Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Mit tegyek? A 10 éves fiam mindenre lusta, kivéve evés és számítógépezés fórum

Mit tegyek? A 10 éves fiam mindenre lusta, kivéve evés és számítógépezés (beszélgetős fórum)


1 2
2011. nov. 21. 09:09
Szia!Nekem 11 éves a lányom és ö is elég lusta volt pedig ö karatézik is!!Nem szabad rá hagyni semmit pakoljon el maga után rendesen stb tanulj meg mert addig nincs ez vagy az nálunk be jött!!!Rá jött a lányom ha rendesen tanul,viselkedik és nem trehány minden van" ha nem nincs semmi!!!Idöbe telt de rájött a dolgokra és változtatott a hozzá állásán:))))
2011. nov. 4. 10:34
Az én húgom 15 éves, és még mindig nem engedik facebookozni. Heti 3 x 1 órát gépezhet hétfőn, szerdán, szombaton, felügyelettel. Nem lelki sérült, és nem is balhézik miatta.
42. wiki76
2011. nov. 4. 10:26

facebook iwiw tiltólistás.

max farmerama.

2011. nov. 4. 10:20

A megfelelő egyensúlyt kell megtalálni! Ill tudni kell a szülőnek, hogy a számítógépet miért is veszi meg a gyereknek: tanulás segítésére, vagy "tv-pásztor"-nak, szórakozásnak..stb. Azt is hülyeségnek tartom, ha egyáltalán nem ismertetjük meg a gyereket a számítógéppel, de az még nagyobb butaság ha a gyerek az előtt ül egész nap. Nálunk a 3 éves fiam is használja a gépet, persze képességfejlesztés, tanulás miatt. Persze ő még napi szinte se, kb heti kétszer fél órára kapja meg a gépet, tanul rajta színeket, formákat, holland nyelvleckét..stb. Van külön kicsiknek készült program. Sőt van bébibillentyűzet, azt a másfél éves kislányom is használja, szintén nyelvtanulás végett. A 6 éves lányomnak már saját gépet vettünk, ő napi fél órát tanul előtte (mivel kint élünk és nyelvet kell tanulniuk) holland nyelvleckét. Van nagyon egyszerű játékok, neki néha, de nem napi rendszerességgel meg van engedve hogy játszon ezekkel, de max fél órát. Amúgy itt interneten kapjuk a leckét is meg, szülőin elmondják az oldalt ahol lehet gyakorolni. Viszont nem játszhatnak se lövöldözőset, se bármilyen aggresszív játékokat. De nem is nagyon hagyom, nálunk a gép tanulásra van. Természetesen le is szoktunk velük ülni, hisz kell hogy a füzetbe is gyakoroljon írást, számolást, olvasni tanulunk, rengeteg foglalkoztató könyvet megcsinálunk. Nálunk a mesék is cenzúrázva vannak: nem nézhetnek idióta gyilkolós, űrlényes, meg ki tudja milyen alaktalan figurás, csúnyán beszélős meséket. A legdurvább tán a tom és jerry, amit néznek, amúgy a disney klasszikusokat szeretik pl: 101 kiskutya..stb. Rengeteget vagyunk a játszótéren, hihetetlen milyen energia van bennük. Szeretnek kint lenni, biciklizni, játszani, szaladgálni. Nyáron a szomszéd kihozta a gyerekeit (6, 8 évesek) 2 hónapra, én vigyáztam rájuk amig apuka dolgozott. Nagy csalódás volt a gyerekeimnek is, mert a két gyerek nem játszott semmivel, egész nap a gép előtt ültek. Olyan meséket néztek amik szerintem még felnőtteknek is sok. Nagyon nem tetszett, volt hogy kihúztam a netet tőlük, meg kikapcsoltam a gépet, hogy jöjjenek játszani. Huh azt a balhét. Többet nem is vittem őket a játszira, mert egyedül voltam az 5 gyerekkel és végig balhéztak, hogy ők gépezni akarnak. akkor próbáltam benti programot pl. sütöttünk pogácsákat. Nah abból is balhé volt, mert akkor is kikapcsoltam a gépet tőlük. adtam nekik meséket, ne azokat az idiótaságokat nézzék, abból is balhé volt, meg csapkodás. Nem az enyéim voltak, nem szoktam gyereket se bántani, de akkor két fülest kiosztottam volna. Ráadásul az enyéim se tudtak így lemenni a játszira..stb. Mondtam az apukának a problémát, ő erre, jó akkor hagyjam őket gépezni, csak enni vigyek nekik át, meg néha nézzek rájuk. Kész voltam!!!!

Férjem meg mesélte hogy egyik kollégájával beszélt és náluk meg az a szokás, hogy minden gyereknek van saját laptopja. Leckeírás után , meg házimunka után megkapják. 1-1,5 órát gépezhetnek, akkor azt csinálnak a laptopukon amit akarnak, ha van számítógépes lecke akkor azt, netezhetnek, játszhatnak..stb., de este megy és beszedi a laptopokat. Nem kell hogy este akár titokban is gépezzenek, az este alvásra van.

Másik ismerősünknél a 13 éves gyereknek is van laptopja, de pl még a facebookra se regisztrálhat. Azt mondta az anyja hogy nincs más dolga csak a tanulás, ne az legyen a fontos ki mit ír a közösségi oldalakra, főleg ha amúgy meg egész nap együtt vannak a suliban.

Szóval a szülőnek kell eldöntenie, hogy neki mi fér bele a számítógépezés témakörébe. Egyenlőre még a szülő a főnök!!!!

40. a14deb9047 (válaszként erre: 38. - B8103f009a)
2011. nov. 4. 09:51

Nálunk volt olyan időszak - ez kb. 5-6 hétig tartott -, hogy nem volt takarítás, tiszta ruha, főzés, számára bevásárlás, mosogatás, szóval semmi. Aztán fura mód segítőkész lett...

Ennyi itő után bezzeg be tudta kapcsolni a mosó-mosogatógépet egyaránt :)

Néha finoman radikális eszközökhöz kell nyúlni.

2011. nov. 4. 09:27
vedd el a gépet tőle.És majd ha ő teljesiti a kötelességét, majd akkor visszaadod neki.Addig nem.Akár mennyire is cirkuszol.
38. b8103f009a (válaszként erre: 37. - A14deb9047)
2011. nov. 4. 09:25
Egyetértek,én is hasonlóan neveltem az enyémet.És nem volt túl problémás kamasz.Nálunk az a 13-16 év közötti időszak volt kissé zűrös.Amit ha más gyerekekhez viszonyítok,akiket ismerünk,egyáltalán nem is volt az:D De nekem azért annak tűnt akkor,habár mindenki azt mondta aki ismerte a fiam,hogy kezem-lábam tegyem össze,hogy csak ennyire problémás.(Mondjuk csak halkan jegyzem meg,hogy sok tininek kitekerném a nyakát a szülei helyében,vagy magamon vágnék eret:D)Nem voltam soha a haverja,mert az anyja vagyok,és akként is viselkedtem,viselkedek vele mindig.Ennek ellenére mondhatom,hogy bizalmi a kapcsolatunk,és az is volt.Sőt,sokszor elmond olyan dolgokat is,amit nem biztos,hogy tudni akarok:D Én fontosnak találom,hogy legyen mindig feladata a gyerekeknek a családban,kis apró kötelességek,amiket meg kell csinálniuk.Az enyém felsős korában maga készítette már a másnapi szendvicseit,italát a suliba,minden nap kellett valamit otthon segítenie,a szemetet mindig Ő vitte le,a szobájában neki kellett rendet tartani...stb.Szerintem kell,hogy legyenek elvárások velük szemben,kell feladatokat adni nekik,amikért Ők a felelősek.Azért vagyunk a szüleik,hogy jó úton próbáljuk terelgetni Őket.És szerintem igenis kell,hogy következményei legyenek a dolgaiknak,a mulasztásoknak,hanyagságnak,nemtörődömségnek,és érezze azt a saját bőrén.A tv szgép használatot meg szerintem annyira le kell korlátozni,amennyire csak lehet.Még később is,nem csak 10 évesen.
2011. nov. 4. 08:50

Nem kimondottan idetartozik, de leírom tanulságként. Fiam középiskolásként évek óta sportolt, versenyzett. Abban az időben kezdődött a telefonőrület... Egyik este közölte velem, hogy keltsem hajnali fél 5-kor, mert versenyre megy. Az volt a válasz, hogy van telefonod, állítsd be ébresztésre. Nem tette meg. Lemaradt a versenyről, ami nagyon fontos lett volna a számára. Ez nagyon fájt neki és bevallom, még ma is lelkiismeretfurdalásom van emiatt. De!!!! Soha többé nem kellett ébresztenem!


Mindenképpen javaslolnám, hogy a fiatalembernek meg kell dolgoznia, ki kell érdemelnie az a mondjuk félórányi számítógépezést.

Már a képernyőt levédeném jelszóval, tehát csak az anyuka kapcsolhatja meg...

Kellenek a gyerekeknek az élő kapcsolatok, a közös élmények. Egy kis hólapátolástól sem fog az aranygyűrű leesni az ujjáról :)

2011. nov. 4. 08:24

Nézd meg,h mit csinál a gépen,és próbálj ahhoz hasonló elfoglaltságot keresni neki,de valódit.

Csináljatok magatoknak közös hasznos szabadidőt,ráéréstől függően hetente-2 hetente menjetek el együtt vmi jótékonysági munkát végezni: kutyamenhely,idősek otthona,és ezt tedd kötelezővé neki.nekem ez bevált,szemléletváltást hozott.

A koszos ruhát pedig nem mosom ki,ha nincs a szennyesben,majd rájön,hogy már csak a mikiegeres pizsamája tiszta,és mehet abban suliba..és 10 évesen már tudhat egy gyerek mosógépet működtetni.

2011. nov. 3. 21:39

Én nem hagynám annyiban, de nem is mondanám el ezerszer. Csak egyszer, de azt úgy, hogy eszébe vésse.

Kedvesen elmondanám, hogy mit várok el tőle, lehetőséget adva, hogy nehéznek találja-e vagy sem. Ha sikerült megegyezni a teendőkben, (lehetőleg írjátok le, mert hajlamosak felejteni), akkor kikötném feltételnek, hogy addig nincs gép, amíg nem teljesülnek a dolgok.

Nálunk a gyerekek tudják, hogy nálam nincs kec-mec. Én már vittem ki a kuka mellé iskolatáskát, cipőt is szemeteszsákban (persze tiszta zsákba, meg tudta menteni, mert zárt sorházban lakunk), de nagy hatása volt.

34. wiki76 (válaszként erre: 1. - SzánI.)
2011. nov. 3. 21:34

Szóval megértelek sorstárs.Ne kritizáld mert arra érzékenyek.A szobáját becsukom.Ha nagy a kosz felajánlom a segítségemet.Közben elcsicsergünk a világ dolgairól.A jegyeitől függ a tv az x box.

Érdekes hogy ha letiltom nem esik kétségbe.Olvas.

Minél jobban küzdök vele annál makacsabb.Ha haver vagyok és laza akkor működik a gyerek.

33. wiki76
2011. nov. 3. 21:27

Az én fiam 11 éves.Lusta és sokat gépezik.Tavasszal mikor jött a jó idő,én zavargattam hogy menjen már a haverokkal biciklizni.Ment.Izgulhattam végig a nyarat merre csavarog.Van mellette egy nyolcvannyolcévesem és egy kétévesem.Nehéz mindenkit kiszolgálni és szórakoztatni.Korához képest sokat segít a ház körül,vigyáz a tesóra.

Xboxozik és az én laptopomat nyúzza.Farmerámázik.

Próbálom megérteni,sokat beszélgetek vele,és remélem hogy túléljük a kamaszkorát :)

32. b8103f009a (válaszként erre: 30. - Df2a740c00)
2011. nov. 3. 18:20

Én nem így gondolom,pedig a férjem informatikus(eredetileg).Semmi köze annak,hogy valaki 4 évesen,vagy 14 évesen kezdi használni a gépet,hogy a későbbiekben hogyan boldogul vele.

Egyébként is,a gyerekek előbb találják meg rajta az ártó hülyeségeket,mint azt ami hasznos.Nagyon sok gyerek állandóan a gépen lóg,mégis analfabéta az informatikához.Az,hogy felhasználói szinten tudjon valaki bánni a géppel,azt 2 hét alatt meg lehet tanulni.Többet árt a gyerekeknek mint amennyi haszna van,az biztos,pont mint a tv.Szerintem semmi szükség rá,hogy kezelni tudja,ameddig nem tanul vele.Akkor sem árt korlátozni a hozzáférését.

31. SzánI. (válaszként erre: 21. - F799cac10e)
2011. nov. 3. 18:20

Régebben én is mindig elterveztem, így meg úgy fogom nevelni a gyereket stb...


De nem is annyira könnyű. Főleg, hogy a barátok is inkább számítógépeznek, mint fociznak.


Az egész osztályból a fiúk közül egyedül az én fiam az, aki jár külön sportokra. (néha én sem értem a szülőket) Szívesebben járna egyébként, ha a barátai is mennének, próbáltam rábeszélni őket, de van amelyik nem akar menni, van akit a szülei nem engednek.


Úgyhogy nehéz így nevelni, hogy szinte minden gyerek lusta és inkább gépezik.

30. df2a740c00 (válaszként erre: 29. - B8103f009a)
2011. nov. 3. 18:01

Szerintem kell, hogy 10 évesen jól elboldoguljon a számítógéppel. Emlékszem, én annakidején 18 évesen tanulgatta, mit hogyan, hát nem is lettem egy számítógépzseni:) Én nem tudnám elképzelni, hogy az én gyerekem ne tudná kezelni 10 évesen, olyannak tartom, mint a mi gyerekkorunkban a tv-t.

Egyedül az arányok lennének nagyon fontosak, hogy ne ez töltse ki az összes szabadidejét.

29. b8103f009a (válaszként erre: 26. - Df2a740c00)
2011. nov. 3. 17:58
Szerintem pedig borzasztó,hogy sok családban a tv-n,szgépen nőnek fel a gyerekek.Ismerősömék már 2 évesen mesét nézettek rajta a gyerekekkel,aztán később már játszottak mindenféle hülye játékkal,ha nem ettek odavitték neki,ha hisztiznek arra is a gép a megoldás.A 11 éves gyerekük már rendesen függő.Én a kicsiket még sosem engedtem gép elé(3-6 évesek),a nagynak(18 múlt)is mindig meg volt szabva mennyit ülhet ott.Tíz évesen én még nem engedtem,pl,hogy játsszon a gépen.Amúgy is annyira idióta játékokat találnak rajt,főleg a fiúk,nem hiszem,hogy jót tesz nekik.Ennyi idősen menjen focizni a barátaival szabadidejében,görkorizzon..stb,vagy találja fel magát olvasással,másfajta játékkal.Persze sokat kellene vele foglalkozni a szülőknek is.
2011. nov. 3. 17:44

Épp ma mesélte a fodrászom, hogy a 11 éves fia büntiben van, mert sokat tévézik és gépezik, mást pedig nem hajlandó. El kell küldeni társáságba, össze hívni a barátait, kimenni a szabadba (már amennyire az idő engedi), vagy menjetek el könyvesboltba, és keressetek valami olyat, ami érdekli. Ha nem hajlandó elpakolni maga után a tányért, akkor megmondhatod neki, hogy rendben, de cserébe ő mosogat - ezért senki sem rajong :D Fürdés előtt vagy után, hajtogassa össze a ruháit, és tegye ki, hogy azt mosni kell. Mondd meg neki, hogy már nem kisgyerek, ne kelljen folyton szólni azért is, hogy menjen fürdeni. A tanulás témájában pedig azt tenném, hogy megmondom neki, hogy kikérdezem az anyagot x. idő múlva :) nálam ez bevált anno, mikor én voltam gyerek.

Gépezni pedig akkor üljön le, ha már megtanult mindent. Erről te gondoskodhatsz, fegyelmezd meg. Persze, lehet, hogy duzzogni fog, hiszen gyerek, de már nem olyan kicsi, sőt :)

2011. nov. 3. 17:40

Az a baj, hogy sok családban látni, hogy a nyúl viszi a puskát...

Igaz az én fiam még csak 14 hónapos, elég eleven kiskölyök, de már ő is érti ha azt mondom NEM.

Egyszerűen nem kell megengedni neki a gépezést. Miért is gépezik 10 évesen? Hát mert megengedik neki. Mutasd meg neki, hogy ki a "főnök". Játsszon a korosztályának megfelelő játékokkal. Rá kell vezetni, játszani vele.

2011. nov. 3. 17:39
Azért ma már más világ van, minthogy ne engedjük gépezni a gyereket. Ne annyit, persze, ezzel egyetértek, de elhiszem, hogy nehéz betartatni.
25. a14deb9047 (válaszként erre: 22. - B8103f009a)
2011. nov. 3. 17:38

Kategorizálnék; valamit megcsinál, akkor mehet a géphez, ha nem, nincs gép!

Kitakarítja a szobáját? 30 perc számítógép a jutalom;

Beágyazott? 15 perc jutalom;

Elmosogatott? 15 perc; stb. Nap 1 óránál több akkor sem egészséges.

24. 06718ca650 (válaszként erre: 21. - F799cac10e)
2011. nov. 3. 17:36
így van, én is annyi ilyet látok. a saját családomban is.
2011. nov. 3. 17:35
mennyi ilyet hallani manapság. miért ültetitek gép elé a gyerekeket ilyen kis korban? teljesen függővé válnak, persze hogy lusták másra...
22. b8103f009a (válaszként erre: 18. - SzánI.)
2011. nov. 3. 17:26
Nem lehet,hogy te kényelmesebb vagy mint a fiad,és ahelyett,hogy időt energiát szánnál rá,megcsinálsz mindent helyette,ő meg had gépezzen,addig sem tart fenn?Egy 10 éves gyereknek még nem kell a gép előtt ülnie.
2011. nov. 3. 17:14
Hát ez az bocsi a megfogalmazásért, de a mostani szülők ilyenek, ráhagyják inkább megcsinálják helyettük, ha én ilyet csináltam volna ezelőtt 22 évvel anyum biztos jól meghúzta volna a hajam, vagy esetleg kikaptam volna, de nekem egyszer elmagyarázta anyum és felfogtam hogy meg kell csinálni különben nincs se tv, se magnó, se játszás nálunk ez bejött és ezzel rákényszerítve hogy megcsináljam.Már bocsi hogy így írtam de tudom mert látom hogy nevelik illetve nem nevelik a mostani gyerekeket. sajnos. ehhez a tanár, óvónő kevés
2011. nov. 3. 17:13
Ne könyörögj, mert nem szívességet tesz. Egyszer kell kérni, aztán utasítani. Ha nem hajlandó felkelni a gép elől, akkor kiveszed az egeret a kezéből és kikapcsolod. És soha ne csinálj meg helyette semmit, mert inkább most egy ideig legyen fárasztó dirigálni, mint végleg elrontani.
19. cb82b220ce (válaszként erre: 18. - SzánI.)
2011. nov. 3. 17:08
Egyszerűen ne könyörögj neki hanem utasítsd rá, ha pedig nem akkor nem gépezhet. Szabd feltételekhez a gépezést.
18. SzánI. (válaszként erre: 16. - F799cac10e)
2011. nov. 3. 17:03

Próbálom, de nagyon nehéz.


Pl. amikor a szekrénye elé dobálja a használt ruháit, ahelyett hogy esetleg a szennyesbe vinné, mostanában nagyon nehezen, de megállom hogy felvegyem, és inkább szólok neki hogy rakja el.


Pedig sokkal egyszerűbb lenne elpakolni helyette, mert akkor nem kellene újra és újra könyörögni.

17. e32d76b828 (válaszként erre: 13. - SzánI.)
2011. nov. 3. 16:59

akkor növeld az edzések számát h lefáraszd amikor...

essen be ágyacskájába és egészséges ffivé növekedjen,tudom h ez anyagiakban nagy teher de +éri fogadd el egy öreg banya véleményét

16. f799cac10e (válaszként erre: 14. - Darcy73)
2011. nov. 3. 16:58
Nagyon jól csinálod. Biztos hogy jó módszer, és megtérül.
2011. nov. 3. 16:57
Hát már semmit előbb kellett volna kigondolni, hogy a számítógép elé mikor ülteti a gyerekét. Sokan ezekkel rontják el a nevelést, neveltetést, csoda hogy a tanárok bírják és az óvónők.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook