Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Hogy lehet hatékonyan és jól tanulni? fórum

Hogy lehet hatékonyan és jól tanulni? (beszélgetős fórum)


2012. febr. 7. 09:30

Hála az időjárásnak, kaptam pár nap "haladékot", ugyanis a mai napra tanítási szünetet rendelt el az iskolánk igazgatója.

Így nyertem plusz három napot, hogy megértsem és -tanuljam a biológiát.

27. c6d087edcb (válaszként erre: 26. - 39694c0c70)
2012. febr. 6. 20:41

Köszönöm!

Egész délután olvasgattam, értelmeztem az anyagot, de egyszerűen nem fogom fel. Anyukám is próbálta elmagyarázni, de annyira nehéz, hogy nem megy. Telefonon beszéltem több osztálytársammal is, akik szintén hiányoztak múlt héten, és megbeszéltük, hogy holnap óra előtt megkérjük a tanárnőt, hogy legyen szíves még egyszer elmagyarázni az utolsó két anyagot.

Most lefekszem aludni, korán reggel még olvasgatom őket, ugyanis olyenkor jobban fog az agyam, és reménykedem, hogy a tanárnő elmagyarázza, és nem fog feleltetni/íratni.

Még egyszer köszönöm szépen a segítséget, a tanácsot!

26. 39694c0c70 (válaszként erre: 25. - C6d087edcb)
2012. febr. 6. 17:57

Pihenni, aludni ne felejtsél el! Ez fontosabb mindennél! Kialvatlanul azt se tudod visszaadni, amit megtanultál.

Azért az ötöst, olyan anyagból megcélozni, amit elmondásod szerint még nem is értesz, nagyfokú önbizalomra vall.

De legyen szerencséd!

25. c6d087edcb (válaszként erre: 24. - 39694c0c70)
2012. febr. 6. 17:47

Köszönöm a tanácsot!

Hála Istennek annyira azért tudom, hogy egy közepest írjak, de az ötösre törekszem, mert így is vannak hármasaim (bár félévkor négyesre zárt le a tanár). Megpróbálok magolni, de nálam az még soha nem sikerült, mert elég egyetlen szót eltévesztenem/kifelejtenem, és bukott a mutatvány. :(

24. 39694c0c70 (válaszként erre: 23. - C6d087edcb)
2012. febr. 6. 17:45

Ha mindössze egyetlen éjszakád van erre, akkor válasszál ki az anyagból annyit, amennyit biztosan képes leszel elsajátítani. Aztán ezt olvasd el annyiszor (ha kell hangosan) fél-egyórás szünetekkel, ami az estédbe belefér.

Itt most nincsen idő arra, hogy azzal kísérletezzél, hogy megértsed az anyagot. Magolj be annyit belőle, amennyit képes vagy. (Ha kell, akkor szóról-szóra)

Ha szerencséd lesz, ezzel egy közepest is el tudsz érni, ami mindenképpen jobb lesz, mint ha az egésszel küszködsz és a végén semmi nem marad belőle, így írsz egy karót.


Annyit megpróbálhatnál, hogy felmentést kérsz a doga alól, a betegségedre hivatkozva, aztán több időd/módod lesz annak bepótolására.

2012. febr. 6. 17:15
Holnapra kéne valahogy a fejembe mennie.
2012. febr. 6. 17:14

Újra tanácsra lenne szükségem. :)

Biológiából három témakörből fogunk dolgozatot írni, mindegyik az idegrendszer felépítésével és működésével kapcsolatos.

Már leglább ötször elolvastam őket egyenként, szakaszról-szakaszra, de képtelen vagyok értelmezni, megérteni az anyagot. Nehezíti a dolgot, hogy múlt héten beteg voltam, ebből következik, hogy nem hallottam, ahogy a tanár elmagyarázta, ami pedig nekem sokat számítana.

Hogy tudnám megtanulni? :S

21. a0c1361e44 (válaszként erre: 20. - 39694c0c70)
2012. febr. 5. 18:39

Én pl. a hangos olvasást nem szeretem. Az zavar, de az nem ha TV-t nézek, rádiót hallgatok, vagy beszélgetek tanulás közben.

És én pl. csak este tudok tanulni, délelőtt nem. Este 8-tól hajnalig képes az agyam befogadni, délelőtt kifelé megy belőle:)

2012. febr. 5. 16:19

Úgy látom, szinte mindenkinek "egyéni" tanulási módszere van. Ez nem probléma. Lényeg, hogy eredményes legyen.

Biztos, akadnak (itt is olvastam róla) akik a hangos olvasás módszerére esküsznek. Nem is vitatható, ha ez náluk működött.

Nekem szerencsén van/volt, hogy "nem szorultam" erre a módszerre.

Elképzelni se tudom, hogyan tudtam volna ezt annak idején a napköziben (tanulószoba) vagy egy középiskolai kolesz tanulószobájában harmincadmagammal megvalósítani.

Lehet, hogy megoldható lett volna, de - mint írtam - nekem hál'Istennek nem volt rá szükségem.

Így mire egyetemre kerültem, bárhol és bármilyen körülmények között képes voltam tanulni, nem kellett ehhez se csend, se egyéb, és nem is zavartam a hangos olvasással a környezetemet se.

19. Karolinna (válaszként erre: 1. - C6d087edcb)
2012. febr. 4. 13:38

Az említett tantárgyak azok, amelyek sokszor túl sok vagy nagyon elvont ismereteket tartalmaznak.

A vázlatírás mellett segíthet, ha lerajzolsz dolgokat. A képek könnyebben rögzülnek.


Pl.: a földrajzot mindig úgy tanultam, hogy vaktérképeket készítettem (egy pauszpapírral könnyen megoldható). Azért jobb mint csak az atlaszt használni, mert csak azokat az információkat rajzolod rá, ami neked szükséges és saját, számodra könnyen megjegyezhető szimbólumokat használhatsz.

A történelemnél is jól alkalmazható pl.: jelölheted egy hadjárat állomásait, még egy-egy városról képeket is ragaszthatsz rá.

A fizika, kémia tanulásban is segíthet, ott is tudsz ábrákat rajzolni. Egy időben ahhoz használtam, hogy ellenőrizzem mit értettem meg. Ha le tudtam rajzolni valamit, akkor tudtam hogy értem is.


Ez a módszer azért is jó, mert egy nagyobb dolgozat előtt csak ezeket a rajzokat vettem elő és minden eszembe jutott azonnal.

18. a0c1361e44 (válaszként erre: 14. - 39694c0c70)
2012. febr. 4. 13:26

Ügyes vagy:))))

Ezek szerint még sem figyeltem eléggé:)

17. Ami.
2012. febr. 4. 13:17

A hangos olvasás nagyon fontos,ne magadban némán.Én úgy tanultam,de nekem elég volt egyszer elolvasni,de mindig mondták a tanárok,h hangosan mondjuk,mert jobban rögzül.Én is saját írásból tanultam,érettségi tételeket is hiába kaptuk meg nyomtatva,átírtam(így meg is tanultam egyből) De nekem fontos volt a saját kézírásom.Én vizuális vagyok, ha elakadtam kértem a tanárt h a 6 sor elejét kezdje el,elmondta az első szót,és tudtam folytatni.Tudnod kéne te milyen vagy,és arra a módszerre ráfeküdni.Sok sikert!

Jah küldök egy oldalt,bár fősulisoknak való,de nagyon sok rész igaz mindenkire,lépd át,ami nem vonatkozik rád,itt azt is megtalálod,te melyik kategóriába tartozol.

[link]

2012. febr. 4. 10:08
Elolvasni a leckét. Utána még egyszer olvasni és a lényeget aláhúzni. A lényeget kiírni a könyvbe az adott szöveg melé címszavakban. Lehet külön füzetbe is vázlatot írni róla, de a könyvben írva könnyebben berögzül az agyba ,az ábrák ,színek miatt. Hangosan is el kell olvasni a leckét és megpróbálni aa lényegét elmondani és leírni.
15. c6d087edcb (válaszként erre: 13. - A0c1361e44)
2012. febr. 4. 10:02

Igen, tényleg 14 éves vagyok. Köszönöm szépen a dicséretet és a sok segítséget is! :) Fel fogom őket használni a tanulásnál.

A szerencsém az, hogy imádok olvasni, minden témában, és fogalmazni, írni is nagyon szeretek.

14. 39694c0c70 (válaszként erre: 13. - A0c1361e44)
2012. febr. 4. 09:53
Általános iskolában végig kitűnő voltam, és ehhez elegendő volt az órákon figyelnem.Legfeljebb a házi feladatokat írtam meg.
2012. febr. 4. 08:58

Bennem is felmerült, hogy valóban egy 14 éves írta e ki a fórumot. Ha igen, akkor gratulálok! És csodálkozok, hogy gondot okoz a tanulás. Sokan örülnének, ha sokkal később ilyen összeszedett mondatokat tudnának írni!


Az én módszerem mindig az volt, hogy figyeltem az órán. Ez elég volt egy közepesre. Otthon pedig mindig az órai vázlatokból indultam ki. Az órán jegyzetelt vázlatokat átírtam kézzel, amit aztán tetszés szerint kiegészítettem. Az órai vázlat azért fontos, mert így tudjuk, hogy a tanár egy felelésnél, illetve dolgozatnál mire kíváncsi.

Ha megelégedtem az órán leadottakkal, akkor a közepes meg volt, ha hozzá tanultam, akkor jobb jegyet kaptam.

Sokszor újra és újra leírtam az általam készített vázlatot, jegyzetet, így rögzült a fejembe minden. Magolni nem szabad, mert az veszélyes, hiszen ha elfelejtesz 1 szót, már lőttek a tudásnak.

És olvass sokat! Regényeket is, mert az is edzi az agyat, memóriát.

A középiskola is hasonló, a nagy változás a főiskola során következik be, hiszen ott egy egész könyvet kell tudni 1 vizsgára.

12. 39694c0c70 (válaszként erre: 11. - D838452ed6)
2012. febr. 3. 18:09

Hol (melyik hozzászólásban) olvastad te ezt az:

"olvasgatom százszor -dolgot" ?!?

2012. febr. 3. 17:33

Nagyon jókat írtak neked, kivéve ezt az olvasgatom százszor -dolgot. Ez az én véleményem.

szóval sok hasznosat találsz, még azt hozzátenném, h nagyon fontos a felmondás! Mondd fel. Elég halkan motyogva. Ez - hidd el - a tanulás legfontosabb része. Akkor tanulod meg, akkor rögzül.

Ugyanis az emberek amit megértettek, azt hiszik, tudják is. De nem. Vissza kell mondani.

Fontos. (hidd el, van pár diplomám, doktorim meg ilyenek, annyit tanultam életemben, ami még rád vár, de jó lesz, hidd el, ja és érezd utána nagyon okosnak magad:) az a legjobb része.)

10. 3cde375c32 (válaszként erre: 1. - C6d087edcb)
2012. febr. 3. 17:20
ismételd meg az agykontrollt,mostmár érettebb fejjel,így biztos jobban tudod majd használni,nekem nagyon sokat segített,
9. 39694c0c70 (válaszként erre: 8. - C6d087edcb)
2012. febr. 3. 17:15

AMIT MOST ÍROK, AZ CSAK AKKOR ÉRVÉNYES, HA TÖBB NAP (DE LEGALÁBB 2-3) ÁLL RENDELKEZÉSRE! EGY DELUTÁN, VAGY ESTE ALATT NEM MŰKÖDIK!!! (ODA MÁS MEGOLDÁS KELL)

- Ha teljesen új anyagot akarsz megtanulni (bár ez nem csak ismeretlen szövegre érvényes) első olvasásnál ne törekedj arra, hogy akár egyetlen szót is megjegyezz belőle! (Az se baj, he nem értesz meg mindent azonnal, bátran olvassál tovább, mert később esetleg - a szöveg további részéből - világossá válhatnak azok is.)

- Olvasd úgy mint egy könyvet, vagy újságot, amit nincs is szándékod megtanulni.

- Ha végeztél vele, bátran tedd félre akkor is, ha úgy érzed, semmire nem emlékszel belőle.

- Legjobb, ha aznap már elő se veszed azt a tananyagot. (Legfeljebb akkor, ha reggel, vagy délelőtt olvastad, akkor délután, vagy este újra átolvashatod, de akkor se kell arra törekedni, hogy emlékezzél is rá)

- Másnap ismét figyelmesen olvasd el! Meg fogsz lepődni, hogy mennyi ismerős részt találsz az olvasnivalóban! :)

- Ha van rá időd, szintén kétszer olvasd el. Nem többször!

- Harmadik nap, az első olvasást követően próbljad ki (gondolatban) hogy mire is emlékszel az olvasottakból! Magad is meglepődsz majd, hogy szinte mindenre! :))

- A kétszeri olvasás akkor is elég lesz.

- A negyeedik nap már úgy fogod "olvasni" hogy már oda se nézel majd, és MINDENT TUDNI FOGSZ!


Nem hiszed?

Bátran tegyél egy próbát!


Most az ajánlott módszer elméletét nem fejtegetném, de kb. ahhoz hasonló, mint amikor valaki autót vezetni tanul.

Més soha senkinek nem sikerült úgy megtanulnia, hogy előtte nem gyakorolt és első alkalommal egyhuzamban 20-30 órát vezetett, és ezzel megtanult volna vezetni.

Ellenben 15-20 alkalomra elosztva 1-2 órákat vezetve, legalább a vizsgára bocsáthatóságig képes volt elsajátítani azt. (Kell a "bevésődés")

2012. febr. 3. 16:59
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! Kiírom őket egy papírra, és fel fogom használni. Akinek esetleg még van ötlete, szívesen olvasnám. :-)
7. 39694c0c70 (válaszként erre: 1. - C6d087edcb)
2012. febr. 3. 16:09

Nagyjából elhangzottak már itt azok a tanácsok, amit egy általános iskolát végzettnek lehet adni.

Sok mindennel nem is lehet kiegészíteni, mert az egyénenként változik, hogy ki milyen tchnikával tud eredményesen tanulni.

Talán egyetlen dolog maradt ki ebből:

"SZÁRAZON" SOHA NE ÁLLJ NEKI TANULNI!

Azaz, a tanulás megkezdése előtt kb. 30-40 perccel annyi folyadékot (ásványvíz, tea, gyümölcslé, de jó a sima víz is) igyál meg, amennyit csak bírsz.

(Nyugi, mire tanulni kezdenél nagyrészét úgy is kipisiled)


Viszont az agy jó működéséhez kell a folyadék!

(Ez olyasmi, mint a savas akkumulátorokban a folyadék, ha kiszárad és nem töltünk utána desztillált vizet, akkor se feltölteni nem tudjuk az akkut, se energiát nem nyerünk belőle)

6. Pan Dóra (válaszként erre: 1. - C6d087edcb)
2012. febr. 3. 15:58

- órán figyelj, és tanulj meg jegyzetelni

- ha nem megy a lényegkiemelés, kérd meg a tanárt, hogy segítsen, mert annyi maszlag közt van a fontos a tankönyvben, hogy gyerek legyen a talpán, aki ki tudja szűrni :(

- mielőtt elkezded a tanulást, tegyél rendet a szobádban, de legalább az íróasztalodon

- készítsd elő a leckéket

- mindig a legnehezebbel kezdj, és a legkönnyebbet hagyd a végére

- amikor már minden szóbelit megtanultál, akkor állj neki az írásbelinek

- törinél és földrajznál mindig használd a térképet


A legszerencsésebb az lenne, ha az aznap feladott leckét tanulnád meg otthon (mint a napközisek), a másnapra kellőket így csak át kell ismételned - ez segít a rögzülésben és tartósabbak lesznek az ismereteid


Sok sikert!

5. 39694c0c70 (válaszként erre: 1. - C6d087edcb)
2012. febr. 3. 15:52

Komolyan mondod, hogy 14 éves vagy? És még nem töröltek innen?

Ha valós a kérdés, szívesen adok tanácsot. (Akkor is, ha ezt a kérést az anyukád írta, mintegy a te nevedben.

2012. febr. 3. 15:52

Órai jegyzettel.

A tanár azt akarja visszakapni, amit lead.

2012. febr. 3. 15:35

Szia!


A történelem és a földrajz nekem is gondot okozott anno.

A vázlatírás nagyon jó módszer. Én is úgy tanultam.

Ami nekem még segített, az a helyesírás gyakorlás volt. Nagyon rossz volt a helyesírásom, ezért mindennap több A4-es oldalt kellett telemásolnom, amit este a szüleim megnéztek. Mindig a tananyagot másoltam, így még jobban megmaradt.

A történelmet úgy könnyítettem meg, hogy külön színnel jelöltem az évszámot, a helyszínt,és a történelmi személyeket is.

2012. febr. 3. 15:25

Szia!


Nekem ami anno bevált az a következő:

Elhúzódtam egy csendes zugba (se tv se zene se számítógép mondjuk akkor nekünk még nem volt), magamra csuktam az ajtót és hangosan mondtam magamnak a tananyagot. Mindenről saját kezűleg írt vázlatot készítettem és azt tanultam meg először, utána rátanultam a többit.Így átláthatóbb volt a tananyag mert a vázlat tömörebb. Ha vizuális vagy akkor az egyes szakaszokat külön színnel is írhatod esetleg. Nekem a lényeg az volt, hogy pl. a tételeknél mindig csak saját kezűleg kidolgozottból tanuljak. Kb ennyi. Ja és mindig egyedül tanultam. Soha nem baráttal, barátnővel, anyuval stb.

2012. febr. 3. 15:13

Idén fejezem be az általános iskolát, és elég nehezen megy a tanulás. Ez igazából azt jelenti, hogy nagyon sokszor el kell olvasnom az adott anyagot, hogy a fejembe menjen. Még 5 évvel ezelőtt elvégeztem egy agykontroll-tanfolyamot, de nem éreztem, hogy valamelyest segített volna a problémámon. Már a tanárok is említették, hogy a közép-, illetve főiskolán sokkal több és tömörebb anyagot fogunk venni, de ott is boldogulni kell valahogy.

Anyukám nagyon sokat segít, elmagyarázza délután az anyagot, segít felépíteni, illetve ha kell, ki is kérdezi. A német, az angol, illetve a magyar nyelv és irodalom nagyon jól megy, de a történelmet, biológiát, földrajzot, kémiát, fizikát különösen nehezen tanulom.

Nincs véletlenül valamilyen jól bevált módszeretek, amit szívesen megosztanátok velem is?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook