Főoldal » Írások » Egyéb témák » Miért jó, ha nem jó?

Miért jó, ha nem jó?

Mégis miért jó a törvény, ha nem jó?


Erre nem gondolt senki?


Sok a megoldatlan eset

A Palme – svéd miniszterelnök - meggyilkolása jól ismeretes. Még ma sem találták meg a gyilkosát. A gyilkosság tehát egy tény marad, de annak feloldása sem jöhet létre míg.... Ès itt nem a szűk pénzbeli keretekben volt a hiány, mint sokszor máskor.

De ez sem egy egyedüli eset – a megoldatlan bűnözések sokaságáról van itt szó – amelyek megoldatlanok maradnak. - Esélyed sincs te törvény!

Ha illúzió akkor minek?

A törvények jelentősége azonban mégsem vitatható, mert vannak, akik követik. És vannak, akik néha félnek a büntetésektől, mint pl. én, ha rám kapnak. Egy rossz parkírozás nálunk 400 koronába kerül, ami nem kis összeg itt sem. (Én ugyan megoldottam a dolgot – nincs már saját kocsim. De nem ez a jó megoldás.)

Hisszük ha több és jobb törvényeket hozzunk létre, akkor jobb lesz az életünk – ez persze nem igaz! Persze az is lehetséges, hogy vannak rossz törvények amelyeken változtatni kell - de hogy ezek után jobb lesz az életünk, az nem igaz; és már régen nem volt igaz! Csak mint egy illúzió él még makacskodóan a köztudatban. - A jólét nem a sok jó törvény egyenes eredménye!


Hát akkor mégis mire jó a törvény?

A törvény azért jó, hogy megtanuljuk egyszerűen azt, hogy nem jó!

Ez csak badarság és ellentmondásos hülyeség, amit nem kellene kommentálni. De én mégis azt teszem!


A bűnözök tudják a legjobban, hogy a törvény nem jó, és nem azok, akiknek ezt jobban tudniuk kellene. A bűnözők ugyanis hamar észreveszik, ha tetten kapják őket, hogy a rács mögé kerülnek.

- A probléma az, hogy rossz következtetéseket vonnak le ebből.

De ezt mondják a szabadban élő emberek is. - Hát, ha nem jó valami akkor kell új törvény – sőt követeljük – vagy meg kell változtatni a törvényeket a megoldás! - a gyakori betanult mantra. - Nahát! Az okosabbak azonban rájöttek arra, hogy talán nem a törvényeket volna szükség megváltoztatni, hanem azokat, amelyek már vannak, azokat betartatni. De én ennél is tovább megyek.


Miért jó a jó törvény, ha nem jó?

S most végül térjünk a tárgyra: a jó törvény azért jó, hogy megtanuljuk: nem jó. Ezt tartom a törvény legfontosabb feladatának, és ennek a felfogásnak - amint észlelem - nincsenek eddig hívei. Hát erre miért nem gondolt eddig senki? Még a törvénytudók között sem, talán azért, mert...


Az iskolában/a szülői háznál stb. is azt tanítják hogy:... mert kikapsz! - De ki tanul jót, aki fél? Ki tanul meg rendes embernek lenni, aki fél a pokoltól? Én nem látok itt nagy érdemes eredményeket! Jó lenne tudni erről, ha volna statisztika. - Csak átmenetileg jó, ha félünk! Amíg odáig jutunk, hogy azt mondjuk, nem(!) nekünk már nem kell itt kutya, hogy vigyázzon ránk...! - Az emberi méltóságunk nevében szeretjük a törvényeket!


Ha pl. átlépem a gyorsasági határokat, akkor nem a határokban van a hiba, hanem énbennem. S ha már így gondolkodom a törvény nem gyakorol félelmet rajtam: - Jaj, ha meglát a rendőr, akkor mi lesz!? Mostantól kezdve már csak a saját magamtól kell félnem, hogy ne okozzak balesetet. A rendőrök a barátaim lettek és spóroltam az államnak is, mert nem kell reám annyira vigyázniuk.


netkobzos




Írta: sincomi, 2009. augusztus 22. 10:03
Fórumozz a témáról: Miért jó, ha nem jó? fórum (eddig 4 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook