Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Szőrszitát hol lehet kapni? fórum

Szőrszitát hol lehet kapni? (tudásbázis kérdés)


2013. szept. 28. 00:23
piac
2013. szept. 28. 00:10

"Szőrszita, bugyogó, kis menyecske vóna jó".

Ez jutott eszembe. :)

24. Sennie (válaszként erre: 23. - Loch ness)
2013. szept. 27. 22:07

Sziasztok!

Hogy ismét éljen a téma, hátha..... szőrszita, azaz lószőrből készült fakeretes szita (rosta).

Ha valaki netán tudna arról, hol és hogyan lehetne idehaza beszerezni, kérem ossza meg e kincset érő információt a szőrszitára vágyó kisebbséggel! (Állítólag Erdélyben még készítenek ilyet)

Üdv,

Sennie

23. loch ness (válaszként erre: 22. - Kerinezsuzsi)
2012. febr. 15. 08:51
Kösz szépen, ki fogom próbálni!
22. kerinezsuzsi (válaszként erre: 21. - Loch ness)
2012. febr. 14. 17:17
Belerakod a dolgokat, és átnyomkodod a nagyját. Ha főtt a zöldség még a húsa is átmegy rajta. Ha pedig csak a levét akarod, akkor egy szerűen összetekered a tetejét és kinyomod! Biztosan láttál már főzőműsort, ott is úgy csinálják.
21. loch ness (válaszként erre: 20. - Kerinezsuzsi)
2012. febr. 14. 17:12
Hogyan lehet egy háromszögletű zacskóval passzírozni?
20. kerinezsuzsi (válaszként erre: 17. - Loch ness)
2012. febr. 14. 17:03
Lehet, hogy amit mondok legalább olyan nehéz megvalósítani, de egy közepes sűrűségű anyagdarab amit ki tudsz főzni is jó szolgálatot tesz.Azért nehézkes, mert nem lehet benne műszál. Egy háromszög alakú zacskót lehet belőle varrni, vagy egyszerűen egy pohár peremére rákötni, és már lehet is passzírozni.
19. zsoka1984 (válaszként erre: 18. - Loch ness)
2012. febr. 14. 16:59
Én azért keresem mert a csipkebogyó lekvárt ezen kell átpaszírozni hogy ne legyen a lekvárban szőr.
18. loch ness (válaszként erre: 16. - Kerinezsuzsi)
2012. febr. 14. 16:55

Igen, azt hiszem, főleg erre használták, de volt olyan fajta, amit passzírozásra is. De kösz, nem ismertem ezt a verset. Érdekes azért!


Régebben bizonyos szempontból nehezebb volt az élet, de harmonikusabb is. Mennyivel jobb lehetett olyan háztartási eszközökkel dolgozni, olyan ételeket készíteni, amikről meséket, énekeket ismert az ember. Most meg van sok szuper kaja meg eszköz, de nincs annyira benne az életünkben, mert a kis gömböcről meg a fakanálról van ének vagy mese, de a turmixgépről meg a kínai szezámos csirkéről nincs... Eddig ebbe bele se gondoltam.

2012. febr. 14. 16:52

Mos találtam egy cikket a babaszoba.hu-n, a passzírozásról, ott is emlegetik a szőrszitát. Azt is írja, hogy ideje rehabilitálni a szitát, és azon törni át a bébiételeket. DE MILYEN SZITÁT!!! Árulja el valaki!


Itt a cikk egy része, figyelemreméltó dolgok vannak benne:


Jótékony passzírozás

Eltűnt a konyhákból a gézlap, amin valaha a lereszelt gyümölcs- vagy zöldségdarabokat átnyomtuk és így tiszta, rostmentes, szűrt levet kaptunk. De eltűnt a szőrszita, és a teaszűrő olyan jellegű alkalmazása is, ami valaha a gyümölcsöt pépesítette. Megszűnt a passzírozás, jött a mixelőfej vagy a turmixgép. Pedig a passzírozás funkciója más volt: a rostfélék szétválasztását szolgálta.


Az étrendi rostnak számos lényeges, élettani szerepe van, mennyisége életkoronként meghatározott. Ha a baba ennél többet kap, akkor túllövünk a célon. A sok rost ugyanis nehezen emészthető, lassan ürül a gyomorból, ezáltal csökkenti az étvágyat, bélgörcsöket okozhat, s ami a legfontosabb, képes az ásványi anyagokat megkötni, ezáltal hiányállapothoz vezethet.


A turmix a durvább rostszerkezetet is felaprítja, s az is a baba ételébe kerül. Az üveges gyümölcskonzervek rostszerkezete igen finom (ha megkóstoljuk, ezt érezni is lehet), nem tartalmaz héjanyagot, fölösleges összetevőket (magházat, apróbb magokat).

Rehabilitáljuk a szitát

Ha otthon készítjük az ételeket, a zöldség- és gyümölcslevek, pürék készítésekor fontos az első időkben a kemény, oldhatatlan rostokat, azaz a héjat eltávolítani. Erre a turmix és a mixelőfej nem alkalmas. Más a passzírozott zöldborsó-, zöldbabpüré emészthetősége, ha a héjat nem tartalmazza.


Sokan azzal érvelnek, hogy a legtöbb vitamin a gyümölcsök és a zöldségek héjában, illetve a héj alatti részében van.

Ez igaz, ám fiatal csecsemőkorban a cellulózhéj nem, de még a finomabb rostok is csak részben emésztődnek meg. Amint az emésztés érik, úgy lehet a gyerekeket hámozatlan gyümölccsel, teljes szerkezetű (például összenyomott hüvelyesekkel) kínálni. A turmixolás másik hátránya az, hogy a forgómozgással igen sok levegő kerül az ételbe, ez is hozzájárul sok gyermeknél a has feszüléshez, a bukások gyakoriságához, a székletszám megszaporodásához, a széklet lazulásához. Jobb hát a szitát rehabilitálni, a passzírozást újra megtanulni, mint gyógyszerekkel csökkenteni a bélgázosságot, a megkötött ásványi anyagokat pótolni.

2012. febr. 14. 16:37

Hogy hol vehetsz szőrszitát azt nem tudom, de küldök neked egy mondókát.


"- Hová, hová, kis királyné lánya?


- Szőrt szedegetni, szitát kötögetni.


- Minek az a szita?


- Lisztet szűrögetni.


- Minek az a liszt?


- Friss kenyeret sütni.


- Minek az a kenyér?


- Gyerekeknek adni.


- Minek az a gyerek?


- Iskolába járni.


- Minek az az iskola?


- Hogy ne legyen ostoba."


A szőrszitával ezek szerint lisztet is szitáltak.

2012. febr. 14. 16:30

Úgy látom, sok emberben keltett borzalmat a kérdés - de legalább volt érdeklődés!


A miénk biztos, hogy nem drótból volt. A lisztszita meg úgy tudom, nem elég erős a passzírozáshoz.


Ha valaha kijutok valami vásárba, megnézem. Budapest környékén (főleg a 18. kerületre gondolok) van ilyen?


És kösz szépen mindenkinek az eddigi infókat!

2012. febr. 14. 15:24

Huhh, mindig tanul az ember! :D

Kénytelen voltam rákattintani a topikra, hogy mi a borzalom lehet az a szőrszita?

Kérdeztem magamtól, hogy ki a fene akarna szőrt szitálni... :DD

2012. febr. 14. 15:22
Ha nem szőrből kell akkor ha lisztszitaként keresed pár száz forintért találsz a neten.
12. a14deb9047 (válaszként erre: 2. - Loch ness)
2012. febr. 14. 15:18

Közel a 60-hoz, de szőrszita már akkor sem volt...

Nagyon finom drótból viszont igen; legalább 3-4-5 méretben :)

11. zsoka1984 (válaszként erre: 8. - Megi04)
2012. febr. 14. 15:17
Igazad van vásárokban még sok régi dolgot meg lehet találni. Ki is megyek jövő hónapban.
10. megi04
2012. febr. 14. 15:16
Van még szőrszita is.Csak nem emléxem melyik vásárban vettem.Azt tudom,hogy sok faragott konyha eszközt,meg fonott kosarat árultak. De van. Létezik.
9. zsoka1984 (válaszként erre: 7. - Loch ness)
2012. febr. 14. 15:13
A már a mamának is fém szálas szitája volt nem eredeti lószőr az már rég kiment a divatból csak még mindig így hívják. Ez a szül. évem.
2012. febr. 14. 15:12
Néha vásárokban lehet még kapni...:)
7. loch ness (válaszként erre: 5. - Zsoka1984)
2012. febr. 14. 15:10
Te emlékszel erre? Gondolom, az 1984 a születési éved (bocs, de mindenkinek levették a születési évszámát, így most nehezebb tájékozódni). Tehát te akkor még biztos nem használtad, de a szüleidtől emlékezhetsz rá.
2012. febr. 14. 15:08

Meg is néztem a google-ben: valóban lófarokszőrből készült, amiből semmit nem tud kioldani az étel. Évszázadokig készítették a mesterek, a 20. századig.

Aki esetleg emlékszik ezekre a szitákra, mert használta a 70-es, 80-as években, kérem, segítsen!

5. zsoka1984 (válaszként erre: 2. - Loch ness)
2012. febr. 14. 15:08
Most hogy így írtad én is be akarok szerezni, egyet lekvárok eltevéséhez és szét nésztem a neten, de én sem találok semmit.
4. loch ness (válaszként erre: 3. - Virag32)
2012. febr. 14. 15:00

Jaj :)


Egyébként én sem tudtam, úgy emlékeztem, műanyag volt benne, és én is meglepődtem, mikor a szüleim mondták, hogy szőrből készült, méghozzá valószínűleg lószőrből...

3. virag32 (válaszként erre: 2. - Loch ness)
2012. febr. 14. 14:58
Életemben nem hallottam ezt a szót, még hírből se és most se tudom, mi ez, de felveszem a szókincsembe, ki tudja, még jól jöhet egyszer! :)) Nekem erről első olvasatra valami undorító kozmetikai gép ugrott be asszociációként. :))))
2012. febr. 14. 14:57
Be akartam szerezni szőrszitát főtt zöldség áttöréséhez, és most szembesülök vele, hogy nem lehet kapni. Egyre messzebb kerül a gyerekkorom, amikor még volt :) Valaki tudna segíteni, honnan lehetne ilyet szerezni?
2012. febr. 14. 14:56
Szőrszitát hol lehet kapni?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook