Főoldal » Írások » Hobbi & Otthon témák » Fűszernövények a konyhában

Fűszernövények a konyhában


Amikor a különböző főzőcsatornákat nézem, mindig elragadtatással és némi irigységgel figyelem, a szakácsok milyen természetességgel nyúlnak a különféle fűszernövények után. Szinte nincs is olyan étel, amihez ne tépnének le a cserepes növénykéről néhány bazsalikomlevelet, kakukkfűágat, vagy ne reszelnének friss gyömbért, szerecsendiót. Kedvet kapva az új ízekhez utánanéztem, mi mindent használhatunk mi is a konyhában.
Fűszernövények a konyhában

Nagyanyáink idejében (illetve már azóta, hogy főz az ember) mindig természetes volt, hogy ételeit megfűszerezi valamivel. S akkor még bizony saját kertben termeszteni, vagy erdőből, mezőről összegyűjteni kellett a növényeket. Tudom én, hogy sokaknak még ma is ez a természetes, de szerintem többen vagyunk, akik kicsit elkényelmesedve inkább csak a megszokott márkák fűszeres tasakjai után nyúlunk a boltok polcain. Kosarunkba tesszük a zacskót, s talán nem is nézegetjük meg, milyen összetevők vannak benne. Pedig érdemes megismerni ezeket a csodálatos növényeket, melyek nélkül a legdrágább hús, vagy legharsányabb zöldség is ízetlenül kerülne az asztalunkra. A fűszernövények a megszokott szárított forma mellett ma már frissen is beszerezhetők, de aki a legteljesebb ízekre vágyik, az maga termelheti meg, ha máshol nem, az ablakpárkányon. Mit lehet tudni a fűszernövényekről, milyen ételben használhatjuk?


Hát nézzünk meg néhányat, a teljesség igénye nélkül:


A babérlevél (Laurus nobilis) elengedhetetlen fűszere különféle leveseknek, szószoknak, főzelékeknek, savanyúságoknak. Milyen íze lenne nélküle egy szemesbablevesnek, egy burgonyafőzeléknek, vagy éppen egy jó vadas pácának? Ügyeljünk azonban a mennyiségekre, mert a babérlevél kesernyés íze el is ronthatja az ételt, ha sokat teszünk belőle, vagy ha túl sokáig marad a főtt ételben.


A citromfüvet (Malissa officinalis) én nagyon szeretem! Szívesen teszem a teafőzőbe frissen és szárítva egyaránt, de nem marad ki a gyümölcslevesemből, néhány salátámból sem, sőt díszíteni is nagyon mutatósan lehet vele.


A kakukkfüvet (Tymus serpyllum-vulgaris) népiesen balzsamfűnek is hívják. Nagy segítséget jelenthet a gyomornak, ha a nehezebben emészthető bab-borsó-paradicsom levesekbe, vadas ételekbe, töltött káposztába teszünk egy keveset belőle. A szárított kakukkfűből főzött tea mézzel a férjem kedvenc gyógymódja a köhögés enyhítésére. Étvágygerjesztő hatása mellett jó görcsoldó, szélhajtó.


A tárkony (Artemisia dracunculus) Erdélyből került hozzánk. Bár kissé kesernyés, csípős ízű konyhanövény, mégis kellemes ízt ad különböző szárnyasételeknek, halételeknek, leveseknek, s nem utolsó sorban nagy hasznát vehetjük ecetes savanyúságok eltevésénél. Gyógyító hatással is bír, jó vesetisztító, epehajtó és étvágyfokozó hatású.


A rozmaring (Rosmarinus officinalis) mediterrán származású félcserje. Enyhén kámforos illata, kesernyés aromája sokak számára kedvelt ízhatás. Elsősorban mártások, húsételek, töltelékek, gombás ételek ízesítésére használjuk. Ám nem csak a magyar, hanem a francia és olasz konyha is kedveli. Fürdővízbe téve illatosít és felfrissít, forrázata ideg-és gyomorerősítő.


Hosszan lehetne még sorolni a konyhában használható fűszernövényeket, ez mint az elején említettem, csak egy kis ízelítő. Remélem sokan kedvet kaptatok új és új ízek-ízhatások megismeréséhez.




Írta: ea9bff1b44, 2008. május 11. 11:03
Fórumozz a témáról: Fűszernövények a konyhában fórum (eddig 43 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook