Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Elővásárlási jog fórum

Elővásárlási jog (beszélgetős fórum)

1 2
31. Idhikai (válaszként erre: 30. - Idhikai)
2018. febr. 1. 09:59
Hja, de utána nyafogott, amikor megvettük a lakást.... és hogy őneki elővásárlási joga lett volna. Kedesen mondtam, hogy szíveskedjen az ügyvédhez fordulni, vagy az ő ügyvédje keresse meg az enyémet.
2018. febr. 1. 09:58

Voltunk ilyen helyzetben az elmúlt években. A hölgy nálunk is hasonlóan reagált, nem mondd le, de nem is él vele.

Az ügyvéd tértivevényes levélben kiküldte az ajánlatot. Nem vette át a tértivevényes levelet. Kiküldte még egyszer. Megint nem vette át. Innét fogva átvettnek minősült, és azt jelentette, hogy nem kíván élni az elővásárlási jogával. Ügyvéd intézte és a fundamenta is elfogadta lemondó nyilatkozat helyett.

29. jani45
2018. febr. 1. 09:04

Köszönöm a válaszokat. Igazából én is úgy tudom hogy nincs illetve még ha lenne is akkor is azt az árat meg kéne adnia amit a vevő ajánl érte a szerződésben, anélkül sokra nem menne vele.


Én 5 millióra tartottam a házat,amivel ö is tisztába van már közel 2.5 éve és amiből most talán lesz 4.6 millió de ö meg max 3 adna. Tehát még ha lenne elővásárlási joga akkor se lehetne az övé, de eltudná nyújtani a dolgot ha tényleg így lenne. Nem is igen foglalkoznék én vele, mert aki a vételár 60% kínálja max, arra az időt is kár fecsérelni. Őneki egyébként szerintem nem azért kéne a ház mert olyan nagy igénye van rá, hanem csak így akarja megúszni hogy úgymond ha arra kerül a sor nehogy valami kellemetlen kis család költözőn oda! Legalábbis egy korábbi beszélgetésünkből ez jött le. Valahol érthető ez, de akkor meg ne próbáljon már hülyének nézni ilyen összeggel!


De az igazi poén az, hogy most nem is olyan a szitu és mégis ilyenekkel próbálkozik hogy neki elővásárlási joga van. Komolyan mondom ezek után csak el kéne adni 3 millióért valami kis családnak ö meg egye csak a kefét! :D

28. zebracsikó (válaszként erre: 25. - Jani45)
2018. febr. 1. 06:10

Nincs elővásárlási joga. De ha lenne, az sem azt jelenti, hogy annyiért neki kell adnod, amennyit csak kínál.


De hogy mégis a kedvére tegyél, mondd meg neki, hogy annyiért eladod neki , amennyiről most tárgyalsz az új vevőjelölttel.

27. Smirnoff (válaszként erre: 25. - Jani45)
2018. jan. 31. 22:55
Szerintem sincs, de ha lenne is, nem mindegy ki fizeti ki azt az árat, amennyiért megválnátok tőle?Ha idegen Jenő megvenné a házat 20 millióért, de előjogos Pista meg csak 10-et adna érte, akkor előjogos Pistának nem marad más, minthogy lemondjon a jogáról, mert nem tudja az ingatlant megfizetni.
26. Icuska538 (válaszként erre: 25. - Jani45)
2018. jan. 31. 22:30
Én úgy tudom háznál nincs elővásárlási jog....ügyvédnél postázó vagyok de még ilyet nem hallottam
25. jani45
2018. jan. 31. 16:52

Családi ház eladásánál jól tudom, hogy a szomszédnak nincs elővásárlási joga és ki se kell függeszteni hivatalban az eladást úgy mint például mikkor termőföldet ad el az ember? Elővásárlási joga max a tulajdonostársnak lenne már ha lenne ilyen, de egyedüli tulajdonosként annak adom el akinek akarom, akár még a szomszéd tudta nélkül is?


2.5 éve üresen áll a ház, a szomszéd korában már említette hogy öt érdekelné de egyszerűen nevetséges összeget mondott, így nem éltem vele . Most van egy komolynak kinéző ajánlat amiből talán 2 héten belül lesz valami de látta a szomszéd hogy van rá jelentkező mikor megnézték a házat. El is mondtam neki hogy mi van és most azt mondja hogy neki mint szomszédnak elővásárlási joga van rá. Szerintem viszont nincs. Valaki tudja pontosan, hogy ilyenkor mi a helyzet?

24. 2a69f78972 (válaszként erre: 19. - A44109caaa)
2012. máj. 9. 18:59
Nagyon szívesen!:)
2012. máj. 9. 18:57

Kedves őszintén segíteni akaró Hoxás Társaim!

Nagyon szépen köszönöm mindannyiotoknak a megnyugtató szavakat...azt hiszem a tehetetlen düh munkálkodott bennem leginkább, mert nem ez az első vitán vele...a cégünk székhelyét azért nem tudtuk ide, a saját lakásunkra bejelenteni, mert az volt a fejlövése, hogy egyszer csak majd az ő ingatlanján lesz a kft-nk vagy esetleg elviszi az adóhatóság...ilyen embert nem lehet meggyőzni, nem lehet vitába szállni, csupán a saját, törvényadta lehetőségeire hagyatkozhat az ember!

Ezért kértem segítséget, tanácsot, amit még egyszer mindannyiotoknak köszönök szépen!

22. a44109caaa (válaszként erre: 18. - Jossie)
2012. máj. 9. 18:53
Igen, erre is gondoltam a nagy délutáni bőgésem közepette...
21. a44109caaa (válaszként erre: 17. - Andi6020)
2012. máj. 9. 18:52
:-)
20. a44109caaa (válaszként erre: 15. - Timycat)
2012. máj. 9. 18:52
Nagyon köszönöm! megnyugodtam! :-)
19. a44109caaa (válaszként erre: 16. - 2a69f78972)
2012. máj. 9. 18:51
Nagyon szépen köszönöm a megnyugtató választ!
18. Jossie (válaszként erre: 16. - 2a69f78972)
2012. máj. 9. 18:46
Pontosan ahogy Libra924 írta! Hogy bizonyítani tudd, hogy átvette és látta, akkor a legjobb módja, hogy egy tértivevényes levelet küldesz neki, melynek a tértivevényét visszakapod aláírva. (Ajánlott is jó, ha az ajánlott szelvény /vagy nem tudom mi a pontos megnevezése/ megmarad, csak az nem a legerősebb bizonyító erő szempontjából). Ebben a levélben ki kell kötni hogy pl. 5 napon belül nyilatkozzon írásban, hogy kíván-e élni elővásárlási jogával. Ha a válasz nemleges, vagy nincs válasz, akkor kell úgy tekinteni, hogy lemondott róla. :)
2012. máj. 9. 18:37
És a "jobb ötleteit" sem kell figyelembe venned.
16. 2a69f78972 (válaszként erre: 13. - A44109caaa)
2012. máj. 9. 18:34

Hogy értsd:


Ha Te ÍRÁSBAN felajánlod neki az ingatlant, azonos feltételekkel, mint ahogy a másik vevőnek eladnád és Ő NEM VÁSÁROLJA MEG, EZZEL LEMONDOTT(!) az elővásárlási jogáról és ELADHATOD MÁSNAK.

15. timycat (válaszként erre: 7. - A44109caaa)
2012. máj. 9. 18:33
de ez nem így van, mint írtad elővásárlási joga van, nem kizárólagos vásásrlási joga. Ha ő x összegért nem hajlandó megvenni az ingatlant akkor te eladhatod másnak... az hogy ő azért az összegért nem akarja, tudja megvenni azt jelenti hogy kvázi lemondott
14. 2a69f78972 (válaszként erre: 3. - A44109caaa)
2012. máj. 9. 18:32

Itt van neked egy tuti link, ebből mindent megtudhatsz:


[link]

13. a44109caaa (válaszként erre: 11. - Andi6020)
2012. máj. 9. 18:28
Így írta: "nem mondok le az elővárlási jogomról, van egy jobb ötletem..osztassuk jogilag ketté"....blabla...ahogyan azt már korábban részleteztem..nem értem miért ilyen? Mintha bármikor is ideköltözne...
12. a44109caaa (válaszként erre: 9. - Homern)
2012. máj. 9. 18:27
Németországban él, mi Budapesten. Egy évben 1x jön ide...biztosan marhára igényt tarthat a házunkra...de ezt a rosszindulat mondathatja velem, mert átbőgtem az egész délután miatta...
11. andi6020 (válaszként erre: 7. - A44109caaa)
2012. máj. 9. 18:25
De ha nem veszi meg, akkor azzal lemondott róla, nem?
10. a44109caaa (válaszként erre: 6. - Jossie)
2012. máj. 9. 18:25
Ezt úgy értsem, ha nem írja alá a lemondónyilatkozatot, de nem küld nekem egy olyat, hogy szándékában áll megvenni, akkor automatikusan lemond a jogáról?
9. homern (válaszként erre: 6. - Jossie)
2012. máj. 9. 18:25
Lemondó nyilatkozatot alá kell írnia.Csak akkor lehet ettől eltekinteni,ha bizonyítani lehet,hogy az emberke pl többezer km-re él és nem tudják elérni,vagy más akadálya van.
2012. máj. 9. 18:23
De a legbiztosabb és legtisztább módja, hogy ügyvédi segítséget kértek. (Tudom, hogy most is ez történt. :)) Ezt úgy értem, hogy az adásvételhez ügyvédre lesz szükség - ezt általában a vevő intézi - és ha már megtalálta a megfelelőt, akkor őt akár telefonon is meg lehet kérdezi erről, és mivel nála lesz megkötve a jogügylet, így biztosan készséggel ad felvilágosítást. :)
7. a44109caaa (válaszként erre: 5. - 2a69f78972)
2012. máj. 9. 18:23
Ez világos, de ő kerek perec kijelentette, nem mond le róla, osszuk ketté ahogy azt az előbbiekben leírtam és akkor okafogyottá válik az "elővásárlási" jog, mint olyan,de ez kivitelezhetetlen. Kvázi nem veszi meg, de nem is mond le róla......effektíve. gáncsoskodik, mert ő egy ilyen "ember"..
2012. máj. 9. 18:21
Így igaz! Nem vagyok én sem jogász, de ügyvédnél dolgozom, és ha nem tesz olyan nyilatkozatot, hogy ÉLNI KÍVÁN az elővásárlási jogával, akkor azt úgy kell tekinteni, mintha lemondana róla.
5. 2a69f78972 (válaszként erre: 3. - A44109caaa)
2012. máj. 9. 18:19

Nem vagyok jogász, de most volt egy ilyen eset a családban.

Az elővásárlási jog azt jelenti, hogy Te xy-nak el tudnád adni mondjuk 10 millióért, akkor ezért az összegért fel kell neki ajánlanod, mert neki van xy előtt elővásárlási joga, (ezt írásban kell megtenned) Ha nem jön létre részéről a vásárlás, azaz lemondott a megvételről, jogosult vagy értékesíteni bárkinek.

Csak NEKI KELL ELSŐRE FELAJÁNLANOD !

4. a44109caaa (válaszként erre: 2. - Andi6020)
2012. máj. 9. 18:12
Épp most írtam....
2012. máj. 9. 18:11

Szakértő segítségét szeretném kérni!

Az alaphelyzetet felvázolnám: adott egy saroktelek egy helyrajzi számmal, melyen két, kerítéssel is leválasztott külön, önálló ingatlan áll. Mi szeretnénk eladni a mienket, de a szomszéd nem mond le az elővásárlási jogáról, de élni sem akar vele, minden áron azt szajkózza, hogy választassuk ketté a két telket két önálló helyrajzi számra, ez azonban nem lehetséges-már utána jártunk!-mert csak egy bizonyos százalékig lehet beépíteni egy telket, ez pedig nem valósul meg, néhány négyzetméterrel kevesebb lenne a szabadon maradó terület!

Ily módon-hogy nem mond le az elővásárlási jogával, de megvenni sem akarja a házunkat, miközben meghirdettük, van érdeklődő..keresztbe húzhatja a számításainkat merő rosszindulatból,

Nekünk milyen jogaink ilyen helyzetben vele szemben?

Előre is nagyon köszönöm a hozzáértők véleményét, segítségét!

2012. máj. 9. 18:07
Kérdésre nekik is szükségük lesz.
1 2

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook