Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Kisfiam a halálról fórum

Kisfiam a halálról (beszélgetős fórum)


14. trapiti (válaszként erre: 1. - Bujuli)
2011. dec. 5. 12:24

Szia!

Szerintem teljesen normális, legalábbis az baráti/ismerettségi körben azt látom, hogy 4-5 évesek bizony foglalkoznak vele.

Ilyan korban már saját élményeik is lehetnek, bármennyire is próbálja az ember kímélni a gyerekét.

Az én kislányom is 4, mostanában sokszor kérdezi, hogy mi mikor halunk meg, mi lesz vele, ha mi nem leszünk, mi történik azzal aki meghal stb. Két éves volt amikor Nagymamám meghalt, elég szoros kapcsolata volt a kislányomnak Vele. Nyilván nem mondtuk, hogy MEGHALT, de amikor kereste, hiányolta, nem akartam hazudni neki. Tudta, hogy kórházban van, beteg, és azt ismegmondtuk, hogy többé nem jön haza mert már a mennyországban van az anygalokkal. Számára ez elfogadható magyarázat volt, de azóta is számontartja a Dédit, nem felejtette el, emlegeti. Most több oka is van, hogy előkerült ismét a halál témája nála, az oviban az egyik barátnőjének meghalt az édesanyja. Nem mostanában, de a kislány sokat emlegeti. Aztán az én barátnőméknél, ahol szintén nagyon jóban van a 4 éves kislánnyal, meghalt a kutya, akit mind a két lány szeretett, nyilván erről is kellett velük beszélni.

Ehhez nálunk még az adódik, hogy a kislányomat kisbaba korában fogadtuk örökbe, sok kérdése van ezzel kapcsolatban is, pl. kérdezi, hogy a "Néni" aki ránk bízta visszajön-e értem elviszi-e tőlünk. 4 évesen már nagyon sokmindent észrevesz, megért egy gyerek. Én az őszinteség és a nyíltság híve vagyok, ha kérdez, azt azért teszi mert foglalkoztatja a téma. Jó haválaszt kap - nyilván a korának, értelmi szintjének megfelelően - mert megtapasztalhatja, hogy a szüleihez bátran fordulhat a félelmeivel, kérdéseivel. Becsapni úgysem lehet őket, annál okosabbak :) és nem is jó szerintem. Szépen beszélgetni kell Velük, amennyire lehet elfogadható de őszinte válaszokat adni, és idővel helyre teszik a dolgokat.

Én pl. azt szoktam elmesélni a kislányomnak, hogy azért igyekszem Őt mindenre megtanítani, hogy mire öreg leszek, és meghalok, addigra már saját maga is mindent meg tudjon oldani, ettől megnyugszik. Viszont sosem mondanék olyat, hogy én nem fogok meghalni...

13. db78bacc4f (válaszként erre: 5. - Bujuli)
2011. dec. 5. 09:54
Szerintem ez lehet a probléma. Nagyon megragadhatott a fejecskéjében. Szerintem nem vészes a helyzet, nem kell aggódni, el fog múlni és jön valami újabb téma nála.
12. JudyTim (válaszként erre: 6. - Bujuli)
2011. dec. 5. 09:12

Szia, szép reggelt.

Szerintem nagyon óvatosan kérdezz rá, mert a szülők már nem olyan megértőek mint régen, gyermekkorunkban, már elfelejtették, hogy a gyerekek érzékeny lelke milyen, képesek mindenkit felnőttként kezelni.Lehet, hogy ez történt a kisfiad esetében is, ami persze nem volt szándékos. Légy tapintatos velük, nehogy sértődöttség legyen belőle, ami elrontsa az ünnepek hangulatát. Én konkrétan kérdeztem rá, mint mindig és harag lett belőle, mondván, hogy akkor ne vigyem őket oda, ha nem beszélhetnek az élet dolgairól. Persze minden kórban más és más az élet dolga felfogás. :)

11. Liza40
2011. dec. 4. 22:03
Sziasztok! A napokban mutattak egy könyvet: "Singer Magdolna: Boldogan éltek, míg meg nem haltak...és azután?" Ez arról szól, hogyan magyarázzuk el a gyermekeknek a gyászt, elmúlást. A félelmeik leküzdésében segít, ahogyan beleolvastam.
2011. dec. 4. 21:52

[link]


A végén leírja, hogyan magyarázzuk el a gyermeknek az elmúlást, halált.


Szerintem sok kisgyermekben megfogalmazódik ez a kérdés, az enyémnél is volt ilyen korszak. Nem tudtam rájönni mitől félt annyira, amikor rákérdeztem honnan veszi ő meghal azt mondta az iskolában mondták neki, hogy sokat beteg, biztos meghal. .....hát nem tudom milyen formában mondták neki, az biztos a fiam komolyan gondolta. :( Egyébként érzékeny a mai napig.

9. syria (válaszként erre: 6. - Bujuli)
2011. dec. 4. 21:52

Mielőbb tisztázd!

Szerintem nagyon korai egy 4 évesnek gyereknek a halállal foglalkoznia. Ráér 10-20 év múlva ilyesmin filozofálgatni.

8. bujuli (válaszként erre: 7. - A14deb9047)
2011. dec. 4. 21:19

Persze.

Egyébként most is tudtam kicsit beszélni vele, kérdeztem, hogy az oviban beszéltek ilyesmiről? Azt mondta, vki mondta ezt neki, egy nevet is mondott, de azt mondja lehet, más volt. De Jézuska vigyáz ránk, ezt Beni mondta. Így fejezte be. Ez az utolsó mondata pedig nem volt hanta, mert látom, mikor beszél mellé.Tehát szinte biztosra lehet venni, hogy az oviból jön.Holnap beszélek az óvónénivel is.

2011. dec. 4. 21:04

Tanítok óvodában középső és nagycsoportosokat is, beszélgetünk a halálról...

Néhány nap múlva jövök, akkor leírom, mit és hogyan beszélünk nekik a halálról, az elmúlásról.

Mielőbb tisztázni és a helyére rakni kicsi fejében a dolgokat. Életkori sajátosság, hogy a valóságot nem tudja különválasztani a mesékben hallottakkal (nem tud absztrahálni, azaz elvonatkoztatni, hogy mi a mese, és mi a valóság). Ezért gyakran a mese valóságnak tűnik az ő világukban, a valóság pedig csak mese, illetve keverik a "két világot". Szerda este jó lesz? Addig tudtok várni?

6. bujuli (válaszként erre: 3. - JudyTim)
2011. dec. 4. 21:03
Köszönöm, én is hasonló megoldásra gondoltam. Amikor én a kórházban voltam, anyámmal voltak a gyerekek, lehet, ő mondott neki vmit. Meg is kérdezem majd.
5. bujuli (válaszként erre: 2. - Homern)
2011. dec. 4. 21:01

Ott is hasonlókat mondott a gyerek?

Én is magyaráztam neki, de mégis visszatért. Annyi történt a családban, hogy éppen 3 hónapja elveszítettem a leendő kistesót, 16 hetesen elvetéltem és meg kellett mondani, hogy meghalt a kisbaba. Van hittan az oviban, de nem hiszem, hogy onnan szedett volna össze vmit. Az aggaszt, hogy a saját haláláról beszél. És láthatóan zavarban van, figyelem elterelést vet be, ha kérdezni kezdem.

2011. dec. 4. 21:00

Elfelejtettem a linket :), bocsi, utólag pótolom. :D


[link]

2011. dec. 4. 20:59

Szia, az én gyermekeim is gyakran szóba hozták a halált, de amint később kiderült a nagyszülőktől hallottak dolgokat. Tudod ők ( nagyszülők)néha meggondolatlanok.

De ha segít találtam egy cikket, lehet hogy ameddig valaki tanácsot ad segít egy kicsit. Egyébként félelmetes. Én mindenképpen megvigasztalnám, hogy nemsokára születésnapot ünnepelünk, a kis Jézus születésnapját, ez egyben a szeretet ünnepe és ebben az időben lekötném a karácsonyi készülődéssel, a lakás díszítésével, barkácsolnék vele és ha belelendül az ünnep hangulatába lehet megfelejtkezik a halálról. Mindenképpen foglalkozni kell vele, hogy eltereld a gondolatait.

Legyen békés ünnepetek.

2011. dec. 4. 20:55
Jár hittanra az oviban?a családban volt hasonló eset,ott az volt a probléma hogy félreértelmezett valamit,szülői magyarázattal megoldódott a dolog.
2011. dec. 4. 20:47

Kisfiam egy hét múlva lesz 4 éves. Kb egy hónapja azt kérdezte: Anya, ha 4 éves leszek, meghalok?

Kérdeztem tőle, miért kérdezi ezt. Azért, mondta, mert fél hogy Istennel együtt meghal. Ma este megint előkerült a téma, kérdezte,, hogy mutatják azt, hogy négy. És hogy akkor ő meghal? Megkérdeztem, miért mondja: és szomorúan azt válaszolta, hogy fél, hogy meghal.

Én egy kicsit aggódom, mert úgy tudom, hogy először a halállal kapcsolatban mások halála foglalkoztatja őket, és a szülők, nagyszülők halála miatt félnek, nem a sajátjuktól.

Volt vkinek ilyen tapasztalata?

Van-e okom aggódni?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook