Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Most sütjük a mézeskalácsot. Eddig mindig kő kemény lett. Ez új recept, állítólag megpuhul. Van valami egyéb trükk, hogy puha maradjon? fórum

Most sütjük a mézeskalácsot. Eddig mindig kő kemény lett. Ez új recept, állítólag megpuhul. Van valami egyéb trükk, hogy puha maradjon? (tudásbázis kérdés)


11. arrival (válaszként erre: 9. - Csgybzs)
2011. dec. 21. 21:18
Miénk most puha lett, puha is volt sütés után, és azóta is. Csodafinom, omlós, puha!
2011. dec. 21. 17:37
Tavaly sütöttem először, akkor kő kemény lett, mert túlsütöttem. 8-10 percnél nem szabad tovább sütni. Az ideinél nagyon figyeltem erre, és közvetlenül sütés után is jó puha volt.
2011. dec. 21. 17:12
A mézeskalács sütés után mindig kemény. Pár nappal karácsony előtt kell sütni, és miután kihűlt valamilyen edénybe tenni és lefedni. Pár nap alatt megpuhul.
2011. dec. 20. 09:11

(folyt.)

cukormáz: ez már 1 egész adaghoz való mennyiség

(A tojásfehérjét nem tudod elfelezni. Viszont elfogy, mert édesszájú mindig van a családban. :-)

- 1 tojásfehérje

- 15 dkg porcukor (szitálva, csomómentesen)

A tojásfehérjét kemény habbá verem. Közben kanalanként adom hozzá a porcukrot. Akkor jó, ha szép lassan folyik le a habverőről. Nylon zacskóba töltöm a habot. A zacskó egyik sarkán 1 mm-es pici nyílást vágok, ezen át kinyomható a cukor-máz a sütire. A levegőt kipréselem a zacskóból és a süti felett 1-2 cm magasan tartva a zacskót a máz egyen-letesen kifolyik a sütire. Kb. 20 perc alatt megszárad a máz. (Ekkor már nem kenődik el a cukor.) Én inkább 1 éjjelt hagyom száradni és csak másnap csomagolom el a sütiket.

Kompótlével rózsaszínűre is színezhetem a cukormázat.

TIPP:

- Ha az omlós mézest szereted, akkor csak 10 percig süsd a mézest. A kiszárított mézes sose puhul vissza, még fém sütisdobozba téve sem. :-(

- Ha fenyőfára felakasztható díszt készítesz mézesből, akkor a kiszaggatott mézest még a sütés előtt lyukaszd ki (pl. fogpiszkálóval/hústűvel) ott, ahol a felakasztó fonalat fogod belefűzni. A mézes megsül és langyosra kihűl, akkor tűbe fűződ a cérnát és a tűvel áthúzod a mézes előre kijelölt akasztólyukán. A cérna végeit összekötöd és felakaszt-hatod a fenyőfára. (Érdemes kijelölni a lyukat sütés előtt, mert kisebb az esélye, hogy a süti eltörik, amikor a cérnát átfűzöd rajta.)

Jó munkát! :-)

2011. dec. 20. 09:10

Én ezt sütöm kb. 10 év óta és mindig sikere van. Szekszárdi mézeskalácssütő Petrits Ffamíliától való recept.

mézeskalács tészta: ez 1/2 adag

(nekem kb. 80 db mézessüti lett belőle)

- 12,5 dkg vegyes virágméz, folyékony (ha kell, tedd 1 percre a mikróba a kiolvasztó hőfokra)

- 15 dkg porcukor (szitálva, csomómentesen)

- 1/2 evőkanál szódabikarbóna

- 1 púpozott teáskanál mézeskalács fűszerkeverék

- 10 dkg puha margarin

- 1 egész tojás

- 50 dkg liszt (lehet 10 dkg rozsliszt és 40 dkg búza finomliszt, kipróbáltam)

A hozzávalókat egy mély tálban alaposan összekeverem. Cipóvá gyúrom. Érdemes egy éjjelen át a hűtőben pihen-tetni a tésztát. Másnap nyújtódeszkán 3-5 mm vastagságúra kinyújtom a tésztát és kiszúróformákkal sütiket szag-gatok belőle. Sütőpapírral bélelt tepsibe teszem. Előmelegített sütőben, 200C-on csak 9-10 percig sütöm!

Figyelni kell az időt. Mert kiszárad a tészta, vagy megég. Nekem 3 gáztepsivel lesz ennyiből. (Először min. 2 tepsire való tésztát kiszaggatok és bele teszem a tepsikbe. A maradék tésztából kiszaggatott sütik közben a nyújtódeszkán sorakoztak. A megsült sütiket egy másik nyújtódeszkára szedem ki a tepsiből. Ezen csinálom a cukormázzal díszítést.)

(folyt. köv.)

2011. dec. 20. 09:08

Szerintem a 1/2 cm vastagrta nyújtott tésztából kiszaggatott mézesek 9-10 percig sütve tuti, hogy puhák maradnak trükkök nélkül is.

Csak 9-10 percig süsd 200 fokon. Ezt tapasztalatból mondom. A kiszárított mézes sehogy nem puhul vissza!!! Kineveti az almaszeletet, fém sütidobozt.

2011. dec. 19. 20:02

köszi!

Most sül

4. danina (válaszként erre: 1. - Arrival)
2011. dec. 19. 16:29
Igen,kb 1 cm vastag legyen,ne süsd barnára,csak éppen aranyszínűre.A fémdoboz almaszeletekkel jó ötlet!
2011. dec. 19. 16:21
Fémdoboz, és a sütik tetejére 1-2 szelet narancs vagy alma
2011. dec. 19. 16:20
Szia,igen van. 5-6 perc sütés elég de ne legyen nagyon vékony a tészta.
2011. dec. 19. 16:19
Most sütjük a mézeskalácsot. Eddig mindig kő kemény lett. Ez új recept, állítólag megpuhul. Van valami egyéb trükk, hogy puha maradjon?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook