Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Az aszpartamot tartalmazó mesterséges édesítőszer tényleg rákkeltő hatású? fórum

Az aszpartamot tartalmazó mesterséges édesítőszer tényleg rákkeltő hatású? (tudásbázis kérdés)


1 2
48. Kantara (válaszként erre: 46. - 60aacfbc4c)
2013. szept. 30. 06:47

A kutatások az aszpartam rákkeltő hatását nem támasztják alá..


De azt sem támasztják alá, hogy nem rákkeltő.


Az édességhez, üdítőhöz, egyéb nasihoz egyáltalán nem kell ragaszkodni. És akkor megfizethető az eritrit is. Nálam havi szinten árban kevesebb eritrit fogy el, mint amennyit régebben cukorra költöttem. Szóval a pénzre nem lehet fogni.

2013. szept. 28. 23:10

Elkerülöm ezt az édesítőszert,és a többit is,én erre fogom,hogy egy hónap alatt háromszor volt migrénem tőle pár éve(ilyen máskor sose történt)

Nem találtam ki magamtól,ezt már más is írta.

Két és fél éve elkerül ez a fajta fejfájás,és mindent megteszek,hogy az aszpartámmal ne is találkozzunk.A legismertebb rágóban is benne van és sorolhatnám.

Engem nem érdekel,hogy patkányokon mit okoz vagy nem,én ember vagyok és nem rágcsáló,ja és a patkány eltudja -e mondani ha migrénje van?

2013. szept. 28. 14:47

Összefglalva, azok kedvéért, akik lusták olvasni. :)


Az aszpartam három vegyületre bomlik, ebből valamennyi az édesítőnél jóval nagyobb mennyiségben fordul elő olyan mindennapi élelmiszerekben, mint a tojás, tej, hús, hal, sajt, gyümölcs és zöldség...


A kutatások az aszpartam rákkeltő hatását nem támasztják alá..


Az előbbi adatok forrása a [link] oldal (lehet, tesz be a hoxa plusz szóközt, akkor azt ki kell venni, hogy bejöjjön az oldal), részemről megbízható forrást, emgjegyzem, olvastam már hasonlót a Magyar Élelmiszerbiztonsági HIvatal honlapján is, de azt most nem találom. Részemről ők is megbízható forrás.


Egyebek.


Terhességi cukorbetegeknek a diabetológusok az aszpartam alapú édesítőket ajánják, mert az a legbiztonságosabb mesteréges édesítő.


A Stevia nekem ihatatlan / ehetetlen, borzasztó mellékize van


A Xilit nem rossz, de cukorbetegeknek sajnos ugyanúgy limitáltan fogyasztható, mint a fruktóz, a kalóriatartalma pedig csak 40%-kal kevesebb, mint a cukoré.. (Könyörgöm, nem a GI számít, hanem a bevitt kalória! Ha kevesebbet, viszel be, mint amennyit felhazsnálsz, fogysz, ha többet, hizol, függetlenül attól, hogy délig csak gyümölcsöt eszel-e, szétválasztod a tápanyagokat, eetleg csak alacsony GI-jű kaját eszel...)


Eterit tényleg jó, 0 kalóriás, 0 CH tartalmű, de átlagembernek sezrintem megfizethetetlen, plusz csak magadnak sútni-főzni jó, mert késztermék (süti, szörp,..) még nincs belőle.

2013. szept. 28. 14:39

Az aszpartám egy egyszerű vegyület, amely a béltraktusban a következő összetevőkre bomlik: aszparaginsavra, fenilalaninre – ezek aminosavak -, valamint metanolra. Ezt követően a szervezet ezeket az összetevőket ugyanazon anyagcsere-folyamatok során szívja fel és hasznosítja, mint amikor azok a mindennapi élelmiszerekből származnak.


Az aszparaginsav egy természetben előforduló aminosav, minden fehérje egyik építőköve. Úgynevezett nem esszenciális aminosav, ami azt jelenti, hogy nem szükséges a jelenléte a táplálékban, mert az emberi szervezet a táplálék egyéb komponenseiből elő tudja állítani. Számos biokémiai, élettani folyamatban tölt be nélkülözhetetlen szerepet.

A fenilalanin egyike az esszenciális aminosavaknak, azaz mivel az emberi szervezet nem képes előállítani, a táplálékkal kell bevinni a szükséges mennyiséget. Egyebek között az idegrendszer működésében játszik fontos szerepet. Egyes – szerencsére kevés – ember szervezetéből genetikai okok miatt hiányzik egy bizonyos enzim, így nem képesek a fenilalanin átalakítására. Ezt az állapotot fenilketonuriának nevezik, és hazánkban minden újszülöttet rutinszerűen szűrnek rá. Ha ezt az állapotot nem kezelik, mentális retardációhoz vezethet. Az evvel a génhibával rendelkező személyeknek figyelniük kell a fenilalanin bevitelüket, ezért az aszpartámmal készült élelmiszereken a világon mindenhol feltüntetik, hogy fenilalanin-forrást tartalmaz.


A megszokott élelmiszerek (tojás, tej, hús, hal, sajt, gyümölcs és zöldség) fogyasztása során ugyanezen összetevőkből sokkal nagyobb mennyiség kerül a szervezetbe. Példaként elmondható, hogy egy adag tejben 8-szor több fenilalanin, és 13-szor több aszparaginsav van, mint, egy azonos adag, 100%-osan aszpartámmal édesített üdítőitalban. A mindennapi élelmiszer-összetevők anyagcsere-folyamatainak ismeretében az aszpartám biztonságos, és nem rendelkezik az egészségre káros hatásokkal.


A metanol gyakran megtalálható élelmiszereinkben. Az, hogy a metanol nagy mennyiségben mérgező közismert. Ez a „nagy mennyiség" több 10 grammot jelent. Az alábbi táblázat mutatja, hogy mennyi metanol jut a szervezetbe egy doboz aszpartámmal készült üdítőital, ill. azonos mennyiségű gyümölcslevek elfogyasztásával.


Diétás üdítő (0.33 l-es doboz) 0,024 gramm

Narancslé 0,018 gramm

Almalé 0,021 gramm

Szőlőlé 0,046 gramm

Paradicsomlé 0,085 gramm

A fenti kis mennyiségeket a máj minden ártalmas hatás nélkül lebontja és kiválasztja.


Bár vannak arra különféle konspirációs teóriák, és némely esetben kutatások is, melyek megkérdőjelezik biztonságosságát, azonban a legfrissebb kutatási eredmények szerint az aszpartám egy biztonságos édesítőszer a jelenlegi mértékű felhasználás mellett.

Mesterséges, tehát káros?


Ez egy széles körben elterjedt tévhit. Mi is számos kérdést kapunk pl. a vitaminokról, hogy az adott kiegészítőben mesterséges vagy természetes vitamin van –e – bár sok esetben mikor visszakérdezünk, igazából nehezen tudják meghatározni, mit is jelent a „természetes” szó. Attól hogy valami természetes, még nem lesz egészséges – gondoljunk csak ak természetben megtalálható megannyi méreganyagra – de még ami alapesetben nem lenne mérgező, túlzott mennyiségben már lehet az. Még közönséges konyhasóból is lehet halálos mennyiséget elfogyasztani. Ez ugyanígy igaz a mesterséges anyagokra is. Attól, hogy valami mesterséges, még nem szükségszerűen mérgező vagy káros. Természetesen ezek az anyagok is túladagolhatók, szedhetők vagy fogyaszthatók helytelenül, még akkor is ha egyébként ártalmatlanok, helyesen alkalmazva. Az aszpartám esetében ez úgy jelentkezik, hogy szó szerint lehetetlen olyan sokat fogyasztani belőle, hogy ártalmas legyen. Az élelmiszer adalékanyagok felhasználásának szabályozása úgy történik, hogy az elfogyasztott adalékanyagok mennyisége ezen a biztonságos tartományon belül legyen."


....


"A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének sajtóközleménye szerint az Egyesült Államokban egy öt éven át folyt vizsgálat során, melybe összesen több mint 500 ezer főt vontak be, azt vizsgálták, van-e összefüggés az aszpartám tartalmú üdítőitalok fogyasztása és az agy, illetve vérképző rendszer daganatainak kialakulási gyakorisága között. A vizsgálatban a szénsavas üdítőitalokat, gyümölcsleveket, jeges teát, valamint aszpartámmal édesített kávét és teát vették górcső alá. Külön szempont volt, hogy milyen gyakorisággal és mennyit fogyasztottak ezekből, illetve, hogy az italok mennyi édesítőszert tartalmaztak. A vizsgálati csoportok kialakításának szempontjai között szerepelt a résztvevők életkora, neme, etnikai hovatartozása, testtömeg indexe, a dohányzás, és cukorbetegség előfordulása.


Az ötéves felmérés során a kutatók a vizsgált csoportok egyikében sem találtak összefüggést a daganatok kialakulási gyakorisága és az aszpartám tartalmú italok fogyasztása között. "


...


"Az eredményekből szerintük csak az szűrhető le, hogy az aszpartám biztosságos, mivel az aszpartámot fogyasztó patkányok – még ha magas dózisban is kapták – ugyanolyan sokáig éltek, mint társaik, annak ellenére hogy a határérték olykor 100-szorosát kapták minden nap, egész életük során. Ha az aszpartám valóban olyan mérgező lenne, mit azt állítják, logikus lett volna, hogy ezek a patkányok rövidebb ideig éljenek."

44. 4a5de48ea8 (válaszként erre: 36. - Sylvia81)
2013. szept. 27. 21:56

Az aszparaginsav, és a fenilalalin valóban esseznciális fehérjeépítő.

A fenilalalnin a PKU-soknak káros. A methanol, egyenlő metilalkohol. Erről már hallottatok. A koncentráció érdekes, mert minimális mennyiségben azért nem okoz bajt, kiürül.

Nem használok mesterséges édesítőt, fogalmam nincs, mennyi lehet egy bogyóban.

43. eandi78 (válaszként erre: 42. - Kantara)
2013. szept. 27. 20:25
Még a legnormálisabb folyadékfogyasztásom, hogy a hideg vízbe kevés citrom vagy narancs levét cseppentem. Legyen egy kis íze.
42. Kantara (válaszként erre: 41. - Eandi78)
2013. szept. 27. 18:52

hogyhogy nem tudod meginni a vizet? Mi baj vele? Ízesítsed esetleg.

bár nem akarok dirigálni csak nekem pl egy jó hideg pohár víznél nincs is finomabb :)

41. eandi78 (válaszként erre: 40. - Kantara)
2013. szept. 27. 10:40
Valamit inni kell, a vizet nem tudom meginni. Ez van. Sportolás közben csak-csak megiszom, de akkor is inkább izotóniás ital.
40. Kantara (válaszként erre: 33. - Eandi78)
2013. szept. 27. 08:27
hát üdítőre nincsen szükség. Nem kell inni.
39. Kantara (válaszként erre: 8. - Varga ágica)
2013. szept. 27. 08:18
azért, mert üzleti szempontok játszanak.. :(
2013. szept. 27. 08:17
igen. rákkeltő. ez is.
37. Sylvia81 (válaszként erre: 33. - Eandi78)
2012. márc. 13. 23:06
Azért, ha belegondolsz, a hajfesték, a kozmetikumok és a foggátló is a modern kor fantasztikus vívmányai, amire semmi más miatt nincs szükség, csak mert fogyasztói társadalomban élünk, és akapjában véve jólét van. (Még ha utóbbit nem is feltétlenül látjuk így...)
36. Sylvia81 (válaszként erre: 29. - Sinigelka)
2012. márc. 13. 23:04

"Az aspartame 3 kémiai anyagból áll: - 40% aspartic sav, - 50% phenylalanine, -10% methanol. Ezek mindegyike mérgező vagy káros a szervezet számára, mint adalékanyag."

És ilyenkor eszembe jut, hogy belefutottam régebben egy aszpartámos cikkbe, ami kijelentette, hogy az aszparginsav és a fenilalanin olyan eszenciális zsírsavak, amelyeket a szervezet is előállít, és igenis szüksége is van rá. :(

35. Brucez
2012. márc. 13. 20:11

Emberi fogyasztásra alkalmatlan minden mesterséges édesítő, bár ezek közül a szaharint és a ciklamátot még nem sikerült bizonyítottan egészségtelennek nyilvánítani (kisérlet volt rá).

A természeteseknél sem jobb a helyzet, azok közül a xylitol(xukor, nyírfacukor), erythritol (xukor zéro, xylovit zéro..)és a stevia fogyasztható mértékkel. Illetve ezek keveréke.

2012. márc. 13. 18:34

"Már nem tudom kinek lehet hinni, mert minden rákkeltő. . . :( Hajfesték, kozmetikum, fogamzásgátló. . ."


Ha kicsit belegondol az ember, az általad leírtak eléggé károsak lehetnek. Hiszen a hajfesték beszívódik, mittoménmilyen kémiai anyag van benne. Ott van a fejbőrön, hajban. Nem ok.

Kozmetikumok tele vannak minden szeméttel. Ilyen színezék, olyan tartósítószer, amolyan alumínium- vagy éppen kőolajszármazék, stb.

Foggátló pedig értelemszerűen kerülendő. Felülírja a nő hormonrendszerét, rengeteg egyéb folyamatot befolyásol, belső, fontos szervekre hatással van, ha pedig valaki nem tudja, h felmenőinél volt trombózis, beüthet a baj (erre ugye rengeteg példa van napjainkban is).

Megoldás: természetes anyagok, de azok se mindegy, honnan származnak.

Kozmetikumokból rengeteg natur és bio van...olcsóbb, drágább is, nem lehet a pénzre fogni.

2012. márc. 13. 17:06

Nálam még nem okozott gondot az aszpartám. Inkább csak üdítőben fogyasztom, mert nem tudom meginni a cukrozott üdítőket. Egyetlen kivétel a tea, de ha csak magamnak készítem cukor helyett abba is kevés édesítőt teszek. Szörpből is csak olyat veszek, ami édesítős, az meg többnyire aszpartám.

Mesterségesről én is hasonlót gondolok, mint a fiatal orvos. Valóban természetes anyagból készülnek, mi másból. A kémiai folyamat, amin keresztül megy nem tesz jót neki, ezért nem egészséges.

Már nem tudom kinek lehet hinni, mert minden rákkeltő...:( Hajfesték, kozmetikum, fogamzásgátló...

32. Anthico (válaszként erre: 12. - Varga ágica)
2012. márc. 13. 16:08
A megoldás: stevia.
31. Sylvia81 (válaszként erre: 27. - 65298a0518)
2012. márc. 13. 16:05

De érdekes!

Mondjuk nem egyértelmű az összefüggés, de a nagyobbik lányom is kezelhetőbb, mióta nem eszik napi szinten rágót... Azt hittem, csupán elnőtte a hiszti egy részét, de lehet, hogy akkor mégsem csak ennyi az indok?

30. cel
2012. márc. 13. 13:58

[link]


ez egy korábbi cikk, elég részletesen ír a kérdésről

2012. márc. 13. 13:27

A lentebbi linkkel egy nagyon érdekes anyag olvasható a cukor mellett a mesterséges édesítőszer káros hatásáról. Ezt én és a feleségem is átéltük. Mikor kiderült, hogy fruktóz intolerancia alakult ki nálam, nem ehetek semmilyen cukrot semmilyen formában, mivel édesszájúnak neveltek, és akkor még azt a tévhitet ismertem, hogy hasznos az édesség, el kezdtünk mesterséges édesítőszert használni, folyékony, tablettás, por mindenféle formában, többfélét. Egyszer csak el kezdtünk szédülni, tántorogni mintha részegek lennénk, a munkahelyen, az utcán. Nagyon szörnyű volt. Majdnem egy autó elé szédültem egyszer a járda szélén, szerencsére egy ferde fa volt a járda szélén, és arra estem, az fogott meg! A körzetorvos beutalt kórházi kivizsgálásra, de nem találtak semmit. A feleségem támogatott haza. Végül az ideggyógyász azt mondta, elkaptam az „egyensúlytalanság vírusát”! Nincs is ilyen! Felírt többféle gyógyszert, volt, aminek kellemetlen mellékhatása volt. A feleségem lopkodta a gyógyszeremet, nem akart elmenni az ideggyógyászhoz. De nem akart elmúlni a jelenség. Egyszer csak a TV2-ben bemondták, Ausztráliában betiltották a mesterséges édesítőszert, mert kiderült, az okozta a titokzatos „öbölszindrómát”, ami az amerikai katonák között lépett fel az I. Öbölháború idején (biztos emlékszel rá, az Irak elleni első, koalíciós háború, Kuvait visszafoglalására). Azt kapták az ennivalójukban.

Egy TV riporter megkérdezett egy magyar fiatal orvost, mint „szakértőt”, hogy mi a véleménye, de az csak azt hajtogatatta, hogy a mesterséges édesítőszer is tulajdonképpen természetes, mert természetes alapanyagból állítják elő! Ezen még a riporter is kiakadt!

Egymásra néztünk a feleségemmel, és abbahagytuk azonnal a mesterséges édesítőszerrel édesítést. Mintha elfújták volna, megszűnt a szédülésünk!!! Ki is dobtuk nyomban a szemetesbe irgalmatlanul az összest! És onnantól kezdve megtanultam elviselni, hogy nincs szükség az édes ízre! És már nem hiányzik, a mák, kakaó, darált dió stb, már nekem rettentő édesnek tűnik, eleinte meggyanúsítottam a szegény feleségemet, hogy cukrot rakott a mákos vagy diós tésztába, rétesbe, nem akartam elhinni, hogy valójában olyan hihetetlenül édes, természetes formájában!


Remélem, segíteni a történetemmel, és az anyaggal, a káros dolgok elleni harcban magadért és a gyerekedért is.

[link]

Részlet:

„Kezdjük először a mesterséges édesítők vizsgálatát. A különböző védett márkanevű mesterséges édesítőszereket az aszpartám (aspartame) nevű kémiai anyagból állítják elő. Az aspartame-ot bizonyos publikációk méregnek titulálják és nem véletlenül. Az aspartame 3 kémiai anyagból áll: - 40% aspartic sav, - 50% phenylalanine, -10% methanol. Ezek mindegyike mérgező vagy káros a szervezet számára, mint adalékanyag.


Az aszpartám az egyik legveszélyesebb étel adalékanyag, mellesleg a másik legveszélyesebb étel adalékanyag a 99%-ban glutamát (glutamate) nátrium savából álló MSG (monosodium glutamate), meg a hydrolizált növényi fehérje, amik ráadásul semmilyen funkciót sem töltenek be, csak ízesítő anyagok. Ez utóbbi adalékanyagokat több étel-gyártó szándékosan félrevezetésként ilyen álnevekkel tünteti fel mint például: "természetes ízesítő", "fűszerek", "élesztő kivonat", "szója fehérje kivonat", "textured protein" stb. De a káros adalékanyagok sorát lehetne tovább folytatni a Saccharin-nal ("Sweet n' Low", "Sweet Twin"), kénesítő szerekkel stb.


Tudományos magyarázat


Dr. Russell L. Blaylock, a Missisipi Orvosi Egyetem neuro-sebészeti professzora közel 500 tudományos kutatási forrást felhasználva részletes kimutatást közöl könyvében az aszpartám (továbbá az MSG) egészségre káros hatásairól, legfőképpen komoly krónikus neurológiai elváltozásokról, de számos más akut betegség előidézésében való közrejátszásáról is. Szerinte a fenti étel adalékanyagokat excitotoxin-oknak kellene nevezni, és azonnal be kellene tiltani forgalmazásukat.”

2012. márc. 11. 10:56
Én a nyírfacukrot ajánlom. Alacsony a glikémiás indexe (7), fehér-és barna cukoré 70-100 között van, és a kalória tartalma is alacsony. Fogyózóknak és cukorbetegeknek is fogyasztható.
27. 65298a0518 (válaszként erre: 25. - NOA)
2012. márc. 11. 07:59
Én meg egy doku.filmben láttam, egy kissrácnak furcsa viselkedései voltak, annyira nem emlékszem milyenek, a lényeg, nehezen jöttek rá az okra, de végül az aszp.-t tartalmazó kajákat kihagyva múltak el neki a tünetek, legjelentősebb mennyiség a napi több rágó fogyasztásából származott nála. Ez a dokufilm viselkedészavarok okairól, kivizsgálásáról szólt, nem az édesítősz@rt támadták.
26. Sylvia81 (válaszként erre: 24. - Gy.Ibi)
2012. márc. 10. 20:21

Akinek keserű a stevia, az túl sokat használ belőle...

A cukorhoz szokott embereknek fura lehet, hogy csak nagyon kicsi kell belőle. :)

25. NOA (válaszként erre: 1. - Varga ágica)
2012. márc. 10. 16:08

Egy reggeli tv.-adásban volt szó róla Pados dr. szerint nem tudunk olyan mennyiséget bevinni naponta, hogy ártani tudnánk vele.


Némely cégnek sokat hoz a konyhára a pellengérre állítják :)

24. Gy.Ibi
2012. márc. 10. 16:07

Nekem van egy jázminpakócám/stevia/növényem,édes a levele,meg lehet szárítani is.

Teába,kávéba a Lidlben,Pennyben kapható tabletta is jó,olcsó,egy elég belőle egyszerre.Annyi biztosan nem árt.

Többen panaszkodtak már,hogy nekik a stevia kivonat keserű.

2600Ft/kg körüli áron van jófajta természetes édesítő,aminek a GI-je 0,és nem csinál hasmenést se.

Végülis a ráksejtek tápanyaga a cukor.Akkor már annál minden jobb.

2012. márc. 10. 15:58

Egy jó és lelkiismeretes virágboltos be tudja szerezni a növényt. ;)

De lehet, hogy már naturboltok is foglalkoznak vele, rendelésre... Mondjuk ott valószínűleg lehet kapni szárított stevialevelet apróra törve is, vagy édesítőszernek megcsinálva a kivonatát, akár folyadék, akár por/tabletta formájában.

22. Sylvia81 (válaszként erre: 21. - Sylvia81)
2012. márc. 10. 15:54
A növény: [link]
21. Sylvia81 (válaszként erre: 19. - Varga ágica)
2012. márc. 10. 15:51

Huhh, ezt nem tudom megmondani. A xilitnél olcsóbb, az tuti, viszont kevesebb helyen is lehet venni.

Viszont a jóhír: mivel egy egy relatíve kicsi növény, lehet otthon is termeszteni. :)

2012. márc. 10. 15:49
Köszönöm mindenkinek a felvilágosítást!Aranyosak és segítőkészek vagytok.
2012. márc. 10. 15:48
a Stevia is nagyon drága?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook