a katolikus félnek tekinti érvénytelennek a házasságát,ha az csak polgárilag vagy protestáns templomban jött létre.Pl.ha jelen esetben csak református esküvő lenne,mivel a leendő vejed katolikus,a katolikus egyház szemében ő vadházasságban élne.De pl. a lelkészetek felesége gondolom szintén református,ezért az ő házasságukat érvényesnek fogadja el a katolikus egyház.

Bocsánat,mert elsősorban nem ez volt a kérdés.Tudtommal minden történelmi egyház vezetője elfogadta az ökumenikus esketési rendet,én még ilyenről nem hallottam,hogy valaki ezt elutasítja.Ahogy itt valaki javasolta,a püspököt kellene megkérdezned,van-e joga a lelkészeteknek ezt elutasítani.

11. velemne (válaszként erre: 5. - Tarcalibetty)
2012. jún. 12. 22:08
Ne haragudj, hogy rákérdezek, de veletek mit tettek? Hátha okulok, vagy többet megértek a nálunk zajló eseményekből... pl. azt sem értjük igazán, mint írtam vidéki település vagyunk, jól ismerjük a presbiterekkel egymást, "közülünk valók", és a legóvatosabban kifejezve is, érdekesnek tartom, hogy többségben elvből a püspök, és az ökomenizmus eszméi ellen szavaznak.
10. velemne (válaszként erre: 6. - Katinkaboszi)
2012. jún. 12. 22:03
Ez a település refi temploma, itt zajlott minden fontos egyházi esemény a családban, és istentisztelet gyakori látogatói is vagyunk, mint írtam hosszú generációk óta. A jelenlegi lelkész tíz éve szolgálhat nálunk. Még nem kiforrott, hogy akkor elmegyünk-e (mennek-e) más településre, mert református fő szertartást szeretnének, vagy maradnak, mert a debreceni vendég lelkész a fiatalok jó ismerőse.
9. Katinkaboszi (válaszként erre: 7. - Zebracsikó)
2012. jún. 12. 21:55

Hívő vagyok, de pont az ilyen emberek miatt nem járok templomba.

Ez olyan bort iszik, vizet prédikál dolog.


Amúgy teljesen igazad van, nem mindegy, hogy milyen vallásnak hívják, a lényeg ugyanaz.

Azt az egy Istent hisszük mindnyájan.

Sőt ugyebár a legtöbb vallás is egyisten hívő, csak más néven nevezik.

8. Katinkaboszi (válaszként erre: 4. - Velemne)
2012. jún. 12. 21:52

Ez a mostani nézet szerint nem igaz.


Az egyik ismerős házaspár, miután már van ilyen lehetőség, szintén református és katolikus pár, minden gond nélkül összeházasodnak, ha elhatározzák.


Mond már meg ennek a papnak, hogy a református vallás azért alakult ki, hogy megreformálja a régit, tehát mint reformált egyház tagja, papja, megszégyeníti azokat, akik hozzá járnak, hátat fordít vallása alapjának.

2012. jún. 12. 21:48

szép, emberbaráti cselekedet, Isten színe előtt..........


nekem mindegy, mit mond az egyházjog, meg milyen pápa írja alá vagy sem, ez emberileg is elfogadhatatlan, nem beszélve arról, hogy ugyanabban az Istenben hisz a katolikus pap és a református lelkész is...


minősíthetetlen és kifejezetten gonosz és otromba hozzáállás.

6. Katinkaboszi (válaszként erre: 3. - Velemne)
2012. jún. 12. 21:46

Értem, egyházjogban viszont nem vagyok jártas, de a kérdésedet tedd fel a református püspöknek, aki a legközelebb van hozzátok.


Egyébként, minek akartok olyan templomban esküdni, ahol ilyen maradi a lelkész?

Magam is református vagyok, hozzá kell tennem.

2012. jún. 12. 21:41
megteheti..velünk is megtették.
4. velemne (válaszként erre: 2. - Katinkaboszi)
2012. jún. 12. 21:41
Azt mondta, hogy elvből. Miszerint a katolikus egyház csak a saját esketési rendjük szerint összeadott párokat tekint házasnak, más vallás bélit nem fogad el. Ezért például ő maga is - katolikus nézet szerint - vad házasságban él. Hát ezt mondta.
2012. jún. 12. 21:39

Egy vidéki református

gyülekezet aktív tagja vagyok - több generáció óta az az egész családom

is. A gyermekem esküvőjére készülünk, ahol a férfi tag katolikus

vallású. A lelkipásztorunk évekkel korábban kinyilvánította nekünk, hogy

elvből nem tart ökomenikus esketést katolikus atyával, idén örömmel

fogadta a gyerekek házassági bejelentkezését. Noha ő akkor szabadságon

lesz, ezért debrecenből érkezik egy vendég lelkipásztor. A gyerekek

ökomenikus esküvőt szeretnének református templomi fő szertartással, a

jelenlevő katolikus atyával közösen, az ajánlott ökomenikus esketési

liturgia rendje szerint. A vendég lelkész, és a helyi katolikus plébános

egyrészt örömmel, másrészt rugalmasan fogadták a megkeresést. A mi

lelkészünk azonban azt mondta, hogy noha őt személyesen - távolléte

miatt nem érinti az esküvő, ha jelen lenne, ő nem tartaná meg, elvből,

azért megkérdezi a

presbitereket a kérdésről. Pár nap után közölte, hogy ezt az esküvőt

a helyi református templomban nem lehet megtartani. Mikor rákérdeztem,

hogy ezt az Ökomenikus Esketési liturgiák 2001. dec.03-tól érvényben

levő ajánlásának fényében hogyan teheti meg, azt válaszolta, hogy az nem

számít, hogy a püspök aláírta, a zsinat nem fogadta ezt el, és egyébként

is minden egyházkerületnek autonóm döntési joga van. Kérdésem: Helyesen járt-e el egyházjogi szemppontból a lelkipásztorunk? Meddig terjed a protestáns parókusi jog? Főként olyan tudást keresek, vagy leírást, ami segít megértenem, hogy JOGI szempontból - legalább -, ami történt, az rendben van. Előre is köszönöm.

2012. jún. 12. 21:37
Mit mondott miért teszi ezt?
2012. jún. 12. 21:35
Református lelkész kiutasította a templomból az ökomenikus esküvőre készülő jegyespárt, és a katolikus plébánost. Megteheti ezt?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook