Alkoholfüggőség


Három barát találkozik a bárpultnál, felelevenítik emlékeiket, s közben szorgalmasan iszogatnak. Nyelvük egyre jobban elnehezedik, gondolataik az alkoholgőzben lebegnek. Az egyik hirtelen lebukik a bárszékről, s mozdulatlanul fekve marad a padlón. Erre a másik így szól a harmadikhoz: "Egyet meg kell hagyni: mindig tudta, mikor kell abbahagyni." (kocsmai vicc)

Ez tulajdonképpen nagyon nem vicces, főleg akkor nem, amikor egy családban egy vagy több alkoholfüggő ember is él.


Mi ilyenkor a teendő? Ki tudja, mi a helyes? Ki tudja, mit lehet ilyenkor tenni/kihez lehet fordulni?


Azt mondják, az ivás hozzátartozik az élethez. Németország pl. világelső lett ebben. Egyik-másik kutató az alkoholizmus okait a személyiségstruktúrában látja, az alacsony szintű önbecsülésben, a kapcsolatteremtés nehézségeiben, egy tökéletlen elhárító mechanizmusban a frusztrációval szemben.

Az alkohol elviselhetetlen lelki feszültségeket enyhít, belső és külső problémák félresöprésére szolgál. Növelik az alkoholfogyasztást az olyan megterhelések is, mint az unatkozás, a több műszakos munka, a sürgető határidő, a rossz előmeneteli lehetőség, az alacsony kereset, a nagy konkurencia, valamint az ivásnak hódoló kollégák szociális nyomása. Az elfojtás is része a szenvedélynek.


Az ivásnak sokféle gyökere van, ezért sokoldalúan kell vizsgálni, hogy a függőség és a túlzott fogyasztás minden vetülete terítékre kerüljön. De hogy ezt a többiek a családban, hogy tolerálják, arra nincs gyógymód!

Mi lesz azokkal, akiknek muszáj elviselnük ezt az "egészet"? - kérdem "naivan" én.




Írta: ca6273a8a5, 2008. május 19. 17:03
Fórumozz a témáról: Alkoholfüggőség fórum (eddig 24 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook