Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Jelenleg GYED-en lévő anyuka vagyok. Ha szeretnénk 2. babát, akkor mi alapján számolják a Gytás-t és a Gyed-et? fórum

Jelenleg GYED-en lévő anyuka vagyok. Ha szeretnénk 2. babát, akkor mi alapján számolják a Gytás-t és a Gyed-et? (tudásbázis kérdés)


2011. nov. 29. 20:59

Szia Zambak! :)


Először is gratulákok a 2. babóhoz :). A 2010-es júliusi babák fórumban már találkoztunk :). Mi is most várjuk a 2. babát. A kislányom július 17-én született. A 2 babó várhatóan augusztus első hetében fog születni.


Köszönöm a válaszod, közben én is kiderítettem egy tb szakértőtől ezeket az infókat.


Ő ezeket írta:


A gyes alatti szülésnél ugyanúgy kell vizsgálni az irányadó

időszakokban elért jövedelmeket, mint a gyed folyósítása alatt

bekövetekezett szülés esetében, tehát vizsgálni kell, hogy miért nem

volt 180 napi jövedelem.


1. ha azért nem volt 180 napi jövedelem, mert az irányadó időszakban

gyed-ben vagy tgyásban vagy táppénzben részesült, akkor a tgyás alapja

a minimálbér kétszerese lesz az Ön esetében, a gyed alapja pedig meg fog

egyezni a tgyás alapjával.


2. ha azért nem volt 180 napi jövedelem, mert gyes-ben részesült, akkor a

tgyás alapja a minimálbér kétszerese lesz ugyanúgy, de a gyed alapja

csak a *minimábér lesz.*



Tehát arra kell figyelni, hogy az irányadó időszakban ne pusztán gyes

legyen. Nem nehéz összeszedni a napokat, mert a gyed irányadó időszakát

nézve már alapból ott van a gyed igénylését megelőzően folyósított

168 nap tgyás, ehhez kell még olyan napokat hozzágyűjteni, ami a

kedvezményszabály szempontjából előnyös, tehát hogy azzal meg legyen a

180 nap.Pld táppénz vagy szabadság, vagy ha áthúzódott az előző gyed

ebbe az irányadó időszakba, akkor az is beleszámít a napokba, persze ez

azt is jelenti utóbbi esetben, hogy rövid ideig kapta az előző gyest.


xxx


Én is úgy gondolom, hogy a Gyed lejárta után egyből igénylem a Tgyást és akkor nem lesz mibe belekötni, remélem ezen nem is fognak változtatni.


Boldog babavárás kívánok Nektek!

2011. nov. 26. 12:34

pl. én is GYED-en vagyok jelenleg és várjuk a második babát, akivel 2012 július 13-ra leszek kiírva.


A kisfiam július 2-án tölti be a 2. évet, addig jár rá a GYED.


Mivel TGYÁS-t a kiírt dátum előtti bármely 28 napban el lehet kezdeni, ezért én július 3-ától TGYÁS-on leszek.

Így nem kell a GYES-t igényelnem arra a pár napra, amíg a második babánk megszületik, hanem a GYED után rögtön TGYÁS-ra megyek.

2011. nov. 26. 12:31

Nagyon-nagyon sok helyen leírták már, hogy egyik TB ellátás SEM lehet a másik Tb ellátás ALAPJA!!!


Ennek alapján, ha GYED alatt születik a baba, akkor ugyanúgy, ugyanannyi jár a második gyerek után is, mint az első után.

Annyi a különbség, hogy a TGYÁS már ebben az esetben, tehát a második babánál maximalizált lesz, akár csak a GYED.


Ez azokat érintheti szarul, akinek a bruttó bejelentett bére mondjuk 150 ezer Ft felett van jócskán.


GYES alatt is születhet a baba, a lényeg, hogy a TGYÁS és GYED számításánál mindig az előző évet veszik figyelembe, feltéve, ha nem ment vissza az illető dolgozni 180 napra.


A lényeg, hogy ha pl. 2012-ben születik a baba, akkor megvizsgálják, hogy az előző évben, 2011-ben mennyi időt volt az anyuka GYED-en és mennyit GYES-en.


Ha a GYED a több, akkor nincs gond. Marad az összeg ugyanannyi.

Ha több a GYES, akkor viszont a minimálbér után számolják a második baba esetében a TGYÁS-t és a GYED-et.


Ugyanez, ha 2013-ban születik a baba.

Megvizsgálják, hogy 2012-ben melyiken voltál több időt. GYED-en vagy GYES-en.


Remélem érthető így.

2011. nov. 26. 09:09
Én is úgy tudom,hogy már a gyed alapján számolják,mert az is keresetnek számít,tehát kevesebb valamennyivel a második gyereknél.
7. 2010zsombi (válaszként erre: 4. - Nemmaci)
2011. aug. 27. 20:41

Az az igazság, hogy én teljesen más infókat hallottam erről. Állítólag január 1-jével megváltozott az amit most te írtál.


Én is úgy tudtam ahogy mondtad, hogy a szerződés szerinti bér de maximum a minmálbér 2-szerese a számítás alapja.


De már több fórumon is azt olvasom,hogy az előző év átlagkeresete (ebben az esetben a Gyed)...vagyis kevesebb lenne a Tgyás és a Gyed is mint az első gyereknél.


Jó lenne egy biztos pont, mert nem mindegy, mennyivel maradna otthon az ember.

6. nemmaci (válaszként erre: 5. - Agnik1)
2011. aug. 27. 19:15
Ha a Gyes alatt születik akkor, ha a két baba között nem dolgozol legalább fél évet, akkor maximum a minimálbér duplája után jár a tgyás.
5. Agnik1 (válaszként erre: 4. - Nemmaci)
2011. aug. 27. 18:45

És ha GYES alatt születik a második???

Engem ez érdekelne. Akkor is ugyanannyi jár, vagy akkor már nem???

4. nemmaci (válaszként erre: 1. - 2010zsombi)
2011. aug. 27. 18:23
Ha a 2. baba a mostani GYED-ed alatt születik, akkor ugyanannyit kapsz, mint az első babával.
2011. aug. 27. 18:10
Bocsának a Gytás az Tgyás akart lenni :).
2011. aug. 27. 18:09

Határozatlan idejű a munkaszerződésem és 2005 nyár óta megszakítás nélküli. 2012. július 17-én járna le a GYED-em.

Mi alapján számolják ki a juttatásokat, ha még GYED-be születne bele a baby, és mi alapján ha a GYES ideje alatt?!

2011. aug. 27. 18:06
Jelenleg GYED-en lévő anyuka vagyok. Ha szeretnénk 2. babát, akkor mi alapján számolják a Gytás-t és a Gyed-et?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook