Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Nagyböjt 2012 fórum

Nagyböjt 2012 (beszélgetős fórum)


1 2
37. a14deb9047 (válaszként erre: 36. - Szerdika)
2012. márc. 5. 19:08

Az az érdekes, hogy ilyenkor jön jobban rá az emberre az ehetnék... Máskor egész héten nem eszem szinte húst. Most megőrülök pénteken, annyira kívánom... Megtörtént velem, hogy csütörtökön késő éjszaka ettem a kolbászos zsemlét...

Öntudatos lemondás. És ez a mostani "böjti fegyelem" már köszönő viszonyba sincs a régivel...

Héber viszonylatban is keményen betartják... Annyi engedmény van, hogy a betegek ihatnak tejet a gyógyszerek mellé..., illetve a kisgyermekek, idősek fekhetnek. Mert nem mindegy, hogy le kell mondanom valamiről, mert nem telik rá, vagy pedig önként teszem meg... A lemondás még lehet bármi más: kávé, csokoládé, sütemény, tv, szóval bármi élvezet.

36. Szerdika (válaszként erre: 35. - A14deb9047)
2012. márc. 5. 19:00

Igazad van, sokkal jobban meg tudtad fogalmazni, mint én.

Én is azt hittem, hogy a napi háromszori étkezés és egyszeri jóllakás nem nagy "áldozat", de az utóbbi napokban elkedvetlenedtem, pedig az étkezés nem foglalt el fontos helyet az életemben eddig sem, azt hittem, simán fog menni. De a napokban sajnos többször volt, hogy az étkezések között "elcsábultam" és ez elvette a kedvem, azt hittem, sokkal nagyobb akaraterőm van. Alapvetően, kevés kivételtől eltekintve eddig azért sikerült tartanom, amit megfogadtam, de valahogy mégse érzem azt a nagy katarzist, amire számítottam... Remélem, a végére azért alakul majd valami.

2012. febr. 28. 14:17

A Nagyböjt - hamvazószerdától nagypéntekig - nem csupán az az időszak, amikor böjtölni "kell"...

Ha azt mondjuk, hogy böjtölni, furán néznek az emberre..., pedig még "fogyózni" sem akarunk...

A mértékletesség, bizonyos dolgokról való önkéntes lemondás, az önuralom gyakorlása nem a mai ember erénye.

Az, hogy naponta a háromszori étkezésből egyszer lakunk jól, hogy egy héten egy napon nem eszünk húst, nem nagy áldozat...

Vannak olyan kultúrák, ahol szigorúan megtartják a 40 napos hús- és zsírmentes napokat, nincs szórakozás, a férfiaknál borotválkozás, sőt, a házastársak is tartózkodnak egymástól... A nők visszafogottan öltözködnek, stb.

A fentiek még senkinek sem ártottak meg...

Természetesen a betegekre, az idősekre, a kisgyermekekre, várandós édesanyákra (stb.) mindig tekintettel voltak.

Senki nem várja el, hogy kenyéren és vízen éljenek. Van, aki be tudja tartani...

Az a fontos, hogy tudjunk nemet mondani önnön vágyainknak, kívánságainknak. És a lemondás a mi döntésünk legyen, ne pedig valami nyögve-nyelős kényszerűség.

34. Szerdika (válaszként erre: 29. - Norcsika 001)
2012. febr. 28. 10:18
Szia! A savanyúkáposztaleves jóóó! Sok a vitamin benne állítólag. Még mindig úgy érzed, hogy jól bírod? :)
33. Szerdika (válaszként erre: 30. - Marjann)
2012. febr. 28. 10:16

Ne aggódj, mivel a hagyományos felfogás szerint a vasárnap nem böjti nap, így szerintem ha heti 1 napon nem tudod megállni, az nem olyan nagy baj. Esetedben a pénteket kinevezzük vasárnapnak, és minden rendben :)

Arról nem is beszélve, hogy 8 órán át éhezni persze, hogy egészségtelen, azért annyira nem böjtölünk, hogy elájuljunk a végén. Ne legyen bűntudatod :)

Én is elszúrtam, vasárnap én is többet ettem a kelleténél, és 1-2 pohár bort is megittam. Rosszul is esett mindkettő, még másnap is úgy éreztem, mint akinek kövek fekszenek a gyomrában. Ezen a héten vasárnap ide vagy oda, nem töröm meg a böjtöt, mert utána rosszabb érzés, mint amekkora élvezetet nyújt az étel-ital, az tuti :S

32. Norcsika 001 (válaszként erre: 30. - Marjann)
2012. febr. 28. 08:55
Szerintem egy kis tepertő,nem a világ.Ne keseredj el,hajrá továbbra is.
2012. febr. 28. 08:54

Sziasztok csajok!!!


Na,hogy álltok a böjttel?Tudjátok tartani?

2012. febr. 24. 20:48
Gyerekek, én elszúrtam :( fél12kor ebédeltem, mert el kellett mennem helyszínbejárásra, aztán még vissza az irodába. Fél 8kor estem haza, már szédültem az éhségtől. Amikor lenyeltem az utolsó falat lekvároskenyeret esett le, hogy a töpörtyűt talán nem kellett volna :( (de olyan ritkán van itthon kenyér, hogy eszembe sem jutott...)
2012. febr. 24. 19:18

Sziasztok!


Savanyúkáposztalevest főztem,nagyon szeretem három napig ezt fogom enni,utána valami tésztát.Elég jól bírom, eddig nekem nem nagy gond a hús elhagyása.

28. Szerdika (válaszként erre: 27. - Marjann)
2012. febr. 24. 09:23

Én is albérletben lakom, ezért nem fenyeget az a veszély, hogy valaki a tudtom nélkül telepakolja a hűtőt finomabbnál finomabb csábító dolgokkal :)


A húsról lemondani nekem nem nehéz, mert egyébként sem eszem sokat belőle. Eddig meglepően könnyen megy a napi 3 szerény étkezés betartása, de még csak 3 nap óta csinálom, úgyhogy még bármi lehet. Mindenesetre motivál, hogy a kis pocakom már ennyi idő után is kezd eltűnni :)


Papíron a keresztény "előírás" szerint a vasárnapok nem böjti napok, úgyhogy akkor beiktathatod az arab nasit :)

27. Marjann (válaszként erre: 26. - Szerdika)
2012. febr. 23. 23:12

Erre jó az albérlet, itt aztán tényleg nem sok kaja akad :)


Ti hogy bírjátok? Nehéz? Azért húsról lemondani nehezebb lehet, mint nekem.

Bár most jut eszembe: megyek haza hétvégén, akkor nem ehetek a kedvenc arab nasimból? :(

26. Szerdika (válaszként erre: 23. - Marjann)
2012. febr. 23. 20:59

Szerintem is nagy vagy!


Én ma egy veszekedés után (a párommal) úgy, de úgy megittam volna egy pohár pezsgőt, de megálltam. Mondjuk nincs is itthon semmilyen alkohol éppen ezért, se nasi, se hús, csak a minimálkaja, hogy még véletlenül se csábuljak el.


A recepteket is köszi!

25. Szerdika (válaszként erre: 22. - Norcsika 001)
2012. febr. 23. 20:51
Szia, üdv a klubban! Jó ötlet, hogy a párod távollétét megpróbálod valami pozitívra kihasználni. Sok sikert!
24. cel (válaszként erre: 23. - Marjann)
2012. febr. 23. 19:04
Hú, nagyon gáz amikor az emberre rátör ez az érzés, de felemelő, ha megtudja állni. Nagy vagy!
2012. febr. 23. 18:42
A hús elhagyását sokkal jobban bírnám, mintha a péksütikről kéne lemondanom :) Maradjunk annyiban, nekem elég nagy kihívás az esti nasi is. Tegnap pl semmi bajom nem volt, szépen megettem a vacsimat..na és akkor tört rám, hogy MUSZÁJ kimennem és végignéznem a szekrényt, hátha találok valamit benne. De kibírtam :)
2012. febr. 23. 18:36

Sziasztok!

Csatlakoznék én is ha lehet.Ez az első év hogy szeretném betartani a böjtöt.Eddig a családom miatt nem nagyon ment,mert nagyon húsosak.De most..........A fiam elköltözött,a párom pedig külföldön van.Úgy hogy most minden körülmény meg van hozzá.Én a hús nélküli böjtöt és a nasi elhagyást szeretném betartani.Ma burgonya levest és káposztás tésztát csináltam.Kitartást mindenkinek.

21. cel
2012. febr. 23. 14:30

A receptek közé tettem föl egy "zöldségmártás" nevű étel recipét. Inkább ragu mint mártás, de ragunak nem engedte feltenni, mondván olyan már van:)


A sárkány tészta receptjét is feltettem már korábban.

Talán valakinek még újdonság.


Böjti időszakban sok zöldséget fogyasztok. Nyersen, főve, párolva, rántva, rakva, töltve, besamellel leönve és sütőben sütve, pörköltnek, ragunak elkészítve.

Sajtot és tojást is fogyasztok. Vasárnaponként pedig megengedő vagyok magammal, mert halat eszem.

Bűnos lélek vagyok, a tésztákat nagyon szeretem minden formában.

20. Szerdika (válaszként erre: 19. - Cel)
2012. febr. 23. 11:01

Igaz, talán a legrosszabb, ha ott gőzölög az általunk elkészített finom húsétel, és mi csak szagolhatjuk :/ De akkor szerencsére nagyon jó családod van, ha megértik és támogatják az elhatározásodat, nem próbálnak lebeszélni és nem tartják butaságnak az egészet.

Ilyenkor legalább bővül a recept-repertoárunk néhány "húspótló" főétellel.

19. cel (válaszként erre: 18. - Szerdika)
2012. febr. 23. 10:17

Köszönöm a jó kívánságot, szükségem is van rá, bár nálam a család támogat. Igaz apa nagyon "húsos", de a fiamat szívesen megeszi zöldség ételeket is.


Aki szereti a hús ételeket bizony nehéz próba tétel a bőjt, főleg ha a családnak el is kell készíteni.


Tegnap zöldségragut készítettem vacsorára, ma is az lesz ebédre.

2012. febr. 23. 09:16

Marjann, ó igen, a közös ismerősök fikázásáról való lemondás egy nagyon jó téma a böjtre :)) Szerintem nehezebben tartanám be, mint a napi háromszori étkezést nass nélkül :) Na jó, azért viszonylag kedves voltam tegnap, sőt egy embertől bocsánatot is kértem, amiért pár napja beszóltam neki egyszer, igaz véletlenül.


Ha nem reggeliztél, nem csoda, hogy 10-re éhes voltál, a reggeli fontos. Szerintem tök jó ennivalókat választottál, ha a húsmentes étkezés a célod. (Csíkos tésztáról még nem is hallottam :)) Nem az a lényeg szerintem, hogy mindenképpen szenvedjünk és/vagy éhezzünk, hanem hogy a kitűzött célt sikerüljön betartanunk és büszkék lehessünk magunkra.


Cel, szia, de jó hogy hozzászóltál :) Én is tavaly böjtöltem először és nagyon jó érzéssel töltött el a végére, ezért határoztam el, hogy idén is megtartom. A húsmentes étkezés jelenti általában a "klasszikus" böjtöt, persze aki egyébként is kevés húst eszik, annak ez nem túl extra lemondás, de aki egyébként szereti a húst, annak nagyon nehéz lehet ezt megtartani. Főleg, hogy menzákon, menüs helyeken alig lehet olyan főételt találni, ami húsmentes, így nagyon nehéz nem elcsábulni. Nem beszélve arról, amikor a család sem veszi komolyan az elhatározást, és tukmálják a húsételeket. Sok sikert a lelki feltöltődéshez is!


Én tegnap nagyon büszke voltam magamra, mert a cégnél nagyon finom ennivalókat, szendvicseket, salátákat kellett rendelnem külföldi vendégeknek, aminek egy része feleslegesnek bizonyult, de nem vettem el semmit belőle, hanem odaadtam a felesleget a kollégáknak. Pedig nagyon gusztusos volt! Így sikerült betartanom a napi háromszori étkezést.

17. cel
2012. febr. 22. 18:39

Sziasztok!


A múlt évben vállaltam be első ízben a nagybőjtöt, most is megtartom.

Részemről a húsmentes étkezés jellemzi ezt az időszakot. Böjti időszakot megelőzően lélekben felkészülök rá és a böjti időszakot végig is kíséri egy fajta lelki feltöltődés.

2012. febr. 22. 18:25

Sziasztok!

Hogy bírjátok?

Én 10kor pánikszerűen lerohantam a pékségbe, mert nem reggeliztem és már az ájulás környékezett. Délben menzáztunk, persze csak egy húsmentes kaja volt, csíkos tészta (egy rész mákos, egy rész lekváros, egy rész diós). Szerintem gimi óta nem ettem ilyet :) Vacsorára rántottát ettem kiflivel és juhtúróval. Tényleg éhes voltam már, kellett valami fehérje. A boltban nagyon ügyesen nem néztem a nasikra (csak egy csokit vettem kolleganőmnek).

Kedvesség? Hát semmi extra, de ma jó kedvem volt, így mindenkihez kedvesen tudtam benn szólni. És a barátnőmmel való beszélgetéskor direkt kerültem a közös ismerősök fikázását :)

2012. febr. 22. 12:07
Ja és nem utolsó sorban arra gondoltam, hogy ha esetleg lennének olyanok, akiknek van kedve csatlakozni, akkor így nyilvánosan, "ellenőrzött körülmények között" talán jobban sikerül kitartanom :)
2012. febr. 22. 12:03

Mentségemre szóljon, tegnap, amikor elindítottam a topikot, nagyon álmos voltam, megpróbálom most értelmesen leírni.

A húsvét a kedvenc ünnepem (valószínűleg nem kis részben azért, mert tavasszal van, amikor már szép az idő, minden zöldell, de ez most mindegy), szeretem az ezzel kapcsolatos szokásokat, rítusokat (mínusz locsolás). Minden évben szeretnék „lelkileg” is jobban felkészülni rá, aztán valahogy elszalasztom, telnek a napok, és már el is múlt az egész. Nem vagyok nagyon vallásos, de a húsvéthoz a mise is hozzátartozik számomra, olyan felemelőnek érzem az egészet. Szeretnék idén tudatosabban készülni erre.

A másik része a dolognak pedig az, hogy a böjttel próba elé állítja magát az ember, vajon sikerül 40 napig kibírni, hogy nem iszom meg egy pohár bort, pedig kínálnak; csak napi háromszor eszem, nem majszolgatok el az étkezések között semmit? Én ezt szeretném megvalósítani, de bármilyen apró „próbatételt” kitalálhat magának az ember, amivel kapcsolatban kíváncsi, le tud-e mondani róla időszakosan, ezáltal megtudva, nem jutott-e ez a dolog túl nagy jelentőséghez az illető életében. Én ettől kicsit „lelassulok”, magamba fordulok, jobban odafigyelek apróságokra, egy egyszerűbb étel elfogyasztásának, egy almának is jobban tudok örülni. Számomra ez egy nagyon pozitív dolog, plusz „énerőre” teszek szert általa, mellesleg van rajtam 3-4 kiló felesleg, kíváncsi vagyok, azt le tudom-e így adni, így a tavaszi megújuláshoz is köze van.

2012. febr. 22. 01:07

Szép gondolataitok vannak, sok sikert kívánok,ha egy embernek is szebbé teszitek a napját pár kedves szóval, a Ti lelketeknek is jót tesz.

Szép álmokat.

2012. febr. 22. 00:46
Marjann, nagyon megértlek, ha nemsokára frissebb leszek, megpróbálok majd valami konstruktívat mondani. És jó ötlet: ha a napi munkád során csak 1 emberrel kedvesen beszéltél, már nem hiába keltél fel. (Nekem nagyon nehéz. Bevallom, utálok ismeretlenekkel kedveskedni-talán ezt is beveszem a böjtbe, lenne értelme)
2012. febr. 22. 00:39

Aki úgy érzi, válasszon 1 dolgot, amiről úgy érzi, hogy kísérleti/vallási jelleggel lemond. Napi csoki? Napi Doktor House sorozat? Lényeg, hogy valami olyan legyen, amiről úgy érzed, hogy a böjt keretében lemondanál, és ehelyett az időt valami hasznosabbra fordítanád, ami talán előbbre visz. Akár egy könyv olvasására. Én személy szerint nem iszom alkoholt húsvétig, illetve napi 3x eszem és egyszer lakom jól-ezt követem.

Bocsánat, holnap frissen már biztosan értelmesen fogalmazok majd..

2012. febr. 22. 00:32

Én betartom a "klasszikus" katolikus böjtöt (pénteken nincs hús, Hamvazószerda-Nagypéntek szigorú böjt), plusz le szeretnék mondani az esti nasikról. Nálam sajnos az esti evés az esetek 98%ában nem az ételről szól, hanem az unalomevésről, az önjutalmazásról, a bánatzabálásról. Szóval este nincs nasi, nincs meki! Gyümölcs lehet, vagy ha családdal vagyok, akkor rendes, szendvicses vacsora.

Ezen kívül szeretnék naponta legalább egy jó dologot tenni másokért. Elsőre könnyűnek tűnik, pl azt mondani, hogy átadom a helyem a buszon, vagy ilyenek, de a hétköznapokban sokkal több lemondással jár, mint hinném. (nekem legalábbis).

Kíváncsi vagyok, hogy fogom bírni!

9. 904fd6a0c0 (válaszként erre: 7. - Szerdika)
2012. febr. 22. 00:24
Értem most már.
2012. febr. 22. 00:24
Borcsika, köszönöm! Hasonlóan gondolom. Biztoos nem sikerült leírnom érzékletsen, amit szerettem volna.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook