Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Tegeződés vagy magázódás? (Válaszadás előtt az első hozzászólást kérlek olvassátok el!) fórum

Tegeződés vagy magázódás? (Válaszadás előtt az első hozzászólást kérlek olvassátok el!) (beszélgetős fórum)


1 2 3
2012. ápr. 20. 12:05
24 éves vagyok,és kifejezetten zavar amikor magáznak.Akkor mindig szoktam mondani,h nem tartom magam annyira öregnek,h magázzanak.és kérem,h tegezzenek.De pl.a fönököm mindig magáz pedig ő 60 elmult,ismer vetőmag korom óta:)egyszer véletlenül letegeztem egy idősebb "hölgyet" és attol kezdve olyan mocskos szájjal beszélt rólam-nekem,h én is tiszteletet követeltem tőle,pedig én vagyok a fiatalabb.
2012. ápr. 6. 12:20
Azt hiszem, részben életkori sajátosság is. 30-40-50 évesen már másképpen alakulnak a "viszonyok". Egyre kevésbé dobálóznak a sziával-hellóval, rögzülnek az köszönési formák.
2012. ápr. 6. 12:18

Időközben elkészült a kérdőívem is, kérlek töltsétek ki, ha van pár percetek!

Köszönöm!


[link]

2012. ápr. 6. 12:17
Köszönöm szépen a válaszokat!
2012. ápr. 6. 08:19

Szia!

Én a tegeződés mellett szavazok, jobban szeretem, ha tegeznek a boltokban, éttermekben. Persze akit kell, azt magázok én is, de jobban szeretem a társalgást tegező formában.

Nő, 25 éves

79. Kamillka (válaszként erre: 25. - Plexike)
2012. ápr. 6. 01:40

A szakmámban teljesen természetes, hogy nem csak a kollégákkal, de a magyar partnerekkel is tegeződünk. Akkor is inkább kötetlenebb stílust veszünk fel, ha az angol vagy német a közös nyelv-pedig a németek aztán szeretnek önözni. Mégsem tudok egy olyat sem említeni, akire azt mondanám, hogy faragatlan a stílusa. Gyorsabb, egyszerűbb (gördülékenyebb) a kommunikáció és a végeredmény ugyanaz. Mondjuk magázódás helyett az idősebbeket inkább "tetszikelem", a többi korosztály a környezetemben meg nem igazán igényli, hogy magázódással fejezzem ki a tiszteletemet. Attól meg, hogy valaki azt mondja, hogy "maga" egyenesen falra mászok. Akkor már "Ön" (vagy hölgyem/uram etc) ha már annyira udvarias akar lenni bárki is.


A bolti eladókhoz pedig hallottam már vásárlókat olyan bicskanyitogató, degradáló stílusban szólni magázódva, hogy ihaj! Egy bunkó ember száját semmilyen stílusban nem tudja elhagyni udvarias mondat... Nekem pl a hangsúly többet jelent kedvesség vagy udvariasság szempontjából, mint a magázódás. - nő(25)

78. Lanvin
2012. ápr. 5. 20:59

Eladóként dolgozom egy multinál az egyetem mellett, napjában legalább 100-szor köszönök. 20 éves vagyok, és igen, általában tegeződöm. (Általában=akiről egyértelműen látszik, hogy nem olyan túl sokkal idősebb, mint én (nem lehetne az anyám), kisgyerekkel van, negyvenes plázamaca (na, ők szinte hálásak a sziáért), bár tegyük hozzá, hogy a vásárlóközönségünket leginkább a sziázandó emberek alkotják)


És őszintén szólva baromi rosszul tud esni (habár már kezdek immunis lenni), amikor fiatalok (tőlem fiatalabbak is) jónapotoznak meg viszlátoznak, mert oké, hogy idegenek vagyunk, de szerintem ennek nincs helye. Attól, hogy nem feltétlenül magázódom, még nem vagyok tiszteletlen, ugyanolyan kedves és segítőkész vagyok, de egyszerűen sokkal könnyebb így elmagyarázni valamit, mint magázódva. Ha valakit zavar, akkor első körben köszönjön előre, és ha ő jónapotozik, én is fogok. De azért tegyük hozzá, hogy az emberek egy bizonyos százaléka köszönni se tud...

2012. ápr. 5. 20:47
Egy példa: édesanyáink, nagymamáink tegező viszonyban voltak. A fiuk fiatalabb néhány évvel tőlem, de fogorvos. Amikor megjelenek nála a rendelőben kezétcsókolommal fogad, de nem tegezem le sem az ismeretség, sem az idősebb okán. Még ismertem a dédmamáját! Tisztában vagyok mindkettőnk helyével... Így érzem helyesnek.
76. mosolyka1111 (válaszként erre: 45. - F1e23b97ee)
2012. ápr. 5. 20:41
Nem, mert az más élethelyzet. Ugyanúgy, ahogy egy tanfolyamon, egy nyelviskolában is tegeződünk simán.
2012. ápr. 5. 20:38

Jó, hogy feljött ez a téma.

Én 45 éves nő vagyok, de felnőtt korom óta (tehát 18) magázódást (vagyis ház önözést) használok olyan helyzetben, amikor ismeretlen számomra az illető (doki, pénztáros, banki ügyintéző, stb.)

És el is várom magammal szemben ilyen helyzetben.

A munkahely az persze más, ott az ember tegeződik általában mindenkivel.

Aztán: adószakértő vagyok, szakmai konferencián simán tegeződök vadidegenekkel is, mint kolleginával, kollegával. Viszont a NAV-nál az ügyintézővel meg sem fordul a fejemben tegeződni, akkor sem, ha egyidősek vagyunk, és szakmabeliek, és egy a végzettségünk is, még akkor sem jutna eszembe tegeződni.

A postás velem egyidős nő, de vele is magázódunk. Kórházban a nővér velem egyidős volt (én 30 voltam), de én akkor is úgy beszéltem, hogy Ön, köszönöm, kérem, megkérhetném...stb."

Nekem így a természetes.

Még egy: Átmegyek a sarki kisboltba, 17 éves tanuló kislány a pénztárban, neki is jó napot kívánokkal köszönök, és önözve beszélek. (Mert se nem barát, se nem haver, és se nem olyan az élethelyzet, hogy tegeződjünk.)

HÁt nálam így van.

74. Kamillka (válaszként erre: 49. - A14deb9047)
2012. ápr. 5. 20:23
A tegeződés nem egyenlő az udvariatlansággal, ill a magázódás sem garancia arra, hogy a másik nem lesz bunkó! Számomra az udvariasság, vagy a tiszteletteljes beszéd távolról sem egyenlő a magázódással.
73. Plexike (válaszként erre: 72. - Michelle.r)
2012. ápr. 5. 17:22

Köszönöm a tanácsot, egyébként most csinálom! :)

Azért hoztam létre ezt a témát, mert szerettem volna ha kifejtős válaszokat is kapok, amibe szerintem a kérdőívet kitöltők előbb utóbb beleuntak volna és inkább ki sem töltötték volna. Így viszont jó, hogy nem kötött az, amiről beszélni kell és így mindenféle válasz jön. :)

72. michelle.r (válaszként erre: 66. - Plexike)
2012. ápr. 5. 17:14

Szerintem csinálj egy kérdőívet,max. 16 kérdéssel, a neten szerintem szívesen kitöltik neked.

Én azt gondolom, a téma komplexebb,mint itt egy fórum. És szerintem árnyalná a képet, ha tudnád,hogy a válaszolók milyen végzettséggel bírnak, mennyi idősek, milyen neműek, s nem utolsó sorban hol élnek.

Tapasztalataim szerint pl. a kisebb falvakban sokkal inkább magázódnak.


Én abszolút nem vagyok híve idegenként az azonnali magázódásnak.

Az üzleti partnereimmel is többnyire magázódom. Én úgy látom, tegeződésből nagyon könnyen átlépnek emberek a bratyizásba.

71. michelle.r (válaszként erre: 58. - F1e23b97ee)
2012. ápr. 5. 17:08
Persze, mint ahogy talár helyett mackónadrágban is megjelenhetnének a tárgyaláson :o))
70. Plexike (válaszként erre: 67. - Kira88)
2012. ápr. 5. 17:05
Én meg inkább a buszsofőröknél (akik felénk kivétel nélkül férfiak). Ha egy tőlem idősebb nő tegez le, annak ellenére, hogy én magázom, az is zavar, de ha egy férfi teszi ugyanazt, az jobban.
69. michelle.r (válaszként erre: 47. - F1e23b97ee)
2012. ápr. 5. 17:04
Hehe, jó nagy ellentmondás van benned :o)). A szüleid korúak soha tegeznéd, de egy gyereked korútól meg kvázi elvárod, hogy tegeződjön veled.
68. Plexike (válaszként erre: 65. - Zsú1965)
2012. ápr. 5. 16:56

Igen, persze, észrevettem és igazad van, nem jó példát hoztam elő!

Ha a két fél (eladó-vevő) felismerte egymást a koncerten, de nem beszéltek egymással, akkor marad az illem, ha viszont beszélgettek is, persze több, mint 2 mondatot, akkor viszont a társaskapcsolat! Nem a barátság, csak a szimpla "csoportazonosság" miatt valószínű a koncert utáni további találkozások alkalmával a tegeződés.

De vannak kivételek... bonyolult ez a dolog. :)

67. Kira88 (válaszként erre: 64. - Plexike)
2012. ápr. 5. 16:51

Igeeeen, és ez a "jó napot" - "helló" szituáció leggyakrabban boltokban fordul elő:))

Legalábbis én ezt figyeltem meg, hogy a pénztáros lányok előszeretettel tegeznek le...

2012. ápr. 5. 16:47
Egyébként nagyon szépen köszönöm mindenkinek az eddigi válaszokat! Nagyon örülök, hogy elindítottam ezt a témát, már most kezd összeállni a fejemben a kép, hogy mit és hogyan fogok írni a szakdolgozatomban!
65. Zsú1965 (válaszként erre: 59. - Plexike)
2012. ápr. 5. 16:46
Nyilván észrevetted, hogy itt idegenek közötti kommunikációról van szó, és nem a családon vagy baráti körön belüli kapcsolatokról.
64. Plexike (válaszként erre: 60. - Kira88)
2012. ápr. 5. 16:45

Mintha csak én írtam volna! :)

A gyorséttermes dolog engem is idegesít, meg az is, amikor a különböző mobilszolgáltatók mindenre, de leginkább korra való tekintet nélkül "Szia!" kezdetű, tegező sms-eket küldözgetnek.


Tovább az is zavar, hiába hogy még csak 22 éves vagyok, ha valakinek Jó napot kívánok!-kal köszönök, ő meg Helló!-val válaszol. :/

Nem azért, mert nagyképű vagyok (mint valaki írta, hogy mi az, hogy egy tizen-, huszonéves elvárja, hogy egy középkorú személy magázza? ki ő?!), hanem egyszerűen csak nem ismerjük egymást, semmit nem tudunk a másikról, szóval ha én megtisztelem azzal, hogy nem úgy szólok oda neki, hogy "Csá!", akkor elvárom, hogy ő is "normális" formában szóljon hozzám!

63. michelle.r (válaszként erre: 16. - Ancsa19860211)
2012. ápr. 5. 16:43

"Én tudtam, hogy ebben az esetben neki kell felajánlania a tegeződést, de eltelt pár hónap, mire ezt megtette."


Rosszul tudtad, hiába a rangbéli különbség, a protokoll szerint illetlenség lett volna. Én jobban örülnék neki,ha az emberek "nőnének fel a a feladathoz", minthogy a nyelvet butítsuk le az általános szintre.

62. a14deb9047 (válaszként erre: 60. - Kira88)
2012. ápr. 5. 16:35
Végre egy fiatal, aki tudja, hogy mettől-meddig!
61. a14deb9047 (válaszként erre: 58. - F1e23b97ee)
2012. ápr. 5. 16:32
Nem az egyéni viszonyok a lényegesek, hanem a "hely szelleme". Az ügyvédi irodában pl. magáztuk az "ügyvéd urat" az ügyfél előtt annak ellenére, hogy egyébként tegeztük. A bírónő hivatalos körülmények között magázta ügyvéd férjét - és viszont - a tárgyaláson :)
60. Kira88
2012. ápr. 5. 16:31

Engem fiatal létemre elképesztően zavar a tegeződés elterjedése, általánossá válása. Az a halálom, amikor a különböző gyorséttermekben "szia, mit adhatok?" -al szolgálják ki a 40-50 éves embereket is a tini alkalmazottak.


Számomra a tegeződés személyeskedést sejtet, túlzott belépés a másik magánszférájába...

Ezzel szemben a magázódás tiszteletet fejez ki, és egyfajta távolságtartást, ami szerintem teljesen normális, ha idegen emberekről beszélünk, mindegy, mennyi idősek.


A munkahelyi tegeződést normálisnak érzem, persze kollégák között, és nem hierarchikus viszonyban.

59. Plexike (válaszként erre: 56. - F1e23b97ee)
2012. ápr. 5. 16:28
Szerintem a társaskapcsolatok felülírják az illemet! Ez olyan, mint mondjuk magázod az eladót, mert úgy illik, de később összeismerkedtek és hozzámész/elveszed feleségül (tegezed), nyilván ha azután a boltban nála veszel valamit nem fogod őt magázni.
58. f1e23b97ee (válaszként erre: 57. - A14deb9047)
2012. ápr. 5. 16:27

Szerintem pedig nyugodtan megtarthatnák ezen emberek a hívatalos helyeken történő tegeződést is.


Úgyis tudja mindenki, hogy a magázódás köztük csak színjáték.

57. a14deb9047 (válaszként erre: 56. - F1e23b97ee)
2012. ápr. 5. 16:23

Az ügyvéd, a bíró, az orvos, ügyész (stb.) magázzák egymást hivatalosan annak ellenére, hogy egyébként tegeződnek. Ez a protokoll.

Ez a nagy tegeződési láz el fog múlni.

56. f1e23b97ee (válaszként erre: 51. - Plexike)
2012. ápr. 5. 16:19

Nekem az a furcsa, hogy ha elmegyek egy koncertre ott nyugodtan letegezhetem azt a nálam kb. 10 évvel fiatalabbat, hiszen rokon lelkek vagyunk, de ha másnap esetleg kiszolgál a boltban, mert ő az eladó akkor már magázzam, hiszen az illem ezt kívánja.


Ez kissé ellentmondásos számomra....

55. mirtuszvirág (válaszként erre: 53. - Mirtuszvirág)
2012. ápr. 5. 16:14
Bocs, hozzáteszem, kizárólag az ő kedvükért magázom őket, ha tegeződnénk, akkor is pont ennyire szeretném és tisztelném őket. De ha nekik ez fontos, akkor így kell lennie:)
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook