Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » 2. gyerek után hogy számolják a Tgyást és Gyedet? fórum

2. gyerek után hogy számolják a Tgyást és Gyedet? (tudásbázis kérdés)


8. wanita77 (válaszként erre: 7. - Éva1951)
2012. jan. 5. 11:16
Köszi a részletes tájékoztatást. Ezek szerint jól mondták nekem, a minimálbér kétszerese alapján fogom kapni, ami most magasabb lesz valamivel, mint tavaly volt.
2012. jan. 5. 11:11

TGYÁS összegének megállapítása 2011 .



Ha a kezdőnapot megelőző év január 1-jétől a tgyás kezdőnapjáig van 180 napi jövedelem


A terhességi-gyermekágyi segély összegének alapjául szolgáló jövedelem napi átlagát a táppénzre vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani, ha a biztosítottnak – az ellátásra jogosultsága első napját megelőző naptári év első napjától a terhességi gyermekágyi segélyre való jogosultságot megelőző napig – az ún. irányadó időszakban 180 naptári napi jövedelme van.



Ha a szülési szabadság kezdőnapját megelőző január 1-jétől a szülési szabadság kezdetéig nincs 180 napi jövedelem

Ha az anya nem rendelkezik a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultságot megelőző évben és a szülési szabadság kezdő napját közvetlenül megelőzően sem 180 naptári napi, figyelembe vehető jövedelemmel, akkor a terhességi-gyermekágyi segély napi összegének alapja a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének (2011-ben 156.000 Ft) harmincad része.


Ha azonban az anya – egészségbiztosítási járulékalapot képező – tényleges jövedelme az irányadó időszakban nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor a terhességi-gyermekágyi segélyt a tényleges, ennek hiányában pedig a szerződés szerinti jövedelem alapján kell megállapítani.


Az az anya, aki álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának szünetelése alatt vagy az ellátás megszűnését követő 42 napon belül szül és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a terhességi-gyermekágyi segélyét a jogosultsága kezdőnapján érvényes minimálbér kétszerese (2011- ben 156.000 Ft), de legfeljebb az álláskeresési támogatás/vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad részének alapulvételével kell kiszámítani (a tgyás alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás/vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad részét).


A kifizetőhely vagy az egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szerv kérelemre tájékoztatást nyújt a megállapított ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.


Az 1 és 2 forintos címletű érmék bevonása következtében a terhességi-gyermekágyi segély összegét – ha az nem 5 forintra vagy annak egész számú többszörösére végződik – 2008. március l-jétől a legközelebbi 0 vagy 5 forintra végződő összegre történő felfelé kerekítéssel folyósítja az egészségbiztosító.

A terhességi-gyermekágyi segély mértéke: A terhességi-gyermekágyi segély a jövedelem napi átlagának 70 %-a.

A terhességi-gyermekágyi segélyből a jogszabály szerint (megjelölt adókedvezményeket figyelembe véve) számított személyi jövedelemadó-előleget a folyósító szerv levonja. A terhességi-gyermekágyi segély után egészségbiztosítási és nyugdíj- járulékot nem kell fizetni.

6. wanita77 (válaszként erre: 5. - Zsuzsi13)
2012. jan. 5. 10:29
Sajnos nem Gyesbe szülök, hanem már a lejárta után. Két hónap szabit vettem ki, az elég, hogy az alapján számolják, nem kell 180 nap jövedelem? Nekem azt mondták, hogy a minimálbér kétszeresének a 70%-ával fognak számolni. De amúgy senki nem tudja megmondani biztosan, amit nem értek.
2012. jan. 3. 21:25
Ha gyesbe szülsz és nem volt jövedelmed, akkor a minimálbér 70%-a lesz az alapod. De azt írtad, hogy kivetted a szabijaidat, ami meg jövedelemnek számít. Mivel 2012-ben szülsz és még ebben az évben igényelsz gyedet alapja mind a kettőnek a megelőző év azaz a 2011 lesz. Itt a jövedelmed a szabid és az lesz az ellátásaid alapja.
4. wanita77 (válaszként erre: 3. - F303be5590)
2011. dec. 28. 18:57
Igen, csak én Gyesen voltam, és az pont kivétel. Most kaptam meg a fizetési lapomat és ledöbbentem, mert nagyon kevés táppénzt kaptam pont azért, mert Gyes alapján számolták. De a Tgyást és Gyedet is Gyes alapján számolják vajon?
2011. dec. 28. 18:53

(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

[link]

2011. dec. 28. 18:30

Segítsetek, légyszives!


Most várom a 2. babámat, 2012. februárban fog megszületni. Idén január-szeptemberig Gyesen voltam a fiammal, utána kivettem a szabijaimat (2 hónap), és szülésig táppénzen leszek. Mi alapján fogják számolni a Tgyást és Gyedet a 2. gyerekre, az idei év alapján? Akkor az nagyon kevés lesz, mert szinte egész évben Gyesen voltam. :(

Köszi előre is a segítséget!

2011. dec. 28. 18:26
2. gyerek után hogy számolják a Tgyást és Gyedet?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook