Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Volt már nyálköved?Ha igen mit csináltak vele? fórum

Volt már nyálköved?Ha igen mit csináltak vele? (tudásbázis kérdés)

13. Uwel
2011. okt. 15. 09:27

Nyálkő (sialolith) akkor képződik, amikor gyulladásos betegségek következtében elhalt és a mirigy állományából levált mirigyhámsejt köré, a gyulladás következtében megváltozott összetételű nyálból kiválnak a szervetlen anyagok. A kő mérete idővel nőhet, és újabb kövek is képződnek. A nyálmirigy gyulladása akkor következik be, amikor a kő elzárja a mirigy kivezetőcsövét, és ekkor kezdenek jelentkezni a tünetek (fezülés, duzzanat stb.). Ebben a stádiumban a mirigyből tejszerű, sűrű váladék ürül, nyomásra fájdalom jelentkezik. Hosszabb idő eltelte után a kő okozta állandósult gyulladás miatt a mirigy állománya kemény tapintatúvá válik. A kórkép elnevezése Sialolithiasis.

Nekem el kellett távolítani a jobb oldali szubmandibuláris nyálmirigyemet, ugyan először csak meglett szondázva, majd nagyobb kivezető nyílást csináltak, de utána ugyanúgy fentebb is elzáródott a nyálvezetékem, így eltávolították most viszont aggódok mert ugyan ez kezdődik a legnagyobb nyálmirigyemmel, bár még kezdeti stádium... először láz, majd mintha rendes torok fájás, végül a kevés nyál miatt száj szárasság... kezdek autoimmunra gondolni lassan...

2010. okt. 2. 17:12
Keresztapámnak kiműtötték.
2010. okt. 2. 16:05

Szia!

Nekem savanyúcukorkát kellett szopogatni,elmúlt 3 nap alatt,de közben fájt a fülem alatt,mintha mumpszos lennék.

2010. okt. 2. 15:11

Nekem egy kicsi vágást ejtettek a kőnél és egyszerűen kiszedték...

Akkora volt mint egy babszem.De csak kb. a negyede volt kint,amit látni lehetett. Meg is lepődött a doki is hogy mekkora...

2008. nov. 16. 15:19
Velem citromot ettetek DE közben utálom de muszály volt és elmult
2007. dec. 7. 09:01

Igen, hallottam róla. Egyik ismerősöm anyukájának volt nyálköve, ami pontosabban a nyálcsatorna elzáródása kis kövecske által. Hasonló a vesekőhöz. Csak annyit tudok róla, hogy ha növekedésnek indul, akkor operáció szükséges, mint ahogy az ismerősméknél is.



most ezt találtam róla:


nyálcsatorna eltömődés


Tisztelt Dr. Heéger Úr!


Hosszú ideje (kb egy-másfél éve) küszködöm azzal a problémával, amit a fogorvosom nyálcsatorna eltömődésként (ha jól emlékszem) diagnosztizált. Panaszaim a következők: fáj a szájüregem arc felőli részén egy kis duzzanat, amit a nyelvemmel érzékelek. A duzzadás a szájüregem mindkét oldalán érezhető, de az egyiken nagyobb. Az asszimetria kisebb eltérésekkel állandó, a fájdalom időszakos. A fogorvosom azt javasolta egyek citromos és/vagy sós ételeket elősegítve az elzáródás megszűnését, mivel más megoldás nincs a problémám kezelésére. Ez sajnos nem segített. Valóban nem tehetek mást? A fájdalom is kellemetlen de a napokban azt vettem észre hogy a duzzanat közelében egy apró vörös folt is megjelent. Igyekszem a lehető legtöbbet megtenni a megfelelő higiéniáért, ezért is keserít el ez a probléma. Ön mit tanácsol?


Köszönettel: Betti



Dr. Heéger László / 2006-12-06 08:49


Válasz / #40



Kedves Betti!


A diagnózis, - az Ön által leírtak alapján - helytállónak tűnik. A három közül az egyik pár nagy nyálmirigy, a fültőmirigy kivezetőnyílása a felső rágófogak magasságában van, normál állapotban egy egész pici kiemelkedésként érzékelhető.

A kivezető csatornában előfordulhat kőképződés, ami elzárja a nyál útját és ezáltal duzzanatot okoz, ez a duzzanat a pangó nyálban felszaporodó kórokozók okozta esetleges gyulladás miatt fokozódhat.

Segíthet ilyenkor a nyálképződést serkentő citromos ital fogyasztása, mert szerencsés esetben a nagyobb nyálmennyiség kimoshatja a követ, de ha ez nem jön össze, akár ronthat is a helyzeten, egy teljesen elzáródott csatorna esetén inkább árt, mint használ.

A kő gyanuját egy egyszerű röntgenfelvétel igazolhatja és ha beigazolódott egy kisebb szájsebészeti műtéttel megszabadulhat tőle.

Amúgy pedig ne legyen lelkifurdalása a kő kialakulásának nincs köze a szájhigiénéhez, tehát ne hibáztassa magát.

2007. dec. 6. 23:17
Errol meg en sem hallotam,de erdekelne...
6. vikike1980 (válaszként erre: 5. - 1a50c86bb0)
2007. dec. 6. 22:31
még csak fogorvosnál és én is csak akkor hallotam elöször a fogdoki elküldött szájsebészetre de még nemmertem elmenni ezért érdeklödöm még hátha valaki tud valamit mondani
5. 1a50c86bb0 (válaszként erre: 4. - Vikike1980)
2007. dec. 6. 22:27

Ezek szerint nem a fogko az.

Meg sosem hallottam errol :S

Dokinal voltal vele?

4. vikike1980 (válaszként erre: 2. - 1a50c86bb0)
2007. dec. 6. 22:23
Nem nekem azt mondták nyál kövem van .pontossan nem tudom hogy mit jelent csak azt tudom hogy,nem tud kellökép a nyál a szájba jutni mert a kő elzárja
2007. dec. 6. 22:22
Nekem, nem de a barátnőmnek még középiskolás korunkban volt, a nyelve alatt. Sajnos már nem nagyon emlékszem, hogy mit mondtak neki vagy fájt-e neki vagy mi volt, csak arra emlékszem, hogy mindig mikor mentünk a suliba, meg haza állandóan piszkálta a nyelvével, és aztán egyik nap meg kellett állni mert épp kijött neki. De valami baromi sokára, talán több hónap is eltelt?! Hát nem tudok pontos infót adni, de ha érdekel akkor megkérdem őt, írd majd meg priviben, mert nem biztos hogy vissza találok vagy eszembe jut rákeresni hogy mit szertnél, oK?
2007. dec. 6. 22:20
Ez fogko akar lenni? Mert azokat kb. fel evente fogorvossal le kell a fogakrol szedetni.
2007. dec. 6. 22:16
Volt már nyálköved?Ha igen mit csináltak vele?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook