Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » "Aludik", "fürödik", "szihlógia", "a autó" stb. - az egyik fél primitívsége, megöli a kapcsolatot? Egyszerűen nem tudom megszokni.... fórum

"Aludik", "fürödik", "szihlógia", "a autó" stb. - az egyik fél primitívsége, megöli a kapcsolatot? Egyszerűen nem tudom megszokni.... (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
378. 3aa914ed63 (válaszként erre: 370. - Bözsi néni)
2017. nov. 19. 21:45
Az korántsem műveltség, hogy utánanéz dolgoknak. Puszta tanulás, nem műveltség. Egy művelt ember ezen dolgok birtokában van, nem esetenként olvasgatja.
377. 3aa914ed63 (válaszként erre: 358. - 2a69f78972)
2017. nov. 19. 21:43
Ez egyáltalán nem különösen nagy dolog, pusztán egy körülbelül nyolc általánost elvégzett ember tudásszintje, semmi más.
376. globus (válaszként erre: 1. - 8f1ddc2679)
2017. nov. 19. 21:37
Ha javítani nem lehet a kultúráján és idegesít, akkor egyértelműen lapát. Az élet túl rövid, hogy bosszankodva töltsük el.
375. Magdalénia (válaszként erre: 370. - Bözsi néni)
2017. aug. 12. 19:10

Ez csak egy kiragadott példa volt, - kihegyezve - de nem is olyan rossz ötlet utánajárni dolgoknak. Az időbe belefér és hasznos.

Sokszor mondjuk másnak, hogy Google a barátod. Így már a gyerekek is megtanulják, hogy keresni tudni kell. Ez sem egy utolsó szempont. :)

A verselemzést ne úgy fogd fel, mint egy középiskolai irodalom órát. Mi is szoktuk elemezni és felcsillan a gyerek szeme, amikor magától rájön az összefüggésekre. Pl.Petőfi S. A tintásüveg.


A nevelés része, de még ez sincs mindenhol. :(

374. Bözsi néni (válaszként erre: 372. - 124637ff9b)
2017. aug. 12. 18:29
Nem tudom, hogy pontosan a megrendelő hibája-e, de pl a Városliget látványterve is szörnyű. Meg a sok csupaüveg épület, smit nyáron hűteni, télen fűteni drága, akármilyen is az üveg.
2017. aug. 12. 18:26
Én le sem álltam volna vele!
372. 124637ff9b (válaszként erre: 364. - Bözsi néni)
2017. aug. 12. 18:01

Nagyon nem értek hozzá, és mindig úgy képzeltem, hogy megrendelésre terveznek.

A Kálvin tér kapcsán is a megrendelőket emlegettem magamban :D

De lehet, hogy én gondolom rosszul.

371. Bözsi néni (válaszként erre: 368. - 4213133598)
2017. aug. 12. 17:43
359. hsz
370. Bözsi néni (válaszként erre: 368. - 4213133598)
2017. aug. 12. 17:42
Nincs semmi, de itt írta egy korábbi hsz-ben, hogy megnézi az ételek francia nevét, ha főz, meg verset elemeznek este a gyerekekkel, stb. És ez a műveltség. No, ezt picit túlzásnak éreztem.
2017. aug. 12. 17:14
Holt helyett -> hol fitogtatta...
368. 4213133598 (válaszként erre: 363. - Bözsi néni)
2017. aug. 12. 17:14

Jaj, Bözsi néni!

Ne legyél már ilyen! Holt fitogtatta szurikáta a fene nagy műveltségét?


Nem emlékszem már, de volt egy topik, ahol mélyen egyetértettem veled.

Most itt azt érzem, hogy személyeskedőre vetted a figurát.

Éppen ellenkezőjét tanúsítod, mint amilyen vélemény kialakult rólad felém korábban.

Nem értem, miért sznobozol. Van valami személyes ellentét köztetek?

367. Bözsi néni (válaszként erre: 366. - Júliusi)
2017. aug. 12. 17:09
Ó, tényleg, figyelmetlen voltam.
2017. aug. 12. 17:08
Jó régi fórum volt, de jó, hogy feléled..
2017. aug. 12. 17:08
Bocs a hibákért, telefonról nem írok olyan jól.
364. Bözsi néni (válaszként erre: 352. - 4c1a787e8f)
2017. aug. 12. 17:06

Ha már építészek: nekem a tervezőkrőmegvan a véleményem...


Ugyebár ők azok, akik a mostani 32-38 fokos nyarakhoz átlátszó plexiből tervezik Bp-re a megállókat, hogy még pici árnyék se legyen, sőt felerősítse a napsütést. Meg ők azok, akik a teljesen térkövezett tereket terveik, sehol semmi föld, fű is csak betonháromszögben (Széll Kálmán tér és sz összes többi).

Szóval kiraknám őket egész napra 38 fokban a plexi alá, a térkövezett térre, ahol pad helyett beton ülöke van!

363. Bözsi néni (válaszként erre: 359. - 4c1a787e8f)
2017. aug. 12. 16:58

No és mi a francia neve a paprikáskrumplinak?


Meg miért is fontos az étel francia neve? Mert sznob körökben jól adja ki magát, ha van mivel felvágni?


Este azért meg lehet nézni egy jó mesét is, az is kell a gyerek lelki és érzelmi fejlődéséhez, de az ugye nem olyan dolog, amivel a fene nagy műveltséget fitogtatni lehet.

Á

2017. aug. 12. 16:40
:)
2012. márc. 2. 15:01

No már túlművelődtem:


helyesen: szabály


:-) köszönöm..

2012. márc. 2. 14:29

A mai fejtömésről meg annyit, hogy az pontosan annyit is ér, mert ugyanakkor a felmérések szerint meg a lakosság elég magas százaléka funkcionális analfabéta, azaz azt se érti meg, amit olvas..


A nyelvtől önmagában meg nem lesz valaki művelt..


Az említett régi nagyok meg ugyanúgy beszéltek nyelveket, simán tartják az egyetemen is angolul a kurzusokat.. Pedig ők anno talán tényleg "csak műveltség" miatt foglalkoztak vele..


Valóban minket is tömnek, tömtek sokmindennel, de nem a "tömés" maradt meg, hanem a felkeltett érdeklődés, meg az értékes példa..

Bennem se a kondenzátor működése maradt meg, hanem Csutka tanárúr, meg a fővárosok, és az a metódus, ahogy ezt el lehetett sajátítani..


Pedig utána én is mérnöki dolgok elsajátítására használtam a metódust...


Valahogy rend hiányzik a fejekből, meg a módszer.. Mint azt Poirot is mondta..

359. 4c1a787e8f (válaszként erre: 358. - 2a69f78972)
2012. márc. 2. 14:23

Részben érzem, részben nem..


Van olyan része ennek, ami valóban a korral jár, meg egyéni adottságokkal, de a másik fele meg alapnak kéne, hogy legyen. Minden területen.


Én próbálom is úgy csinálni, hogy a gyerekeimnek az legyen, és ehhez semmi extra sem kell.. Este hülyeségek nézése helyett egyszerű, de alapműveltséget jelentő verseket tanulunk, elemzünk, - értsd beszélgetünk róla, mai fejjel.. Néha napján elmegyünk egy étterembe (ez az utóbbi időben 3 havonta a sarki kifőzde), de ott emberek előtt gyakoroljuk a viselkedés, közös étkezés szabályait,vállalva mindazt, hogy most ez még nem tökéletes. Ha itthon vannak nagyon sokat járunk el múzeumokba úgy, hogy az nekik is érdekes legyen, legyenek róla emlékeik.. Nem konkrét tudás ez még, (legalábbis a kicsiknek), de nem mindegy, hogy valaki a múzeumban töri be a fejét a márványon, vagy a kocsmakövön... Eljárunk templomba, de pl. a nagyböjtöt is úgy éljük meg, hogy a nagylányom már hallott a zsidóság hasonló szabájairól, meg más vallásokról is.. Ő volt az egyetlen a suliban, aki egyátalán ezekről távolról is hallott...


Ha pl. főzök valamit, meg szoktam nézni, hogy a szakácskönyv milyen bort ajánl hozzá, meg hogy pl. mi az étel francia neve.. Két perc, és nem is mindig jegyzem meg, de legalább több akarok lenni ez által is..



Ja, hogy ehhez türelem kell, meg mivel így nem tudok napi 200 órát dolgozni, ezért be kell érni igen szerény anyagiakkal? Lehet..


Ettől függetlenül azt is meg kell értsék, és tudják is, hogyha sok melóm van, akkor meg sokat kell dolgozni, mert azért a pénz abból van..


Azt sajnálom, hogy Ti is itt inkább azt nézitek, és arra találtok mentséget, hogy miért is ne a többet akarjuk, miért is jó ezekkel már nem foglalkozni..


Mert az már nem általános műveltség.. Sajnos már tényleg nem lesz általános..


Nekem viszont így jó, legfeljebb az én szerény tudásom értékelődik föl ezáltal, annyi baj legyen.


Szomorú.

358. 2a69f78972 (válaszként erre: 354. - 4c1a787e8f)
2012. márc. 2. 13:17

Amiket leírtál, nagyon szép és követendő példa, de ugye azt Te is érzékeled, hogy nem ez az általános műveltség ?


Ez az átlag feletti műveltség, aminek a megszerzésének módjával tökéletesen egyetértek az Alfa által írottakkal.

357. 39694c0c70 (válaszként erre: 356. - 4c1a787e8f)
2012. márc. 2. 13:09

Az, hogy a mai ifjúság, a minket követő generáció mennyire művelt, nehéz IGAZSÁGOSAN megítélni.

Mások most az igények, és mások voltak az én fiatalkoromban.

Ha valaki megéri testileg, szellemileg frissen a 82 éves kort (ami csak részben tulajdonítható az ő érdemének) az inkább szerencse.

Na erre az időre könnyen "összejön" nem kevés bölcsesség, tapasztalat, ismeret.

Talán még olyan rengeteget se kell érte tenni, szinte elég azt csupán megérni.

De nem szabad igazságtalannak lennem, mert azért a "fogadókészségnek" jelen kell lenni, anélkül senki nem fejlődhet.


De visszatérve a mai fiatalokra (gyerekeink korosztálya) nekik is sok mindennel terhelik az agyukat. Sokszor olyan dolgokkal is, amit mi már fel se érünk.

Más volt az indíttatás 40-45 évvel ezelőtt, és egészen más a mai világban.

Nem szabad csak a fiatalokat hibáztatni ezért.

Ők a mai követelményeknek próbálnak megfelelni.


Jó, azt aláírom, hogy léteznek "hétköznapi" dolgok, amit "illene" tudniuk (pl. Magyarország megyéi, a megyeszékhelyekkel és földrajzi elhelyezkedéssel együtt) aztán legtöbbjüknek megoldhatatlan probléma.

De cserébe pár perc alatt beprogramozzák az összes elektronikus kütyüt a TV-től a CD-DWD lejátszóig, mobiltelefontól, a MP-4-ig. Könnyedén telepítenek programokat, installálnak bármit a számítógépre, letöltenek bármit a netről.

Tudnak egy-két világnyelvet.

Ezek sokszor hasznosabb ismeretek, mint valami a humán műveltség köréből.

2012. márc. 2. 12:03
Szóval valahol nem is arról van szó, hogy ki mit tud, hanem hogy igénye van-e fejlődni...
2012. márc. 2. 12:01

Annyit még hozzátennék, hogy az ő korosztályában azért ez nem volt kivételes jelenség, akkor még az értelmiség az "értelmesség"is volt, még ha "csak egy tesitanár" volt, akkor is..


Tudnék még másokról is mesélni, pl. Kertész Györgyről, aki a biológiai tudományok kandidátusa volt, de 80 évesen még tudott fejenállni. Ő írta mellesleg a Vizipók című mesét.. Ő pont a fordítottja a test-szellem-lélek háromszögnek..

354. 4c1a787e8f (válaszként erre: 353. - 39694c0c70)
2012. márc. 2. 11:57

Ez egy nagyon tág fogalom. Legszívesebben úgy válaszolnék rá, hogy azt, ami Csutka Pista bácsinak, meg Dulácska tanárúrnak megvolt.. Csak ezzel valószínűleg nem mennél sokra..


De azért mesélek róluk egy kicsit, hátha - emócionálisan ugyan, de közelebb jutunk a témához..


Csutka Pista bácsi 82 évesen lett az edzőm, jobban nézett ki, és bírta az edzést, mint sok 20 éves.. (A 72-e müncheni olimpiai atlétikai csapat egy részének edzője volt mellesleg, a fia a Madách színházban dolgozott..) Ennek többek között az is volt az oka, hogy nemcsak az izmai voltak felturbózva, hanem egy emelettel feljebb is.. Lábemelgetés közben pl. a világ országainak fővárosait kérdezgette, (mert ő mindet tudta), és egy idő után észrevettem, hogy ciki, hogy én idegenforgalmi szakközepes létemre nemigen tudom, ezeket, még a nagyobbakét sem.. Persze, nyilván Franciaországé még megy, de Máltáé kapásból nem ment volna..


Vele be lehetett menni egy étterembe, tudott viselkedni, tudta hol van a villányi borvidék, aminek a borát rendelte, el lehetett vele menni színházba, és nem csak egy limonádéra, bele lehetett mélyedni egy politikai-történelmi párbeszédbe, mert nem kérdezte meg ki volt az a Széll Kálmán, vagy Krikás Frigyes, vagy mi volt az a lakitelki kongresszus, vagy éppen melyik párt van felül angliában..


Félórás-órás állóképességfejlesztő biciklizésnél "versbeszélgetést" csináltunk, ami azt jelentette, hogy valamiről beszélgetünk, de csak fejből versidézettel lehet felelgetni.. És nagyon hamar elment az az egy óra, amit az elején azt hittem soha nem élek túl.. Otthon meg leültem egy pár verset még este 11-kor megtanulni, hogy holnap tudjak felelgetni... Mekkora pedagógus.. És végig ott ült mellettem, nem ment el, hogy még megnézi közben az e-mailjeit..


Ha kellett, foglalkozott velem, aki nem voltam kiemelkedő sportoló, csak akkor még tesitanárnak készültem, és ha kellett, és hívták (márpedig hívták), akkor beült az egyetem felvételiztető, sőt ha kellett egyéb bíráló bizottságaiba. Volt humora, nagyon tudott szeretni, de sohasem lehettél vele "egyenrangú", de nem is vágytál rá, mert pont azért tudott a jobbra inspirálni, mert benne mindig több volt, amit te csak legfeljebb célként tűzhettél ki...


Tehát nem sznob volt, hanem igényes.. Nagy különbség..


Ha meg valamit mégse tudott, akkor azt nem kikerülte, hanem fogta, és megtanulta.. és ez látszott is rajta..


Nem mondta azt, hogy minek nekem ezt tudni, hiszen a szűk szakmai kérdésekben tájékozott vagyok, a többire meg teszek rá..



Az mindenesetre biztos nem meríti ki ezt a fogalmat, ha valaki építészként nem tudja, hogyha Sárospatakon kap munkát, akkor keletre, avagy nyugatra induljon-e...

353. 39694c0c70 (válaszként erre: 352. - 4c1a787e8f)
2012. márc. 2. 09:00

Mit tekintesz általános műveltségnek?

Pl.?

352. 4c1a787e8f (válaszként erre: 328. - Uzala)
2012. márc. 2. 08:52

A hsz. szempontjából nem sok jelentőssége van, mert arra akartam célozni, hogy sajnos a legjobb, és még szakmailag mindig színvonalas egyetemeket egyébként nulla általános műveltséggel és tájékozottsággal is el lehet végezni, egy kis szerencsével, és ráadásul úgy, hogy nem égetik be a tanárok az illetőt.. Egy két tényleg művelt idősebb tanár még megteszi, de a fiatalok sokan nem, és nem azért, mert jófejek, hanem mert ők se tudják, hány megyéje van Mo.-nak... Nemhogy felsorolni..



Egyébként menj fel a felvi.hu-ra..


A toplista is olyan állatfaj, mint a minősítők, hogy mihez képest, meg melyik intézet mint minősít..


Nem titok, a BME-ről van szó, aminek van egy-két kara, amelyik elég jó minősítéseket kapott, és tényleg nem szar.. Nyilván nem mindegyik, mert már ott is van büfésedés..


Én építészkart végeztem, hagyományos öt éves képzésben, ami benne van abban a három féle magyar diplomában, amit elfogadnak minden macera nélkül külföldön is (legalábbis az eu-ban), de máshol se sokat szoktak vele pepecselni.


A szakma jellege meg azért elég nagy humán műveltséget, és kommunikációs képességet is igényel...(ne)..

351. 39694c0c70 (válaszként erre: 349. - Deothora)
2012. febr. 29. 20:28

Semmi gond! :)

Spongyát rá! :)

350. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 333. - Uzala)
2012. febr. 29. 18:58
:)
349. Deothora (válaszként erre: 348. - 39694c0c70)
2012. febr. 29. 18:52

Elnézést kérek ha sértö lett rád nézve, nem állt szándékomban a sértegetés.


Valóban eléggé pongyolán írtam elözöleg.


Amit le akartam írni, hogy én sajnos sok olyan emberrel találkoztam akinek van diplomája, és lesüt róluk hogy, az anyagot inkább magolták mint sem megértik, erre irtam azt hogy "fenék" kell hozzá.

A pénz kérdését pedig igenis fenn tartom, mert nem igaz az amit nagyon sokan mondanak hogy a diploma szinte semmibe sem kerül és az akinek nincs, azért nincs mert lusta, vagy buta nem pedig azért mert, az egyetem drága. Ezeket a szemrehányásokat meg mi kapjuk "nem diplomások".


Továbbá azt sem fejtettem ki, de nyílván van különbség dipoma és diploma között: azért egy orvosi vagy mérnöki diplomát mondjuk nem hasonlítanák össze, egy akármilyen föiskolai kommunikációs szakon végzett diplomával.


Az én hibám hogy az általad idézett hozzászólásban nagyon egy kalap alá vettem mindenkit, ezért elnézést kérek.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook