Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Hogyan kell kovászt készíteni házilag? fórum

Hogyan kell kovászt készíteni házilag? (tudásbázis kérdés)


2016. febr. 17. 06:06
Kérdésem: rozs lisztből készíthető-e kovász?
15. Remoni (válaszként erre: 9. - Wmiki)
2016. febr. 3. 11:14

Nem kell felfutnia, ez nem élesztő. Fontos, hogy "etetve" legyen, és ha használsz belőle, akkor rögtön pótolni kell. Én így szoktam, itt képeket is találsz: [link]


Ha kiveszik a linket, akkor úgy keress rá, hogy Limara kovász.

2016. febr. 3. 05:10
jó kovász a jó kenyér alapja is...
13. b59e85f65a (válaszként erre: 2. - Bea533)
2010. szept. 23. 18:02
en is igy csinalom akovaszt pontosan igy,, pl. buktahoz...
2010. szept. 23. 14:18
sőt láttam is nemrégiben egy filmet egy pék pasiról és ő is csak így adta elő
2010. szept. 23. 14:17
a többi a természet dolga
2010. szept. 23. 14:17

szerintem liszt+víz


ennyi

9. wmiki (válaszként erre: 5. - 4b6a2525df)
2009. nov. 1. 18:59

ez alapján próbáltam én is, de...


szaga az már van, így egy hét után, de azt nem vettem észre, hogy feljebb futott volna a befőttesüvegben

hogyan kell ennek kinéznie? tudnátok egy képet mutatni jó kovászról?

2009. okt. 22. 19:23

HOGYAN KÉSZÍTSÜNK KOVÁSZT PDF Nyomtat Email


A rozskenyerek jellegzetes savanykás ízét a kovász adja. A teljes tészta tömegének kb. 20 - 40 % kell, hogy legyen a kovász ahhoz, hogy jó kenyeret kapjunk.

RECEPT élesztőmentes rozskovászhoz

100 g rozsliszt

1 ek folyós méz

1 tk őrölt kömény

1 tk őrölt koriander

1 tk őrölt édeskömény

250 ml langyos víz

rozsliszt a megszóráshoz


Elkészítés:

A rozslisztet a fűszerekkel egy tálba tesszük. A vízzel és mézzel addig kell keverni, míg sima masszát nem ad. Az egészet nagy uborkásüvegbe áttöltjük, és egy tiszta ruhával letakarjuk. Minden 24 órában megkeverjük, és beszórjuk liszttel a tetejét, összesen 72 órát hagyjuk érni.

Az érés alatt a kovász térfogata megtöbbszöröződik, és jellegzetes savanykás illata fejlődik ki. Ha az érési folyamat befejeződött, az üveget lezárhatjuk egy csavaros tetővel és hűtőszekrényben tárolhatjuk.

Ha nem használjuk belátható időn belül fel a kovászt, megpróbálhatjuk kíméletesen , nem túl forró helyen megszárítani és porrá törni. Így eltarthatjuk és később újraéleszthetjük, ha langyos vizet teszünk hozzá.

2009. febr. 13. 06:20
kösz az információkat, sikerült nekem is.
6. varbóc (válaszként erre: 5. - 4b6a2525df)
2009. jan. 2. 04:52
A kovászt szárítva tárolni nem lehetséges ?
2006. okt. 23. 23:08

A kovász készítése:

1. lépcső:

3 evőkanál teljes kiőrlésű búzaliszt vagy rozsliszt

3 evőkanál víz, kb. 40 ºC-os

A vizet a liszttel elkeverjük és letakarva, meleg helyen (kb. 20-22 ºC-on) 1-2 napot állni hagyjuk.

2. lépcső:

3 evőkanál teljes kiőrlésű búzaliszt vagy rozsliszt

3 evőkanál víz, kb. 40 ºC-os

Mindezt az 1. lépcsőben elkészített masszához keverjük, amely már kellemes, savanykás szagot áraszt. Ismét letakarjuk és 20 ºC-on 1 napot állni hagyjuk.

3. lépcső:

10 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt vagy rozsliszt

1 dl víz, kb. 40 ºC-os

Az előzőekkel összekeverjük és letakarva, 20 ºC-on 1 napig állni hagyjuk.

Ennek egy részét használjuk el a kenyér készítéséhez, a maradékot megőrizzük és kiegészítjük a harmadik lépcső összetevőivel, így mindig elegendő kovásszal rendelkezünk a kenyérsütéshez. A kovász készülhet egy literes, csavaros tetejű befőttesüvegben, amit a hűtőszekrényben őrzünk a következő sütésig.

2006. okt. 23. 23:03

KOVÁSZ KÉSZÍTÉSE A rozskenyerek jellegzetes savanykás ízét a kovász adja. A tészta teljes tömegének kb. 20-40 százalékát kell a kovásznak kitennie ahhoz, hogy jó kenyeret kapjunk.

Az élesztőmentes kovász elkészítésekor 10 dkg rozsliszthez 1 evőkanálnyi (folyós) mézet, 1/2 teáskanálnyi őrölt köményt, 1/2 teáskanálnyi őrölt koriandert, 1/2 teáskanálnyi őrölt édesköményt, 2,5 dl langyos vizet, valamint még egy kis rozslisztet veszünk (ez utóbbit a "megszóráshoz" fogjuk felhasználni).

A rozslisztet elkeverjük a fűszerekkel, majd a víz és a méz hozzáadásával az egészet sima masszává dolgozzuk. A pépet beletöltjük egy nagy uborkásüvegbe, és letakarjuk egy tiszta ruhával. A következő 72 órában naponta egyszer megkeverjük, s a tetejét beszórjuk liszttel. Ahogy a kovász érik, a térfogata megtöbbszöröződik, és jellegzetes savanykás illatot áraszt. Ha az érés befejeződött, az üveget lezárhatjuk egy csavaros tetővel, így a kovászt hűtőszekrényben is tárolhatjuk.

Ha belátható időn belül nem használjuk fel, akkor megpróbálhatjuk kíméletesen (nem túl forró helyen) megszárítani és porrá törni. Így eltarthatjuk és később - langyos víz hozzáadásával - újjáéleszthetjük.


Ezt a leírást Králl Máriától kaptuk; kenyérsütéssel kapcsolatos további információkért érdemes felkeresni a honlapját is: www.kenyersutes.hu.

2006. szept. 12. 15:17

A vizes kovász úgy készül, hogy rozslisztet + vizet összekeversz esetleg egy kis méz (hamarabb indul az erjedés, és nem penészedik tőle), és sokáig (1-1,5-2 napig) langyos helyen tárolni.

Szoktak száraz kovász használni, ami nem más, mint a korábbi kelt tésztának szélét, vagy ami az edény falához tapadt megszárítják, és félreteszik.

Még egyiket sem próbáltam, úgyhogy garanciát nem vállalok értük:)

2006. máj. 24. 22:32
vegyél egy tálban lisztet és a közepébe csinálj egy kis gődrőt és morzsold őssze az élesztőt és tegyél hozzá egy csipet sót.és pici cukrot és tejel vagy vizzel keverd őssze a kis godörbe és szorj rá picike lisztet és had kelni és kész a kovász
2006. máj. 24. 22:25
Hogy kell kovászt készíteni házilag?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook