Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Régen volt tanácsi lakás eladható-e? fórum

Régen volt tanácsi lakás eladható-e? (tudásbázis kérdés)

28. virus2008 (válaszként erre: 1. - 107da09275)
2012. jún. 7. 14:04
Szerintem bérleti joggal eladható csak, hiszen nem saját tulajdon.
27. 107da09275 (válaszként erre: 23. - Zebracsikó)
2012. jún. 7. 10:49
igen, köszi, már szétnéztem itt-ott:)
2012. jún. 7. 10:48

hirdetés

Önkormányzati lakáshoz jogszerűen csak a lakó kijelölésének jogával megbízott helyi képviselők juttathatnak bárkit. Nem jogszerűen azonban mind a mai napig széles körben zajlik - akár apróhirdetések útján is - a bérleti jogok adásvétele. Hogy mégis hogyan? Álcázva!


Kevés a lakás, sok az igény

Hazánkban a mai napig nagyságrendekkel kevesebb önkormányzati lakás van, mint igénylő. Így volt ez a társadalmi és gazdasági rendszerváltás előtt is, az úgynevezett szocializmusban, de még inkább így van utána, hiszen az önkormányzatok az 1990-es években jellemzően igen kedvezményesen adták el a tulajdonukban lévő lakásokat a bennük élőknek. Újak építése pedig nagyon ritka.


Általánosságban nem lehet pontosan megmondani, hogy ki jogosult önkormányzati lakásra, hiszen a feltételeket az egyes településeken helyi rendeletekben fogalmazzák meg. A lényeg azonban, hogy a döntésben nagy szerepet játszik a szociális rászorultság, illetve mindenhol előnyt élveznek azok a családok, ahol több gyerek is van, illetve azok a szülők, akik egyedül kénytelenek nevelni gyermeküket, és nem utolsósorban azok, akik igen alacsony jövedelemmel rendelkeznek, és saját otthonuk egyáltalán nincs.

Az a bizonyos nevető harmadik

Önkormányzati lakásra tehát szükség lenne, ám nemcsak kevés van belőlük, de hozzájutni is igencsak körülményes egyhez. Az önkormányzati tulajdonban lévő lakáshoz ugyanis jogszerűen csak a lakó kijelölésének jogával megbízott helyi képviselők juttathatnak bárkit.


Nem jogszerűen azonban mind a mai napig széles körben zajlik - akár apróhirdetések útján is - a bérleti jogok adásvétele. A trükk pedig egyszerű: az adásvételt cserének kell álcázni, és ahhoz, hogy biztosan ne derüljön fény az adásvételre, be kell vetni egy erre szakosodott, bennfentes ügyvédet.


Egy jó ügyvéden sok múlhat, ezért amellett, hogy a témához ért, az is fontos, hogy alaposan is végezze a dolgát. Ha kíváncsi vagy, melyek a jó ügyvéd ismérvei, és milyen buktatókat rejthet a velük történő szerződés, akkor kattints ide!


Vagyis miután az önkormányzat által kijelölt bérlő megtalálja azt, aki a lakás valódi piaci értékének általában a feléért hajlandó "megvásárolni" a bérlakást, papíron lakáscseréről állapodnak meg. Mivel a bérleti jogot megvásárlónak aligha van az ügyletbe bevonható, "cserealapként" felkínálható másik lakása - ami akár öröklakás is lehet -, szükség van egy lakással rendelkező harmadik félre is, aki annyira megbízik a többiekben, hogy hajlandó a jogos bérlőt papíron a saját lakásába befogadni.

Annyi, mint az albérlet

Hogy miért is éri meg önkormányzati lakást szerezni? Egyértelműen az alacsony költségek miatt: az önkormányzati bérlakások után fizetendő havi bérleti díj mértéke ugyanis jellemzően egyötöde a piaci értéken kialakult bérleti díjnak.


Vagyis míg egy kétszobás panellakásért a tulajdonosok napjainkban mintegy havi 50 ezer forintot kérnek - plusz a rezsit -, egy ugyanekkora önkormányzati lakásért maximum havi 10 ezret kell fizetni, és a rászoruló családok még ennek a kifizetéséhez is kérhetnek az önkormányzattól szociális támogatást.

Az önkormányzati lakás egyetlen hátránya azonban, hogy nem örökölhető, így a bérlő halála esetén nem lesz automatikusan a gyerekeié vagy a házastársáé. A családtagoknak ekkor meg kell igényelniük saját részre a bérleti jogot, amit rendszerint akkor kapnak meg, ha igazolni tudják, hogy korábban is életvitelszerűen a lakásban éltek.

2012. jún. 7. 10:28

Szerintem benne van a szerződésben, (amit az önkormányzattal köt a lakó) hogy a bérleti/lakhatási jog nem átruházható. Ha ezt kihagyták, akkor a szerződést készítő dolgozót szerintem kellemetlen percek várják, ha kiderül.

Szóval ha nincs benne, akkor valószínű, hogy lehet csencselni. A lakás tulajdonjosa ettől még az önkormányzat marad, aki mást hisz, az nagyot fog koppanni.

24. michelle.r (válaszként erre: 22. - Simple)
2012. jún. 7. 10:26

Önkormányzati engedéllyel lehetséges. Egy másik önkormányzatira. Vidéken azonban ritkán vannak önkormányzati házak.


Eddig legalábbis, de most épp szigorítás készül. Pl. kötelező lenne elfogadni az önkormányzat által elfogadott cserelakást, aminek már nem is kell ugyanazon a településen lennie. Klassz lesz, nem? Laktál Debrecenben, majd kapsz egy másik lakást Kabán :/

2012. jún. 7. 10:22

[link]


olvasgass itt , ez jogi fórum éppen erről szól

22. simple (válaszként erre: 19. - 107da09275)
2012. jún. 7. 10:13
Sőt, szerintem cserélni sem lehet, hisz akkor megint csak más lakná, és neki kellene fizetni a bérleti díjat, ami így nem lehetséges. Akinek az önkormányzat vagy anno tanács kiadta az ingatlant, az lakhatja.
21. simple (válaszként erre: 19. - 107da09275)
2012. jún. 7. 10:11
A bérleti jog nem átruházható!
20. simple (válaszként erre: 19. - 107da09275)
2012. jún. 7. 10:10
Én úgy tudom, ez még mindig teljesen jogszerűtlen....
19. 107da09275 (válaszként erre: 17. - Simple)
2012. jún. 7. 10:02
A 15. h.sz-ről mi a véleményed?
18. michelle.r (válaszként erre: 2. - 107da09275)
2012. jún. 7. 09:53

Vannak ügyvédek, akik jó pénzért megcsinálják, általában egymilliós "tiszteletdíjért". Hosszadalmas, bonyolult és szerintem rizikós, mivel törvénytelen.


Épp most agyalnak rajta nagyjaink, hogy a benne lakó bérlőnek se legyen elővásárlási joga.

17. simple (válaszként erre: 2. - 107da09275)
2012. jún. 7. 09:12
Nem lehet, jogszerűen semmiképpen sem.
16. 107da09275 (válaszként erre: 15. - B.SZ.Icu)
2012. jún. 7. 07:59

Na, ez már kicsit jobban hangzik:) Szóval akkor lehet ilyet csinálni...

Egy másik jogi fórumon nézelődtem eddig, de nem jutottam a végére. Ott is elég sokan írtak erről, és úgy néz ki, működik. Köszönöm a válaszokat. :)Azért ha valakinek friss, naprakész infója van, megoszthatja velem, de most mennem kell.

15. B.SZ.Icu (válaszként erre: 2. - 107da09275)
2012. jún. 7. 07:56

Tudomásom szerint el lehet adni a bérleti jogot.

Régen nem volt legális,de mintha ma már az lenne.

Ez nem biztos.

Elcserélni más ingatlanra viszont eléggé biztos,hogy lehet.

Régen mi is csináltunk olyat,hogy egy ilyen lakást elcseréltünk egy vidéki kis házért,és hivatalosan is meg tudta oldani az ügyvéd. Megjegyzem nem haszonszerzés céljából csináltuk.

2012. jún. 7. 07:55

Én annyit tudok biztosan, hogy vissza lehet adni az önkormányzatnak, és akkor az önkormányzat fizet.

Édesanyám lakott már régóta (talán 40 év, vagy több) a most már önkormányzati lakásban, és a bérleti jogról való lemondásért (nem biztos, de talán így hívják) nem kevés pénzt kapott az önkormányzattól.

Magánszemélyek is szokták a bérleti jogot adni-venni, ezt nem ismerem részletesen.

13. 107da09275 (válaszként erre: 12. - Vikucka)
2012. jún. 7. 07:52

Handa27-igazad van-de mégsem:)

Nem üzletelne vele, csak sok neki a rezsi, egyedül maradt 2 gyerekkel,és mindig is vidéken akart volna lakni...

Vikucka: fogalmam sincs, de mint Murila s írta, Pesten sokan csinálják, tehát, még ha nem is legális, akkor is valahogy megvalósítható... Nem vette meg ezt biztosan tudom, arra nem lett volna pénze, és nem is régóta lakik ott.

12. vikucka (válaszként erre: 9. - 107da09275)
2012. jún. 7. 07:47

egy ingatlan adásvételnél eleve kell a tulajdoni lap, tehát ha az ismerősöd el akarná adni, ha nem az ő nevén van, akkor simán lebukik.


Egy olyan dolgot tudok elképzelni, hogy esetleg ő már régebben megvette ezt a tanácsi lakást és most adná el.


Más opciót nem tudok elképzelni.

2012. jún. 7. 07:47
Ismeretlenül és minden rossz indulat nélkül, de évek óta szeretnék önkormányzati lakáshoz jutni és szomorú, hogy azok kapnak, akik utána üzletelnének vele. És nem én vagyok az egyetlen sajnos, aki szerintem így érez.
10. 57aa4ea1e8 (válaszként erre: 9. - 107da09275)
2012. jún. 7. 07:46
hát, most mondjam azt, hogy az ő baja? én nem értem, hogy hogy lehet ezt megcsinálni, tény, hogy pesten sokan csinálják. de ahogy hallottam, nem legális.
9. 107da09275 (válaszként erre: 5. - 57aa4ea1e8)
2012. jún. 7. 07:43
Én is valami ilyesmire gondoltam: én se adnék érte egy lyukas garast se... FDélek, hogy az ismimnek baja lesz belőle, annyi (ott a házban is) a "jóindulatú" öregasszony;) :(
8. 57aa4ea1e8 (válaszként erre: 7. - 107da09275)
2012. jún. 7. 07:42
lehet :)
2012. jún. 7. 07:42
lehet egybe kell írni? Régenvolt tanácsi lakás, mert most más a neve?!
6. 57aa4ea1e8 (válaszként erre: 4. - 107da09275)
2012. jún. 7. 07:41
igen, közben rájöttem. :D gyors voltam...
2012. jún. 7. 07:41

ja, bocsi :D


Nem eladható. Ami nem a tiéd, hogy adod el?


A jogot szokták eladni, ami szintén nem törvényes. De igen, sokan eladják, hogy hogy azt én sem tudom, az viszont biztos, hogy egy fillért nem fizetnék azért, ami soha nem lesz az enyém.


Valahogy az önkormányzattal kell amúgy egyezkedni.

2012. jún. 7. 07:41
köszi, de nem ezt kérdeztem:)
2012. jún. 7. 07:39
igen. ma meg van önkormányzati.
2012. jún. 7. 07:39

Érdeklődni szeretnék, hogy a valamikori tanácsi lakásokat,(bérlakás) ahol az ember igazából ugye nem tulajdonos, (csak bérlő) eladható-e?!

Érdekelne menniyre van lehetősége bárkinek egy ilyen (teszem fel) cserére??

Nem tudom másképp megfogalmazni: ismerek egy illetőt, aki születése óta egy bizonyos kerületben lakik Pesten. Megigényelt (asszem rászorultsági,- de nem biztos-) alapon egy szoba konyhás összekomfortos lakást, aamit meg is kapott. Ő ott fizetgette hónapokig a nem kevés lakbért, és most úgy döntött eladja, vagy elcseréli ezt az ingatlant egy vidéki kis lakásra. Lehet ilyet csinálni, és ha nem , akkor mi baja lehet belőle? (már ha kiderül) mert ismerünk olyat, akinek összejött. Ne kérdezzétek hogyan, de sikerült...

Előre is köszönöm a válaszokat.

2012. jún. 7. 07:34
Régen volt tanácsi lakás

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook