Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » A gyámság alá vétel a megoldás? fórum

A gyámság alá vétel a megoldás? (tudásbázis kérdés)


1 2
2012. márc. 14. 13:37
Van már valami megoldás?
2012. márc. 6. 15:06

Olvastam más fórumban,hogy milyen állapotban van a bácsi.

Keressetek fel egy diabetológust,aki javaslatot tud adni az otthoni betegápolásra.

Háziorvost pedig bármikor lehet váltani.Ha ő nem foglalkozik vele,át kell vinni a kártyáját másik orvoshoz.

2012. márc. 6. 12:08

Ha olyan betegsége van,létezik ápolási díj,amit kapsz utánna és nem kell addig dolgozni eljárni.Szerintem ez aa legésszerűbb megoldás.

Ha jól nézzük,3 éve dolgoztok egy lakásért,más egész életében.Ezért írják ezt.Ha belegondolsz tartozol annyival az öregnek,hogy feladod az állásodat és otthon ápolod,míg él.A párod is dolgozik,tehát anyagilag megtehetitek,lakáshiteletek nincs,rezsit nem ti fizetitek?

Arany életetek van azok helyett akik lakáshitelt fizetnek ,mellette gyerekeket kell eltartani,40-50 ezer fűtésszámlát fizetni és esetleg munkája sincs mindkettőnek

2012. márc. 4. 16:31
Rossz megoldást ajánlottak.
2012. márc. 4. 11:32
Valóban senki nem akarja megérteni hogy eszem ágában sincs ártani neki? Megoldást keresek egy problémára, és ez volt az első, amit ajánlottak, ezért így tettem fel a kérdést. De dobáljatok nyugodtan kővel, mintha én lennék a világ leggonoszabb embere. Nem tudtok ti rólam semmit... az hogy Hozzá milyen kapcsolat fűz minket azt sem ... de tessék csak tessék ... nyugodtan lehet tovább rugdosni.
41. a14deb9047 (válaszként erre: 35. - BayBanya)
2012. márc. 3. 21:22

Lényegében mindegy, hogy gyámság alá helyezés, cselekvési korlátozás ("kiskorosítás"), stb.

A lényeg ugyanaz... Ne legyen joga dönteni semmiben. Ez kb. olyan, mint a "jam-dzsem-lekvár"

40. mamma2
2012. márc. 3. 21:07
...és az eltartónak egy roppant furcsa mondata volt:fizeti a számláit, eltartja magát a nyugdíjából,így segíti az eltartóit....hmmm, csak ha esetleg nem futná valamire a nyugdíjából, az eltartó akkor kiegészítené...hmm..hmmm .. Na most akkor ki tart el kit???? Nahát!-aztán ha nem akar kórházba menni, majd jól gyámságaláhelyezzük, és mehet az elfekvőbe....mert ápolásra már nem futja se az energiánkból, sem a pénztárcánkból.
39. mamma2 (válaszként erre: 38. - A14deb9047)
2012. márc. 3. 20:57
Kár a kedves eltartónak bár mit is mondani, mert személyes sértésnek veszi, ha megvilágítod az igazságot....pedig arra fel kell készülni, hogy az idős ember esendő, sokszor még magának sem vallja be ha rosszul van! Félelmei vannak pl:tart attól, hogy kórházba vitetik....netán onnan egy elfekvőbe, így aztán inkább azt mondja, hogy köszöni jól van!De nem cselekvőképtelen, csak ÖREG....és ez sok emberrel megtörténik, mégsem szeretnének "megszabadulni" tőle,és a vele járó gondoktól! Ha a lakása, vagyona jól jön majd halála után, akkor tessék őt is becsülettel ápolni gondozni, ahogy elvállalták!
2012. márc. 3. 20:32

Ha a tudomására jutna ez a szándék, akár szerződésszegésért be is perelhetne benneteket...

Gyorsított eljárással meg is nyerné.

37. 2a69f78972 (válaszként erre: 33. - BayBanya)
2012. márc. 3. 19:35

De miért?...kérdezem ezt a fizetett segítségre?


Amikor az én Apukám már nagyon idős lett, nekem dolgozni kellett járni.

Volt hogy telefonáltam és nem vette fel, annyira rémeket láttam, hogy otthagytam csapot-papot és hazamentem. Kiderült, hogy csak nem hallotta a telefont.

Muszáj volt megoldanom a helyzetet. Én soha nem voltam milliomos, de kerestem a közelben egy gyeses kismamát, később egy nyugdíjas nőt, akiknek csak az volt a dolguk, hogy 3x ránézzenek. Egyszer délelőtt, aztán 1 óra felé, akkor az általam elkészített ebédet és a gyógyszereit is oda kellett adnia és aztán egyszer délután valamikor. Aztán én is hazaértem.

Nem kell vagyonokat fizetned, aki valami miatt otthon van, a házban, vagy a szomszédságban lakik szívesen vesz egy kis jövedelemkiegészítést, ebbe bele sem kell szakadni, bár kétségtelen, hogy lekötöttség, de valamit valamiért!

36. a14deb9047 (válaszként erre: 35. - BayBanya)
2012. márc. 3. 18:31

Ez már életkori sajátosság...

Egyes szakemberek azt szokták mondani, hogy aki idősgondozásra adja a fejét, az előtte legalább egy évet dolgozzon szociális otthonban vagy a pszichiátrián... Mellesleg van benne valami...

35. BayBanya (válaszként erre: 32. - Mamma2)
2012. márc. 3. 18:27

Nem vagyok benne biztos, hogy jól értelek, de első körben kikérem magamnak, hogy bolondnak akarnám nyilváníttatni. Keresem a lehetséges megoldásokat. Mondok egy példát.

Rosszul volt este. Kihívtuk az ügyeletet. Az ügyeletes orvos kérdezgette, ő válaszolgatott. Az orvos távozásakor felháborodottan közölte, hogy még egyszer nem jön ki, mert ennek a bácsinak bizony semmi baja.

Ő kérte, hogy hívjak orvost, mert nagyon rosszul van. Fájlalta a hasát, a mellkasát és a cukrát is megmértem, az akkor rendben volt.

Mikor kijött az orvos neki azt mondta, hogy semmi baja, nem is tudja miért hívták ki.

Most akkor mi van? Hülyének állít be minket - akarva akaratlanul, de mindegy is. Beszámítható, tehát biztosan én vagyok az idióta, amiért segíteni akarok ...

34. 2a69f78972 (válaszként erre: 32. - Mamma2)
2012. márc. 3. 18:25

Igen!


Ezért kérem én a Jóistent, hogy akármi is lesz velem, csak addig szeretnék élni, míg az eszem a helyén van.

Mert utána már az ember olyan szinten kiszolgáltatott, hogy sok esetben humánusabb lenne, ha "elaltatnák", mint egy szegény kutyát!

33. BayBanya (válaszként erre: 31. - 2a69f78972)
2012. márc. 3. 18:23

Köszönöm. A fizetett segítség is érdekes ám ... de ebbe most inkább nem megyek bele :(

Viszont sajnos tény, amíg él, addig jó. Remélem, még velünk marad ...

32. mamma2 (válaszként erre: 29. - 2a69f78972)
2012. márc. 3. 18:19
Ugyan ezt az eljárást vázoltam én is, csak a saját szavaimmal/nem akartam hosszúra nyújtani/DE!-ha valóban ügyvéd által, közjegyzővel hitelesített és/azt hiszem/ az önkormányzat által is jóváhagyott eltartási szerződésről van szó, akkor nincs mese, az eltartó köteles ápolni, vagy pénzért ápoltatni!Ha a bácsi szellemileg ép, akkor ha nem akar,nem is köteles elfekvőbe,vagy idősotthonba menni.Azért kötött eltartási szerződést, hogy gondoskodjanak róla öregségére!-ezért rizikósak ezek a "kamu" rokonságon belül kötött eltartásik! Egyébként a hivatalosan kötött eltartásít, bíróságon lehet felbontani, ezt mindkét fél kérheti.Ebben az esetben a törvényt nem lehet kijátszani, nem lehet az öreget "bolondnak" nyilváníttatni és elvenni tőle a jogait.
31. 2a69f78972 (válaszként erre: 1. - BayBanya)
2012. márc. 3. 18:07

Szeretnék a kérdésedre válaszolni:

"A gyámság alá vétel a megoldás?"


NEM!!!

Hanem valamilyen formában meg kell oldanod a gondozását, ha másképp nem megy fizetett- a bácsi által is elfogadott - külső segítséggel.

Vagy:

Felbontjátok a szerződést, de én ezt nem ajánlanám.

Nagy valószínűséggel úgysem tart sokáig, addig legyetek jó szívvel iránta.

2012. márc. 3. 18:00

Egy idős ember azért köt eltartási szerződést, mert nem akar otthonba kerülni, hanem a saját otthonában szeretne továbbra is élni.

A cselekvőképesség korlátozása pedig nagyon durva dolog, plusz még az otthonából is... :(

Egy levelet nem írhat alá... :(

29. 2a69f78972 (válaszként erre: 23. - Mamma2)
2012. márc. 3. 17:59

Akkor minden idős, beteg embert gondnokság alá lehetne helyezni, ha a hozzátartozók valamiért nem tudják ellátni!!!


Itt most arról van szó, hogy a bácsi valamilyen szerződést kötött, hogy ne kerüljön elfekvőbe.


Viszont az eltartó nem tudja a felügyeletet, gondozást teljesíteni, mert dolgozni jár, ezért a bácsit elfekvőbe akarja tenni.


A bácsi nem akar menni, ezért akarja az "eltartó" gondnokság alá helyeztetni, mert akkor Ő dönthet!

Ennyi!!!


És a törvény:

A gondnokság alá helyezés kérdése akkor merül fel, amikor egy nagykorú nem képes ügyeinek vitelét ellátni. A gondnokság alá helyezés az érintett személyi és vagyoni érdekeinek megóvása miatt fontos, az ő érdekeit szolgálja.


A gondokság alá helyezés bírósági eljárással rendelhető el. Az eljárás megindítására jogosult a házastárs, egyenes ágbeli rokon illetve testvér.


Az eljárást lezáró jogerős bírói ítélet után rendel ki gondnokot a gyámhivatal. A gondnokság alá helyezési eljárásnál a legfontosabb a cselekvőképesség vizsgálata. Ezért megkülönböztetünk cselekvőképességet korlátozó és kizáró gondnokságot.


Cselekvőképességet korlátozó gondnokság alá a bíróság azt a nagykorú személyt helyezi, akinek az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége - általános jelleggel, illetve egyes ügycsoportok vonatkozásában - tartósan vagy időszakonként visszatérően nagymértékben csökkent a pszichés állapota, szellemi fogyatkozása, vagy szenvedélybetegsége miatt.

28. mamma2 (válaszként erre: 24. - 9b10f3d7ff)
2012. márc. 3. 17:54
Minden önkormányzatnál van gyámhivatal, a nagyobbaknál általában családjogász végzettségű munkatárs is van....részletes felvilágosítást kérhet az ügymenetről/ingyen/ - de ha jól tudom,csak bírósági végzéssel lehet valakit gondnokság,gyámság alá helyezni...a kérelmet megfelelő indokokkal és orvosi igazolásokkal,javaslatokkal kell benyújtani. Eléggé hosszadalmas az eljárás...és az öregség és betegség nem elegendő indok.Itt, mivel anyagiakról van szó, az eltartott szellemi leépülését cselekvőképtelenségét kell bizonyítani.Ez egy nagy tortúra.
2012. márc. 3. 17:47
26. 2a69f78972 (válaszként erre: 21. - Mamma2)
2012. márc. 3. 17:45

A 20-as hsz-ban ugyanezt írtam.


(Amit Zsóka írt, az nem törvény, csak egy egyedi megállapodás!...gondolom én)

2012. márc. 3. 17:38
Ápolásit intézhetsz az Önkormányzatnál
2012. márc. 3. 17:29

Te miért nem vállalod a gyámságot?


Pont azt szeretne vállalni, hogy a bácsi helyett dönthessen, az mit tegyen, hova menjen, vagy ne menjen.

23. mamma2 (válaszként erre: 22. - BayBanya)
2012. márc. 3. 17:26
Az én értelmezésem szerint, az eltartási szerződés igen is!-anyagiakról szól, ami egy általánosan elfogadott hivatalos lakáshoz/anyagi javakhoz/juttató szerződés, két fél részéről! Ezt adom, és cserébe azt kapom! Más kérdés, hogy van aki saját családtagjával, rokonával köt eltartási szerződést, így a többi örököst kizárhatják az örökségből....ezt is "szokás" alkalmazni, sok esetben a többi családtag beleegyezésével is!!!!Ha a Te eltartottad a rokonod, családtagod, abban sincs tehát semmi kivetni való... csak a gondnokság alá helyezés miértjét nem értem??? Ha cselekvőképtelen Te miért nem vállalod a gyámságot?
22. BayBanya (válaszként erre: 21. - Mamma2)
2012. márc. 3. 16:48
Csöndesen jegyezném, hogy valóban maga rendelkezik a nyugdíjával az eltartott. De abban az esetben, mikor közeli hozzátartozó az eltartó, vagy szoros érzelmi kötődés áll a szerződés mögött, úgy az eltartott úgyis segít az eltartónak, ahogy tud :) szerintem az eltartás messze nem az anyagiakról szól.... még nálunk sem :)
21. mamma2 (válaszként erre: 18. - A14deb9047)
2012. márc. 3. 16:26
Valahol nem értem ezt az eltartási szerződést...az eltartott a saját nyugdíjával rendelkezik,-ez természetes, arra költi amire akarja! Az eltartó kötelessége őt eltartani/tehát:élelmezni, ruházni,takarítani,mosni a lakás rezsijét fizetni,orvosi kezeléséről gondoskodni..stb.Szerintem ez a lakása-háza értékének fejében járó szolgáltatás-eltartás élete végéig! Vagy havonta fizetett x-összeggel kiváltott szolgáltatás. DE az, hogy az eltartott a saját nyugdíjából fizesse a rezsijét, élelmezését stb.-magyarul eltartja saját magát, a ház meg a tiétek lesz, ezt a szerződést nem is értem!-hmmm Hol lehet ilyen szerződést kötni?-ahol ilyen feltételekkel lehet lakást szerezni???
20. 2a69f78972 (válaszként erre: 2. - BayBanya)
2012. márc. 3. 16:13

Sajnos, ha "eltartási szerződést" kötöttetek, akkor még a nyugdíjához sem nyúlhatsz - elvben! Akkor el kell tartanod.


Ha "gondozási szerződést" kötöttetek, akkor gondoznod kell, ha időhiányában nem tudod megtenni, finanszíroznod kell egy ápolót arra az időre, míg távol vagy.


Ha "örökösödési szerződést" kötöttetek, abban viszont le van fektetve az összes kötelezettségetek, mert ez lehet egyéni igény szerint változó.


De az mindegyikre érvényes, hogy a bácsiért a felelősséget nektek kell vállalni.

Ha nem így lenne, sokaknak könnyű lenne megszabadulni a teherré vált öregtől.

Elég egy ilyen kis öreget órákig hagyni a kövön feküdni és már vége is, tehát nagyon figyelj mit hogyan és mennyire gondosan csinálsz.

2012. márc. 3. 16:01
Örüljetek, hogy nem a frankhitelt nyögitek ... csupán egy idős ember életéért vagytok felelősek.
2012. márc. 3. 15:46

Egy kis ízelítő a szerződésből:


6. Az Eltartott a havi nyugdíjával önállóan rendelkezik, arra az Eltartók jelen szerződés keretében nem tartanak igényt.


7. A fenti szolgáltatásokat az Eltartók az Eltartott költségére nyújtják. Az Eltartott fedezi a villany-, víz- és gázfogyasztás, valamint minden egyéb rezsi költségek, az élelmiszer és az egyéb háztartási cikkek költségeit. Amennyiben az Eltartott nyugdíja nem fedezi a szükséges kiadásait, úgy az Eltartók kötelesek a tartás nyújtásához szükséges egyéb költségeket viselni. Az Eltartók kötelesek az Eltartott szükségleteinek megfelelő, a szerződés megkötésekor fennálló körülményeihez igazodó tartást nyújtani; nem korlátozhatják az Eltartott szükségleteit arra hivatkozással, hogy az Eltartott nyugdíja nem fedezi a szükséges kiadásait.


8. Amennyiben az Eltartott folyamatos ápolásra szorul, úgy az Eltartók jogosult ápolót igénybe venni. Az Eltartott hozzájárul ahhoz, hogy az Eltartók által felkért ápoló gondoskodjon róla. A szükséges – irreális költséggel nem járó – ápolás díját az Eltartók kötelesek fedezni.

2012. márc. 3. 15:38

Egy 86 évestől nem várható már el...

Ha nem a gondozóké, akkor kié??? A ti felelősségetek: ti vállaltátok el... a lakásáért.

Lényegében napról-napra meg kell vele beszélni, hogy mi mennyibe kerül... másnapra már úgysem tudja...

Nektek kell bárhogy is megoldani a nappali felügyeletét...

Órákig lehet a földön; bele is halhat...

Akár gondatlanság miatt eljárás is indulhat ellenetek, mert nem oldottátok meg a felügyeletét. Ebben a korban pedig már igen gyakori az ún. időskori egyensúlyzavar.

Az az érzésem, olyasmire vállalkoztatok, amire nem voltatok, vagytok felkészülve.

(A szüleim 79, 89 évesek, tudom miről beszélek; éveken át vigyáztam éjjel/nappal Parkinson-kóros, agylágyulásos, súlyos érelmeszesedéses idősre).

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook