Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mit is ünneplünk? fórum

Mit is ünneplünk? (beszélgetős fórum)


2012. ápr. 8. 16:04
Húsvéttól 50. nap pedig a Pünkösd (pentecoste, azaz ötvenedik...), amely lezárja a húsvéti ünnepkört.
12. a14deb9047 (válaszként erre: 1. - Winny)
2012. ápr. 8. 15:58
A Húsvét/pészah (pászka) ünnepe mindig ún. változó ünnep... Már többezer évvel ezelőtt is így ünnepelték a zsidók, később a keresztények is.
2012. ápr. 8. 14:10
En meg semmit :D Itt nem szamit munkaszuneti napnak, es amugy is csak a vasarnapot "unneplik". Szoval igy nincs is meg a hangulata. Amugy azt olvastam, hogy az egesz vilagon csak magyar szokas a locsolkodas.... :) Bar en otthon se szerettem es idegesit is, hogy tele van az uzenofalam a kellemes husveti unnepekkel.... basszus ez csak egy husvet...... De biztos vagyok benne, hogy ha majd gyerekeim lesznek akkor szeretni fogom miattuk es keszulni, de igy hidegen hagy :)
2012. ápr. 8. 11:10
én speciel most azt ünneplem, hogy anyám elvitte a három gyerekemet, és végre van három nap nyugim. :)
2012. ápr. 8. 11:00
Mindenki mást ünnepel: a pogányok a tavasz várást, a megújulást, a termékenységet. A keresztények Jézus feltámadását, illetve, azt, hogy halálával megváltotta minden ember bűnét. A zsidók pedig az egyiptomi fogságból való szabadulást (ami a pészah).
2012. ápr. 8. 10:56
Kitöröltem....
7. 9242a6388c (válaszként erre: 3. - Winny)
2012. ápr. 8. 10:51

A húsvét emléknap, nem évforduló, hiszen Jézus halálának napját nem ismerjük pontosan.

Ezért hagyatkozunk(az egyház) a csillagászati húsvétra, illetve ezért változó az időpont.

:)

6. syria (válaszként erre: 2. - Winny)
2012. ápr. 8. 10:47

Hú, ez nagyon tudományos.


Számomra a lényeg: a húsvét hétfő és a hozzá kapcsolódó pünkösd a "legmegbízhatóbb" ünnepünk: soha nem esnek vasárnapra. :D

5. andi6020 (válaszként erre: 3. - Winny)
2012. ápr. 8. 10:45
"kapcsolja össze"???
2012. ápr. 8. 10:44
És?
2012. ápr. 8. 10:44

Elgondolkoztató!

Az egyház Jézussal a halállal és a feltámadással kapcsolja össze a Húsvétot.

Rendben is lenne ha ez a nap minden évben azonos dátumra esne.

Csak egy napon lehet meghalni!

Szerintem.

2012. ápr. 8. 10:40
A húsvétszámítás alapja a tavaszi holdtöltének, a luna XIV-nak (— mikor t. i. a hold a legutóbbi újholdtól számítva 14 napos —), máskép a terminus paschalis-nak (húsvéthatárnak) megállapítása. Legkorábban esik a húsvét olyankor, ha éppen március 21-én van holdtölte, s az utána következő nap vasárnap; a legkorábbi húsvét időpontja tehát márc. 22. Legkésőbb van a húsvét olyankor, ha éppen a tavaszi napéjegyenlőség előtt való napon, márc. 20-án volt holdtölte, és a 29 nap múlva (április 18-án) következő, tehát ebben az esetben az első tavaszi holdtölte vasárnapra esik; ilyenkor a tavaszi holdtölte után következő vasárnap április 25-én lesz. A húsvét ünnepe tehát a március 22-től bezárólag április 25-ig terjedő időn belül 35 különböző napra eshetik,1 s így 35-féleképen változhatik a húsvéttól függő mozgó (változó) ünnepek ideje is. Természetesen ez a 35-féle változat nem sorrendben következik egymás után. Azonban már a III. század óta történtek kísérletek a húsvét idejének változásában bizonyos szabályosság felismerésére és a húsvétnak ennek alapján való cyclikus kiszámítására. A cyclikus számítás vezetett a húsvéti táblázatok készítésére és megmaradt az egész középkoron át. A húsvétszámítás megkönnyítésére, akár esetről-esetre, akár cyclikusan történt, meghatározott és általánosan elfogadott tényezők szolgáltak, melyeket a húsvéti táblázatokban is feljegyezve találunk.
2012. ápr. 8. 10:40
Mit is ünneplünk?

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook